Reklama
Dnes je pátek 23.02.2024     svátek má Svatopluk

Náměstek primátora Radek Popelka (ANO) očekává schválení územního plánu


20.10.2017 Bez kategorie/Komentáře (0), autor:
Lubomír Maštera

Noviny jihlavské radnice, 02.10.2017

Vedení města má prostředky k motivaci občanů a dovede je využít. To si myslí náměstek primátora Radek Popelka (ANO 2011). V rozhovoru přibližuje význam osadních výborů městských částí, refl ektuje připravenost města k užití vysokorychlostního internetu, digitalizace, sociálního bydlení i motivace mladých ke sportu.

Setkávám se s neznalostí občanů, co jsou a k čemu slouží osadní výbory příměstských částí. Vy máte přiděleny příměstské části Henčov, Hruškové Dvory, Staré Hory a Zborná. Můžete přiblížit veřejnosti tuhle problematiku?

Předně chci říct, že osadní výbory nemohou vznikat nahodile. Příměstské části jsou části obce, které jsou na samostatném katastrálním území a nejsou pevně spojeny s Jihlavou. Výjimkou je osadní výbor ve Starých Horách.

Každá příměstská část má v rozpočtu přidělenou finanční částku, se kterou může disponovat. Každý občan této části města může požádat o čerpání rozpočtu z této hotovosti. Ať již se jedná o pořádání kulturní či jiné akce, nebo o výstavbu ve prospěch obce.

Akce je zveřejněna na úřední desce, a každý má možnost se k ní vyjádřit. Pokud je ustaven osadní výbor, tak se pořadatel spojí s osadním výborem, a pokud ten akci podpoří, jsou finance automaticky přiřknuty.

Je dobré, když se do osadního výboru zvolí ti aktivní občané, kteří jsou „tahouny“ příměstské části, a pak je ze strany města s kým jednat. Město má svého „malého starostu“ pana Fehéra, vedoucího oddělení péče o části města, který je pověřen kontaktem s osadními výbory.

Aniž známe výsledky hlasování městského zastupitelstva, které se koná až po naší uzávěrce – jste optimistou a věříte, že se město konečně dočká schválení územního plánu?

Věřím, udělali jsme pro to maximum. Jednali jsme s ostatním kluby, a odezva je zatím kladná, takže věřím ve většinové přijetí.

Stává se tradicí, že před revitalizací některého území Jihlavy pořádáte setkání s občany k zapracování jejich připomínek?

Ano, a hodláme v tom nadále pokračovat. Už 2. října budeme představovat revitalizaci Špitálského předměstí, 4. října ulice Havlíčkova a 9. října Sídliště I (viz pozvánky na str. 1 – pozn. redakce). Připomínky občanů dále zpracováváme a vítáme, protože je v našem zájmu vyhovět smysluplným návrhům.

Na zastupitelstvu se zřejmě bude hovořit o Horáckém zimním stadionu (HZS)?

Do programu je zařazen bod, ve kterém budeme zastupitele žádat o uvolnění finančních prostředků na potřebné průzkumy lokalit pro novou multifunkční halu. Ve hře je výpadovka na Pelhřimov a prostor za Tescem. Zastupitelé se určitě dozví také informace o možnostech opravy stávající haly.

Neustále se hovoří o digitalizaci státní správy. Může město v tomto směru nějak postupovat samostatně, vytvořit si například vlastní registry?

Bohužel tomu tak není. Legislativa předepisuje, jaké formuláře musíte vyplnit, a to nelze obejít. Město má v tomto směru svázané ruce a musí čekat na přijetí nových zákonů. Jednotná databáze neexistuje, doklady spadají pod různá ministerstva, a můžeme jenom čekat na rozhodnutí vlády.

Evropská unie prosazuje zavedení bezplatného vysokorychlostního připojení k internetu pro každého ve vybraných veřejných prostorech. Jak je Jihlava na toto připravená?

Ano i ne. Jihlava má tu výhodu, že v síti katakomb, ale i jinde, jsou položeny optické kabely, které vysokorychlostní připojení umožňují. Je potřeba ve vybraných lokalitách zřídit koncové body a zabezpečit bezpečnost uživatelů.

Zde vidím možnosti komplikací, protože každý, kdo se připojí na veřejném místě, ví, že je zatím snadno napadnutelný. Je otázkou, jak zvýšit bezpečnost takového internetového připojení.

Ve volebním programu do komunálních voleb jste měli požadavek vyhodnotit, zda Jihlava nemá zbytečně moc městských zastupitelů. Podle zákona se může počet pohybovat od 27 do 45 zastupitelů. Jaký je váš názor nyní?

Trochu jsme si opravili svůj názor. Důvodem je narůstající množství podkladů, které musí městští zastupitelé zvládnout na každou schůzi. Jde o několikasetstránkové podklady, a jasně vidíme, že menší kluby s tím mají problém. Máme díky volebním výsledkům početný klub, ale doslova každý je plně vytížen, a musíme si úkoly dělit. Proto se každý věnuje určité oblasti, kterou sleduje, a ostatní pak informuje. Určitě si nedovedu představit navýšení počtu zastupitelů. O možnosti jeho snížení ještě můžeme diskutovat.

Město zavedlo motivační program pro obyvatele při třídění odpadu a nyní je v něm zapojeno již skoro 10 tisíc domácností. Co z toho vyplývá?

Plyne z toho, že občané na podobné výzvy slyší. Město tak má možnost působit na určité oblasti, které by jinak byly problémové. Jihlava například v době konání MFDF nabízí pro účastníky MHD zdarma, aby se zabránilo projíždění návštěvníků festivalu osobními dopravními prostředky centrem města.

Není žádným tajemstvím, že naše děti mají málo pohybu. Máte nějakou myšlenku, jak toto změnit, když je město zřizovatelem základních škol?

Podívejme se do zemí, kde mají na školách sportovní týmy, které se těší takové popularitě, že je podporuje celá. Následně vznikne tým roztleskávaček, na utkání chodí celá škola, a fandí. To je možný způsob, jak vtáhnout děti do sportu.

Ale nemusí to být jen sport, podobně můžeme uvažovat o vědomostních soutěžích. Nejsme možná k podobným aktivitám dostatečně vstřícní, ale možná je toto cesta, která by se mohla zkusit. V celém procesu je nejdůležitější rodina. Pokud nebudou rodiče své děti ve sportovních aktivitách podporovat, tak škola ani město nezmohou nic.

Minulý měsíc prozradil náměstek Výborný další možnou atrakci Jihlavy, a to přemostění Heulosu, s možností výtahu do zoo. Co k tomu můžete prozradit, a máte v hlavě další možná překvapení?

Jde o privátní projekt, na kterém může Jihlava participovat, zvažuje se možnost získání dotace. Samozřejmě se objevuje množství překážek a otazníků, a také se hovoří o výsledné ceně. Rozhodně jde o zajímavou možnost, která by Jihlavu propagovala.

V hlavě mám další nápady, ale zatím si je nechávám pro sebe. Potřebují uzrát, a sbírám opatrně další informace. Nechte se překvapit.

Dobře, zkusím to jinak. Kde má Jihlava slabiny?

Do Jihlavy se jezdí do zoo, v létě na Vodní ráj, za fotbalem a hokejem, na nákupy. Ale málokdo přijede do Jihlavy, aby navštívil okolní přírodu, třebaže je to krásná příroda. Ale víc neprozradím.

Vládě se nepodařilo přijmout zákon o sociálním bydlení, ale Jihlava se, i podle vašich slov, na poskytnutí této možnosti připravovala?

Ano, město má řadu bytů různé kvality, které může poskytnout potřebným. Pokud se rozhodne zdravotně postižený občan pro bydlení s pečovatelskou službou, město mu tuto možnost může poskytnout. Další službou jsou Domovy pro seniory. Připravujeme byty pro lidi opouštějící léčebná zařízení a připravující se na vstup do normálního života.

Výhodou je to, že nemusíme uvažovat o jakémsi sociálním domě, ale skutečně jde o jednotlivé byty ve městě. Některé jsou malé, jiné umožňují bydlení i větším rodinám, některé jsou před rekonstrukcí, jiné jsou již připraveny.

Na závěr se zeptám: naštvalo vás něco v poslední době?

Jinak. Nadchlo mě, s jakou kvalitou se povedlo připravit Horácký zimní stadion na novou sezónu. A podílel se na tom odbor správy realit města, který vše připravil a řídil, stejně jako stavebníci, kteří odvedli kvalitní práci. Pak ale trochu zamrzí zpráva o tom, že během jednoho z utkání došlo k poškození sociálního zázemí pod domácím kotlem.

 

 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
23.02.2024 Bez kategorieNagyová (ANO) k Čapímu hnízdu: Nikdy se to nemělo dostat před soud

Jihlavská zastupitelka Jana Nagyová (ANO) byla podruhé nepravomocně osvobozena Městským soudem v Praze v kauze možného podvodu při čerpání dotace na Farmu Čapí hnízdo. Kromě Nagyové byl ...

Komentáře (2)
16.02.2024 Bez kategoriePoslanec Koten (SPD) považoval bundy biatlonistů za ukrajinské

Je Nové Město ještě na Moravě nebo na Ukrajině? Tuto otázku na svém facebookovém profilu položil poslanec Radek Koten (SPD). Obul se do organizátorů Mistrovství světa v biatlonu kvůli bundám ...

Komentáře (3)
07.02.2024 Bez kategorieExprimátorka K. Koubová: S výběrem pana Lindovského jsem spokojená

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (0)
02.02.2024 Bez kategorieP. Paul: S nominací M. Lindovského souhlasím

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (1)
02.02.2024 Bez kategorieRadek Hošek: Město neumí a nemá podnikat

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (0)
19.01.2024 Bez kategorieKrajský radní P. Hájek (STAN) už není starostou Těchobuze

Radní Kraje Vysočina Pavel Hájek (STAN) po dlouhých letech skončil ve funkci starosty obce Těchobuz na Pelhřimovsku. Důvody proč rezignoval, vysvětlil na svém Facebooku: „Do funkce starosty ...

Komentáře (0)
16.01.2024 Bez kategoriePrioritou pro mě je obecný prospěch, říká Šoula, nový jihlavský zastupitel za STAN

Vojtěch Šoula se stal novým jihlavským zastupitelem za STAN. V listopadu 2023 nahradil zastupitelku Miroslavu Zápotočnou, která rezignovala. JL mu položily několik otázek. Na jaká témata ...

Komentáře (2)
11.01.2024 Bez kategorieKafková: Příčí se mi upírat dědicům právo na vrácení majetku

JL položily jednu otázku opoziční jihlavské zastupitelce Tereze Kafkové (PiFo): Na posledním prosincovém jednání městského zastupitelstva jste se zdržela hlasování v bodě 45: Návrh ...

Komentáře (1)
11.01.2024 Bez kategoriePaul: Liberální myšlení je v problémech, ale ve svých vlastních

JL položily dvě otázky jihlavskému zastupiteli Petru Paulovi (SPD). Na posledním prosincovém jednání městského zastupitelstva jste se zdržel hlasování v bodě 45: Návrh na projednání ...

Komentáře (0)
05.01.2024 Bez kategorieSkořepová: Věřím v důležitost zastávat zodpovědné postoje

Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili odměny pro čtyři koaliční zastupitele za práci vykonanou mimo pracovní poměr pro rok 2024. Z koalice se jako jediná zdržela hlasování ...

Komentáře (0)
30.12.2023 Bez kategorieKoubová: Workoholismus je závislost jako každá jiná

Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili odměny pro čtyři koaliční zastupitele (David Beke – ODS, Marie Palánová – KDU-ČSL, Jiří Kotlík a Magdaléna Skořepová ...

Komentáře (0)
26.12.2023 Bez kategorieKuchyňa: Jsem zastánce modelu jaký je na Praze 7

Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili odměny pro čtyři koaliční zastupitele (David Beke – ODS, Marie Palánová – KDU-ČSL, Jiří Kotlík a Magdaléna Skořepová ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net