Reklama
Dnes je pondělí 01.06.2020     svátek má Laura

Matěj Man: Procitl jsem, spousta Jihlavanů chce spalovnu

Ilustrační foto
Ilustrační foto

3.4.2014 Aktuality/Komentáře (5), autor:
Pavel Bajer

 

 Hnutí Společně pro Jihlavu má více než třetinu podpisů potřebných k vyhlášení referenda o spalov­ně. Podepisují se i její stoupenci.

 

 Chcete v Jihlavě spalovnu, nebo ne? To jsou jednoduché a srozumitelné otázky připravovaného referenda o spalovně; správněji o zařízení na energetické využití odpadů. Město naopak chce preferendum. Tedy vyjádření občanů, jak si řešení odpadu představují.

 

 V roce 2025 totiž bude Evropskou unií zakázáno skládkování komunálního odpadu v současné podobě. Jihlava vyprodukuje ročně 8 tisíc tun nevytříděného komunálního odpadu a nemá doposud koncepci odpadového hospodářství.

 

 Ve čtvrtek se proto uskutečnila další veřejná diskuse o spalovně. Své koncepce zde prezentovali zástupci ekologického hnutí Arnika, města a kraje. Ke shodě mezi nimi nedošlo pouze v nutnosti důsledného třídění a opětovné využití materiálu.

 

 Ekologové upozorňují na zdraví nebezpečné škodliviny, které spalovny produkují. Zejména popílek, který obsahují nebezpečné dioxiny. Odbor životního prostředí města se hájí, že škodliviny v ovzduší pravidelně měří, a ví, co si může dovolit. Upozornili také na výhody energetického využití spalovaných částí.

 

 „Nechceme, aby nás referendum zavazovalo k postavení spalovny, a my zjistili, že ji nepotřebujeme,“ vysvětlila postoj města Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí.

 

 Jak ale dále uvedla, město spalovnu spíše potřebuje. O spalovně o velikosti spalování odpadu 100 – 150 tisíc tun odpadu ročně se již neuvažuje. Klade se však největší důraz na důsledné třídění, ale i prevenci při vytváření odpadu.

 

 Na besedě zmínil Jindřich Petrlík z Arniky i řešení problematických dioxinů: „Nejlepší by bylo zakázat PVC, protože produkují nejvíce dioxinů.“ Upozornil také na možnost kvalitních a zálohovaných nápojových kartonů. Uvedl, že nejvíce pomůže lepší třídění, recyklování a kompostování.

 

 „Zůstane zbytek přibližně 20%, o kterém se musíme bavit, co s ním,“ přiblížil Petrlík. Podle něho spalovny odpad nelikvidují, ale přeměňují a vypouštějí ve formě popílku a strusky do ovzduší a do vody.

 

 Myšlenku referenda obhajoval Matěj Man ze sdružení Společně pro Jihlavu, které petici za referendum iniciuje. „Referendum není protestem, ale možností vyjádřit se,“ řekl.

 

 Podle jeho slov se již pod petici podepsalo více než 1.500 obyvatel města. Aby docílili vyhlášení referenda, potřebují 4,5 tisíce podpisů.

 

 Od spalovny se město snažil odradit i odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik Miroslav Šůta.

 

 Možných rizik, která by sebou spalovna mohla přinést, je si vědom i Zbyněk Bouda z Energetické agentury Vysočiny: „Energetické využívání je cestou nejmenšího zla,“ staví se za spalovny.

 

 Jak dále uvedl, skládky se průměrně zaplní za osm až deset let. „Čím vyspělejší země EU, tím více odpady energeticky využívá a méně skládkuje,“ dodal.

 

 Chtějí lidé spalovnu, nebo ne? Matěj Man argumentoval průzkumem veřejného mínění Kraje Vysočina, v němž se sedm z deseti respondentů vyslovilo proti spalovně. „Osm z deseti Jihlavanů odmítlo skládkování,“ kontrovala s výsledky jiného průzkumu Ruschková.

 

 Man také přiznal, že petici pro referendum podporují také stoupenci spalovny. „Pro mne to bylo do jisté míry procitnutí, protože tak jako každý jiný žiji v sociální bublině. Říkal jsem si - já spalovnu nechci a Jihlaváci určitě také ne, ale to prostě není pravda. Je spousta Jihlaváků, kteří spalovnu chtějí,“ popsal své dojmy z průběhu podpisové akce Man. „Je proto ideální, když přijdou k referendu, a tam se ukáže,“ dodává Man.

Diskuze k článku

Nový komentář

Prosím o vysvětlení...
"„Nechceme, aby nás referendum zavazovalo k postavení spalovny, a my zjistili, že ji nepotřebujeme,“ vysvětlila postoj města Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí. Jak ale dále uvedla, město spalovnu spíše potřebuje."

Tak potřebuje, nebo nepotřebuje? 
Jan Novák | 2014-04-03 12:31:30 | Reagovat
Postřehy nejen z debaty v Tesle.
Jedna z otázek referenda zní: "Souhlasíte, aby město Jihlava ve své působnosti učinilo nezbytné kroky, aby nemohlo dojít k výstavbě spalovny....". Nesouhlasný názor tedy neznamená automatický apel na její bezpodmínečnou výstavbu. Názor paní Ruschkové v diskuzi tedy vyzněl poněkud mimo problém. Podobně "nemotorně" zazněl i příspěvek pana Boudy (ZEVO), že spalovna bude "spasitelem města" v době energetické krize. Záměrně nepublikovaný zatím zůstává stav, že politické vedení města "neví" co bude dál, resp. nedává veřejnosti komplexní informace  z dané problematiky a přesto horuje pro spalovnu. To je hlavní příčinou požadavku občanů na uspořádání referenda nejen ke spalovně, ale i k celé odpadové problematice.
Vladimír Havlíček
VladimírV | 2014-04-03 16:23:23 | Reagovat
.........především jde o zakázku, vlastní odpadky jsou až na druhém místě a  zdraví občanů někde na konci.........
km | 2014-04-03 18:03:47 | Reagovat
Jedná věta, vyjádřující se pouze fakt, že nám se podepíší i lidi, kteři jsou spíše pro spalovnu. Jedná věta, která nemusí být tak vyznamná, protože petice je pro všechny občane, kterým jde o to prosazovat právo na vyjádření svého názoru.
Jedna věta v celém slohu o referendu. Aľe někdo potřebuje vytáhnout tuhle větu jako nadpis! Gratulace! Novinařský majstrštyk.
A pro ostatní: Samozřejmě neznamená negace prvního bodu chystaného referenda, že město MUSÍ stavět spalovnu. To asi někdo pani Ruschkovu špatně pochopil ;-)
Hübner | 2014-04-04 00:05:32 | Reagovat
"Podepisují se i její stoupenci" - laciný trik ekologických hlupáků jak sebrat  kýžených 4 a půl tisíce podpisů.
XXXXX | 2014-04-04 08:20:03 | Reagovat
Reklama
29.05.2020 AktualityRozšířit mostek není dost možné

Město zahájilo opravy lávky přes Koželužský potok. Lávka se nachází na křižovatce ulic Křižíkova a Tovární. Konkrétně mezi City Parkem a dopravním hřištěm. Dle tiskové zprávy stavební ...

Komentáře (1)
29.05.2020 AktualityDají se dohromady, aby zateplili barák, a vy jim ho počmáráte…

Je mu teprve 25 let. Přesto už si Vojtěch Závodský „vysloužil“ za sprejerství statut speciálního recidivisty. V této souvislosti byl v minulosti odsouzen už třikrát. Tentokrát ho státní ...

Komentáře (0)
29.05.2020 AktualityPoslali fotku svých čtyřnohých kamarádů, vybraní čtenáři půjdou za odměnu do zoo

Rovná stovka fotek domácích mazlíčků doslova zavalila redakci JL. Majitelé psů, koček, koní, morčat, hadů, papoušků… totiž ve velkém reagovali na naši výzvu k zasílání snímků jejich ...

Komentáře (0)
28.05.2020 AktualityKompenzace hrazené z daní z příjmů jsou podle Jihlavy alarmující

Kvůli tomu, že se města a obce budou podílet na kompenzacích v souvislosti s koronavirem pro OSVČ a malé podniky s ručením omezeným počítá Jihlava s propadem příjmů o dalších 50 milionů ...

Komentáře (3)
28.05.2020 AktualityV třebíčské nemocnici začala stavba operačních sálů

V Nemocnici Třebíč, kterou zřizuje Kraj Vysočina, zahájili stavbu nových operačních sálů. Investice za zhruba 345 milionů korun bez DPH má být dokončena v létě 2022. Její součástí ...

Komentáře (0)
28.05.2020 AktualityVyrazte ven na kamínky

Chcete dělat něco jen tak? Něco vytvořit a předat radost dál? Pak se nechte zlákat zábavou, kterou si oblíbila řada lidí v celém Česku. O čem je řeč? Přece o „kamínkování“. Princip ...

Komentáře (1)
28.05.2020 AktualityŽivot je krásnej! Archivář a badatel Ladislav Vilímek oslaví v pátek jubileum

Začátkem devadesátých let začal do jihlavského okresního archivu v Hluboké ulici přicházet badatel středních let, který se do badatelského listu zapsal jako Ladislav Vilímek, narozený 29. ...

Komentáře (1)
27.05.2020 AktualityVysočina přispěje svým nemocnicím na testování covidu-19

Kraj Vysočina bude svým nemocnicím přispívat na testování na koronavirus kvůli nákladům, které s tím nemocnice mají. Počítá se statisíci korun. Přispívat bude na testy nařízené lékaři ...

Komentáře (1)
27.05.2020 AktualityKrajskou aplikaci COVID používá na Vysočině asi 400 organizací

Aplikaci COVID vytvořenou Krajem Vysočina využívá takřka 400 organizací včetně praktických lékařů, zjednodušuje administraci spojenou s testováním na nemoc covid-19 a podle náměstka hejtmana ...

Komentáře (0)
27.05.2020 AktualityRekonstrukce táborové základny Na Kuši teď není reálná, míní starosta

Už dvacet let pracuje Spolek Kuš pro environmentální a multikulturní výchovu v oblasti mimoškolního vzdělávání dětí a mládeže. To probíhá zejména formou letních táborů pořádaných ...

Komentáře (0)
26.05.2020 AktualityNa Vysočině se k pondělku z covidu-19 vyléčilo 163 lidí

Počet lidí, kteří se na Vysočině vyléčili z nemoci covid-19, se za posledních 24 hodin výšil o tři na 163. Nové potvrzené případy třetí den za sebou nepřibyly. Od začátku pandemie ...

Komentáře (0)
26.05.2020 AktualityMyslivci odlovili více spárkaté zvěře, přesto početní stavy zatím neklesají

Myslivci odevzdali roční výkazy o honitbách, které každoročně podávají informaci o mysliveckém hospodaření, stavu a lovu zvěře. Ze všech sledovaných druhů zvěře je pozornost upřena ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net