Reklama
Dnes je úterý 19.11.2019     svátek má Alžběta

Architektura Jihlavy čelí pohlavkům, zaznívá s výstavou domovních plánů

NÁVŠTĚVNÍCI OGV Jihlava studují plán Jihlavy na podlaze výstavního sálu při komentované prohlídce výstavy Jihlavští stavitelé vlastní rukou. Foto: Jiří Varhaník
NÁVŠTĚVNÍCI OGV Jihlava studují plán Jihlavy na podlaze výstavního sálu při komentované prohlídce výstavy Jihlavští stavitelé vlastní rukou. Foto: Jiří Varhaník

9.10.2019 Kultura/Komentáře (4), autor:
Jiří Varhaník

Historické plány fasád vybraných jihlavských domů, jak je vlastní rukou nakreslili zdejší významní stavitelé, vystavuje do 13. října na Masarykově náměstí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě (OGV). 
Pod názvem Jihlavští stavitelé vlastní rukou připravila OGV ve spolupráci s Moravským zemským archivem v Brně - Státním okresním archivem v Jihlavě prezentaci čtyř desítek ručně kreslených historických plánů čelních fasád vybraných jihlavských domů, postavených na přelomu 19. a 20. století. 
Odborně na přípravě výstavy spolupracoval archivář Petr Dvořák. Jako cíl výstavy charakterizují její autoři snahu podpořit zájem veřejnosti o architekturu Jihlavy daného období.  
Výstava se tak zaměřuje na širokou veřejnost, ale i odborníky - stavitele, architekty nebo studenty. Zájem o téma potvrdila i bohatá účast na komentované prohlídce, která se ve výstavních sálech konala 10. září. 
Řada vystavených ručně vy-tvořených rozměrných plánů splňuje až parametry umělecky provedených děl. Návštěvníci mohli vidět, jak se na stolech stavitelů rodily domy např. pro Štefánikovo náměstí, Vrchlického ulici a další lokality města. 

 

Město s ambicemi
Jihlavu na přelomu 19. a 20. století charakterizuje kurátorka výstavy v OGV Michaela Pacherová jako německé město s postupně narůstající českou národnostní menšinou. Město s potenciálem stát se exkluzivním místem k životu, kde na tradici soukenických dílen navázali novodobí průmyslníci poloviny 19. století. 
Jak kurátorka připomíná, působily v tehdejší Jihlavě tkalcovny, pletárny, přádelny, vyrostly tu dvě velké firmy na obuv, továrny na výrobu strojů, motouzárna, koželužna či kartonážka. 
„S nástupem průmyslu souvisel mohutný stavební rozvoj… Pečlivě vybraní architekti a stavitelé dohlíželi na to, aby nově vznikající předměstí vyhovovala chodu města i dobovým požadavkům na pěkný vzhled,“ připomíná Pacherová např. výstavbu nové obytné čtvrti v Heleníně. K rozšiřování města za hranice středověkého opevnění přispívala i vznikající stavební družstva. 
Z širokých bulvárů, při jejichž vzniku spolupracovali čeští i němečtí stavitelé, lze podle kurátorky dodnes obdivovat řešení později bohužel nedokončeného prostoru mezi ulicemi J. Masaryka, třídou Legionářů, Tolstého a Bezručovy. Vznikaly nové vilky, kolonie řadových domků, bytové domy i odpočinkové zóny.
„Období od počátku 20. století do začátku 2. světové války bylo v Jihlavě v podstatě poslední architektonickou epochou, kdy při vytváření veřejného prostoru, budování nových ulic, veřejných staveb či obytných domů vedení obce i tehdejší stavební úřad spolupracovaly s architekty v maximální míře, komplexně a systematicky,“ konstatují autoři výstavy. Výsledkem byl podle nich harmonický a uspořádaný dojem z podoby města a jeho přirozený řád.

 

Devastace neskončila
Výstava starých domovních plánů je tak pro autory i příležitostí ke kritickému pohledu na současnou tvář Jihlavy. 
Jak uvádí M. Pacherová, dostaly nemovitý fond i genius loci města hned několik stavebně-historických pohlavků, a to po vyhnání německého obyvatelstva po druhé světové válce, v časech komunistického budování, a nakonec i s ekonomickou transformací po roce 1989.
Kritický pohled podporuje kurátorka konkrétními příklady – jak zmiňuje, bylo přirozené propojení centra s předměstími přerušeno novými křižovatkami či megalomanskými stavbami, vzhled zahradních kolonií utrpěl necitlivými přestavbami majitelů jednotlivých domků. Náměstí, místo setkávání lidí, zaplnilo monstrum – PRIOR...
„Město, které mohlo na počátku minulého století směle aspirovat na živé centrum inspirované Vídní, se od konce poslední války proměnilo v položivý organismus částečně trpící sudetským syndromem,“ konstatuje kurátorka výstavy. 
Nenapravitelná devastace se podle ní občas děje i v současné době, kdy město raději volí variantu demolice staveb a následné nové výstavby. 
Jako příklad uvádí autoři výstavy nedávnou demolici funkcionalistického hospodářského pavilonu Všeobecné nemocnice od architekta Fuchse. Jako chyba by se podle nich mohlo v budoucnu jevit i odstranění kasárenského komplexu z 80. let 19. století, na jehož místě už vyrůstá bytová zástavba. Necitlivě proběhla i rekonstrukce nedaleké funkcionalistické vily. 

 

Milovníci noblesy 
Jak kurátorka výstavy oceňuje, objevují se vedle toho v posledních letech znovu milovníci architektury, noblesy secesních vil či originality klasicistních bytových domů vyprojektovaných významnými staviteli, jakými byli např. Josef Kubička, Vinzenz Zeizinger, Mathias Lang, jeho synové Ignaz a Franz Langovi, Theodor Lang, Gustav Lang, Arthur Corazza, Ladislav Novotný, Richard Goldreich, bratři Petrášové, Walter Sobotka, Hans Leupold Löwentahl, Erwin Glaser a další. 
Jako příklady zdařilých počinů jsou v souvislosti s aktuální výstavou o jihlavském stavitelství zmiňovány např. rekonstrukce chátrající bývalé továrny na zpracování vlasů Josefa Nägeleho ve Znojemské ulici, kterou po roce 2012 provedl nový majitel. Objekt ostatně obdivovaly desítky návštěvníků také při jednom z nedávných ročníků akce Dny architektury. 
Dlouhé fronty v ulici Jana Masaryka dokládaly zájem Jihlavanů o domy s historií a charakterem také při otevření pečlivě opravené secesní vily Marie Karas (1902, architekt Ladislav Novotný). 
„Další skvěle provedenou rekonstrukcí posledních let se stal dům Bedřicha Zvacha, přednosty kanceláře Krajského soudu v Jihlavě,“ komentuje Pacherová také opravu vily z roku 1924 v Jiráskově ulici. 
K aktuálním úspěchům příznivců jihlavské historické architektury se řadí rovněž záchrana objektu jihlavského sila, které mělo ustoupit budování nové silnice v souvislosti s uvažovanou výstavbou blízkého dopravního terminálu. 
Jak uvádí Pacherová, po občanské iniciativě i aktivitě ze strany památkářů radnice tento záměr přehodnotila. Obilné skladiště s unikátně řešeným krovem bylo navíc letos zapsáno na Ústřední seznam kulturních památek ČR. 

Nový komentář

Komentáře

.....Jihlava - centrum.......hnije 30 let.........neustále kecy, jak se vyřeší to či ono......a nic........jenom báchorky.........příklad- radnice chce, aby v centru zase trvale žili lidé.....přitom opraví u náměstí další dvy domy pro ouřady..........proč ne raději startovací byty pro pracující mladé rodiny?.........
 
 
km | 2019-10-09 08:36:44 | Reagovat
30 let? Hlavní hnus v podobě pomníku komunismu - Prioru - je tam ještě déle. Nebo chcete naznačit, že za časů zločinného režimu to tam bylo OK a až s příchodem svobody to hnije?
Se špatností vylidňování centra souhlasím, běžných občanů tam asi zrovna moc nebydlí. Byty pro rodiny by určitě pomohly. Naopak životu v centru ještě uškodilo další monstrum - City park.
Storm | 2019-10-09 15:12:32 | Reagovat
to je jejich výmluva, PRIOR, takže nejde nic už dělat
.....OK bolševik postavil PRIOR, ale demokrati třeba za 30 let nejsou schopni od něj odstranit příšerný umouněný  dřevěný boudy..........pozemek patří městu, před nějakým rokem se jednalo o dalším pronájmu a asi byla doba pronájmu prodloužena...........a dalo by se pokračovat, betonový květináče, tragická tržnice, zeleň, extrémní rušivá doprava...........
km | 2019-10-09 17:09:16 | Reagovat
ani bolševik tak nebájil:

Časem bude tržnice v dolní části Masarykova náměstí Během příštích dvou let bude magistrát chystat kompletní rekonstrukci Masarykova náměstí.

"Potom se počítá s tržnicí v dolní části náměstí," plánuje Vovsík. Obnova centrálního náměstí za pomoci evropských peněz by měla být hotova nejpozději do roku 2013.

http://www.zjihlavy.cz/c1-jihlava-otevira-novou-trznici
-------------------------------------------------------------------------------
z roku 2016

https://vysocina.rozhlas.cz/na-jihlavskem-namesti-se-do-ctyr-let-zacnou-dit-velke-zmeny-magistrat-najal-7123778

zatím primátorka hovořila o tom, že se budou možná příští rok měnit lavičky- ty přitom vadí asi nejméně a má se údajně  vysadit nějaký strom, na Jihlavu fakt velký věci.........
km | 2019-10-09 17:42:59 | Reagovat
Reklama
06.11.2019 Kultura/Komentáře (0)Pěvecké sbory přijedou na festival sborového umění

Po celém regionu Vysočiny se od 6. do 10. listopadu uskuteční akce 62. ročníku Festivalu sborového umění Jihlava. Festival pořádá Společnost pro FSU, jde o nejstarší akci svého druhu ...

03.11.2019 Kultura/Komentáře (0)Tomík na cestách: roční cesta tuktukem z Bangkoku domů

Cestovatel Tomáš Vejmola bude besedovat 5. 11. od 19 hodin na Malé scéně DKO Jihlava. Jeho přednáška Tomík na cestách – tuktukem z Bangkoku domů zmapuje jeho cestu z Thajska až na Moravu. ...

02.11.2019 Kultura/Komentáře (0)Jihočeskou Krásku a zvíře uvidí DKO jako taneční pohádku

Beze slov, ale srozumitelně, bude 5. 11. od 18.30 hodin v Divadelním sále DKO Jihlava vyprávěn příběh Kráska a zvíře. Taneční pohádku pro dospělé i dětské publikum vytvořili choreograf, ...

01.11.2019 Kultura/Komentáře (1)Festival dokumentů důrazně vyzval k řešení klimatické krize planety

S velkým důrazem na ekologické téma proběhlo v pondělí večer v DKO oficiální zakončení 23. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava (MFDF). Festival promítl 277 filmů, ...

29.10.2019 Kultura/Komentáře (0)Odborák bude vzpomínat na muzikanta Petra Skoumala

Na hudebníka Petra Skoumala se bude vzpomínat 31. října na Malé scéně DKO Jihlava. Od 19 hodin tady na klavíristu a autora scénické a filmové hudby i písniček pro děti i dospělé budou vzpomínat ...

27.10.2019 Kultura/Komentáře (0)Z mezinárodní soutěže operního mládí si odvezli dvě medaile Korejci

Korejský pěvec Jung Jaehong se stal vítězem letošního ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové v operním zpěvu. Její semifinále a finále se konalo od 12. do 14. října ...

26.10.2019 Kultura/Komentáře (2) Předsálí auly polytechniky patří Plečnikově architektuře

Osobnost architekta Jože Plečnika připomíná Vysoká škola polytechnická výstavou, která je do konce roku instalována v předsálí školní auly. Jože (Josip) Plečnik (* 1872 v Lublani, + ...

24.10.2019 Kultura/Komentáře (0)Jihlavu zachytily solarografické kamery v hliníkových plechovkách

Nezvyklé pohledy na Jihlavu a oblohu nad ní zdobí uličku Malou Lazebnickou. Začala tu podzimní fotografická výstava astronoma Macieje Łukasze Zapióra. Po několik měsíců byly v různých ...

23.10.2019 Kultura/Komentáře (0)Ji.hlava od čtvrtka zavede diváky také na Ukrajinu a do světa žen

Ve čtvrtek začne slavnostním zahájením 23. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Potrvá do úterý, do města mají opět dorazit tisíce návštěvníků z řad diváků ...

19.10.2019 Kultura/Komentáře (2)Navara a Kasáček  o zločinech totalit

Luděk Navara, český spisovatel literatury faktu, publicista, scenárista a historik, bude 21. 10. od 19 hodin besedovat na Malé scéně DKO Jihlava. Jeho hlavní specializací v oblasti historie a ...

19.10.2019 Kultura/Komentáře (0)Harfa a hoboj na sedmém komorním koncertu filharmonie

Na neděli 20. října připravuje Filharmonie G. Mahlera Jihlava v pořadí 7. komorní koncert sezóny. Od 19 hodin vystoupí v Domě filharmonie v Kosmákově ulici Hana Bartoníková (hoboj), Pavla ...

18.10.2019 Kultura/Komentáře (0)Špalková a Matásek

Herci Petra Špalková, David Matásek, Sandra Rnodrinská a Sára Sandeva se v režii Petra Hrušky představí 20. října od 19 hodin v DKO Jihlava ve hře Donalda Churchilla Chvilková slabost. Hru ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net