Reklama
Dnes je úterý 02.03.2021     svátek má Anežka

Koupě dálniční známky mnoho času nezabere

DÁLNIČNÍ kupóny se na čelních sklech automobilů objevovaly už pětadvacet let. S letošním rokem éra papírových kupónů skončila. Foto: edalnice.cz
DÁLNIČNÍ kupóny se na čelních sklech automobilů objevovaly už pětadvacet let. S letošním rokem éra papírových kupónů skončila. Foto: edalnice.cz


20.1.2021 Pro motoristy/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

Konec nalepovacích dálničních známek se kvapem blíží. Nejpozději od února letošního roku, tedy za necelé tři týdny už se po dálnici neprojedete jinak, než s aktivovanou elektronickou verzí tohoto kuponu.
Až do konce ledna totiž dál zůstávají v platnosti známky zakoupené v průběhu loňského roku. Jenže pozor. Jakmile skončí jejich platnost, musíte je z čelního skla odstranit, protože jinak riskujete pokutu. 


Celoroční viněta bude platit 365 dnů od data aktivace. Koupíte ji na běžných prodejních místech (pošta čerpací stanice) anebo prostřednictvím webu edalnice.cz. Začátek platnosti se dá posunout, a to nejdéle o čtvrt roku. 
Nakupovat můžete přes internet, nebo na prodejních místech. Systém je jednoduchý, stačí registrovat svou registrační značku, kterou máte na dopravním prostředku, s nímž chcete brázdit dálnice po Česku.
Kontrola se nemění. Bude ji dál provádět policie a celní správa. Využívat k tomu budou kamery v autech a taky na kontrolních branách, které automaticky přečtou registrační značku, a řídicí systém vyhodnotí, zda má vůz zaplacenou známku, či je osvobozen, anebo je řidič podezřelý z přestupku. 


Pozor taky na to, ať známku nekupujete zbytečně. Například držitelé průkazu ZTP a ZTP/P jsou od poplatku dál osvobození. Výjimek je ale víc. 
Ceny známek se nemění - roční „kupon” stojí 1500 korun, měsíční 440 a nejkratší desetidenní 310 korun. Řidič si také může nastavit upozornění e-mailem nebo SMS zprávou, že se blíží konec platnosti jeho známky. 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net