Reklama
Dnes je neděle 21.07.2024     svátek má Vítězslav

Rady do zahrady | 175

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

1.7.2024 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Pravidelnou víkendovou rubriku připravuje šlechtitel a zahrádkář Petr Kumšta. 

• U ovocných stromů ukončujeme probírku husté násady jablek, hrušek, broskví, meruňek a případně i drobnějších peckovin. Probírkou plodů zajistíme to, že nám stromy pokvetou i v příštím roce, a budeme mít tak pravidelnou plodnost. 
Po propadů plodů ovocné stromy důkladně zalijeme. Odstraňujeme vlky na přeroubovaných a bujně rostoucích stromech. Koncem měsíce ohýbáme letorosty u štíhlých vřeten a palmet. 

• Sklízíme rané třešně a jahody, koncem měsíce začínáme sklízet rané odrůdy rybízu, angreštu a malin. Ukončujeme přihnojování ovocných stromů rychle působícími hnojivy. 
V chudých půdách se osvědčuje závlaha vodou s rozpuštěnými kombinovanými nebo jednosložkovými hnojivy. Nastýlkou půdy pod korunami stromů vhodným organickým materiálem (tráva, drcená kůra, štěpka z dřevin atd.) v půdě déle udržujeme potřebou vlhkost.

• U nově vysazených rostlin vinné révy a u dvouletých až tříletých keřů odstraňujeme koncem měsíce rosné kořínky. Vyštipujeme zálistky, zvláště důkladně u keřů vedených na hlavu a v hustších výsadbách. Podle potřeby půdu ve vinici kypříme a révu před květem a po odkvětu přihnojujeme hnojivými roztoky, mladé sazenice s přídavkem ledku.

• Postupně sklízíme rané zeleniny, po jejich sklizni využijeme záhony k pěstování pozdních a krátkodobých zelenin. Koncem měsíce a počátkem července vysazujeme ostatní pozdní košťáloviny a pór. Pro pozdní sklizeň sejeme na záhony salát a na výsevní záhon rané kedlubny pro předpěstování sazenic.       
    
• Seriál o podnožích: Gisela 3 – třešňová podnož, která redukuje růst stromů v porovnání s ptáčnicí přibližně o 40 až 70 % v závislosti na naštěpované odrůdě. Množí se v podmínkách in vitro. Zatím nebyly zjištěny problémy srůstnosti podnože k některým odrůdám. Kořenové výmladky se vyskytují vzácně. Stromy na této podnoži velmi dobře plodí a do plodnosti nastupují brzy. Jejich větve jsou nasazovány v tupých úhlech. Je hodně náročná na půdní podmínky, závlahu a obdělávání půdy. Doporučuje se pro velmi intenzivní výsadby.        

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net