Reklama
Dnes je neděle 21.07.2024     svátek má Vítězslav

Závěr bezpečnostní akce policie: V obci rychlost dodržuje málokdo

JEDNA z hlídek policistů v rámci prázdninové dopravně bezpečnostní akce o víkendu byla také v Suché na Jihlavsku.Foto: PČR
JEDNA z hlídek policistů v rámci prázdninové dopravně bezpečnostní akce o víkendu byla také v Suché na Jihlavsku.Foto: PČR

2.7.2024 Pro motoristy/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

I když policisté na Vysočině dopředu varovali, že o prvním prázdninovém víkendu budou monitorovat v provoz na silnicích v rámci dopravně bezpečnostní akce, řidiči napříč krajem toho nedbali.
Krajská policejní mluvčí Dana Čírtková informovala, že policisté zkontrolovali během skončeného víkendu celkem 2464 vozidel.


„Zjistili jsme 425 dopravních přestupků, které se až na pět případů vyřešily na místě uložením pokuty,“ vypočítala Čírtková. Pět hříšníků se bude zpovídat ve správním řízení. 
Nejvyšší počet porušení se podle mluvčí týkal překročení nejvyšší povolené rychlosti. Strážci zákona v této oblasti odhalili celkem 158 přestupků, když ve 111 případech se to týkalo překročení rychlosti jízdy v obci. 


Ve 26 případech řidiči podle ní porušili zákaz předjíždění, v 85 případech vyjeli s vozidlem, které nebylo v řádném technickém stavu.
Ve 29 případech policisté přistihli řidiče, který držel při jízdě v ruce telefon. Ve 20 případech se přestupky týkaly nepoužití bezpečnostních pásů nebo zádržných systémů. V 18 případech policisté u řidičů zjistili požití alkoholu a v devíti případech byli řidiči pod vlivem drog.


Dopravně bezpečnostní akce bude podle Čírtkové pokračovat i o nadcházejícím prázdninovém víkendu. Policisté na Vysočině v průběhu loňských prázdnin vyšetřovali podle mluvčí celkem 582 dopravních nehod. 
V průběhu letních prázdnin zemřelo loni při nehodách na silnicích Vysočiny celkem sedm lidí, což je o čtyři osoby více než ve stejném období roku 2022. 


Celkem 15 osob bylo při dopravních nehodách o letních prázdninách těžce zraněno, což je stejně jako v roce 2022. Dalších 284 účastníků bylo zraněno lehce, což je o 42 osob více než za stejné období roku 2022. 
Ve 27 případech policisté při vyšetřování dopravní nehody zjistili, že některý z účastníků byl pod vlivem alkoholu. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a na ostatním majetku dosáhla částky téměř 56 milionů korun. 
Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod v období letních prázdnin patří nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost, nedání přednosti v jízdě, nedodržení bezpečnostní vzdálenosti a předjíždění.


„Období konce června a poté začátek letních prázdnin s sebou každoročně přináší z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu celou řadu specifik. Proto dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu se zaměřením na všechny skupiny účastníků bude jednou z hlavních priorit policie v našem kraji nejen na samotném začátku prázdnin, ale bude trvat pro celé dva prázdninové měsíce,“ uvedl David Jirák, vedoucí krajských dopravních policistů.
Strážci zákona zvýšeným dohledem nad bezpečností a plynulostí v silničním provozu chtějí působit na všechny řidiče a pokusit se tím snížit nepříznivou bilanci v počtu závažných dopravních nehod po celém kraji.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net