Reklama
Dnes je úterý 28.05.2024     svátek má Vilém

Průzkum: Domácnosti sází na izolační trojskla

JEDNOU z neefektivnějších cest, jak minimalizovat výdaje za energie,  je výměna oken. Ilustrační foto: archiv JL
JEDNOU z neefektivnějších cest, jak minimalizovat výdaje za energie, je výměna oken. Ilustrační foto: archiv JL

20.4.2024 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
-čtk-

Zateplení je dle 40 % z nich tím vůbec nejefektivnějším možným úsporným opatřením. 
Hlavní bariérou, proč tak neučinili doposud, byl pro více než polovinu zájemců nedostatek volných finančních prostředků. Pouze 7 % Čechů by si za aktuálních podmínek vzalo na realizaci úsporných opatření půjčku. 


Čerpat nízkoúročený úvěr s možností splatnosti až 20 let, který v současnosti připravuje Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí, by ovšem zvážila polovina zájemců, vyplývá z průzkumu.
Současné tempo realizací úsporných opatření snižujících spotřebu energií, zejména pak zateplování, je nevyhovující a mezi odborníky převládá shoda, že je potřeba výrazně zrychlit. 


Z průzkumu, který realizovala aliance Zateplujeme Česko, vyplývá, že téma aktuálně rezonuje ve většině domácností. V horizontu tří let totiž o realizaci zateplení či jiného úsporného opatření uvažují skoro dvě třetiny dotázaných (62 %). 
Nejefektivnější cestou, jak minimalizovat výdaje za energie, je dle 46 % respondentů kombinace zateplení, nových oken s trojskly, fotovoltaiky a menšího tepelného čerpadla. 
V případě možnosti realizace pouze jednoho opatření by necelých 40 % dotázaných investovalo do zateplení. 


„Nejlevnější energie je ta, kterou vůbec nepotřebujeme, a proto je investice do zateplení budovy jednou z nejvýhodnějších forem zhodnocení úspor na trhu. Aktuální návratnost je do 10 let, často i dříve. To je 5x kratší doba, než je samotná životnost opatření,“ uvádí Pavel Zemene ze Sdružení EPS ČR.


Hlavní bariérou, proč se do úsporných opatření zatím nepustili, byl pro polovinu dotázaných nedostatek volných financí. 
Přílišná byrokracie spojená s čerpáním dotací odradila 27 % respondentů a 17 % uvedlo, že se v dané problematice nevyzná a nerozumí ji. Samotný proces je nejlepší zahájit s odborným poradenstvím, ideální variantou je využít zavedených Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS), která jsou pod garancí Ministerstva průmyslu a obchodu. 


Energetičtí specialisté a popř. i projektanti zde bezplatně poradí, vysvětlí a navrhnou jednotlivé kroky, jak docílit bydlení s nízkou spotřebou energie. 
Žadateli stejně tak doporučí vhodný dotační titul a vysvětlí postup a způsob podání žádosti. 


„U realizace zateplení je potom vždy potřeba používat certifikované a ověřené stavební materiály a systémy,“ říká Pavel Svoboda z Cechu pro zateplování budov ČR.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net