Reklama
Dnes je neděle 21.04.2024     svátek má Alexandra

Každé svatební šaty mají svůj příběh

V TŘEBÍČSKÉ knihovně představuje sběratelka Nikola Melicharová svatební šaty z různých období.  Foto: Antonín Zvěřina
V TŘEBÍČSKÉ knihovně představuje sběratelka Nikola Melicharová svatební šaty z různých období. Foto: Antonín Zvěřina

21.2.2024 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
 Antonín Zvěřina

Sbírat se dá ledacos. Nikola Melicharová našla oblibu ve svatebních šatech. První výstavu měla v roce 2013 v Městské knihovně v Třebíči, letos se tam po jedenácti letech vrátila. Vystavuje ovšem jen malou část sbírky. 
Nikola tehdy přiznala, že kromě sbírání svatebních šatů, ale vlastně všech předmětů souvisejících se svatbou, také ráda připravuje slavnostní tabule, což souvisí s tím, že vystudovala v Třebíči Hotelovou školu. 


„Do ruky se mi později dostaly noviny, které psaly o výstavě se svatební tématikou v Bystřici nad Pernštejnem. Okamžitě jsem se tam autem vydala,“ vzpomíná na jeden z impulzů. 
A přiznává, že už jako malá ráda probírala skříně a přebírala se ve veškerém šatstvu. „A musím uznat, že už tehdy se můj kladný vztah k oblečení začal projevovat,“ říká.


Na první výstavě ukázala nejen svatební šaty, ale i šaty plesové, svatebních družiček a hostů. Letos se jedná o výstavu skromnější. 
Aktuálně má ve svém portfoliu přes 120 kusů šatů. Přiznává, že všechny je má ráda. „Vnímám je tak, že každá nevěsta si je vybrala sama pro sebe, ať už byly jakékoliv - jednoduché či bohatě zdobené. Každé z nich mají svůj příběh,“ referuje.
Nejstarší šaty ze sbírky Nikoly Melicharové pochází z roku 1945. Vlastní i části svatebního kroje z roku 1935. Nejmladší šaty jsou přímo teď ze současnosti. 


„Do sbírky mi každý rok přibude pár pěkných exponátů. Nejraději vzpomínám na rok 2015, kdy jsem připravovala celou svatbu, byla její součástí a hned druhý den jsem od nevěsty dostala její šaty,“ vzpomíná.
Svatebních předmětů mám nepočítaně. „Těch starých, které mám na výstavy, mám hodně a jsou velice rozmanité. Těch současných mám ještě více,“ přibližuje.
V třebíčské Městské knihovně je část sbírky svatebních šatů Nikoly Melicharové k vidění do 29. února.  


Přiznává, že nejraději pořádá výstavy na hradech a zámcích. „Je na nich úžasná historická atmosféra,“ poznamenává a vyjmenovává, že její šaty byly k vidění například ve Znojmě, Klášterci nad Ohří, Dobříši, ve Valči, Kravařích. 
V rámci své sběratelské záliby by přivítala pomoc veřejnosti. „Pokud někdo něco vlastní něco v souvislosti se svatbou a chce se se mnou o to podělit, budu velice ráda, když se mi ozve,“ vyzývá Nikola. Má zájem o svatební fotky, oznámení, blahopřání…

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net