Reklama
Dnes je neděle 21.07.2024     svátek má Vítězslav

Rady do zahrady | 156

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

17.2.2024 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Pravidelnou víkendovou rubriku připravuje šlechtitel a zahrádkář Petr Kumšta. 

 

• Trvalky – jde o zahradní rostliny, které mají převážně, stejně jako letničky nebo dvouletky, nedřevnatějící bylinný stonek a zároveň jako dřeviny rostou roky na stejném stanovišti. 
Jejich nadzemní části (stonky a listy) koncem vegetace sice uvadnou, avšak z podzemní části (kořenů, hlíz nebo cibulí) příštího jara opět vyrostou. Mohou být ozdobné listem, květem nebo plodem a rozmnožují se nejčastěji dělením.

 

• Ve druhé polovině února, v době, kdy pominou větší mrazy, můžeme začít s řezem listnatých dřevin. Hluboce seřízneme dřeviny, jako jsou některé tavolníky nebo komule. Dřeviny, které zakládají květní pupeny na podzim, například zlatice, neřežeme, protože bychom se připravili o letošní květy. 

 

• Koncem měsíce vysadíme do truhlíků a mís předpěstované dvouletky a trvalky, jako jsou macešky, sedmikrásky, prvosenky či jarní cibuloviny. Hrozí-li mráz, přikryjeme je netkanou textilií, chvojím nebo papírem.

 

• Pravidelně kontrolujeme a větráme uskladněnou zeleninu a ovoce. Poškozené plody vyřadíme. Skladovací teplotu udržujeme na hodnotě 2 až 5 °C a vlhkost vzduchu kolem 90 %.

 

• Stále ještě můžeme odebírat rouby jádrovin. Vybíráme dobře vyvinuté letorosty z jižní strany koruny zdravých stromů. 
Jednotlivé odrůdy svážeme a označíme jmenovkami. Odebrané rouby ukládáme ve sklepě do přiměřeně vlhkého písku nebo venku u severní strany budov.

 

• Seriál o podnožích: M 9 – podnož roste slabě, je vhodná jen do úrodných a dobře vyhnojených půd. Kořenový systém se skládá jen z několika silnějších kořenů a je doplněn vlasovými kořínky soustředěnými nejvíce kolem kořenového krčku. 
Kořeny jsou velmi křehké, proto vyžadují trvalou oporu. Podnož je vhodná pro hustší výsadby, pro odrůdy jabloní slabě rostoucí, nebo velmi plodné, a všeobecně pro štíhlá vřetena většiny odrůd. Plodnost začíná velmi brzy po výsadbě. 
Úroda je dobrá, pravidelná a vysoká. Plody jsou velmi dobře vyvinuté a vybarvené, ale zkracuje se jejich skladovatelnost. Životnost stromků na stanovišti je přibližně 15 až 20 let.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net