Reklama
Dnes je neděle 21.04.2024     svátek má Alexandra

Rady do zahrady | 154

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

3.2.2024 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Pravidelnou víkendovou rubriku připravuje šlechtitel a zahrádkář Petr Kumšta. 

• Během měsíce února se začíná s výsevem některých letniček, které vyžadují větší čas pro předpěstování. 
Nejčastěji se jedná o drobnokvěté begónie neboli voskovky, surfinie, petúnie apod. Všechny tyto druhy totiž mají velmi drobná semena, která mají velmi málo zásobních látek, proto potřebují daleko více času, aby nabobtnala a vyklíčila. 
V domácích podmínkách si tyto rostliny můžeme vypěstovat jen tehdy, máme-li alespoň malý skleník a dostatek trpělivosti, výsevy totiž musíme pravidelně větrat a případně trochu snižovat teplotu, aby se nevytáhly a nepostihla je plíseň. Počítat musíme též s pikýrováním, tj. rozsazováním malých rostlinek, a další péčí. 

 

• V tomto měsíci je také nejzazší termín, kdy je nutné odstranit ručně, pomocí nůžek či houseníku (jde o střihací zařízení upevněné na dlouhé tyči) mumifikované moniliózní (shnilé) plody a případně i zámotky housenek. 
Tento nebezpečný odstraněný materiál je pak nutné zlikvidovat nejlépe spálením.  V případě zanedbání této údržby jsou tyto plody zdrojem infekce pro nadcházející vegetační období.

 

• Při hustém sněžení setřásáme sníh z větví jehličnanů a stálezelených dřevin, při oteplení a ostrém slunci zastíníme citlivější rostliny bílou netkanou textilií.

 

• Seriál o podnožích - M 4 – tato podnož roste středně bujně, je vhodná do přiměřeně vlhkých, středně těžkých až lehčích půd, jinak trpí suchem. 
Tam, kde není dostatečně silná sněhová pokrývka, namrzala v některých letech v kořenech. Kořenový systém je pravidelný, koření dosti mělce a stromy se často vyvracejí, proto se doporučuje trvalá opora. Je vhodná pro zákrsky všech odrůd jabloní. 
Plodnost začíná ve třetím roce po výsadbě. Úroda je vysoká, pravidelná a plody se dobře vybarvují. Stromky mají životnost na stanovišti asi dvacet let.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net