Reklama
Dnes je pátek 23.02.2024     svátek má Svatopluk

Samovyšetření? Starší generace se ostýchá

BYLA zde možnost vyzkoušet si samovyšetření prsu, varlat či se naučit, jak si správně čistit zuby. Foto: Veronika Dawidowicz
BYLA zde možnost vyzkoušet si samovyšetření prsu, varlat či se naučit, jak si správně čistit zuby. Foto: Veronika Dawidowicz

27.9.2023 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
Veronika Dawidowicz

Tradiční akce Dny zdraví proběhla ve středu 20. září na jihlavském Masarykově náměstí. Kolem poledne se zde scházelo stále víc a víc lidí, kteří si nejen chtěli nechat zkontrolovat svůj zdravotní stav. ale také se mohli dozvědět více například o programech pro seniory, nebo jak vypadají plíce kuřáka.


Nejvíce frekventovaným místem byl jednoznačně prostor informačního centra na náměstí, kde si návštěvníci mohli nechat například změřit množství tělesného tuku v těle, cholesterol nebo tlak.


Paní Jana na Dny zdraví vyrazila především proto, že nerada chodí na preventivní prohlídky a lékaře nemá moc v oblibě. „Nechala jsem si změřit hodnoty cukru v krvi a cholesterol a vypadá to, že ten cholesterol mám trochu vyšší,“ řekla Jihlavským novinám.
Další, kdo si vystál frontu tvořící se před stanovištěm krajské hygienické stanice, byla vitální devětasedmdesátiletá seniorka Jana. Do města vyrazila náhodou, a když zjistila, že se zde konají Dny zdraví, tak se zastavila, aby se dozvěděla něco bližšího o svém zdravotním stavu. 
„Zatím to vypadá dobře. A víceméně vím, jak na tom jsem, protože chodím na preventivní prohlídky,“ říká důchodkyně, které pro své zdraví chodí každý den na procházku.


Na procházky chodí i pan Jirka, taktéž v důchodovém věku, který k nim ještě přidává jízdu na kole a práci na zahrádce. I on chodí pravidelně jednou za rok ke svému lékaři, nicméně uznal, že nebude na škodu zjistit, jaký je jeho aktuální stav.
Kromě běžných vyšetření si zájemci mohli také na atrapách nacvičit samovyšetření prsu nebo varlat v rámci prevence karcinomu. Podle Jany Böhmové z Krajské hygienické stanice jsou preventivní prohlídky a screeningová vyšetření důležitá, ale stejně tak je důležité provádět vyšetření i sami a správně. 


„Onemocnění, jako jsou rakovina prsu nebo varlat mohou propuknout náhle a my sami svoje tělo známe nejlépe, takže dokážeme odhalit jakoukoliv anomálii,“ vysvětluje Böhmová. 


Přesto, že na stole jsou připravené jak modely prsou, tak varlat, nikdo se na nácvik samovyšetření moc nehrne. „Na veřejných akcích má o nácvik zájem spíše mladší generace. Starší lidé se většinou ostýchají,“ říká Böhmová.  


S lidmi, kteří se stydí tak alespoň probírá, zda chodí ženy na gynekologii a muži na urologii a dávají jim rady, jak na prevenci. „Ženy mi dnes zatím potvrdily, že opravdu chodí pravidelně na mamograf,“ sděluje dobrou zprávu Böhmová.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net