Reklama
Dnes je neděle 24.09.2023     svátek má Jaromír

Jak zatočit s vlhkem a plísněmi v interiéru

ÚČINNÝ boj proti plísním začíná už prevencí v podobě správné montáže oken. Foto: VEKRA
ÚČINNÝ boj proti plísním začíná už prevencí v podobě správné montáže oken. Foto: VEKRA

15.9.2023 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Vaření, sprchování a k tomu nedostatečné větrání… to jsou zpravidla příčiny nadměrné vlhkosti v našich domovech. Pokud jí máme doma nadbytek, mohou vznikat plísně. A jak se tedy vlhkosti a případných plísní zbavit?


Plíseň není jen neškodný povlak na povrchu zdí či kolem oken, pro obyvatele domu, kteří žijí v její přítomnosti, představuje i zdravotní riziko. Některé běžně se vyskytující druhy jsou totiž toxické a při dlouhodobém působení mohou být příčinou některých zdravotních problémů, jako jsou například alergie, dýchací potíže, bolesti hlavy, rýma či poruchy spánku. Víte, kde se u vás doma berou? 


„Plísně patří do rodiny hub, proto si doslova libují ve vlhkém, špatně větraném prostředí. Zejména v chladnějším období se může plíseň rozšířit, pokud není byt dostatečně izolován nebo větrán. Na oknech se to viditelně projevuje zejména jejich rosením. Závažným problémem je také skryté rosení v připojovací spáře kolem oken, kde ho nevidíme,“ vysvětluje Tomáš Sysel, představitel nezávislého Institutu zdravého bydlení. Plísně přitom působí negativně nejen na naše zdraví, ale poškozují také stavební strukturu a vybavení domu. 

 

Jak na plíseň?
Plísně jsou vytrvalý a houževnatý soupeř, kterého se jen velmi těžko zbavuje. Když se na zdi objeví, první, co nás napadne, je postříkat ji dezinfekčním prostředkem. Raději než přípravky s obsahem chloru, který je významným alergenem a navíc poškozuje výmalbu, použijte koncentrovaný alkohol, jako je technický líh nebo isopropanol. 


Použít lze také peroxid vodíku nebo ocet. Mnohem účinnější je pak plíseň odstranit mechanicky, což s sebou nese odstranění výmalby a často také oškrábání zasažené omítky. To vždy provádějte za vlhka a s použitím ochranných pomůcek, jako jsou rukavice, respirátor a ochranné brýle. Novou omítku a malbu pak nanášejte až po dokonalém vyschnutí postiženého místa. Na zeď napadenou plísní nikdy nedávejte tapety ani ji neschovávejte za falešnou stěnu ze sádrokartonu. Nábytek umístěte přibližně pět až deset centimetrů od stěny.


Nejúčinnějším způsobem boje proti plísním je však prevence. „Nejčastějším důvodem problémů s vnitřní vlhkostí a následnou plísní není okno samotné, jak si lidé často myslí, ale jeho chybná montáž. Kolem nesprávně nainstalovaných oken vznikají netěsnosti, kterými se dovnitř dostane studený venkovní vzduch a na ochlazovaném povrchu se začne srážet přebytečná vlhkost,“ vysvětluje Pavel Kašpar, manažer technického vývoje největšího českého dodavatele oken a stínění na klíč. 


Abychom tedy výskytu plísní do budoucna zabránili, musí být prostor kolem oken řádně utěsněný už v průběhu jejich montáže. U nesprávně usazeného okna vznikají netěsnosti nejčastěji ve spáře mezi oknem a stěnou. Osazení oken tedy rozhodně není práce pro laiky. Dodatečné opravy jsou navíc nejen nákladné, ale i komplikované.
 
 

Řízené větrání
Příčinu musíme hledat jednak v netěsnosti oken či samotné spáry, která může způsobit průnik venkovního chladu dovnitř, ale také v přebytečné interiérové vlhkosti, kterou je třeba odvětrávat. Komfortní větrání bez starostí vám přitom zajistí větrací jednotka s rekuperací tepla. 


Jak vysvětluje Roman Šubrt, obchodně-technický zástupce pro větrání švýcarského výrobce: „Systém řízeného větrání s rekuperací tepla zajišťuje neustálou výměnu a přívod čerstvého a čistého venkovního vzduchu. Entalpický výměník se pak postará o udržování vlhka v interiéru na přijatelné hladině. Ta tak nikde nekondenzuje a nedochází ke vzniku nebezpečných plísní.“


Navíc se není třeba obávat, že by vám v zimě do interiéru pronikal chlad a v létě naopak horko. Přívodní vzduch je totiž v zimních měsících ohříván a v letních horkých dnech naopak ochlazován odváděným vzduchem z interiéru.

 

Ochrana vybavení 
Pokud má váš domov tendenci zadržovat vlhko, věnujte pečlivou pozornost výběru vhodného vybavení. „Při výběru nábytku do míst se zvýšenou vzdušnou vlhkostí je důležité věnovat pozornost zpracování nábytkových hran. Při jejich nekvalitním provedení by totiž časem mohl nábytek působením vlhkosti nabobtnat. 


Proto by dnes již mělo být standardem použití PUR lepidel, u kterých stačí použít pouze malé množství, takže hrana těšně přiléhá k dvířkům,“ vysvětluje Martin Dusík, obchodní ředitel výrobce nábytkových dvířek. V případě nehraněného fóliovaného a lakovaného nábytku jsou pak hrany ochráněné už z podstaty výroby dvířek, jelikož fólie i lak na hrany přechází nepřerušeně z čelní plochy dvířek.


Přebytečná vzdušná vlhkost, by mohla poškodit i domovní elektroinstalaci, z toho důvodu je lepší spíše než přístroji se standardním krytím IP 20, které lze využít dle platné technické normy, vybavit koupelnu vypínači a zásuvkami se zvýšeným krytím IP 44. 


„Takové přístroje domovní elektroinstalace jsou vybaveny vnitřním gumovým lemem, těsně obepínajícím tělo vnitřního přístroje i okolní součásti, který zamezuje průniku vlhkosti a vody do přístroje,“ uvádí Martina Obadalová, vedoucí marketingu výrobce domovní elektroinstalace. Zásuvky pak bývají z čelní strany vybaveny průsvitným víčkem na pružině.

 

Na kotlíkové dotace pouze elektronicky 
Od 1. září je možné požádat krajský úřad o dotaci na výměnu starých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním za nové, ekologické zdroje tepla v nízkopříjmových domácnostech. 


Kraj předpokládá rozdělit v rámci této výzvy částku 103 miliónů korun. Za tuto částku by mohlo být uspokojeno více než 575 žádostí. Žádosti bude možné podávat do 31. srpna 2024.


Stejně jako v předchozím kole kotlíkových dotací bude podpora zaměřena na domácnosti s nižšími příjmy. Žádat mohou majitelé rodinných domů, bytových jednotek v bytových domech a dále také majitelé trvale obývaných staveb pro rodinnou rekreaci, které jsou vytápěny kotlem na tuhá paliva s ručním přikládáním, který nesplňuje minimálně 3. emisní třídu.


Žádosti je možno přijímat pouze elektronicky. Více na webu fondvysociny.cz.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net