Dnes je neděle 19.05.2024     svátek má Ivo

Psí mazlíci: radost i nebezpečí

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

15.6.2023 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
MUDr. Irena Zimenová Program prevence dětských úrazů – Kraj Vysočina

Češi jsou velcí milovníci psů, pejska má doma 40 % domácností. Je to velký zdroj radostí, ale občas také starostí a v některých případech možného nebezpečí. 


Říkáte si, že když si nevyberete nějaké bojové plemeno, tak vám přece nějaký domácí mazlík nemůže ublížit. Jenže podle statistik jsou nejrizikovější skupinou děti do 10 let žijící ve stejné domácnosti se psem. A vůbec to nemusí být bojové plemeno. Může to být mírumilovný mazlík, který se ale ocitne v situaci, kdy má potřebu bránit sebe nebo něco svého. 


Většinou si myslíme, že máme nejhodnějšího psa na světě chovajícího se přátelsky až ochranitelsky k malému dítěti, ale pořád zůstává psem, do hlavy mu nevidíme a někdy může téměř nevinné chňapnutí způsobit vážné následky. 


Přestože se nám to zdá nepravděpodobné, stoprocentně zabráníme takové variantě jedině, když nenecháme malé dítě se psem samotné. 
Dítě učíme chovat se k pejskovi ohleduplně, nedráždit ho, nesahat mu do misky se žrádlem. Ke staršímu psovi, který už třeba špatně vidí a slyší, přistupujeme klidně, aby se neleknul a nebránil se. 


Některá psí plemena nejsou vhodná pro rodiny s malými dětmi a někdy zjistíme u konkrétního pejska, že vykazuje známky agresivity, bojovnosti. Mnoho lidí podcení situaci, ale prevence je tady velmi důležitá. Pokousání už se zpátky vzít nedá.


Pro přehlednost poskytujeme několik základních pravidel, která bychom měli dodržovat v kontaktu se psy, a která bychom měli naučit i své děti.
1. Pes by neměl být dítětem rušen zejména ze spánku, při krmení nebo hraje-li si se svou oblíbenou hračkou.
2. Je důležité, aby si dítě hrálo se psem pod dozorem dospělé osoby, která by měla také sledovat, zda pes nevysílá varovné signály, když už se mu hra nelíbí.
3. Nehladíme cizího psa.
4. Pokud se dostaneme do kontaktu se psem, který volně pobíhá, neděláme prudké pohyby. Takovému psovi nekoukáme do očí, mohl by to vzít jako výzvu k boji.
5. Pokud má pes vyceněné zuby, naježené chlupy a zdvižený ocas, raději se mu vyhneme obloukem.
6. Dítě by před neznámým psem nemělo utíkat, ani křičet, dělat prudké pohyby a mávat rukama.
7. Pes se může třást a mít stažený ocas, což je projev strachu. I tento pes však může ublížit, protože se brání.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net