Reklama
Dnes je úterý 05.12.2023     svátek má Jitka

Rady do zahrady - 75

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

30.7.2022 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

U celeru začíná v červenci hlavní období růstu. Na prvním místě je teď voda a živiny. Pro dobrou skladovatelnost jsou velmi důležitá hnojiva s vysokým obsahem draslíku, a proto používáme odpovídající vícesložková hnojiva, např. Cererit.

Celer je vděčný za půdy s vyšším obsahem solí. Pokud tedy opravdu zjevně strádá, můžeme zkusit slanou zálivku. Na 10 litrů vody použijeme jednu polévkovou lžíci kuchyňské soli.

Celer též vyžaduje dostatek bóru, aby se v bulvách netvořily dutiny, ten můžeme do půdy přidat v malé míře rozhozem, nebo postřikem boraxu na list v koncentraci 0,2%.

 

  V tomto měsíci začínáme sklízet rané odrůdy kanadských borůvek. Protože jsou zralé plody borůvek pochoutkou pro ptactvo, doporučuji keře včas zakrýt ochrannou sítí s drobnými oky. Síť pokládáme zlehka a na okrajích ji připevníme kolíčky.

Borůvky vyžadují dostatečnou závlahu, hlavně v době narůstání plodů. Po sklizni pak nezapomeneme keře přihnojit hnojivy určenými pro borůvky, tedy takovými, které mají vyšší obsah draslíku. Podpoříme tím vyzrávání pletiv dřeva během zimy a bohatou tvorbu květů v příštím roce.

 

  Ve vinici pokračujeme ve vylamování zálistků, vyvazování letorostů a postřicích proti peronospoře a padlí. Za vlhkého a málo slunného počasí ošetřujeme révu i proti botrytidě.

 

  Seriál o bylinách: kmín se u nás vyskytuje často na lukách a pastvinách od nížin do horského pásma. Hojně se též pěstuje. Užitnou části je zralý plod.

Plody se sbírají, když hnědnou a začínají dozrávat. Droga má kořenitý pach i chuť. Vnitřně se užívá v nálevu (dvě lžičky rozmačkaných plodů na šálek vody 2 až 3krát denně). Také se mohou žvýkat celé plody proti nadýmání, žaludečním křečím, proti kolikovitým  bolestem žaludku a střev, při slabosti žaludeční a nechutenství a jiných poruchách trávení, hlavně u dětí.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net