Reklama
Dnes je pondělí 27.06.2022     svátek má Ladislav

Rady do zahrady | 57

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

27.3.2022 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

 

U trávníků bývá častým problémem tvorba mechu, což podporuje celá řada faktorů. Nejčastěji je to nedostatečná výživa, zastíněné nebo vlhké stanoviště, kyselá půda a nesprávné sečení. 

Příliš nízké strniště nebo dokonce skalpování drnu sekačkou má za následek zvýšenou tvorbu mechu.  

Teplé a vlhké zimy vytváří pro vznik mechu přímo ideální podmínky. Bude proto nutné pustit se do boje s mechem s plným nasazením. Než ale přistoupíme k hnojení, provzdušňování a sečení, vyplatí se nejprve zbavit trávník mechu mechanicky. 

Na malém pozemku vystačíme s železnými hráběmi.

 Pokračujeme v základním řezu jabloní a hrušní. Dbáme na to, aby byly koruny řídké, odstraňujeme převislé a křížící se větve a zahušťující se jednoleté výhony. 
Kvalitní ovoce je vždy na mladém dřevě, tj. na jednoletých až tříletých větvích.  Větší rány ošetříme proti houbovým chorobám buď stromovým balzámem, latexem s přídavkem fungicidu.

 Do konce března roubujeme a přeroubováváme všechny peckoviny, v některých případech i jádroviny. Podmínkou pro úspěšné roubování jsou nenarašené rouby. 
Volíme obyčejnou nebo anglickou kopulaci, sedélkování, popřípadě kozí nožku. Při roubování vždy dbáme na to, abychom se nedotýkali řezných dosedacích ploch a měli ostré nože. 

 Fenykl je domácí ve Středozemí, ale pěstuje se i u nás. Užitnou částí fenyklu je plod. 

Vnitřně se používá v nálevu, jedna čajová lžička na jeden šálek vody. Přispívá k posílení žaludeční a střevní činnosti, jako prostředek proti nadýmání zvlášť u dětí, dále při úporné zácpě s nadýmáním a kolikami a při průjmech. 

V lidovém léčitelství se používá ke zvýšení sekrece mléka. Zevně se užívá k omývání očí při různých očních zánětech.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net