Reklama
Dnes je pátek 19.08.2022     svátek má Ludvík

S prvním autobusem musí být v obci prohrnuto, říká traktorista

Foto: David Kratochvíl
Foto: David Kratochvíl

20.12.2021 Pro motoristy/Komentáře (2), autor:
David Kratochvíl

Ještě donedávna byl vedoucím v autoservisu, teď už se ale Martin Šandera ze Zbilid u Dušejova naplno věnuje soukromému zemědělství, protože obhospodařuje na 50 hektarů polí, luk a remízků. Když začne sněžit, vše musí jít stranou a vyjíždí.

Za svůj Zetor rychle zapřáhne radlici a hurá do ulic prohrnovat v obci místní komunikace a přilehlé samoty.
Navíc to všechno bez nároku na honorář. Dělá to zadarmo.

I když prohrnout celou ves je pořádná fuška, protože najezdí okolo 20 kilometrů a zabere mu to přibližně čtyři a půl hodiny, tedy když jde všechno jako po másle a není potřeba prorážet například závěje na silnici mezi poli.
Občas totiž ještě vytáhne kamion nebo dodávky ze škarpy nebo osobní auto, které skončilo ve strouze a zpátky na silnici se řidiči nemají šanci dostat. „Letos už místní komunikace v obci prohrnuji třetím rokem,“ říká Martin.
Začínal se zimní údržbou v krajském městě před pěti lety, kde při kalamitní situaci se traktor nezastavil i 48 hodin.
Rád podle svých slov vzpomíná hlavně na první zimu, kdy ve Zbilidech prohrnoval poprvé.

„To jsem vyjel pětkrát za celou zimu. Zato minulá zima mi dala pořádně zabrat, byla vydatná. A ta letošní, i když ještě ani pořádně nezačala, si taky pohrává,“ směje se opřený o oranžovou radlici.

Podle něj by bylo ideální, kdyby sníh napadl a vydržel. Jenže sněhová nadílka se udrží sotva pár dní, roztaje a pak se to děje celé nanovo. „Když chumelí nepřetržitě, tak jsem v ulicích i třikrát za den,“ dodává.
„Komunikace, když sněžit přestane, dokážete udržovat tak, aby pro motoristy byly v pořádku sjízdné,“ popisuje.
Když silnice zapadnou sněhem během noci, vstává podle svých slov ve tři ráno. „To proto, aby až do obce přijede první autobus, bylo prohrnuto, takže vstávačka, není vyhnutí,“ říká s úsměvem ve tváři.
Mrzí ho ale, že lidé jsou čím dál více zhýčkaní. „Někteří by byli nejraději, kdybych jim nejlépe prohrnul i jejich výjezd z garáže, nebo ideálně vyházel sníh hrablem až ke dveřím. Stačí, abych jim sníh nahrnul při průjezdu ulicí k vratům a hned telefonují a nadávají. Jenže uličky jsou úzké a já nemůžu jezdit jinak. Kór když je pod sněhem ledovka nebo uježděný zmrzlý sníh. Domácnosti u krajské silnice, kde jezdí sypače, to taky tak mají, ale je to o nějaké toleranci a selském rozumu. Většinou ale nejvíc nadávají ti, kdo nikdy traktor s radlicí nešoférovali a nedokáží si to představit, že někdy jde opravdu o centimetry a v chumelenici mezi ploty, domy i nevhodně zaparkovanými auty se manévrovat dost dobře nedá,“ dodává.

 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net