Reklama
Dnes je středa 28.07.2021     svátek má Viktor

Chcete zdravé domácí mazlíčky? Zapomeňte na zbytky „ze stolu“

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Imunitní systém domácích mazlíčků reaguje na zátěž stejně jako imunitní systém jejich majitelů.

V posledních několika měsících se všichni – ať už chceme nebo nechceme – více zajímáme o naše zdraví a imunitu. Neměli bychom však zapomínat na naše domácí mazlíčky – psy, kočky, morčata nebo králíčky. Protože i obranyschopnost jejich organismů může mít výkyvy. A pokud nejsou zdraví naši mazlíčci, můžeme z toho být ve stresu i my.

„Imunitní systém domácích mazlíčků funguje stejně jako lidský. Rodí se s určitým genetickým vybavením, které zajišťuje sílu imunity. Ta se dále posiluje nebo oslabuje vlivem životního stylu, stravy, pohybu, nemocí, případných zranění a samozřejmě vlivem stresu,“ říká veterinář MVDr. Marek Kičinko. 

Existuje však zásadní rozdíl mezi lidmi a zvířaty v tom, kolik a zejména jakou stravu potřebují. Imunita začíná v trávicím traktu, a proto úzce souvisí se stravou. Výsledkem je, že každý mazlíček by měl jíst přesně to, co jeho organismus potřebuje – dostatečné a vyvážené množství bílkovin, cukrů, tuků, minerálů a vitamínů.

Zbytky z našeho stolu pro ně obvykle nejsou tou správnou volbou. Samozřejmě v malé míře nemohou napáchat velké škody. Ale bohužel není nic výjimečného vidět na ulici obézní psy. Jak je známo, imunitní systém lidí s nadváhou dostává pořádně zabrat, většinou se musí vyrovnávat s dalšími souvisejícími nemocemi.

Takže pokud chcete udržet svého mazlíčka v dobré kondici, nenechte se obměkčit jeho pohledem a nedávejte mu tu kousek čokolády, tu kus sýra. Kupte mu stravu určenou pro jeho druh, rasu, váhu a věk. Ta mu bude prospívat a s ní bude prospívat i váš miláček.

Nikdo, kdo má doma domácího mazlíčka, nepochybuje o tom, že vnímá, co se kolem něj děje. Stejně jako lidé, každé zvíře zažívá stres. Reflexivně ho stresuje nečekaný hluk a ostré světlo. A pak, stejně jako u lidí, každé zvíře má něco jiného – jedno, že doma je málo samo a nemá čas na spánek, druhé to, že je doma samo a nemá společnost...

U psů a koček může dojít ke stresu, když se doma změní zažité poměry - někdo se odstěhuje, nastěhuje nebo se změní místo bydlení. A protože stres oslabuje imunitu, není na škodu ji v případě náročných období – jako je horké léto nebo příliš studená zima, prázdniny vnoučat u prarodičů a různé další vybočení z každodenní rutiny – podporovat vhodnými přípravky.

Očkování, pravidelné odčervování, přiměřený pohyb, dostatek spánku a společnost člověka – i to přispívá k dobré imunitě mazlíčků.   Na rozdíl od lidí zvířata nechodí k veterináři na pravidelné preventivní vyšetření. Dle zkušeností veterinářů lidé obvykle přicházejí se svým domácím mazlíčkem až tehdy, když je již něco špatně.

„Samozřejmě, pokud víme, pomáháme, léčíme, operujeme. To vše je však zásah do organismu a i tehdy je rozumné, kromě léků, léčby nebo rehabilitace, nenásilně a přiměřeně podporovat imunitu na to určenými přípravky pro zvířata. S důrazem na slovní spojení pro zvířata. Protože stejně jako pro ně není vhodná každá lidská strava, nejsou vhodné vitamíny, minerály a další doplňky stravy určené pro lidi,“ varuje veterinář M. Kičinko. 

Takže, pokud chcete pro svého mazlíčka jen dobře, poskytněte mu kvalitní doplňky stravy navržené přesně pro něj a postupujte podle doporučené dávky.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net