Reklama
Dnes je neděle 14.07.2024     svátek má Karolína

Stromy ustoupí parkovišti

NOVÁ parkovací místa vzniknou na zelených plochách v nemocnici, což se stalo terčem kritiky.  Zdroj: Nemocnice Jihlava
NOVÁ parkovací místa vzniknou na zelených plochách v nemocnici, což se stalo terčem kritiky.  Zdroj: Nemocnice Jihlava

8.7.2024 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Připravovaná výstavba nového parkoviště u nemocnice, patří v Jihlavě ke žhavým tématům. Nové parkoviště má vzniknout nad Uni Hobby Marketem nedaleko heliportu. 
Výstavba dvou nových parkovacích ploch pro celkem 183 aut začne v nejbližších dnech. Jak JL sdělila mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová, stavební práce mají být zahájené v půlce července.  
Nedostatek parkovacích míst před i v areálu nemocnice často kritizují občané. Nemocnice sáhla k odtahům vozů, které parkují mimo vymezené plochy. To někteří občané považují za neetické. Nemocnice argumentuje, že je to především kvůli zajištění průjezdu pro záchranáře. 


Nové parkoviště má stát 36 milionů korun a investorem akce je kraj. Veřejnost bude moci využívat nová parkovací místa ještě v letošním roce. „Řidiči by nové stání měli začít využívat už na podzim,“ potvrdil ředitel jihlavské nemocnice Alexander Filip.  
Obě parkoviště budou v areálu nemocnice. Vjíždět se na ně má z ulice Vrchlického kolem záchranky a U Cvičiště. 


Parkoviště se bude stavět i kvůli plánované výstavbě Pavilonu rehabilitační, následné a geriatrické péče s parkovacím domem pro 400 vozů. Celkem se má jednat o investici ve výši okolo dvou miliard korun. 
„Novým parkovištěm nahradíme současná parkovací místa pro zaměstnance i návštěvníky, která budou muset ustoupit výstavbě,“ vysvětlil krajský radní Karel Janoušek (ODS+STO). 
Podle mluvčí nemocnice je naplánováno zahájení výstavby parkovacího domu na leden příštího roku a dokončení na jaře 2026. 
Nemocnice uvádí, že nyní má kapacitu 667 parkovacích míst. 

 

Zelená plocha
O novém parkovišti v areálu nemocnice se jednalo i na posledním jihlavském zastupitelstvu při směně pozemků města s krajem. Opoziční zastupitelka Tereza Kafková (PiFo) vyslovila pochybnosti, proč je pro parkoviště využita jediná zelená plocha u nemocnice. „To není zelená plocha, ale stavební pozemek,“ reagoval náměstek jihlavského primátora Martin Laštovička (KDU-ČSL).  


Kafková vyzvala k vyjádření zástupce jednotlivých odborů, které k tomu vydávaly stanoviska. Vystoupili pouze zástupci odboru životního prostředí (OŽP) a Útvaru městského architekta (ÚMA), kteří měli k záměru výhrady. 
Vedoucí OŽP Katarína Ruschková podotkla, že v době, kdy má město hotovou Adaptační strategii a řeší hospodaření s dešťovou vodou, se zpevní poslední zelená plocha, která je dnes mezi nejohroženější skupinou obyvatel. Myslela tím především seniory (Domy s pečovatelskou službou a Sociální centrum) a děti (mateřská škola). 


„Ale respektuji to jako hotovou věc. V tuto chvíli vydáváme rozhodnutí nebo povolení ke kácení a počítáme, že ta stavba bude povolena,“ pokračovala vedoucí. 
Vyjádřila dále politování, že kvůli parkovišti padnou i desítky stromů, které v areálu vysadil kraj v rámci náhradní výsadby. „Mrzí nás, že to vlastně nemá žádnou koncepci,“ posteskla si Ruschková. 
Šéf ÚMA Aleš Stuchlík vyslovil podobný názor. Podle něho to je záměr, který je v rozporu se spoustou strategických dokumentů města. Mezi nimi jmenoval Adaptační strategii. 
„Chápu, že je tam nějaká dohoda. Nemocnice je věc, kterou potřebujeme ve městě určitě rozvíjet, ale je to takové dvojsečné,“ pokračoval Stuchlík. 

 

Stavební pozemek
Náměstek Laštovička označil jejich pohledy za jednostranné. „Je to daleko širší zásah, jenž velmi přispěje právě nemocnici, která je největší institucí tady v Jihlavě, a hlavně pacientům,“ ubezpečil. 
Primátor města Petr Ryška (ODS) přiznal, že ztráta zeleně kvůli parkovišti ho netěší. „V tuto chvíli si myslíme, že výstavba nemocnice a parkovacího domu pro 400 aut má přednost, a tak se to většinově rozhodlo,“ navázal primátor. 
Vysočinský hejtman Vítězslav Schrek (ODS+STO) je v Jihlavě městským zastupitelem. Některé příspěvky ho, obrazně řečeno, nadzvedly ze židle. 


„Pokud si opravdu neumíme poradit s takovými věcmi, jako je výsadba stromů, zeleň atd., tak pojďme říci, že v Jihlavě nebude krajská nemocnice, můžeme ji udělat v Pelhřimově nebo někde jinde,“ zlobil se hejtman. 
Zdůraznil, že kraj investuje prostřednictvím projektu do Jihlavy dvě miliardy korun. Nakonec však ocenil postoj vedení města. 
„Jsem rád, že ze strany města převážil veřejný zájem, který je opravdu postavit geriatrický pavilon a parkovací dům,“ uzavřel. 

 

Nefunkční závora
V době uzávěrky JL nefungovala závora u nemocničního parkoviště u vjezdu z Vrchlického ulice. Mluvčí Zachrlová JL potvrdila, že došlo k poruše řídicího systému. Za parkování tak lidé dočasně nemusí platit a využívají je i řidiči, kteří nejdou do nemocnice. 
Mluvčí věří, že závada bude odstraněna v nejbližších dnech. „Trvá to už asi týden. Jsme bezmocní a nyní čekáme na firmu, která závadu odstraní,“ dodala Zachrlová.  

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
11.07.2024 AktualityNádražní budova se po rekonstrukci vrátila do historie. Přišla ovšem o toalety

Pokud se vydáte vlakem z hlavního vlakového nádraží v Třešti v Nádražní ulici, objekt sloužící jako čekárna pro cestující září novotou. Vlastník nemovitosti, tedy Správa železnic ...

Komentáře (1)
11.07.2024 AktualityKaple v Telečské musí zůstat kaplí

Kaple v Telečské ulici přechází do majetku Jihlavy. Městští zastupitelé na svém posledním jednání rozhodli o převodu církevní stavby městu za 150 tisíc korun od Římskokatolické farnosti ...

Komentáře (0)
11.07.2024 AktualityCyklostezka kolem Drážního potoka

Krajské město na příští rok připravuje výstavbu nové cyklostezky. Oznámilo to na svém Facebooku Doprava v Jihlavě. Konkrétně se má jednat o cyklostezku, která povede údolím Drážního ...

Komentáře (0)
09.07.2024 AktualityPěší zónu v Jihlavě řidiči zneužívají

Dodávka a za ní v těsné blízkosti jedou dva osobní vozy Palackého ulicí v Jihlavě, která je součástí pěší zóny. Ačkoliv je v pěších zónách povolená rychlost maximálně 20 km/h, ...

Komentáře (3)
10.07.2024 AktualityKraj prodal dva své služební vozy bez dražby

Své ojeté vozy prodávají nejen občané, ale i různé firmy a instituce. Výjimkou není ani Kraj Vysočina. Na posledním jednání krajského zastupitelstva se ptal zástupce opozice poslanec ...

Komentáře (0)
10.07.2024 AktualityPoslední německý starosta Jihlavy Vinzenz Inderka zemřel před 90 lety

Krvavá řež Jihlavská nebo Krvavý slunovrat. S těmito děsivými událostmi bývá spojován poslední německý starosta Jihlavy Vinzenz Inderka. Jeho jméno je také spojeno se značným pokrokem ...

Komentáře (0)
09.07.2024 AktualityZ polí Vysočiny jsou sklizené první hektary ozimého ječmene

Na Vysočině zemědělci sklidili prvních 230 hektarů ozimého ječmene. Z hektaru zatím odváželi 5,6 tuny obilí, což je asi o tunu méně v porovnání s celkovým hektarovým výnosem ječmene ...

Komentáře (0)
09.07.2024 AktualityNezaměstnanost na Vysočině v červnu zůstala na 2,7 procenta

Nezaměstnanost na Vysočině v červnu zůstala na 2,7 procenta. Společně s Prahou je nejnižší v Česku. Úřady práce v regionu evidovaly 9709 lidí bez práce, o 89 méně než v květnu. Počet ...

Komentáře (1)
09.07.2024 AktualityPo zřícení stanu zůstávají lidé i na JIPce

Dění na největším hudebním festivalu na Vysočině prověřuje policie. Jihlavští kriminalisté se jím zabývají. V noci ze soboty na neděli se totiž na návštěvníky Vysočina Festu v Jihlavě ...

Komentáře (1)
09.07.2024 AktualityKočárkovat jezdíme pravidelně každý týden

POLNÁ (kra) - Sraz historických a retro kočárků se už potřetí uskutečnil v Polné. První ročník se konal ve městě v roce 2022. Tento rok jich průvodem za dohledu policistů vyrazily v ...

Komentáře (0)
09.07.2024 AktualityNehoda u odbočky na Třeštici. Zraněný řidič musel do Brna

Mezi Hodicemi a Studnicemi při odbočce na Třeštici se první červencové úterý kolem osmé hodiny dopoledne střetla dodávka s osobním vozidlem. Oba řidiči podle policejní komisařky ...

Komentáře (0)
08.07.2024 AktualityHygienici zakázali koupání v nádrži Sedlice

Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice na Pelhřimovsku. Podle mluvčí krajské hygienické stanice Jany Böhmové analýzy ve vodě potvrdili masivní výskyt sinic a překročení ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net