Reklama
Dnes je sobota 25.05.2024     svátek má Viola

Světy sokola a fyzika Pavla Brady

PAVEL BRADA na svém pracovišti na oddělení nukleární medicíny jihlavské nemocnice. Foto: Jiří Varhaník
PAVEL BRADA na svém pracovišti na oddělení nukleární medicíny jihlavské nemocnice. Foto: Jiří Varhaník

13.5.2024 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Ing. Pavel Brada je radiologický fyzik. Narodil se v Jihlavě v roce 1954. Bavila ho fyzika a matematika, a tak z jihlavského gymnázia zamířil do Prahy studovat obor dozimetrie na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT.
V mládí pomýšlel na vědeckou kariéru. V pátém ročníku vysoké školy ho spolu s kamarádem zavedlo studium do Dubny u Moskvy, kde fungovala československá vědecká skupina. 


„Měli tam přístroj, který byl prakticky okopírován od anglického profesora Hamiltona. Na něm se daly zkoumat parametry atomových jader. Pokus se dělal bez přerušení třeba několik dnů a my jsme jako studenti drželi noční služby. A tak jsme si tam udělali diplomku,“ vzpomíná po letech. 


Ačkoli prý člověk v Sovětském svazu musel snášet výrazně nižší životní úroveň, prázdné obchody či špatné jídlo, na vědecké stáži v Dubně zůstal P. Brada ještě další rok. Jeho profesní cesta ale nakonec vedla jinudy. 
„Když jsem po fakultě hledal zaměstnání, zjistil jsem, že uplatnění je především v nemocnicích,“ vzpomíná. Dva roky byl zaměstnán na radioterapii v Ústí nad Labem, odkud v roce 1982 zamířil do jihlavské nemocnice.
Ionizující záření se v Nemocnici Jihlava vyskytuje na třech odděleních – na radioterapii, rentgenu a nukleární medicíně. Právě třetí z nich je hlavním pracovištěm Pavla Brady. Vedle toho je dohlížející osobou jak na „nukleárce“, tak na radiodiagnostickém oddělení. 


„Ionizující záření je všeobecně považováno za škodlivé, a pokud by se lidé dostatečně nechránili, tak by bylo spíše ke škodě, než ku prospěchu. Z toho důvodu je potřeba dodržovat určité principy a musí existovat osoby, které na to dbají a dohlížejí,“ komentuje P. Brada základní princip své profesní funkce.  


Taková kontrola se týká např. samotného prostředí, které musí disponovat patřičnými stínícími vrstvami, aby zaměstnanci nebyli zbytečně ozařováni. Ozařovny na radioterapii např. mají betonové stěny o tloušťce metr i více, pro stínění záření se používá olovo či baryt. 
„Kontroluji také osobní dávky ozáření. Nosíme tady dozimetry, které se každý měsíc vyhodnocují. Pokud se u někoho objeví zvýšená dávka, pátráme společně s danou osobou po příčině, kterou se snažíme odstranit,“ vysvětluje Brada. 

 

Sokolské principy
Po celý svůj život vyznává P. Brada sokolské principy. Sokoly byli jeho děda i táta, a tak mu byly vštěpovány i v době, kdy u nás Sokol nesměl existovat.
Když se po roce 1989 snažili bývalí členové Sokola Jihlava sestavit nový výbor a hledali starostu, oslovili právě Pavla Bradu. „Myslím si, že ta obnova byla v té době správná věc,“ ohlíží se někdejší starosta jednoty. 
Sokolovna tehdy patřila Tělovýchovné jednotě Modeta Jihlava, sdružené v tehdejším ČSTV. V roce 1990 přijala tato jednota svůj původní název Sportovní klub. 


„Sportovci si většinou rozumí, ale tehdy vznikly dost velké, podle mě zbytečné třenice. Byla tam jakási generační neshoda. Lidé, kteří chodili do sokolovny cvičit, brali jako újmu, že jim ji bereme. Těžko chápali, že tu sokolovnu si postavil Sokol a že se navrací původnímu majiteli,“ vzpomíná P. Brada. 


Cílem podle něho bylo především pokračovat v sokolské myšlence. V socialistické tělovýchově byl totiž Sokol vnímán jako nepřátelská buržoazní organizace. Také sokolovna od architekta Fuchse (dnes památkově chráněná) byla v nedobrém stavu. Rám prosklené konstrukce v průčelí byl zkorodovaný natolik, že hrozilo vypadávání skel. 


Postupně došlo na novou střechu, parkety atd. Odlišné pohledy na věc ale přinesla okolo roku 2013 otázka, co se zastaralým kinem Sokol, které už neprosperovalo a nedokázalo ekonomicky podporovat provoz jednoty. 
Starosta Brada zastával cestu sál technicky upravit a využívat pro sokolské cvičení i kulturní činnost sokolů. Když se objevila informace, že je možnost získat evropskou dotaci na vybudování sálu pro alternativní divadlo, vypukly názorové diskuse.  


S rozhodnutím postavit divadlo starosta Brada nesouhlasil, a tak ze své pozice odstoupil. „Začala stavba, ale chyběly zkušenosti,“ komentuje dnes potíže sokolů ohledně následného financování úhrady DPH, na které bylo nutné dodatečně sehnat velké prostředky. 

 

Ni zisk, ni slávu 
Jako řadový člen Sokola Jihlava dnes Pavel Brada dvě hodiny týdně vede cvičení se seniory. Zejména je ale znám jako sbormistr sokolského pěveckého sboru Foerster. Také ten má dnes zpěváky většinou seniorského věku.
„Mladí lidé zamířili do sborů Campanula a Melodie, které tehdy zakládali mladí lidé,“ vysvětluje Brada. Hudební vzdělání měl z jihlavské „lidovky“, praxi poté několik let získával jako zpěvák PS Campanula vedeného spolužákem z „hudebky“ Pavlem Jirákem. 


Tehdy třicetičlenný sbor Foerster převzal Brada v roce 1997 po sbormistru Zdeňkovi Hromádkovi. Dnes má Foerster 19 zpěváků. Tradičně svými vystoupeními připomíná významné státní i sokolské tradice, pro zpěváky plní také společenskou funkci.     


Pavel Brada působí také jako předseda tenisového klubu ČLTK Jihlava. Doba se ale podle něho mění, dnešní svět je silně založen na penězích. 
„Třeba sehnat trenéra je problém, a když ho seženete, tak ho musíte dobře zaplatit,“ uvažuje. Bez peněz to podle něho samozřejmě nejde ani v Sokolu, tam ale vždy platívalo heslo Ni zisk, ni slávu. 


„Bývala to práce pro vlast, a ta se dělala zdarma. Sokolu nešlo o zisk, chtěl sloužit lidem. Ale dnes, kdy jsou funkce ve výboru i práce cvičitelů honorované, mění se i pozice jihlavského Sokola. Členů je relativně dost, ale kdyby nebyly dotace na zaplacení činovníků a cvičitelů, těžko by se dnes našli lidé, kteří by tu činnost dělali dobrovolně, jako dřív. Jinými slovy - jeden z charakteristických principů Sokola vzal za své,“ uvažuje bývalý starosta. 
Energii pro svoji práci nachází v pohybu. Výrazný prostor v jeho kanceláři ve „špitále“ ostatně zabírá bicykl. 


„Člověk se musí především pohybovat. Dnešní lidé jsou zlenivělí, jezdí auty a trolejbusy. Já chodím pěšky, nebo jezdím na kole, to preferuji. Podle mě je pohyb základem zdravého života,“ komentuje svoji filozofii. 
I v pasivní době mobilů podle něho stojí za to sokolskou kulturu a myšlenky prosazovat. „I když ta doba je dnes taková komerční a Sokol se víceméně stává běžnou sportovní organizací, se všemi pozitivy i negativy,“ uvažuje někdejší sokolský starosta Pavel Brada. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
22.05.2024 AktualityMyslivci protestují proti novele zákona

Ministerstvo zemědělství odeslalo na Legislativní radu vlády návrh novely zákona o myslivosti. „Zásadně odmítáme řadu navrhovaných paragrafových ustanovení. Naše argumenty nebyly vyslyšeny, ...

Komentáře (0)
22.05.2024 AktualityMísto vstupenek mají fandové v ruce jen padělky

Sehnali vstupenky na beznadějně vyprodané skupinové zápasy české reprezentace na hokejové mistrovství světa, které se hraje v Praze a Ostravě. Jenže euforii z toho, že uvidí naživo třeba ...

Komentáře (0)
21.05.2024 AktualityKulturním počinem Vysočiny je i charitativní představení ochotníků

Kraj Vysočina včera v Telči na Jihlavsku rozdal ocenění v jubilejním 20. ročníku ankety Zlatá jeřabina za kulturní počiny. V kategorii péče o kulturní dědictví zvítězila obnova jednoho ...

Komentáře (0)
21.05.2024 AktualityZdarma vyšetří lidem znaménka

V Jihlavě se po roce uskuteční akce Spolu proti melanomu. V úterý 28. května si můžete nechat zdarma vyšetřit znaménka na Masarykově náměstí. Cílem blížící se akceje včasné odhalení ...

Komentáře (0)
21.05.2024 AktualityObjekt nádraží půjde k zemi, i když se to některým nelíbí

Zpustlost, neutěšenost a přitom velký kus historie. To vše představuje městské nádraží v Jihlavě, na jehož místě má začít ještě letos výstavba centrálního dopravního terminálu ...

Komentáře (1)
21.05.2024 AktualityCibule už se nevzpamatuje, muškáty obrostou

Víkend byl na Vysočině ve znamení silných bouřek. V neděli ráno lokalitu Telčska dokonce zasypala vysoká vrstva krup. To stejné se pak v nedělní podvečer opakovalo v okolí Dolní Cerekve ...

Komentáře (0)
21.05.2024 AktualityNefungovaly semafory. Mladá řidička zapomněla dát přednost

Střet dvou osobních vozidel zaměstnal minulý týden v úterý po desáté hodině večer všechny složky integrovaného záchranného systému. Na křižovatce u Červeného Kříže řidička (25) ...

Komentáře (0)
20.05.2024 AktualityKoupaliště brzy zahájí letní sezonu

Jihlavský Vodní ráj zahájí letní sezonu 22. června. Ceny vstupného do venkovní části akvaparku zůstanou stejné jako vloni, řekl ČTK mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. Zvyšovat ...

Komentáře (0)
20.05.2024 AktualityHodnotí, kdo získá titul Soutěž Vesnice roku 2024

Už v pondělí 20. května odstartuje soutěžní „klání“ 15 obcí a městysů přihlášených do krajského kola letošního ročníku tradiční soutěže Vesnice roku. Čtyřdenní mnohasetkilometrová ...

Komentáře (0)
20.05.2024 AktualityTřebíč chtěla na zimák dvojnásobek

Proč má Jihlava tolik, a my ne? Tak mohla někomu vyznít diskuse vysočinských zastupitelů k finanční podpoře plánované revitalizace zimního stadionu v Třebíči. Rivalita mezi Jihlavou a Třebíčí ...

Komentáře (1)
20.05.2024 AktualityVelkoberanovští mají k dispozici novou knihobudku u čekárny

Zbrusu novou knihobudkou se mohou pyšnit ve Velkém Beranově nedaleko Jihlavy. Starosta Milan Pulicar prostřednictvím obecních internetových stránek oznámil, že novinka je k dispozici od ...

Komentáře (0)
20.05.2024 AktualityNa „gymplu“ nás profesoři oslovovali křestním jménem a vykali nám

Hned dva třídní srazy absolvoval Rudolf Hambach z Jihlavy, který trvale žije v Německu. Na srazy rád přijíždí. Tím prvním byl sraz bývalé 9. B ZŠ v ulici Dukelských hrdinů, ukončené ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net