Dnes je pátek 14.06.2024     svátek má Roland

Hyský: Ten, kdo mluví silně, má nějakou šanci

MARTIN HYSKÝ má jako krajský zastupitel na starosti VDV. Kromě toho vykonává funkci vysočinského předsedy Sociální demokracie. Foto: Pavel Bajer
MARTIN HYSKÝ má jako krajský zastupitel na starosti VDV. Kromě toho vykonává funkci vysočinského předsedy Sociální demokracie. Foto: Pavel Bajer

11.4.2024 Bez kategorie/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Sociální demokracie existuje. V současné době už ta zkratka není ČSSD, ale SOCDEM a SOCDEM je Sociální demokracie, říká vysočinský šéf strany Martin Hyský, který je zároveň krajským zastupitelem, a má na starosti VDV.

Po Třebíči se od Nového roku zapojila do krajského systému Veřejná doprava Vysočiny (VDV) také MHD v Jihlavě. Daří se vše podle vašich představ?
Zatím si to sedlo. Nějaké první vyhodnocení bude asi ke konci března, ale cestující si poměrně rychle zvyknou. Každopádně je to krok kupředu. Příprava trvala asi tři čtvrtě roku, možná rok. Šlo o to, abychom vychytali tarif tak, aby to pro cestující bylo relativně jednoduché a pro město a pro nás (kraj) jako objednavatele, aby to bylo stravitelné.
Určitě protarifovací ztráta bude vznikat jak na straně kraje, tak i města. Jde o to, aby výsledky byly výhodné pro cestující i pro objednavatele.

Lidé mající na MHD v krajském městě Jihlavskou kartu musí mít zatím do jiných spojů VDV papírové potvrzení. Kdy si s Jihlavskou kartou bude možné označit cestu také v linkovém autobuse nebo ve vlaku?
Nám se už podařilo dokončit soutěž na dodavatele elektronického odbavování cestujících. Chceme, aby to bylo pro cestující stravitelné a poměrně jednoduché, jako jsou zvyklí třeba ve Středočeském kraji nebo v Praze v rámci systému PID nebo Jihomoravském kraji v systému IDS JMK. V rámci elektronického odbavení by měli mít možnost nakupovat jízdné přes eshop či přes aplikaci.

To může být ještě běh na dlouhou trať…
Dodavatel elektronického odbavovacího systému má na implementaci řešení zhruba rok. Potom ta integrace bude moci fungovat na 100 %.

Čeho byste chtěli ve finále docílit?
Vize budoucnosti je, aby si cestující, který pojede třeba ze sídliště Na Slunci do Národního divadla v Praze, mohl v trolejbusu linky A koupit u řidiče nebo přes aplikaci jízdenku, na níž se dostane až na místo. Ale to je taková finální vize. Lepší je to spustit po částech tzv. salámovou metodou. Pokud bychom to chtěli spustit na 100 %, tak je to běh na hodně měsíců, spíš na několik let.

Můžete alespoň odhadnout, kdy by to mohlo být zcela hotové?
Pokud zapomenu na kupování jízdenky u řidiče v jihlavské MHD do Národního divadla v Praze, tak řekněme, že v pololetí příštího roku by to mohlo fungovat takřka na 100 %.

Ukázala integrace s jihlavskou MHD i nějaké nedostatky?
Určitě musíme uvést do souladu jízdní řády. Například cestující z místních částí Jihlavy mohou kromě MHD používat i modré autobusy a vlaky. Takže tam chceme vychytat ještě jízdní řády a mít dokonalejší přehled o cestujících, kteří jedou na krajskou a těch, co jedou na městskou jízdenku. Nechceme, aby jeden objednatel doplácel neúměrnou měrou za druhého objednatele.

Co vlastně vy, jihlavská MHD a VDV?
Jihlavskou MHD, vlaky i modrými autobusy jezdím poměrně pravidelně. Akorát jsem zatím ještě nestihl osobně vyzkoušet provázanost jihlavské MHD s VDV.

Na jízdenku VDV je nyní možné jet i v některých případech mimo region, například do Tábora nebo do Tišnova. Chystáte do budoucna ještě další rozšíření?
Je to o nějaké postupné práci a komunikaci s kolegy z jiných krajů.
Předpokládám, že bychom se mohli na dalším rozšíření dohodnout s kolegy z Jihočeského kraje.

SOCDEM nebo ČSSD?

Vy jste na Vysočině krajským předsedou Sociální demokracie. Váš starý název ČSSD si snaží přivlastnit jiná strana. Jak je to s vaší starou značkou?
Tu ochrannou známku bychom měli mít. Předpokládám, že naše vedení má namyšleno, jak značku chránit. Celý ten proces trvá poměrně dlouho. Doufám, že do evropských voleb to bude nějak vyřešeno, aby na značce ČSSD nikdo neparazitoval.

Přesto ale voliči mohou být zmatení…
Důležité je vědět, že sociální demokracie existuje. V současné době už ta zkratka není ČSSD, ale SOCDEM a SOCDEM je Sociální demokracie. Lidé nám mimo jiné i dříve říkali, že jsme Socani nebo Socdemáci.

Co říkáte na to, že si vaši starou značku snaží přivlastnit politický subjekt, stojící na opačné straně politického spektra? Sociální demokracie se dlouhé roky prezentuje jako levý střed. Naopak Česká suverenita by se dala zařadit i na krajní pravici.
ČSSD je zavedenou značkou a oni si třeba myslí, že jim to může ve volbách pomoci a nějaké hlasy jim to přilákat. Minimálně vzbudí mediální zájem, že se o nich píše a mluví.

Naposledy jsme spolu hovořili o plánovaném prodeji sídla strany ve Vrchlického ulici v Jihlavě. Podařilo se ho prodat?
Ano. V dražbě ho koupil pan architekt Homolka a budovu hodlá zrekonstruovat. Co jsem slyšel, tak by to rád uvedl do původního stavu, což je mi docela sympatické. Ten dům určitě má architektonickourbanistickou hodnotu.

Budete tam v podnájmu nebo jste si našli jinde sídlo?
Máme sice smlouvu, ale vzhledem k připravované rekonstrukci jsme přemýšleli co dál. Nakonec jsme se rozhodli, že si najdeme jiný pronájem a vystěhujeme se. Myslíme si, že je to lepší, než být někde provizorně, pak se vystěhovat a zase se vracet.

Kde jste si našli nový pronájem?
Při ulici Okružní vedle Krčmy U Piráta je nebytový prostor. Vypadá poměrně dobře a dá se využít.

Preference Sociální demokracii stále ubývají. Nyní se blíží krajské volby. Na Vysočině máte nyní šest zastupitelů. Nemáte obavy, že se letos do krajského zastupitelstva už nedostanete?
Tady na Vysočině jsme na tom relativně docela dobře. Věřím, že tady máme poměrně vysokou šanci pět procent překonat. Ono těch 2,5 % nebo 3 % na republikové úrovni je nějaký součet. Když v Praze naše výsledky nejsou vůbec dobré, jsou pod dvě procenta a v dalších krajích taky, někdo to na ty tři procenta musí vytahovat. Jsou to Jihočeši, Vysočina, Jihomoravané, Pardubáci…

Čím si trvalý pokles preferencí vysvětlujete?
Možná je to i tím, že se poměrně hodně hloubí příkopy. Ten kdo mluví silně, spíše kritizuje, tak má nějakou šanci. Byl jsem překvapený průzkumem, že ANO je na 39 %. Myslel jsem si, že 35 % je maximum, ale 39 % mě překvapilo. Samozřejmě to je o nějaké další možnosti růstu. Myslím si, že potenciální voliči odešli i od nás třeba k ANO, protože mají strach, že jejich hlas propadne.

Přepadení ve Štrasburku

Nyní přejděme k poslednímu tématu. Před více než rokem jste byl přepaden při své pracovní návštěvě ve Štrasburku. S vážnými zraněními a krvácením do mozku jste skončil v místní nemocnici. Už jste v pořádku?

Ano, cítím se už dobře. Zdravotně jsem na tom jako před úrazem.


Co se vlastně stalo?
Na to si nepamatuji. Mám výpadek paměti asi deset dní, vůbec nevím, co se dělo. Nějak si pamatuji poslední den ve Štrasburku v nemocnici. Myslel jsem si, že nejsem v zahraničí, že jsem v Čechách. Na personál jsem mluvil česky a oni jenom kývali a usmívali se…Musím říci, že francouzští zdravotníci mi zachránili život.

Chytili už pachatele?
Myslím, že ne. Asi před půl nebo před tři čtvrtě rokem jsem měl informaci, že se to vyšetřuje. Předpokládám, že této práce obecně mají víc. Tak to prostě odloží, a když se na to nepřijde náhodou, tak…

Byl jste od té doby ve Štrasburku?
Ano. Vloni na podzim, když byl Kongres Rady Evropy.

 

 

 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
06.06.2024 Bez kategoriePrimátorovo prohlášení ke svému vystoupení na zastupitelstvu, kde se vymezil vůči zastupiteli Hoškovi

Únorové zasedání jihlavského zastupitelstva odsouhlasilo nejen novou městskou společnost pojmenovanou Horácká multifunkční aréna s.r.o v čele s jednatelem Martinem Lindovským z Ostravy, ale ...

Komentáře (1)
06.06.2024 Bez kategorieRadek Hošek (STAN) reagoval na primátora novým webem

Opoziční zastupitel za STAN Radek Hošek na kritiku primátora Petra Ryšky (ODS) na únorovém zastupitelstvu reagoval měsíc poté na webových stránkách Starostové-nezávislí v článku Primátor ...

Komentáře (1)
15.04.2024 Bez kategorieAdvokátka Eva Decroix se stala novou místopředsedkyní ODS

Volební kongres ODS rozhodl, že místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Eva Decroix se stane také místopředsedkyní strany. Po znovuzvolení Petra Fialy předsedou a Zbyňka Stanjury prvním ...

Komentáře (6)
11.04.2024 Bez kategorieHyský: Ten, kdo mluví silně, má nějakou šanci

Sociální demokracie existuje. V současné době už ta zkratka není ČSSD, ale SOCDEM a SOCDEM je Sociální demokracie, říká vysočinský šéf strany Martin Hyský, který je zároveň krajským ...

Komentáře (0)
18.03.2024 Bez kategoriePoslankyně Decroix (ODS) reagovala na poučování Konečné (KSČM)

V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News se v diskusi střetly čtyři ženy – Věra Kovářová (STAN), Eva Decroix (ODS), Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a Kateřina Konečná (KSČM). V ...

Komentáře (10)
13.03.2024 Bez kategorieD. Mészáros (SPD) již není jihlavským zastupitelem

Jihlavské SPD vyměnilo v Jihlavě městského zastupitele. Na mandát rezignoval David Mészáros. Důvod jeho rezignace hnutí blíže nespecifikovalo. Nahradila ho Dagmar Barimová, která složila ...

Komentáře (0)
23.02.2024 Bez kategorieNagyová (ANO) k Čapímu hnízdu: Nikdy se to nemělo dostat před soud

Jihlavská zastupitelka Jana Nagyová (ANO) byla podruhé nepravomocně osvobozena Městským soudem v Praze v kauze možného podvodu při čerpání dotace na Farmu Čapí hnízdo. Kromě Nagyové byl ...

Komentáře (2)
16.02.2024 Bez kategoriePoslanec Koten (SPD) považoval bundy biatlonistů za ukrajinské

Je Nové Město ještě na Moravě nebo na Ukrajině? Tuto otázku na svém facebookovém profilu položil poslanec Radek Koten (SPD). Obul se do organizátorů Mistrovství světa v biatlonu kvůli bundám ...

Komentáře (3)
07.02.2024 Bez kategorieExprimátorka K. Koubová: S výběrem pana Lindovského jsem spokojená

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (0)
02.02.2024 Bez kategorieP. Paul: S nominací M. Lindovského souhlasím

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (1)
02.02.2024 Bez kategorieRadek Hošek: Město neumí a nemá podnikat

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (0)
19.01.2024 Bez kategorieKrajský radní P. Hájek (STAN) už není starostou Těchobuze

Radní Kraje Vysočina Pavel Hájek (STAN) po dlouhých letech skončil ve funkci starosty obce Těchobuz na Pelhřimovsku. Důvody proč rezignoval, vysvětlil na svém Facebooku: „Do funkce starosty ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net