Reklama
Dnes je neděle 21.04.2024     svátek má Alexandra

Čtrnáct milionů korun ze Sberbank má už jihlavská zoo na kontě

Ilustrační foto: Zoo Jihlava
Ilustrační foto: Zoo Jihlava

27.3.2024 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Jak uvedl ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák, přihlásil se minulý týden o pohledávku z banky Sberbank, kterou zde měla jihlavská zahrada zadržovánu po zkrachování této banky. 
„Hned v pondělí jsem vyběhl a běžel do komerčky, abych se přihlásil o pohledávku. Čekal jsem nějaké větší obstrukce, měl jsem nachystaný balík papírů, které byly potřeba… Paní to vyřídila, rozloučila se a druhý den byly peníze na účtu,“ popisuje Vašák návrat částky 14.259.004 Kč na konto zahrady. 


Vedení zoo chce tyto prostředky využít mimo jiné na údržbu a opravy. „Hodně věcí, které tady máme ze dřeva, trpí, a ten rozsah je obrovský,“ vysvětluje Vašák. 
Dojít nyní může také na dříve odloženou investici do technologie na úpravu povrchové vody ze sousední řeky. To zahradě umožní omezit stávající čerpání vody z vrtů. 

 

Ekonomika s rekordem 
Také celý loňský rok hodnotí Zoo Jihlava po ekonomické stránce v superlativech. Celkové výnosy zahrady činily více než 91 mil. Kč, náklady 85 mil. Kč (detaily viz tabulka).
Opět se navíc zahradě podařilo překonat návštěvnický rekord. „Ono to po prázdninách vypadalo, že rekord určitě nebude, potom v září, že určitě ano. listopad a prosinec nebyly nic moc. A na konci prosince, kdy jsme těsně před tím ještě likvidovali sněhovou kalamitu, nám přišlo o více než tisíc lidí víc než v roce 2022,“ popisuje vývoj návštěvnosti během roku Jan Vašák.   


Celkový počet návštěvníků za rok 2023 tak nakonec dosáhl rekordních 354.724 lidí. Od letošního 1. dubna se přesto cca o 20 % zvýší vstupné do zoo. „Musíme reagovat na zvyšující se náklady provozu,“ argumentuje vedení zahrady rostoucími náklady na energie i další komodity. 


Nově bude vstupné ve výši 180 Kč pro dospělého a 120 Kč pro děti. Senioři zaplatí 130 Kč. Cena za parkovné zůstává zachována na 150 Kč.  
„Věřím, že i přes navýšení nám návštěvníci zůstanou věrní. Snažíme se jim to kompenzovat vylepšováním návštěvnického servisu, a také se snažíme stále budovat a prezentovat nové druhy,“ komentuje zdražení vstupného ředitel zahrady. 

 

Parkování do patra
Reálnost velkých investic do zoo ze strany města komentoval na březnové tiskové konferenci primátor Jihlavy Petr Ryška. 
„Myslím, že jsme teď v takovém bodě, kdy Jihlava by chtěla rozvinout zoo i nějakými většími investicemi. Jednak nějaké finance je do toho ochotna dát sama, a shání samozřejmě i další partnery, kteří by jí v tom pomohli,“ uvedl. Pojem „větší investice“ charakterizoval jako řád vyšších desítek až nižších stovek milionů korun během několika let.  


„Jenom parkoviště samo o sobě by bylo za sto milionů,“ dodal Ryška. Do budoucna bude podle něho důležité najít parkoviště pro autobusy, které by vyložily návštěvníky u zahrady a poté parkovaly v jiné části města. Takové prostory by se podle Ryšky mohly najít např. v nedaleké Kosovské ulici, což je v jednání.


Další možností, jak parkování řešit, je podle primátora rozšíření stávajícího parkoviště u zoo o další podlaží. „To by samozřejmě nebylo letos, ale v těch nejbližších letech je to taková vize, že by se to mělo asi udělat,“ dodal primátor.   
Možný rozvoj zoo v dohledné době se podle něho částečně týká i sousedícího areálu objektu Modety. V první fázi by mělo jít o nízkonákladový přesun některých kanceláří z administrativní budovy zahrady právě do Modety. 
„Budou tam nějaké další sklady a v tuto chvíli by mělo začít i jednání ohledně té části, která je využitelná pro kulturu. Že by se střídaly akce zoo, například nějaké letní tábory atd. V plánu jsou potom i další věci, ale tohle je to, co by relativně mohlo být už letos,“ konkretizoval Ryška na dotaz JL reálné drobnější investice.  
Letové ukázky končí


V oblasti aktivit pro návštěvníky zoo letos po 17 letech ukončuje prezentaci letových ukázek sov a dravců, i když byly mezi návštěvníky oblíbené. 
Uvolněné voliéry po ptácích využije zahrada k prezentaci několika ohrožených druhů malých koček, na které se chovatelsky specializuje a které byly zatím chovány zejména v zázemí zahrady. 
Více k chovatelskému hodnocení loňského roku a chovatelským plánům zoo pro rok 2024 přineseme v některém z nejbližších vydání JL. 

 

Samice rysa zmizela v krajině

Chovatelé z jihlavské zoo aktuálně nemají žádné zprávy o samici rysa karpatského, které se podařilo utéct předloni před Vánocemi ze Zoo Jihlava. Novinářům to aktuálně sdělil ředitel zahrady Jan Vašák. 


O rysici nejsou podle něho zprávy od loňského léta. Předtím se podle pozorování zřejmě držela poblíž města. O jejím pobytu a schopnosti přežívat v krajině svědčily i nálezy zbytků stržené srnčí zvěře. 


Podle ředitele zoo možná odešla hledat jiné místo, mohlo ji také srazit auto. „To bychom se ale asi dověděli, protože by se někdo domáhal náhrady škody. Pokud je přibitá někde na klubovně, s tím by se nikdo určitě nechlubil,“ komentoval Vašák možnost, že by rysa někdo odlovil. 


„Je dobré, že máme certifikát, že je to rys karpatský, takže případná její reprodukce tady by byla spíše žádoucí než nežádoucí. Samozřejmě vzhledem k urbanizaci krajiny ten rys tady nemá moc klidu a prostoru, aby tady v okolí nerušeně žil,“ dodává ředitel zoo.  
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
17.04.2024 AktualityDo oprav výtluků šly letos už miliony

Nedávno skončenou zimní sezonu dělí krajští silničáři na dvě části. První podle ředitele silničářů na Vysočině Radovana Necida trvala přesně měsíc, a to od 18. listopadu loňského ...

Komentáře (1)
17.04.2024 AktualityJela jsem jako prase. Děti mi v autě řvaly, že do nás ten šílenec napálí…

Na poslední březnové pondělí hned tak nezapomene mladá maminka z jedné vísky na Jihlavsku. Ve Větrném Jeníkově před polednem vyzvedla svoje dvě děti ze školy a vyrazila zpátky k domovu. ...

Komentáře (0)
16.04.2024 AktualityNa měsíc uzavřou obřadní síň krematoria

Kvůli opravě střechy budovy bude od 22. dubna do 25. května uzavřena obřadní síň jihlavského krematoria. Informoval o tom mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. Realizaci má na starosti ...

Komentáře (0)
16.04.2024 AktualityŽalobce chce za vraždu ženy v Jihlavě pro její dceru přísnější trest

Vraždou ženy v Jihlavě z loňského února se bude zabývat odvolací Vrchní soud v Olomouci. Krajský soud v Brně její dceři za čin uložil 18 let vězení, odvolala se jak obžalovaná, tak státní ...

Komentáře (0)
16.04.2024 AktualityVysočina má pro katastrofy humanitární jednotku

Pokud by na Vysočině došlo k nějaké například živelné tragédii, kraj má pro zásah k dispozici speciální humanitární jednotku. Ta působí pod Oblastním spolkem Českého Červeného kříže ...

Komentáře (0)
16.04.2024 AktualityZchátralý sportovní areál v jihlavském v Bedřichově projde velkou proměnou

Více než dvě desítky lidí z řad veřejnosti dorazily 21. března března na veřejné projednání revitalizace sportovního areálu v Bedřichově. Setkání se konalo v pohostinství Zezulkárna. ...

Komentáře (5)
16.04.2024 AktualityŠkodovka je po nehodě na dálnici na odpis, policie hledá svědky a záznamy z kamer

Dálniční policisté z Velkého Beranova šetří od nedělního rána nehodu Škody Kodiaq se slovenskou poznávací značkou na dálnici D1 ve směru na Brno blízko sjezdu na Větrný Jeníkov. Osobní ...

Komentáře (0)
15.04.2024 AktualityJihlavané oslaví Den Země na náměstí a v zoo, v kraji bude i Den proti úložišti

Jihlavané oslaví Den Země koncem týdne na Masarykově náměstí, kde také mohou darovat bicykly do sbírky Kola pro Afriku. Program tam bude 19. dubna. V Novém Městě na Moravě se děti o den ...

Komentáře (1)
15.04.2024 AktualityV Kostelní Myslové na Jihlavsku padl teplotní rekord z roku 1961

V Kostelní Myslové na Jihlavsku byl v neděli nejteplejší 14. duben od roku 1961, meteorologové tam naměřili 22,4 stupně Celsia. Třiašedesát let staré maximum bylo 21,6 stupně Celsia. Teplotní ...

Komentáře (0)
15.04.2024 AktualityNa základně v Náměšti se zranil voják

Při výcviku na základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku se zranil jednačtyřicetiletý voják. Spadl z několikametrové výšky a záchranáři ho museli se ...

Komentáře (0)
15.04.2024 AktualityDo 20 minut bez pokuty

Vedení města své občany opakovaně vyzvalo, aby se například při nákupech či vyzvednutí léku v lékárně nebáli zaparkovat zhruba na 15 minut v zónách bezplatně. Primátor města Petr ...

Komentáře (1)
15.04.2024 AktualityNapsal a umístil na Facebooku nejvíc čtyřverší

Novinář Antonín Zvěřina z Třebíče sbírá rekordy. Aktuálně má dva certifikáty o vytvoření českého rekordu z Agentury Dobrý den v Pelhřimově, která české rekordy registruje. První ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net