Reklama
Dnes je úterý 16.04.2024     svátek má Irena

Čtrnáct milionů korun ze Sberbank má už jihlavská zoo na kontě

Ilustrační foto: Zoo Jihlava
Ilustrační foto: Zoo Jihlava

27.3.2024 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Jak uvedl ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák, přihlásil se minulý týden o pohledávku z banky Sberbank, kterou zde měla jihlavská zahrada zadržovánu po zkrachování této banky. 
„Hned v pondělí jsem vyběhl a běžel do komerčky, abych se přihlásil o pohledávku. Čekal jsem nějaké větší obstrukce, měl jsem nachystaný balík papírů, které byly potřeba… Paní to vyřídila, rozloučila se a druhý den byly peníze na účtu,“ popisuje Vašák návrat částky 14.259.004 Kč na konto zahrady. 


Vedení zoo chce tyto prostředky využít mimo jiné na údržbu a opravy. „Hodně věcí, které tady máme ze dřeva, trpí, a ten rozsah je obrovský,“ vysvětluje Vašák. 
Dojít nyní může také na dříve odloženou investici do technologie na úpravu povrchové vody ze sousední řeky. To zahradě umožní omezit stávající čerpání vody z vrtů. 

 

Ekonomika s rekordem 
Také celý loňský rok hodnotí Zoo Jihlava po ekonomické stránce v superlativech. Celkové výnosy zahrady činily více než 91 mil. Kč, náklady 85 mil. Kč (detaily viz tabulka).
Opět se navíc zahradě podařilo překonat návštěvnický rekord. „Ono to po prázdninách vypadalo, že rekord určitě nebude, potom v září, že určitě ano. listopad a prosinec nebyly nic moc. A na konci prosince, kdy jsme těsně před tím ještě likvidovali sněhovou kalamitu, nám přišlo o více než tisíc lidí víc než v roce 2022,“ popisuje vývoj návštěvnosti během roku Jan Vašák.   


Celkový počet návštěvníků za rok 2023 tak nakonec dosáhl rekordních 354.724 lidí. Od letošního 1. dubna se přesto cca o 20 % zvýší vstupné do zoo. „Musíme reagovat na zvyšující se náklady provozu,“ argumentuje vedení zahrady rostoucími náklady na energie i další komodity. 


Nově bude vstupné ve výši 180 Kč pro dospělého a 120 Kč pro děti. Senioři zaplatí 130 Kč. Cena za parkovné zůstává zachována na 150 Kč.  
„Věřím, že i přes navýšení nám návštěvníci zůstanou věrní. Snažíme se jim to kompenzovat vylepšováním návštěvnického servisu, a také se snažíme stále budovat a prezentovat nové druhy,“ komentuje zdražení vstupného ředitel zahrady. 

 

Parkování do patra
Reálnost velkých investic do zoo ze strany města komentoval na březnové tiskové konferenci primátor Jihlavy Petr Ryška. 
„Myslím, že jsme teď v takovém bodě, kdy Jihlava by chtěla rozvinout zoo i nějakými většími investicemi. Jednak nějaké finance je do toho ochotna dát sama, a shání samozřejmě i další partnery, kteří by jí v tom pomohli,“ uvedl. Pojem „větší investice“ charakterizoval jako řád vyšších desítek až nižších stovek milionů korun během několika let.  


„Jenom parkoviště samo o sobě by bylo za sto milionů,“ dodal Ryška. Do budoucna bude podle něho důležité najít parkoviště pro autobusy, které by vyložily návštěvníky u zahrady a poté parkovaly v jiné části města. Takové prostory by se podle Ryšky mohly najít např. v nedaleké Kosovské ulici, což je v jednání.


Další možností, jak parkování řešit, je podle primátora rozšíření stávajícího parkoviště u zoo o další podlaží. „To by samozřejmě nebylo letos, ale v těch nejbližších letech je to taková vize, že by se to mělo asi udělat,“ dodal primátor.   
Možný rozvoj zoo v dohledné době se podle něho částečně týká i sousedícího areálu objektu Modety. V první fázi by mělo jít o nízkonákladový přesun některých kanceláří z administrativní budovy zahrady právě do Modety. 
„Budou tam nějaké další sklady a v tuto chvíli by mělo začít i jednání ohledně té části, která je využitelná pro kulturu. Že by se střídaly akce zoo, například nějaké letní tábory atd. V plánu jsou potom i další věci, ale tohle je to, co by relativně mohlo být už letos,“ konkretizoval Ryška na dotaz JL reálné drobnější investice.  
Letové ukázky končí


V oblasti aktivit pro návštěvníky zoo letos po 17 letech ukončuje prezentaci letových ukázek sov a dravců, i když byly mezi návštěvníky oblíbené. 
Uvolněné voliéry po ptácích využije zahrada k prezentaci několika ohrožených druhů malých koček, na které se chovatelsky specializuje a které byly zatím chovány zejména v zázemí zahrady. 
Více k chovatelskému hodnocení loňského roku a chovatelským plánům zoo pro rok 2024 přineseme v některém z nejbližších vydání JL. 

 

Samice rysa zmizela v krajině

Chovatelé z jihlavské zoo aktuálně nemají žádné zprávy o samici rysa karpatského, které se podařilo utéct předloni před Vánocemi ze Zoo Jihlava. Novinářům to aktuálně sdělil ředitel zahrady Jan Vašák. 


O rysici nejsou podle něho zprávy od loňského léta. Předtím se podle pozorování zřejmě držela poblíž města. O jejím pobytu a schopnosti přežívat v krajině svědčily i nálezy zbytků stržené srnčí zvěře. 


Podle ředitele zoo možná odešla hledat jiné místo, mohlo ji také srazit auto. „To bychom se ale asi dověděli, protože by se někdo domáhal náhrady škody. Pokud je přibitá někde na klubovně, s tím by se nikdo určitě nechlubil,“ komentoval Vašák možnost, že by rysa někdo odlovil. 


„Je dobré, že máme certifikát, že je to rys karpatský, takže případná její reprodukce tady by byla spíše žádoucí než nežádoucí. Samozřejmě vzhledem k urbanizaci krajiny ten rys tady nemá moc klidu a prostoru, aby tady v okolí nerušeně žil,“ dodává ředitel zoo.  
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
13.04.2024 AktualityTvé vzpomínky jsou pro nás svaté, přála rodina stoleté paní Anně

Sté narozeniny oslavila v úterý v Alzheimer HOME Jihlava Anna Nováková. Svůj profesní život v Jihlavě věnovala výchově nejmladší generace. Narodila se v Poštorné na Břeclavsku, kde také ...

Komentáře (0)
13.04.2024 AktualityRučení na elektrokolo? Jen na „motorku“

Pokud jste po zimě ještě nevyjeli na elektrokole, protože se vám za něj nechce platit povinné ručení, můžete v klidu šlápnout do pedálů. Zcela jistě máte běžné elektrokolo a nová zákonná ...

Komentáře (0)
13.04.2024 AktualityLupič před policisty prchal v Jihlavě skokem z okna bytu. Ovšem marně

Kariéra zloděje má někdy jepičí život. Své o tom ví lupič (30), co kvůli sérii tří vloupání do bytů a rodinného domku během jediného dne čelí obvinění hned ze tří trestných činů. V ...

Komentáře (0)
12.04.2024 AktualityŠéf rady postižených: Město by mělo vyřešit bezbariérové WC

Desítky eurozámků pro zdravotně postižené jsou k dispozici na Vysočině v různých institucích a zařízeních. V Jihlavě však dlouhé roky nejsou veřejné bezbariérové toalety. Předseda ...

Komentáře (0)
12.04.2024 AktualitySobota bude ve znamení potravinové sbírky v Česku

Celkem 74 prodejen v rámci celé Vysočiny je zapojeno do jarního kola Sbírky potravin, která pomáhá lidem v nouzi. V sobotu 13. dubna se do ní mohou zapojit všichni, kteří nakoupí základní ...

Komentáře (2)
12.04.2024 AktualityTuristé zahájí jarní sezónu 

Oficiální Zahájení jarní turistické sezóny, které se každoročně koná v jiném místě Vysočiny, se letos odehraje v Havlíčkově Brodu. Tamní odbor Klubu českých turistů ho pořádá ...

Komentáře (0)
12.04.2024 AktualityVčelař přišel o včely. Někdo mu je ze zahrady odvezl i s maringotkou

Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování krádeže dvou maringotek, ke které došlo u Třeště. K činu podle policejní komisařky Jany Kroutilové došlo někdy ...

Komentáře (0)
11.04.2024 AktualityMístostarostka: Nejsi člověk, který by měl být ve vedení obce

Ještě minimálně měsíc bude mít starosta Větrného Jeníkova Tomáš Helar k ruce jen místostarostku Darinu Sochorovou. Helar pro JL přiznal, že po odvolání místostarosty Pavla Koníře v ...

Komentáře (0)
12.04.2024 AktualityVe Staroměstském rybníku byla nalezena žena bez života

Žena, kterou nalezli v úterý odpoledne ve Staroměstském rybníku v Telči bez známek života, nezemřela násilnou smrtí. Potvrdila to policejní komisařka Jana Kroutilová. Policisté ale dál ...

Komentáře (0)
11.04.2024 AktualityJihlava protáhne cyklostezku ke Stříteži, další stezka se tam chystá od Polné

Jihlavská radnice se chystá protáhnout cyklostezku z Pávova k obci Střítež. Na stavbu přibližně za 50 milionů korun bez DPH dokončuje výběrové řízení na dodavatele. Staveniště by mohl ...

Komentáře (0)
10.04.2024 AktualityPrvní seč by měla proběhnout na konci dubna

Jihlava na dva roky vyřešila sekání trávy Jihlava má na dva roky dopředu smluvené dodavatele na sekání trávy na všechny veřejné plochy. První seč se dle množství srážek uskuteční ...

Komentáře (0)
10.04.2024 AktualityOdhadované náklady na nové parkoviště u jihlavské nemocnice jsou 36 mil. Kč

Kraj Vysočina vypíše veřejnou zakázku na dodavatele stavby parkoviště u jihlavské nemocnice. Odhadované náklady na plochu asi pro 200 aut jsou 36 milionů korun. Parkoviště musí být vybudované ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net