Reklama
Dnes je úterý 16.04.2024     svátek má Irena

Obří podvod s nebezpečnou kosmetikou

KRÉMY nabízené influencerkou Jarkou Jarulinkou. Foto: PČR
KRÉMY nabízené influencerkou Jarkou Jarulinkou. Foto: PČR

18.2.2024 Aktuality/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

Podnikatelka Jaroslava Svobodová (41) z Ústí nad Labem využila popularity na sociálních sítích. V průběhu předloňského roku mezi sledující, kterých má jen na TikToku skoro 60 tisíc, nabídla ke koupi podomácku vyráběnou přírodní kosmetiku. Podle vlastní receptury.   


Influencerka vystupující na síti pod nickem Jarka Jarulinka měla podle zákaznic ceny lidové. Balíček deseti kusů sklenic s vlastní kosmetikou, která měla ženám pomoci vyřešit problémy s akné, prodávala prý v součtu za 500 korun.
Jenže od ledna letošního roku čelí podnikatelka společně se svým manželem (44) obvinění z podvodu. Severočeští kriminalisté je oba dva navíc podezřívají ještě z trestného činu nedovoleného podnikání.

 

Počet poškozených je obrovský
„Ona nejdřív na TikToku dávala jen recepty. Jak si třeba na vlastní pěst vyrobit to či ono. Její videa se mi líbila. Začala jsem ji sledovat, a pak když začala nabízet kosmetiku, objednala jsem ji, protože jako matka samoživitelka nemám na to, si ji kupovat draze v drogerii. Teď zpětně se stydím, jak jsem mohla být tak hloupá a naletět, ale evidentně v tom nejsem sama,“ říká otevřeně paní Alena z Jihlavska. 


Počet kupujících se měl podle policie už přehoupnout přes hranici 2,5 tisíce. Řádově desítky z nich jsou také zákaznice z Vysočiny, které na případ redakci JL také upozornily. 
Co se vlastně přesně stalo, že se o případ podomácku vyráběné přírodní kosmetiky začali zajímat ústečtí kriminalisté? Situaci do detailu popisuje Veronika Hyšplerová, mluvčí policie Ústeckého kraje. 
Obviněný manželský pár si podle ní svou finanční situaci přilepšoval výrobou kosmetiky. 
„Bohužel o výrobě nelze vůbec mluvit. Každý z páru měl v tomto byznysu svou roli. Manžel doma v kuchyni v kýblech vyráběl a manželka se starala o byznys objednávek a reklamy,“ přibližuje krajská policejní mluvčí. 

 

Touha být navždy mlád
K výrobě se podle ní používaly neparfémované krémy z obchodu, do kterých muž následně přidával různá koření a bylinky. „Vzhledem k tomu, že po pár objednávkách se roztrhl pytel s dalšími, tak si manželka na pomoc musela vzít další asistentky. Ty jí pomáhaly s objednávkami a vyřizováním případných reklamací,“ pokračuje v popisu případu mluvčí.


Prostřednictvím sociálních sítí se poptávka zvyšovala. Názvy krémů jako Vrásky fuč, Kaviárový král nebo Malinový sen byly podle Hyšplerové doslova klíčem v touze být krásný a navždy mladý. 
„Celý byznys ale nabral obřího rozměru, který se nedal zvládnout. Do toho došlo ke komplikacím s nedodáním objednávek a nevyřízením reklamací. A byznys se začal rychle hroutit,“ podotýká v návaznosti na obvinění manželského páru.
Bortit se začal i tím, že obvinění měli žádat platbu za objednávku předem. Některým z poškozených vůbec zboží nedorazilo, přišla jen část, anebo přišlo zdravotně závadné, protože v kosmetice se po otevření objevila například plíseň. 

 

Před krémy varuje ministerstvo
Před krémy z dílny manželů Svobodových varuje na svých internetových stránkách i ministerstvo zdravotnictví, které výrobky označilo jako nebezpečné. Stěžovat si po aplikaci krému začaly u podnikatelky zákaznice například na alergické reakce a dokládaly to fotografiemi. 


Svobodová závadnost své kosmetiky ve videu zveřejněném na sociální síti odmítla. „Prodalo se 14 tisíc krémů a teď máte všechny alergické reakce. Je to urážka na cti a pomluva. Putuje to na policii,“ napsala v komentáři k příspěvku.  
Jenže celý případ má podle všeho i sociální přesah. Soňa Ch., která v případu vystupuje jako mluvčí poškozených žen, založila na   Facebooku soukromou skupinu „Jarka Jarulinka (Jarka Svobodová) skutečné recenze na Facebooku,“ která sdružuje nespokojené zákaznice.


Soňa Ch. pro JL popisuje, že přírodní kosmetika Svobodových nabrala na popularitě rychle. Zejména poté, co obviněná podnikatelka přes sociální sítě prý prohlásila, že z každé objednávky kosmetického balíčku věnuje 35 korun na pomoc vážně nemocnému Pepíčkovi. Jeho blízcí toho času se pro něj zrovna rozhodli uspořádat sbírku.

 

Z pomoci zbyla pachuť
Rodina Pepíčka však podle Soni Ch. nedostala od podnikatelky ani korunu. 
„Zákaznice jí posílaly i peníze navíc jako příspěvek pro Pepíčka. Ve videu pak sdělila (Svobodová), že vybrala 200 tisíc korun, a pak to umlklo,“ sdělila k případu. 
Babička Pepíčka proto na sociální síti zveřejnila jasný vzkaz, adresovaný podnikatelce. 


„Za to, co jsi provedla, budeš potrestaná zákonem. Je mi ale hrozně líto, že jsi tak bezcharakterní, bezcitná a obohacovala jsi se na nevinném a bezbranném dítěti a prachy jsi zneužila,“ prohlásila babička Pepíčka paní Andrea.
I díky tomu se už o případ zajímají známí advokáti. Na svém účtu na Facebooku ho komentovala například Klára Long Slámová. Podle ní to není poprvé, co se Svobodová dostala do střetu se zákonem. V minulosti měla být dokonce opakovaně trestána pro majetkovou trestnou činnost. 


Osoby, které se podle ní dosud policii neozvaly a byly ze strany Svobodové poškozeny tím, že si objednaly zboží, které jim nedorazilo, nebo přišlo jiné než objednané, prosí, aby na e-mail vyšetřujícího policisty jan.popcak@pcr.cz zaslali základní info ke svému případu. 


„Zejména: kdy a co jste si objednali, kolik jste zaplatili, na jaký účet jste platbu poslali a z jakého svého účtu. Zároveň napište prozatím v základu, že se připojujete k trestnímu řízení vedenému proti Jaroslavě Svobodové s nárokem na náhradu škody ve výši XY, a uveďte tam své údaje: Jméno, datum narození, bydliště a telefon,“ doplňuje k případu advokátka Slámová.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
13.04.2024 AktualityTvé vzpomínky jsou pro nás svaté, přála rodina stoleté paní Anně

Sté narozeniny oslavila v úterý v Alzheimer HOME Jihlava Anna Nováková. Svůj profesní život v Jihlavě věnovala výchově nejmladší generace. Narodila se v Poštorné na Břeclavsku, kde také ...

Komentáře (0)
13.04.2024 AktualityRučení na elektrokolo? Jen na „motorku“

Pokud jste po zimě ještě nevyjeli na elektrokole, protože se vám za něj nechce platit povinné ručení, můžete v klidu šlápnout do pedálů. Zcela jistě máte běžné elektrokolo a nová zákonná ...

Komentáře (0)
13.04.2024 AktualityLupič před policisty prchal v Jihlavě skokem z okna bytu. Ovšem marně

Kariéra zloděje má někdy jepičí život. Své o tom ví lupič (30), co kvůli sérii tří vloupání do bytů a rodinného domku během jediného dne čelí obvinění hned ze tří trestných činů. V ...

Komentáře (0)
12.04.2024 AktualityŠéf rady postižených: Město by mělo vyřešit bezbariérové WC

Desítky eurozámků pro zdravotně postižené jsou k dispozici na Vysočině v různých institucích a zařízeních. V Jihlavě však dlouhé roky nejsou veřejné bezbariérové toalety. Předseda ...

Komentáře (0)
12.04.2024 AktualitySobota bude ve znamení potravinové sbírky v Česku

Celkem 74 prodejen v rámci celé Vysočiny je zapojeno do jarního kola Sbírky potravin, která pomáhá lidem v nouzi. V sobotu 13. dubna se do ní mohou zapojit všichni, kteří nakoupí základní ...

Komentáře (2)
12.04.2024 AktualityTuristé zahájí jarní sezónu 

Oficiální Zahájení jarní turistické sezóny, které se každoročně koná v jiném místě Vysočiny, se letos odehraje v Havlíčkově Brodu. Tamní odbor Klubu českých turistů ho pořádá ...

Komentáře (0)
12.04.2024 AktualityVčelař přišel o včely. Někdo mu je ze zahrady odvezl i s maringotkou

Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování krádeže dvou maringotek, ke které došlo u Třeště. K činu podle policejní komisařky Jany Kroutilové došlo někdy ...

Komentáře (0)
11.04.2024 AktualityMístostarostka: Nejsi člověk, který by měl být ve vedení obce

Ještě minimálně měsíc bude mít starosta Větrného Jeníkova Tomáš Helar k ruce jen místostarostku Darinu Sochorovou. Helar pro JL přiznal, že po odvolání místostarosty Pavla Koníře v ...

Komentáře (0)
12.04.2024 AktualityVe Staroměstském rybníku byla nalezena žena bez života

Žena, kterou nalezli v úterý odpoledne ve Staroměstském rybníku v Telči bez známek života, nezemřela násilnou smrtí. Potvrdila to policejní komisařka Jana Kroutilová. Policisté ale dál ...

Komentáře (0)
11.04.2024 AktualityJihlava protáhne cyklostezku ke Stříteži, další stezka se tam chystá od Polné

Jihlavská radnice se chystá protáhnout cyklostezku z Pávova k obci Střítež. Na stavbu přibližně za 50 milionů korun bez DPH dokončuje výběrové řízení na dodavatele. Staveniště by mohl ...

Komentáře (0)
10.04.2024 AktualityPrvní seč by měla proběhnout na konci dubna

Jihlava na dva roky vyřešila sekání trávy Jihlava má na dva roky dopředu smluvené dodavatele na sekání trávy na všechny veřejné plochy. První seč se dle množství srážek uskuteční ...

Komentáře (0)
10.04.2024 AktualityOdhadované náklady na nové parkoviště u jihlavské nemocnice jsou 36 mil. Kč

Kraj Vysočina vypíše veřejnou zakázku na dodavatele stavby parkoviště u jihlavské nemocnice. Odhadované náklady na plochu asi pro 200 aut jsou 36 milionů korun. Parkoviště musí být vybudované ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net