Reklama
Dnes je pátek 12.04.2024     svátek má Julius

Odborák se proměnil v exotický ostrov

KOSMETIČKA Eliška Jurečková (vpravo) a její modelka, rovněž kosmetička Romana Barnetová ze Střední školy služeb, obchodu a gastronomie z Hradce Králové před DKO Jihlava. Jejich práce patřila na letošním MMT ČR k těm, které zaujaly v oboru body-painting na téma Krásy exotického ostrova. Foto na stránce: Jiří Varhaník
KOSMETIČKA Eliška Jurečková (vpravo) a její modelka, rovněž kosmetička Romana Barnetová ze Střední školy služeb, obchodu a gastronomie z Hradce Králové před DKO Jihlava. Jejich práce patřila na letošním MMT ČR k těm, které zaujaly v oboru body-painting na téma Krásy exotického ostrova. Foto na stránce: Jiří Varhaník

7.12.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Prostor celého DKO Jihlava patřil ve čtvrtek mladé módě, dívčímu půvabu, účesům a kosmetice. Desítky oděvních návrhářek, kosmetiček, kadeřnic, manekýn a modelů se sem sjely za podpory svých spolužáků a vzdělavatelů. Jejich cílem bylo porovnat schopnosti a kreativitu, nabrat zkušenosti ze setkání s kolegy z oboru při celostátní soutěžní přehlídce. 


Zasněženou a zamrzlou republikou (někdy i s komplikacemi kvůli zamrzlému vozu) se do Jihlavy sjeli odborníci i tvůrci ze škol celé republiky. 
Studenty a jejich kantory přišel přivítat na Vysočině náměstek hejtmana Roman Fabeš. Poprvé v životě se tak podle svých slov ocitl na přehlídkovém mole. 
„Podstatné je, abyste si to, co tady budete předvádět, to, co se naučíte, to, co umíte, odnesli do svého profesního života a strávili potom ty roky ve spokojenosti s tím, že škola vás dobře připravila pro život,“ popřál Fabeš studentům, aby se jim dařilo v soutěži, ale právě i v dalším životě. 


Na jeho slova navázala ředitelka pořadatelské SUPŠ Jihlava – Helenín Silvie Čermáková. Všem poděkovala za práci, kterou před soutěží odvedli, aby ji v Jihlavě mohli odprezentovat. 


„Dnešní den je především o umění, o designu a o řemesle. Budeme mít příležitost potvrdit něco, co víme už více než sto let – že když se dá dohromady hlava, ruce a srdce, vznikne vždycky něco, co stojí za to, něco, co je kvalitní a co směřuje jako odkaz příštím generacím. I když to zní jako fráze, tak to žádná fráze není,“ oslovila studenty Čermáková. 


V současné době, která směřuje k technickému zdokonalování, k digitalizaci, k předávání spousty věcí kamsi do virtuálního prostoru a k robotům, jsou podle ní právě design, umění a řemeslo přesně těmi cestami, které ukazují, že bez lidské profesionality, bez fantazie, bez odhodlání a bez srdce to nikdy nepůjde.  


„Proto se nemusíme bát ani nových technologií, protože to nejpodstatnější máme právě my v sobě a umíme to předávat dál. To dokazují všichni ti mladí lidé, kteří jsou dneska připraveni ukázat, co umí. A to je na tom to nejpodstatnější,“ obrátila se na studenty ředitelka školy. 
Jak podtrhla, je MMT ČR soutěž, ale znamená také setkávání, poznávání a příležitost si navzájem něco předávat. „A to si myslím, že budeme opakovat i v dalších a dalších letech,“ naznačila Čermáková směrem k budoucnosti soutěže.   

Mytologie i podzim
Organizačně náročný program MMT ČR 2023 odstartoval v 10 hodin na obou hlavních sálech i v předsálí. 
Zcela zaplněný divadelní sál patřil za hlasité odezvy z hlediště módě. Kolekce posuzovala odborná porota, v jejímž čele usedla brněnská módní návrhářka Iveta Řádková. Mezi porotci byli šperkaři, designéři, módní návrháři či fotografka. Nechyběla např. vedoucí stylistka pro Českou televizi Brno Jarmila Krahulcová.  


Začínalo se dlouhou řadou dvouminutových prezentací kolekcí Volné mladé módy. Inspiracemi letos byly návrhářům ze škol např. slovanská mytologie a technika zdobení rybími šupinami, modrá bavlna, workoholismus a office look, provokativní punk a korzety, sci-fi film Duna, barvy v temnotě nebo pestrobarevný podzim. Poté došlo též na společenské oděvy, sport a prádlo, pokrývky hlavy i oděvní doplňky.


V rámci tematického zadání v oboru Oděvní tvorba letos návrhářky tvořily kolekce a modely na téma Chaos. Další námět byl ekologický, a tak se také hojně recyklovalo. Uplatnění a nový život našly i různé textilní zbytky a odstřižky, letitá koženka nebo staré pracovní košile.  


Společenský sál a jeho předsálí patřily pod přísným dohledem odborných porotců kadeřnicím a kosmetičkám. Letos tu i v make-upu, facepaintingu a nail-artu vizuálně dominovala atraktivní témata fantasy filmu Avatar a Krás exotického ostrova. 

 

Jihlava je začátek
Přestižní soutěž Mladý módní tvůrce ČR byla po svém vzniku určena specificky pro žáky oděvních a textilních středních škol ČR. Původně se konala v Liberci, Praze a Pardubicích. V roce 2009 do ní přibyly obory kadeřnické a kosmetické tvorby.


V Jihlavě se usadila v roce 1998, vystřídala několik prostředí, aby se vrátila do DKO. Za podpory ministerstva školství a dalších partnerů ji zde organizuje spolek Sdružení pro pořádání soutěže Mladý módní tvůrce ČR. Soutěž je podle organizátorů velkou motivací pro žáky, kteří se chtějí ve svém oboru neustále zlepšovat. Zajíždějí na ni také účastníci ze Slovenska, Německa či Rakouska. 


Podle odborníků ze škol je pro žáky a studenty přínosem vidět práci kolegů z ostatních škol a srovnávat její kvalitu. Snahou pedagogů je, aby absolventi uspěli a zůstali ve svém vybraném učebním nebo studijním oboru.


Že soutěž berou mladí tvůrci opravdu vážně, bylo znát i letos z jejich soustředění při tvorbě, z lehce napjaté atmosféry při hodnocení i ze slov samotných dívek. 
JL to potvrdily např. kosmetičky Eliška Jurečková a Romana Barnetová, které přijely coby tvůrkyně a modelka ze Střední školy služeb, obchodu a gastronomie z Hradce Králové. V oboru body-painting tvořily v malbě na tělo na téma Krásy exotického ostrova. 


„Baví mě to a chci se tomuto oboru v budoucnu věnovat. I když ne přímo malování na tělo. Chci se věnovat návrhařině a malování celkově. Jihlava je pro mě v tom směru první soutěžní akce, takový začátek, takže uvidíme,“ uvažovala studentka 2. ročníku školy Eliška Jurečková.    

 
Podobně ke klání přistupovaly např. jejich konkurentky, které přijely soutěžit z Bratislavy. Kadeřnice a vizážistka Diana s modelkou Denisou reprezentovaly tamní školu Svätoplukova. Svůj tým přijel podpořit a nabrat zkušenosti plný autobus spolužáků. 


„Cesta byla dobrá, všichni jsme jí půlku prospali. Ale tady je to strašně stresující, právě kvůli té soutěži,“ hodnotily dívky už s ulehčeným smíchem po uzavření soutěžního klání. Mnohé soutěžící pak zamířily do fotostudia u šaten, kde byly jejich kreace profesionálně zvěčněny.    

 

Organizace na jedna 
Účastníci MMT ČR napříč soutěží opět oceňovali vysokou organizační úroveň čtvrteční akce. 
„Ta organizace není vůbec jednoduchá, zabere spoustu času a energie,“ poděkoval ostatně z jeviště oběma zapojeným pořadatelským školám – SUPŠ Jihlava - Helenín a SOŠ služeb Jihlava také náměstek hejtmana Roman Fabeš.   


Letos poprvé se prestižní celostátní soutěž konala v Jihlavě v prostředí nově zavedeného parkovacího režimu. Ten organizátorům podle jejich slov značně komplikoval situaci ohledně parkování. 


„Chtěli jsme domluvit výjimku alespoň pro porotce, aby neplatili za celodenní parkování, ale nesetkali jsme se s úspěchem. Město nám nevyšlo vstříc, řeklo, že výjimky absolutně nepřicházejí do úvahy,“ konstatovali organizátoři z SOŠ služeb jednu z organizačních okolností akce. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
09.04.2024 AktualityNa velikonoční pondělí vyrazily koledovat s muži v krojích i ženy

Když se rok s rokem sejde a dají dohromady rok přestupný, na Velikonoční pondělí se v některých obcích děly věci, které se mohou realizovat právě jen ve čtyřletých cyklech. V Rohozné ...

Komentáře (0)
08.04.2024 AktualityZájem o letní tábory je na Vysočině velký, někde už mají úplně plno

Zájem o letní dětské tábory je na Vysočině velký. Někteří organizátoři zvažují, že nabídku ještě rozšíří. Část termínů už zájemci zaplnili. Krajská hygienická stanice zatím ...

Komentáře (0)
08.04.2024 AktualityNa Vysočině padly teplotní rekordy staré 63 let

Na Vysočině zaznamenalo nová teplotní maxima pro neděli 7. dubna celkem 13 stanic s dlouhodobým měřením. Na šesti místech byly překonané rekordy pro dnešek z roku 1961. Mezi ně patří ...

Komentáře (0)
08.04.2024 AktualityManévry na Březinkách

Uklízení ulic na největším sídlišti v Jihlavě na první pohled vypadá jako manévry. Je středa ráno a do části Březinek za Gábinkou vtrhly tři odtahové vozy, několik kropicích a zametacích ...

Komentáře (0)
08.04.2024 AktualityBeseda: Jak se bránit podvodům

Spolek Nebojte se policie pořádá ve středu 10. dubna v rámci Policejní akademie pro seniory další potřebnou besedu na téma: Jak se bránit podvodům na mobilních telefonech a internetu. „Během ...

Komentáře (0)
07.04.2024 AktualityLetos v létě asi „padne k zemi“ městské vlakové nádraží

Na místě notně omšelého městského nádraží vznikne Centrální dopravní terminál (CDT). Nové budou i příjezdové komunikace. V okolí však zůstane zachována dominanta starého obilního ...

Komentáře (0)
07.04.2024 AktualitySenioři se stali studenty Policejní akademie

V polovině března slavnostním zahájením odstartoval další ročník takzvané Policejní akademie určené převážně seniorům, kterou tradičně pořádá spolek Nebojte se policie. „Je ...

Komentáře (0)
06.04.2024 AktualityParkování u jihlavské nemocnice je tak trochu jako boj s větrnými mlýny

Je úterý 26. března kolem deváté hodiny ráno. Ačkoliv je slunečný den, ranní chlad stále ještě zalézá do kostí. Do areálu jihlavské nemocnice se dostávám vjezdem u židovského hřbitova. ...

Komentáře (1)
06.04.2024 AktualityOpraví most v Třeštici nebo silnici z Mrákotína

Celkem 23 kilometrů povrchů krajských silnic II. a III. třídy a čtyři mosty, opraví na Jihlavsku letos Krajská správa a údržba silnic Vysočiny (KSÚSV). U dalších pěti mostů provede rozsáhlejší ...

Komentáře (0)
05.04.2024 AktualityNávrh nového dopravního terminálu hejtmanovi připomněl Tchaj-wan

Až do středy 17. dubna můžete vidět v Domě kultury v Tolstého ulici v Jihlavě vystavené soutěžní návrhy na terminál pro vysokorychlostní trať (VRT), který má vzniknout v Pávově. Mezi ...

Komentáře (5)
05.04.2024 AktualityPřed 55 lety se v Jihlavě upálil Evžen Plocek

Ve čtvrtek 4. dubna uplynulo 55 let od chvíle, kdy se na Masarykově náměstí v Jihlavě zapálil Evžen Plocek. O pět dní později na následky těžkých popálenin zemřel. E. Plocek se ...

Komentáře (0)
05.04.2024 AktualityŘidiči: Silnice jsou samá díra

Motoristé na sociálních sítích kritizují správce silnic napříč Vysočinou. Tvrdí, že silnice po zimě na Vysočině připomínají spíš tankodrom. Cestáře viní z toho, že i přes upozornění ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net