Reklama
Dnes je sobota 02.03.2024     svátek má Anežka

Odborák se proměnil v exotický ostrov

KOSMETIČKA Eliška Jurečková (vpravo) a její modelka, rovněž kosmetička Romana Barnetová ze Střední školy služeb, obchodu a gastronomie z Hradce Králové před DKO Jihlava. Jejich práce patřila na letošním MMT ČR k těm, které zaujaly v oboru body-painting na téma Krásy exotického ostrova. Foto na stránce: Jiří Varhaník
KOSMETIČKA Eliška Jurečková (vpravo) a její modelka, rovněž kosmetička Romana Barnetová ze Střední školy služeb, obchodu a gastronomie z Hradce Králové před DKO Jihlava. Jejich práce patřila na letošním MMT ČR k těm, které zaujaly v oboru body-painting na téma Krásy exotického ostrova. Foto na stránce: Jiří Varhaník

7.12.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Prostor celého DKO Jihlava patřil ve čtvrtek mladé módě, dívčímu půvabu, účesům a kosmetice. Desítky oděvních návrhářek, kosmetiček, kadeřnic, manekýn a modelů se sem sjely za podpory svých spolužáků a vzdělavatelů. Jejich cílem bylo porovnat schopnosti a kreativitu, nabrat zkušenosti ze setkání s kolegy z oboru při celostátní soutěžní přehlídce. 


Zasněženou a zamrzlou republikou (někdy i s komplikacemi kvůli zamrzlému vozu) se do Jihlavy sjeli odborníci i tvůrci ze škol celé republiky. 
Studenty a jejich kantory přišel přivítat na Vysočině náměstek hejtmana Roman Fabeš. Poprvé v životě se tak podle svých slov ocitl na přehlídkovém mole. 
„Podstatné je, abyste si to, co tady budete předvádět, to, co se naučíte, to, co umíte, odnesli do svého profesního života a strávili potom ty roky ve spokojenosti s tím, že škola vás dobře připravila pro život,“ popřál Fabeš studentům, aby se jim dařilo v soutěži, ale právě i v dalším životě. 


Na jeho slova navázala ředitelka pořadatelské SUPŠ Jihlava – Helenín Silvie Čermáková. Všem poděkovala za práci, kterou před soutěží odvedli, aby ji v Jihlavě mohli odprezentovat. 


„Dnešní den je především o umění, o designu a o řemesle. Budeme mít příležitost potvrdit něco, co víme už více než sto let – že když se dá dohromady hlava, ruce a srdce, vznikne vždycky něco, co stojí za to, něco, co je kvalitní a co směřuje jako odkaz příštím generacím. I když to zní jako fráze, tak to žádná fráze není,“ oslovila studenty Čermáková. 


V současné době, která směřuje k technickému zdokonalování, k digitalizaci, k předávání spousty věcí kamsi do virtuálního prostoru a k robotům, jsou podle ní právě design, umění a řemeslo přesně těmi cestami, které ukazují, že bez lidské profesionality, bez fantazie, bez odhodlání a bez srdce to nikdy nepůjde.  


„Proto se nemusíme bát ani nových technologií, protože to nejpodstatnější máme právě my v sobě a umíme to předávat dál. To dokazují všichni ti mladí lidé, kteří jsou dneska připraveni ukázat, co umí. A to je na tom to nejpodstatnější,“ obrátila se na studenty ředitelka školy. 
Jak podtrhla, je MMT ČR soutěž, ale znamená také setkávání, poznávání a příležitost si navzájem něco předávat. „A to si myslím, že budeme opakovat i v dalších a dalších letech,“ naznačila Čermáková směrem k budoucnosti soutěže.   

Mytologie i podzim
Organizačně náročný program MMT ČR 2023 odstartoval v 10 hodin na obou hlavních sálech i v předsálí. 
Zcela zaplněný divadelní sál patřil za hlasité odezvy z hlediště módě. Kolekce posuzovala odborná porota, v jejímž čele usedla brněnská módní návrhářka Iveta Řádková. Mezi porotci byli šperkaři, designéři, módní návrháři či fotografka. Nechyběla např. vedoucí stylistka pro Českou televizi Brno Jarmila Krahulcová.  


Začínalo se dlouhou řadou dvouminutových prezentací kolekcí Volné mladé módy. Inspiracemi letos byly návrhářům ze škol např. slovanská mytologie a technika zdobení rybími šupinami, modrá bavlna, workoholismus a office look, provokativní punk a korzety, sci-fi film Duna, barvy v temnotě nebo pestrobarevný podzim. Poté došlo též na společenské oděvy, sport a prádlo, pokrývky hlavy i oděvní doplňky.


V rámci tematického zadání v oboru Oděvní tvorba letos návrhářky tvořily kolekce a modely na téma Chaos. Další námět byl ekologický, a tak se také hojně recyklovalo. Uplatnění a nový život našly i různé textilní zbytky a odstřižky, letitá koženka nebo staré pracovní košile.  


Společenský sál a jeho předsálí patřily pod přísným dohledem odborných porotců kadeřnicím a kosmetičkám. Letos tu i v make-upu, facepaintingu a nail-artu vizuálně dominovala atraktivní témata fantasy filmu Avatar a Krás exotického ostrova. 

 

Jihlava je začátek
Přestižní soutěž Mladý módní tvůrce ČR byla po svém vzniku určena specificky pro žáky oděvních a textilních středních škol ČR. Původně se konala v Liberci, Praze a Pardubicích. V roce 2009 do ní přibyly obory kadeřnické a kosmetické tvorby.


V Jihlavě se usadila v roce 1998, vystřídala několik prostředí, aby se vrátila do DKO. Za podpory ministerstva školství a dalších partnerů ji zde organizuje spolek Sdružení pro pořádání soutěže Mladý módní tvůrce ČR. Soutěž je podle organizátorů velkou motivací pro žáky, kteří se chtějí ve svém oboru neustále zlepšovat. Zajíždějí na ni také účastníci ze Slovenska, Německa či Rakouska. 


Podle odborníků ze škol je pro žáky a studenty přínosem vidět práci kolegů z ostatních škol a srovnávat její kvalitu. Snahou pedagogů je, aby absolventi uspěli a zůstali ve svém vybraném učebním nebo studijním oboru.


Že soutěž berou mladí tvůrci opravdu vážně, bylo znát i letos z jejich soustředění při tvorbě, z lehce napjaté atmosféry při hodnocení i ze slov samotných dívek. 
JL to potvrdily např. kosmetičky Eliška Jurečková a Romana Barnetová, které přijely coby tvůrkyně a modelka ze Střední školy služeb, obchodu a gastronomie z Hradce Králové. V oboru body-painting tvořily v malbě na tělo na téma Krásy exotického ostrova. 


„Baví mě to a chci se tomuto oboru v budoucnu věnovat. I když ne přímo malování na tělo. Chci se věnovat návrhařině a malování celkově. Jihlava je pro mě v tom směru první soutěžní akce, takový začátek, takže uvidíme,“ uvažovala studentka 2. ročníku školy Eliška Jurečková.    

 
Podobně ke klání přistupovaly např. jejich konkurentky, které přijely soutěžit z Bratislavy. Kadeřnice a vizážistka Diana s modelkou Denisou reprezentovaly tamní školu Svätoplukova. Svůj tým přijel podpořit a nabrat zkušenosti plný autobus spolužáků. 


„Cesta byla dobrá, všichni jsme jí půlku prospali. Ale tady je to strašně stresující, právě kvůli té soutěži,“ hodnotily dívky už s ulehčeným smíchem po uzavření soutěžního klání. Mnohé soutěžící pak zamířily do fotostudia u šaten, kde byly jejich kreace profesionálně zvěčněny.    

 

Organizace na jedna 
Účastníci MMT ČR napříč soutěží opět oceňovali vysokou organizační úroveň čtvrteční akce. 
„Ta organizace není vůbec jednoduchá, zabere spoustu času a energie,“ poděkoval ostatně z jeviště oběma zapojeným pořadatelským školám – SUPŠ Jihlava - Helenín a SOŠ služeb Jihlava také náměstek hejtmana Roman Fabeš.   


Letos poprvé se prestižní celostátní soutěž konala v Jihlavě v prostředí nově zavedeného parkovacího režimu. Ten organizátorům podle jejich slov značně komplikoval situaci ohledně parkování. 


„Chtěli jsme domluvit výjimku alespoň pro porotce, aby neplatili za celodenní parkování, ale nesetkali jsme se s úspěchem. Město nám nevyšlo vstříc, řeklo, že výjimky absolutně nepřicházejí do úvahy,“ konstatovali organizátoři z SOŠ služeb jednu z organizačních okolností akce. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
29.02.2024 AktualityPostrach čerpadlářů dopaden. Většina ze zlodějského gangu skončila ve vazbě

Sérii celkem 11 vloupání do čerpacích stanic na různých místech nejen na Vysočině se podařilo objasnit kriminalistům z Jihlavy. Za krádežemi stojí podle policejní komisařky Jany Kroutilové ...

Komentáře (0)
29.02.2024 AktualityHilsneriádu v Polné „odstartoval“ četnický strážmistr Josef Klenovec

Více než 40 lidí zavítalo na přednášku Jana Prchala a Kláry Dvořákové o aféře Leopolda Hilsnera a historii Židů v Polné. Přednáška se uskutečnila v prostorách fary Českobratrské ...

Komentáře (0)
28.02.2024 AktualityStavba parkovacích domů způsobí v Jihlavě problémy s parkováním

Někdy v roce 2025 by se mohl začít stavět v areálu Nemocnice Jihlava nový geriatrický pavilon s parkovacím domem. Bude se jednat o jednu z největších investic Kraje Vysočina v jeho historii. ...

Komentáře (0)
28.02.2024 AktualityHospoda v Salavicích září novotou, hostinského do ní ale hledají marně

Zatímco v minulosti bylo pohostinství na vesnicích centrem všeho dění, nyní hospody v obcích zejí prázdnotou. Vedení jednotlivých samospráv, kde putyka byla v provozu nepřetržitě i třeba ...

Komentáře (0)
28.02.2024 AktualityVe Stříteži mohou vyrůst dva větrníky. Na sousedním katastru Ždírce ještě jeden

Nad možností rozvoje větrné energetiky v katastrálním území Stříteže u Jihlavy diskutovalo minulý týden ve čtvrtek navečer s trojicí zástupců ČEZ Obnovitelné zdroje přibližně pět ...

Komentáře (1)
27.02.2024 AktualityJihlava dostala dotaci na šest nových trolejbusů, jejichž dodávka se zpozdila

Dopravní podnik města Jihlavy dostal dotaci 60,7 milionu korun na šest trolejbusů, jejichž dodávka se podle dřívějších údajů radnice zpozdila o více než rok. Nové parciální vozy, které ...

Komentáře (0)
27.02.2024 AktualityNa Vysočině zavřely sjezdovky Harusův a Fajtův kopec, vlek jezdí jen na Šacberku

Na Vysočině je poslední otevřená lyžařská sjezdovka na Šacberku u Jihlavy. Provozovatel Pavel Havlíček řekl, že tam vlek bude jezdit nejméně do neděle. Minulý týden se v tomto kraji dalo ...

Komentáře (0)
27.02.2024 AktualityByl to šok, říká starostka o páteční vraždě kladivem na dvorku v Kostelci

Kostelcem na Jihlavsku otřásá vražda. Teprve sedmnáctiletý mladík měl na dvorku rodinného domku v obci nedaleko Jihlavy ubít v v pátek v noci kladivem kvůli vleklým osobním sporům muže ...

Komentáře (0)
27.02.2024 AktualityRobot Da Vinci slaví rok práce

Robotická operativa v jihlavské nemocnici slaví první narozeniny. Lékaři díky nejmodernějšímu přístroji na trhu pomohli téměř dvěma stovkám pacientů napříč chirurgickým, gynekologickým ...

Komentáře (0)
26.02.2024 AktualityV Jihlavě přibylo odpadků v parcích i jinde, město bude uklízet častěji

V Jihlavě loni pracovníci sesbírali na trávnících 27,5 tuny odpadků, o deset tun víc než o rok dřív. Nepořádek se objevuje i na dalších místech. Radnice rozhodla o tom, že se bude uklízet ...

Komentáře (1)
26.02.2024 AktualityO veselku na přestupný rok snoubenci nestojí

Mít v kalendáři datum svatby, které se v něm objeví jen jednou za čtyři roky, to je z pohledu snoubenců rarita. Není ale o ni valný zájem. Matrikářky radnic ve městech napříč Jihlavskem ...

Komentáře (0)
26.02.2024 AktualityÚnor bude dle meteorologů výjimečný

Letos prožívá Vysočina, ale i celé Česko nezvykle teplý únor. Potvrzují to měření meteorologů. K nejteplejším dnům patřil 5., 10. a 15. únor. V průměru pro celý náš kraj, kde je ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net