Reklama
Dnes je pondělí 04.12.2023     svátek má Barbora

Zelená hora osiřela, beránci šli spát

VYHNÁNÍ beránků z pastviny na Zelené hoře bylo natotata.  Foto: Lenka Kopčáková
VYHNÁNÍ beránků z pastviny na Zelené hoře bylo natotata. Foto: Lenka Kopčáková

25.9.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Lenka Kopčáková

Jen něco přes pět minut trvalo vyhnání beránků z pastviny a jejich poslušný nástup na připravený vůz. Takový fofr dával jen malý prostor k focení. Na svahu Zelené hory skončila ve středu 13. září již čtvrtá pastevecká sezóna. 


Stádo beránků na Zelené hoře patří jako kdysi ke koloritu žďárského poutního místa. S nadsázkou - chundelaté „živé sekačky“ tu s chutí odvádějí svoji práci. Sezónním najímáním stáda město Žďár nad Sázavou úspěšně řeší problém s náletovými dřevinami kolem památky UNESCO. 
Jen pro připomenutí, ještě v 90. letech 20. století poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře obklopoval vzrostlý les. Vlhkost a spad jehličí však škodily střechám a zdivu historického areálu.


Když Jan Blažej Santini Aichel v roce 1722 poutní kostel dostavěl, další dvě století byla Zelená hora porostlá travou a ve strmém svahu se pásly ovce. K zalesnění došlo až v polovině 19. století.


V období po přijetí památky do seznamu UNESCO v roce 1994 začalo město s kácením lesa, které zprvu přineslo velkou kritiku žďárské veřejnosti. V roce 2007 byl již kopec odlesněn a město na holém kopci vybudovalo síť stezek s odpočinkovými místy a krásnými rozhledy. Lidé začali Zelenou horu objevovat úplně jinak, hlavně pro své procházky. 


Vykácený les ale stále bojoval a agresivní náletové dřeviny utlačovaly křehké luční společenství. Město vsadilo na historické zkušenosti s pasením na Zelené hoře a povolalo ovečky do svých služeb. Před čtyřmi lety šlo o raritu.

 

Beránčí stádo nastupuje
Ale místo oveček nastoupila parta beránků. Ti jsou mnohem tišší na rozdíl od bahnic, které hlasitě svolávají své mladé. To by v blízkosti smuteční obřadní síně nebylo vhodné. 


Jak při letošním jarním vypouštění stáda vysvětlil na místě žďárský starosta Martin Mrkos, v roce „nula“ si krajináři v rámci „beránčího“ projektu udělali základní monitoring. Stav louky bude přírodovědná fakulta Jihočeské univerzity vyhodnocovat v roce 2024.


„Ke zjištění, jak se rostlinné společenství pastvou změnilo, je potřebný horizont pěti let,“ uvádí starosta Mrkos s tím, že již po několika sezónách je viditelný posun v kvalitě porostů. Na svahu se objevují i byliny, které dříve neměly šanci. 
Stádo patří farmáři z Počítek Milanu Daďourkovi.   


V horkém odpoledni 13. září farmář poblíž ambitu zacouval valníkem k ohradě a pak vyrazil hledat stádo. To se chladilo o kus níž ve stínu stromů. Pro ovčáckou „borderku“ nebyl problém úkryt ihned objevit. Zalehla opodál stáda a očima lpěla na svém pánovi. 
Následovalo pár povelů a živá vlna se dala do pohybu. A rovnou k vozu. Zadní beránci jako vycvičení způsobně počkali ve frontě, než první řady jejich brachů naskáčou na valník. Během chvíle nebylo co řešit. 


Ale vše není tak ideální. Pasení beránků má i stinnou stránku. Tou jsou nezodpovědní lidé. I přes cedule zakazující krmení sypou zvířatům zbytky. 
„Beránci jsou zvyklí jen na trávu a z jakéhokoliv příkrmu by se mohli nafouknout. Pokud zvíře tyto zbytky sní, do večera může být mrtvé,“ vysvětluje farmář. Po těchto zkušenostech třikrát denně zajížděl na pastvu stádo kontrolovat. Dokonce i v den odjezdu objevil znovu v ohradě nasypané kuchyňské zbytky. 
Jak se Milan Daďourek ohlíží, velmi náročný byl týden na konci srpna, kdy za horkého počasí opakovaně řešil problém s napáječkou.
„Někdo rozšrouboval hadici přivádějící vodu, takže ta vytékala po svahu, napajedlo bylo suché a zvířata žíznila. Následně jsem objevil i poničenou ohradu,“ poukazuje farmář.  


Přesto si nemyslí, že by beránci na Zelené hoře někomu vadili. Spíš se domnívá, že šlo o mladickou nerozvážnost a opileckou veselost.
„Jakmile se tu začala ukazovat městská policie a my jsme sem několikrát denně zajížděli na kontrolu, záškodnické akce rychle zmizely,“ uvádí. Rozhodně jej prý tato zkušenost neodradí. Větší obavy má farmář z přikrmování, s nímž bojoval po celou sezónu, ačkoliv přímo do míst, kam někdo zbytky nosil, dal cedule.
Už od jara bylo patrné, že plocha na Zelené hoře začíná vypadat jako louka a pastvina. Oproti minulým rokům, kdy tu beránci přes léto spíš pohubnuli, letos je farmář Milan Daďourek s jejich kondicí spokojen. 

 

Všichni jsou fit
„Kondici stáda sledujeme pořád, je to hlavní ukazatel toho, jak vypadá tráva. A ta díky letním dešťům podrůstala,“ říká. Pastvy tedy bylo dost. Ale při posledním suchu již travní přírůsty zpomalily a beránci začali vytrhávat trávu i s kořínky. Hrozilo tak, že by stádo mohlo plochu přepást. 


„Příští rok se budeme snažit na Zelenou horu přijít dřív z jara a vypustíme také o něco méně zvířat. Jak se louka mění, již nepotřebuje takový tlak. Dosavadní systém, že v červenci by se posekl vršek kopce, zůstane asi stejný,“ uvádí Daďourek.


Letos najelo na Zelenou horu původně 26 beránků. „Ale hned v prvním týdnu se ukázalo, že jeden z nich je systematický útěkář a naučil by to všechny ostatní. Takže jsme ho museli chytit do lasa, což bylo rodeo,“ směje se. Ostatních 25 beránků na daný úkol stačilo. 


Když nebylo horko, stádo se pohybovalo po celém svahu a lidé chodili po svých stezkách mezi beránky. 
„Beránci jsou takoví flegmatici, nic neudělají. Maximálně utečou, když už jim kontakt připadá moc blízký,“ dodává na závěr farmář Milan Daďourek. 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
30.11.2023 AktualityVlekaři na Vysočině spustili sněhová děla, na Žďársku jsou stopy pro běžkaře

Provozovatelé lyžařských sjezdovek na Vysočině využili pokles teplot a od úterního podvečera vyrábějí technický sníh. Kdy začnou na kopcích jezdit první vleky, bude záviset na počasí. ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityCenu za dobrovolnictví má žena, která v Jihlavě pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny

Cenu za dobrovolnictví od ministerstva vnitra dostala letos Michaela Musilová, která pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Jihlavě. V kategorii organizací ocenění získalo Dobrovolnické centrum ...

Komentáře (1)
29.11.2023 AktualityNávrh nového rozpočtu Vysočiny počítá s růstem příjmů a výdajů o pětinu

Návrh nového rozpočtu Kraje Vysočina počítá pro příští rok s navýšením příjmů, stejně jako výdajů přibližně o pětinu v porovnání s rozpočtem schváleným pro letošek. Vedení ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityVysočina chystá pro některá města až padesátimilionové dotace na sportoviště

Obce s rozšířenou působností (ORP) na Vysočině by měly mít příští rok šanci získat od Kraje Vysočina až 50 milionů korun na stavbu či rekonstrukci sportovišť. Kraj tím chce zvýšit ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityCesta ze severu krajského města do pěší zóny se zjednoduší

Už od 1. prosince by mělo v jihlavské pěší zóně platit finální dopravní řešení. Město o tom informovalo prostřednictvím tiskové zprávy. Podle radnice bylo dopravní řešení v pěší ...

Komentáře (3)
30.11.2023 AktualityJihlavsko zahájí advent

Letošní zahájení adventního času proběhne ve všech pěti městech na Jihlavsku. Slavnostní rozsvícení Jihlavy a vánočního stromu na Masarykově náměstí proběhne v neděli 3. 12. od ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityPeklo v podzemí

Také letos se v čase zahájení adventu promění jihlavské podzemí v pekelné chodby. Provozovatel Jihlavského podzemí uspořádá akci Peklo v podzemí od 1. do 3. prosince. Naplánováno ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityV Jamném diskutovali o mimořádných událostech, větrnících a kyberkriminalitě

Za minimálního zájmu místních obyvatel uspořádalo vedení obecního úřadu v Jamném na Polensku besedu, která byla rozdělena na tři části. Víc než dvě hodiny trvající prezentace s diskuzí ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityNávštěvnost Vysočiny stoupá. Nejčastěji přijíždí Slováci

Počet turistů na Vysočině ve třetím čtvrtletí tohoto roku rostl o sedm procent. Kraj navštívilo více turistů, než tomu bylo ve třetím čtvrtletí předcovidového roku 2019, a to o rovných ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityRadnice v Polné chystá největší investici v historii města. Vývařovnu pro školy

Historicky největší investiční akci chystá vedení radnice v Polné. Kvůli narůstajícímu počtu obyvatel chce vystavět zbrusu novou mateřinku v ulici Na Podhoře. Součástí objektu má ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityNa stávku se šlo s posílenou svačinou

Jedním z cílů včerejší stávky ve školách byla podpora nepedagogických pracovníků, protest proti jejich nízkým mzdám a častému pracovnímu přetížení. Jinak tomu nebylo ani v Jihlavě. ...

Komentáře (1)
29.11.2023 AktualityOd devíti let jsem chtěl být hvězdářem

V Třebíči minulý týden otevřeli nové planetárium. Nese jméno rodáka a astronoma Zdeňka Kvíze. Akce se zúčastnil také astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar. Co se vám vybaví ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net