Dnes je pátek 14.06.2024     svátek má Roland

Ohlédnutí za prázdninovými promenádními koncerty

ZLEVA – Dana Bezstarostová - zpěvačka roku 2023,  Václav Čáp, Karel Paštyka, Marie Kratochvílová a Michal Bezstarosta -trumpetista roku 2023. Foto: Václav Čáp
ZLEVA – Dana Bezstarostová - zpěvačka roku 2023, Václav Čáp, Karel Paštyka, Marie Kratochvílová a Michal Bezstarosta -trumpetista roku 2023. Foto: Václav Čáp

20.9.2023 Čtenáři píší/Komentáře (0), autor:
Václav Čáp,  Jihlava

Stalo se už dobrou tradicí, že město Jihlava ve spolupráci s Karlem Paštykou připravuje Prázdninové promenádní koncerty dechovek na Masarykově náměstí v Jihlavě. 


I letos se milovníci dechové hudby a prázdninoví návštěvníci krajského města dočkali koncertů ke své spokojenosti. Bylo jich deset a zahájily už ve čtvrtek 29. června. 
Pravidelné prázdninové čtvrteční odpoledne si od 16 hodin nenechali zájemci ujít. Letos přišla více než desítka odvážných tanečních párů a bylo velice sympatické, že posluchači si známé melodie s kapelami i s chutí zazpívali.


Vysočanka - dechovka z Brtnice si vzala na starost zahájení 29.6. Zpěvačky Sylva Gráfová a Marcela Láníková zastoupena Terezou Štěpánovou umí pěkně zpívat a Josef Smolík je pan zpěvák.  Kapelník Vorlíček ml. navázal na několikaletou skvělou práci svého otce. Musím je pochválit za pestrý repertoár a líbí se nám, když dechovka dobře zahraje i kromě tradičních polek a valčíků také tango a dokonce 4x walz. 


V silném obsazení mají tři křídlovky, dvě tuby a dva klarinety, a i silnou doprovodnou rytmiku se sympatickým konferenciérem - bubeníkem Špejtkem hýřícím vtipy a humorem. Viděli jsme ji také v České televizi v pořadu Za našima humny z Novoměstska. Návštěvníci nejvíce ocenili skladby: Štěstí na rozcestí od Karla Vacka, valčík Za Lanžhotem v poli, Měšťanská hospůdka Blahoslava Smíšovského, Zelené háje, lásko mých let, směs polek Karla Vacka, walz Den svatební, Zůstaň se mnou lásko, valčík Štokrava, Nedaleko od Trenčína, Rodná víska-jihočeská polka, Moravo, Moravo naše krásná zem – valčík, Hledání - tango, Tvoje očka – valčík, polku Zlatý poklad Lad. Prudíka z Dol. Heřmanic se Salákovým textem. Zajímavostí byla „taneční anketa“, zda na koncertu tančit či ne? Skončila 10:0 pro tanec!      


Pardubická 6, dechová hudba z Pardubic s kapelníkem Ladislavem Šauerem a manažerem Miloslavem Bubeníkem se představila 6.7. se dvěma dámami. Obě byly skvělé, zpěvačka Lenka Kondášová a Ilona Skrbková, hráčka na akordeon. Zahráli a zazpívali Od Tábora až k nám, Děti z Pirea, Písničku pro maminku, To byla kočka, Bílá košilička, Neodcházej lásko - od Lad. Prudíka, oblíbenou Máničko moje, Sladké hlouposti a Na břehu Blanice. Nechyběly ani Něžné konvalinky a moravská Lásko, moje lásko. Nejvíce se líbily Konvalinky bílé a Kvetou máky v poli. 


Havlíčkobrodská 12, nám zahrála 13.7. Vybrali si nádherné a známé melodie: Nad Lužnicí,svítá, Římovský můstek, valčík Pod tou starou lípou, Slavonická Vladimíra Fuky, Na Šumavě je dolina, Mysliveček, Agáty bílé, Hustopečská dolinečka, Fláma, polka Javorinka šedivá, Zbraslavská a valčík Hovoranský potůček.


Bobrůvanka vystoupila 20.7. - dechovka z Bobrůvky s kapelníkem Pavlem Krejčím. Je jakousi stálicí na jihlavských promenádních koncertech. Je zárukou hezké a kvalitní dechovky. Hraje v obsazení: 2 klarinety, 3 trubky, 3 zpěváci, 2 tuby, basbombardon, bicí a doprovodná trubka a pozoun. Divákům se líbily: Zůstaň chvíli, Malý hošík černovlasý, Fláma, Slavonická polka Vladimíra Fuky, Teče voda, na Šlágru uváděné Něžné konvalinky, Slunko nízko Miloše Procházky, oblíbený valčík Den svatební, Krásný sen-tango, Moje česká vlast-valčík Lad. Kubeše a Zd. Beneše, valčík Včera jsem byl u muziky, Skleničko ty skleněná horácká lidová v úpravě Jana Vrzáčka z Bítovčic-Lučanky, Pridi Jano k nám, Koně vrané, valčík Pro Aničku. Kelčanská polka, Až se lásko vrátíš a Vackova Cikánka.


Počátecká dechovka zahrála 27.7. Kapela, jejíž název prozrazuje odkud přijela, hraje v obsazení: 2 klarinety, 4 trubky, 2 zpěváci, 2 tuby. Kapelník Jaroslav Strnad, Manažer Petr Dvorský, zpěv - Venkrbcová Květa, Křížová Anežka, Zdeněk Březina, Jiří Musil i vtipy a trubka.   


Nová Lesanka zahrála 3.8. Přijela z Humpolce. Znali jsme Lesanku se zpěvákem Škvárou. Ta skončila a byla nahrazena kapelníkem St. Piškou hrajícím basbombardon novým složením včetně nového názvu Nová Lesanka. A opět se nám líbily dvě dámy. Zpěvačka, která vydatně vypomohla a harmoniku hrála skvěle Marie Laštovičková.  


Muzikanti Ladislava Prudíka z Nového města na Moravě přijeli 10.8. a uvedli se velice dobře. Základ kapely je z Dolních Heřmanic u Velkého Meziříčí. Sympatické pěvecké duo tvoří sourozenci Dana Krpalá a Milan Čech. Zahájili Slabákovou Znám já zahrádečku, Jožky Konečného Nechoď k nám, Když jsem já šel okolo vrat, Ale ne, ty už mě ráda nemáš, Hej paní mámo, Zelené Háje, Listopad nastává, Neodcházej lásko - od Lad. Prudíka, Kdybych byla ptáčkem, Malý hošík černovlasý, Ještě já se podívám, krásné tango Karla Vacka Cikánka, nádherný walz Karla Hašlera Ta naše písnička česká, a V celé eskadroně bijí zvony.


Leškovanka hrála 17.8. Krojovaná dechová hudba je složená převážně z mladých muzikantů z malé vesničky Leškovice na Vysočině. V Jihlavě hrála poprvé a hned sklidila velký divácký ohlas. Repertoár byl složený ze známých  písniček, které si diváci, kteří se sešli v hojném počtu, zazpívali. Kapelníkem je Karel Hroch a uměleckým vedoucím Pavel Málek.


Jásalka band se představila 24.8. -  malou dechovku z Nového Města na Moravě s kapelníkem a výborným harmonikářem Oldřichem Henzlem st. tvoří muzikanti z Bystřice nad Pernštejnem. Kapela, která  se  pravidelně  objevuje na Šlágru, se v Jihlavě naposledy představila  v roce 2020. Kvalita kapely mě mile překvapila, jejich písničky jsou známé a zpěvné, tak mohu tvrdit, že Jásalka patří mezi  výborné  malé dechovky.


Vybrala si skladby odpovídající jejich názvu. Krásně se s touto kapelou zpívalo. Vybrali líbivé a známé skladby. Snad bych jim jen připomněl, že Mělnická polka se dříve jmenovala Jásavá a Škoda lásky, dříve Modřanská by se také v našlapaném repertoáru jistě moc líbily. Na své si přišli zpívající posluchači a samozřejmě nechyběla ani Červená sukénka, která Jásalku několikrát vynesla na 1. místo v Dechparádě Karla Hegnera ve Šlágru. 


Vysočinka vystoupila 31.8. Malá dechová hudba z Humpolce s kapelníkem Tomášem Vodrážkou a zpěvačkou Danou Bezstarostovou. Sami se uvádějí jako nejmenší kapela, ale já přidávám, že určitě ta z nejlepších. Začali svižně. Ke zpěvačce se přidal zpěvák a muzikant-trumpetista Ondřej Kolčava a k bratrovi kapelníkovi sourozenec Vít Vodrážka hrající skvěle harmoniku. No a zezadu udávali rytmus skvělý basbombardon Marka Filly a na bicí Aleš Boček. 


Úvodní skladbu Kapelo, polku hraj následovala nádherná směs - Za tu horú za vysokú, To byla kočka, ta měla očka, Na Starém Mohelně na státní hranici, Soběkurská polka, Bubenické tango, Breclavská kasárna, Skalická brána, Ty falešná frajárko, Teče potůček bublavý, Od Tábora až k nám, Cestička od dubí, Vyhrávala kapela, Dneska muziko staročeská musíš pěkně hrát, Až mi spolu v kostele, polka Jana, Hajá, hajá má panenka malá, Já jsem malý kominíček šup saj dá a další.    
Na závěr jejich skvělého vystoupení byli oceněni 1 001 šerpou Dana Bezstarostová a 1 002 šerpou Michal Bezstarosta. 


Je dobře, že letošní prázdninové promenádní koncerty dechovek na Masarykově náměstí v Jihlavě měly opět velký úspěch, ať už to bylo tím, že kromě jednoho vystoupení trefily pěkné počasí, a našly si svoje stálé posluchače, že se zde tančí a zpívá a je dobrá nálada. Koncerty navštěvují i návštěvy ze zahraničí, dokonce i ze zámoří a pochopitelně nejvíce cyklisté z města Retz a okolí.
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
13.05.2024 Čtenáři píšíKrásné vzpomínky na LŠU v Třešti

V roce 1963 jsem nastoupila do 1. třídy a současně jsem začala chodit do rytmiky, která byla součástí LŠU. Paní učitelka Kodymová se nás snažila naučit správné držení těla, základní ...

Komentáře (0)
12.05.2024 Čtenáři píšíVítání ptačího zpěvu v Jihlavě přálo počasí

Celkem 53 účastníků, z toho 17 dětí, se v neděli 5. května rozhodlo absolvovat celostátně i celoevropsky organizovanou akci Vítání ptačího zpěvu, kterou pořádala Česká společnost ornitologická ...

Komentáře (0)
09.05.2024 Čtenáři píšíCirkus do škol představil akrobacii

Jako v cirkuse. Tak si připadali třeťáci ze Základní školy Havlíčkova v Jihlavě. Oddíl Akrobat při TJ Sokol Jihlava totiž spustil projekt Cirkus do škol, ve kterém si děti pod vedením ...

Komentáře (0)
08.05.2024 Čtenáři píšíČarodějnický rej v centru

V humpoleckém SeniorCentru bylo během „čarodějnic“ veselo. Personál využil ideálního jarního počasí a připravil pro klienty pestrý program. „Dopoledne prolétly čarodějnice domovem ...

Komentáře (0)
07.05.2024 Čtenáři píšíRej čarodějnic a čarodějů pod vedením našich deváťáků se opět vydařil

„Ježibaba s ježibabou, na kopečku za Jihlavou, radily se, radily, jak by nejvíc řádily...“ Velkým benefitem spojení naší základní a mateřské školy je možnost vzájemné spolupráce ...

Komentáře (0)
28.04.2024 Čtenáři píšíDostávala jsem role spíše statické

Jsem jihlavská rodačka a nyní žiji již 38 let u Tábora. Sice jsem již dlouhou dobu přestěhovaná, ale dění v Jihlavě a okolí stále sleduji. Jednak v Jihlavě žije můj bratr s rodinou a ...

Komentáře (0)
25.04.2024 Čtenáři píšíŽádná práce není těžká, jestliže nás baví

Polytechnická výchova (vzdělávání) je proces, který vede k osvojení si technických poznatků a dovedností a ke kladnému vztahu k technice. Jsme děti ze třídy Medvídků a Berušek. Už ...

Komentáře (0)
24.04.2024 Čtenáři píšíSeniorské setkání spojené s volbou předsedkyně

V Humpolci se 5. dubna setkali senioři na své výroční členské schůzi, aby zde zhodnotili uplynulý rok 2023 a též si zvolili novou předsedkyni spolku. Schůzi zahájila předsedkyně Jaroslava ...

Komentáře (0)
18.04.2024 Čtenáři píšíMoje jarní výprava za mandloňkami

„Krucinál! Proč si vždycky musím vymyslet nějakou „bejkárnu“ a také o víkendu v neděli si nastavím budík na 3.57 hod.,“ nadávám si pokaždé, když si takovéto brzké vstávání ...

Komentáře (0)
16.04.2024 Čtenáři píšíDen učitelů: Na prvním stupni učili osmáci

V úterý 26. března proběhl na prvním stupni naší školy tradiční projekt výchovného programu etické výchovy Den učitelů. Žáci osmého ročníku převzali roli učitelů nejen na ...

Komentáře (0)
14.04.2024 Čtenáři píšíDcera začínala u učitele Vacka

V roce 1973 absolvovala naše dcera Alena Lidovou školu umění v Jihlavě v oboru akordeon. Učil ji po celou dobu pan učitel Emerich Vacek. Hrála i ve velkém akordeonovém orchestru, který vedl ...

Komentáře (0)
10.04.2024 Čtenáři píšíOsmdesát let od úmrtí Františka Hobzy

Narodil se 6. května 1912 v Puklicích č. p. 1, tedy na zámku. Jeho otec Josef pracoval jako hajný a maminka se jmenovala Marie, rozená Nesnídalová. Křestním kmotrem byl místní šafář. Vychodil ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net