ŘEDITEL městské organizace Brána Jihlavy Jakub Deml představuje plakát Landscape festivalu při květnovém setkání aktérů v jihlavské kultuře. Foto: Jiří Varhaník
Tým Landscape Festivalu Jihlava 2023 (organizátorem je ARCHITECTURA z.s.), spolupořadatelská městská organizace Brána Jihlavy a spolupracující Oblastní galerie Vysočiny připravily 11. ročník Landscape Festivalu.
Jihlava tak zažije akci, která různými formami instalací intervenuje do venkovního veřejného prostoru. Až do konce září festival promění ulice města příklady české i zahraniční krajinářské a industriální architektury.
Landscape festival se koná střídavě v Praze a v regionech od roku 2014. Jeho ředitelem a zakladatelem je architekt Dan Merta. Letos se koná pod záštitou předsedy senátu ČR Miloše Vystrčila či ministra kultury ČR Martina Baxy.
Jako základní ideu a cíl akce uvádějí organizátoři zvýšit povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, k umění a veřejnému prostoru. Intervence ve městě se budou věnovat kvalitě veřejných prostranství, jejich udržitelnosti, biodiverzitě či adaptaci na změnu klimatu.
Hlavním prostředkem komunikace festivalu jsou architektonické instalace, které jsou volně přístupné všem a mají vyvolávat dialog o veřejném prostoru v tom kterém městě. Instalace byly pro Jihlavu vytvořeny na principu site specific, reagují tedy na prostředí konkrétního místa.
Např. pro instalaci do parku v ulici Legionářů je podle informace pořadatelů použita technologie 3D tisku betonu. Do parku na Štefánikově náměstí zase mladí architekti vstoupí instalací ve formě „interaktivního mobiliáře“ akcentujícího park jako místo pro hru.
Inspirovala je blízkost školy, a tedy přítomnost dětí.
Webové stránky festivalu ale anoncují kolem tří desítek instalací. Mají se objevit např. u Loděnice v lokalitě Český mlýn, na Křížku na Skalce nebo v sídlišti Březinova.
Inspirací byly tvůrcům např. motiv jihlavského ježka, řeka Jihlava, anebo historické téma poválečného odsunu německých občanů Jihlavy. Do tvorby se zapojili i jihlavští autoři, např. výtvarníci Eva Bystrianská, Matěj Kolář či Vít Kraus.
Festival má provázet mapa (včetně elektronické verze) s lokalizacemi a anotacemi k jednotlivým instalacím. Projít si instalace bude možné i při komentovaných prohlídkách nebo cykloprojížďkách. Digitální verzi části procházek bude možno nalézt v turistické aplikaci SmartGuide, kterou lze zdarma stáhnout.
Z galerie VEN!
Celý festival předznamená už 1. června (17) odpolední akce Z galerie VEN!, kterou připravila Oblastní galerie Vysočiny. Půjde o vernisáž výstav bloku Krajinou komunit.
Galerie přizpůsobila festivalu svůj letní program, když připravila čtveřici výstav. Odprezentuje např. realizace Landscape festivalu v minulých letech a umění ve veřejném prostoru po celé republice.
V galerii OGV Alternativa představí rakouský tvůrce Reinhold Zisser přístup k umění ve veřejném prostoru v projektu Notgalerie - proměně opuštěného kostela. Ve zvukové galerii Igloo zase bude umělec Rodrigo Paglieri prezentovat zvuky posbírané při vycházkách po Jihlavě (instalace Krajina-radiomapa).
Obří malba a tuny slisovaných PETek
Od 2. do 8. června bude v rámci festivalu před Gymnáziem Jihlava realizován projekt Skrze Jana Masaryka. Připravili ho studenti helenínské UMPRUM.
Jak vysvětlil ředitel Brány Jihlavy Jakub Deml, ulice se uzavře pro dopravu a pod taktovkou studentů se prostor promění ve volnočasovou a tvůrčí promenádu, zónu pro pěší. Po celé délce ulice bude na vozovce realizována velkoplošná malba a prostor bude doplněn autorským mobiliářem vyzývajícím k pobytu a hře.
Veřejnost tak bude moci vnímat, jakým způsobem lze využít veřejný prostor, když nepatří jen autům. Brána Jihlava v tom kontextu oslovila různé aktéry, aby k realizaci Promenády přispěli se svými nápady. S jejich realizací jim organizace pomůže.
V pátek 2. 6. proběhne časně odpoledne na této promenádě zahájení Landscape festivalu. Zahrne módní přehlídku tvůrců z Helenína, debatu o veřejném prostoru Jihlavy, koncerty, anebo komentovanou procházku s autory instalací. Procházku zakončí setkání s umělci vystavujícími ve výstavním bloku Krajinou komunit v OGV.
V 16 hodin je v plánu doprovodná akce, vernisáž Zastávky umění. U dolní kašny na Masarykově náměstí představí školáci svůj projekt výzdoby zastávek MHD, který realizovali ve spolupráci s OGV Jihlava pod vedením její edukátorky Pavlíny Pitrové.
Samotný prostor pěší zóny v ulici Jana Masaryka bude v dalších dnech otevřen zájemcům, kteří by zde chtěli uskutečnit své aktivity. „Může se jednat o kulturní, vzdělávací, volnočasové nebo sportovní aktivity - představení, vystoupení, besedu, prezentaci nebo tréning…,“ upřesnil Jakub Deml.
V místě bude k dispozici mobiliář pro sezení, po předchozí domluvě i zvuková technika nebo stany. Brána Jihlavy zveřejnila už v předstihu i přehled již naplánovaných akcí a volné termíny.
V pátek rovněž nainstaluje landartový umělec Ivan Kafka na Masarykově náměstí své dílo nazvané Tři škrty / Vzestupná nebo sestupná tendence. Podle informace čtk přehradí náměstí mnohatunovou instalací ze slisovaných PET lahví.
Z Vily Palmovka busem do Brtnice
V přehledu kulturních tipů JL přinášíme také základní přehled dalších akcí nadcházejícího Landscape festivalu 2023.
Hned 3. června v poledne festival nabídne zahájení výstavy Industriální situace ve Vile Palmovka v ulici Znojemská 64.
Odtud se zájemci přesunou autobusem do Brtnice, kde se odpoledne od 14 hodin odehraje na náměstí či v Muzeu Josefa Hoffmanna program Landart Brtnice. Nabídne opět komentovanou procházku s autory instalací, happeningy, performance, anebo debatu o ornamentu s renomovanými výtvarníky. V podvečer dojde také na komentovanou prohlídku historické radnice s architektem Ladislavem Kubou a vše zakončí táborák.
Další program Landscape festivalu se odehraje 10. a 11. 6. na faře u kostela sv. Václava v Branišově (instalace, happeningy, debata, hudební performance). Následuje 16. 6. vernisáž Nic není problém v humpolecké Zóně pro umění, galerii 8smička.
V Jihlavě bude součástí programu festivalu 17. 6. komentovaná cykloprojížďka Vrstvy Jihlavy, anebo 17. 6. od 17 hodin happening Lodě(nice!) v areálu loděnice v lokalitě Český mlýn. Ještě 22. 6. se pak koná debata Obraz venkovské krajiny v Malovaném sále muzea.
Diskuze k článku