Reklama
Dnes je sobota 10.06.2023     svátek má Gita

Dříve byla zima opravdu zimou

FRANTIŠEK POKORNÝ pracuje 40 let jako dispečer u SMJ. Nyní má na starosti svoz odpadu. Ve volném čase vypomáhá na dispečinku zimní údržby. Foto: Pavel Bajer
FRANTIŠEK POKORNÝ pracuje 40 let jako dispečer u SMJ. Nyní má na starosti svoz odpadu. Ve volném čase vypomáhá na dispečinku zimní údržby. Foto: Pavel Bajer

27.3.2023 Aktuality/Komentáře (2), autor:
Pavel Bajer

Když František Pokorný v roce 1983 u firmy začínal, jmenovala se Technické služby města Jihlavy. Firma měla ve městě na starosti svoz odpadu nebo zimní údržbu. 
Nyní se tato společnost jmenuje Služby města Jihlavy (SMJ). František Pokorný pochází z Jihlavy a v letošním roce oslaví 66. narozeniny. 


„Prošel jsem tu dost profesí, dispečera dopravy, mistra dílen, potom vedoucího dopravy, správce budov, bezpečnostního technika,“ začíná své vyprávění muž, který celý svůj profesní život zasvětil v podstatě jedné firmě.  
Začínal jako dispečer na dopravě v době, kdy byl ředitelem Technických služeb Ladislav Kucharovič, jehož životní příběh JL přinesly již dříve. 


„Doprava zastřešovala veškerou techniku. Tím, že jsem nastoupil jako dispečer dopravy, tak jsem byl hned hlavním operatérem zimní údržby,“ vysvětluje. Zima před 40 lety byla jiná než ta dnešní. 
„Dřív padlo -7 °C a nikdy nesněžilo, dneska je -9, -10, -11, -12 °C a sněží v pohodě,“ přibližuje. Změnu klimatu, kterou máme v dnešní době, zaznamenal někdy na přelomu 80. a 90. let minulého století. Nyní má František Pokorný jako dispečer na starosti svoz odpadů. Kromě toho vypomáhá na dispečinku zimní údržby. Říká, že při novodobých zimách se silničáři nejvíce potýkají s ledem.  


„Na led nic nepomůže, jedině sůl. Déšť je mnohonásobně nebezpečnější, než když padne vločka sněhu. Vločka, která zmrzne, není tak kluzká,“ popisuje. 
Podle něho byla v minulosti zima opravdu zimou. Nevzpomíná si, že by tehdy v zimě pršelo. V dnešní době to je však celkem běžné. 


Pokorný vzpomíná, že dříve bylo sněhu podstatně víc. Navíc měli tehdy ještě na starosti zimní údržbu v Malém Beranově a ve Smrčné. Tyto obce byly dříve součástí Jihlavy. I přesto měli práce v zimě zhruba stejně jako dnes. 
Podle Pokorného se dříve posypávaly pouze nebezpečné úseky silnic především v kopcích. Nyní se sypou celé komunikace. 

„Nasněžilo a byl klid, zpluhovalo se, posypaly se nebezpečné úseky a nebyly s tím problémy. Dneska je počasí jak na houpačce,“ ohlíží se do minulosti. 

 

Lidé si méně stěžovali
V 80. letech Pokorný dokonce zažil i jednu pořádnou sněhovou kalamitu. Při ní byla Jihlava uzavřená. Auta do města nemohla vjet, ani z něho vyjet. 
Jak říká, dříve nebylo tolik stížností na zimní údržbu jako nyní.  


„Lidé si myslí, že když padá sníh, takže jsme schopní jet pod tím mrakem a likvidovat následky, ale to nelze,“ nastiňuje nynější stav.
Podotýká, že mají přesný operační plán, podle kterého dělají zimní údržbu. Prioritní je pro ně je co nejdříve uklidit hlavní trasy, po nichž jezdí MHD. Mnozí lidé však pro to nemají pochopení a neustále se dožadují okamžitého úklidu i vedlejších komunikací, u kterých bydlí.   


Vysvětluje si to i tím, že v současné době mají všichni mobilní telefony, takže jsou snadněji dosažitelní. V minulosti pro zimní údržbu nestačilo zavolat ani na pevnou linku dispečinku. 
„Lidi k nám museli chodit osobně a objednávky psát ručně písemně. Telefonicky se víceméně nic nedělo, protože by nebyl žádný doklad, jestli to bylo objednáno, nebo ne,“ upřesňuje. 
Za minulého režimu zajišťovali zimní údržbu především za pomoci traktorů, které řídili zaměstnanci zemědělských družstev.  
„To znamená, že jsme zimní údržbu neobsadili svými lidmi, ale měli jsme osádky z řad družstevníků, protože oni neměli v zimě žádnou činnost. Bylo to domluvené, my jsme řidiče brali většinou z Osevy,“ přibližuje Pokorný. Z traktorů družstevníci posypávali komunikace ručně. 
„Tenkrát to bylo politické rozhodnutí, jezedáci byli rádi, že jim zaměstnáváme řidiče. Dnes se musí přes zimu mnohdy nahlásit na úřad práce,“ uvádí k řidičům družstevníkům.  

 

Lidé byli dříve ochotnější
S postupujícími léty se u SMJ změnila i technika. Ta stávající je podle Františka Pokorného mnohonásobně lepší a výkonnější, ekonomičtější, pohodlnější, ale poruchovější. 
„Dřív vám na opravu stačilo kladivo, šroubovák a nějaké obyčejné klíče. Dneska bez specialisty neuděláte nic. Každé auto je v podstatě řízené počítačem,“ podotýká. 


Za tu dobu výrazně mnohonásobně stoupl počet aut v ulicích Jihlavy. Málokterá ulice splňuje podmínku tří metrů volného prostou do šířky. 
Velké problémy s průjezdem SMJ mají především na Březinkách. Podle Pokorného navíc lidé nerespektují dopravní značky. 


„Dnes si myslím, že je chování lidí mnohonásobně horší, než bylo. Dříve byli ochotnější a dalo se s nimi domluvit. Dnes jede auto s majákem, nakládá kontejnery a řidiči na něj troubí, že je zdržuje, protože strašně spěchají,“ podtrhl. A čím to je? Možná ve stále větším individualismu. 


„Dříve se lidé stmelovali, po práci jsme šli na pivo. Dneska každý hrr, zavře kancelář, zavře šatnu a valí domů. Jeden na druhého žárlí, že je na tom jeden líp než druhý,“ říká zasloužilý pracovník SMJ. Minulý režim nechce obhajovat, ale dodává, že dříve si lidé byli svým způsobem rovni.  
 

Diskuze k článku

Nový komentář

.......Jihlava jako krajské město by mohla nechat zamést posypový materiál na hlavních tazích městem dříve, než během dubna..............březen byl celkem "suchý" a ulice plné zbytků posypového materiálu, k tomu provoz x tisíc aut denně, jsou pak zdrojem zbytečně vysoké prašnosti.............v civilizovaném městě je to asi samozřejmost, v Jihlavě určitě obrovský problém, nechat projet zametací vůz Havlíčkovou, Jiráskovou, Hradební, Znojemskou  Brněnskou, atd. atd. ..........
km | 2023-03-27 11:34:42 | Reagovat
Čistota města
Ač by se město mělo uklízet průběžně celý rok, tak Jihlava čístá a uklizená nikdy nebyla, ať tam byl Výborný, Hink, Vymazal, Chloupek, Koubová nebo Ryška.
Vždycky to bylo ušmudlané město, protože vždy byly nějaké jiné priority (rozuměj politické pomníky), kdy za veřejné peníze se děly nehorázné věci. 
Na veřejné záchodky v centru města peníze nejsou a ne a ne je najít, ale na nabubřelou arénu za 1,9 miliardy není problém peníze stlouct, i kdyby na chleba nebylo (rozuměj i za tu cenu, že Jihlavu potopíme na 20 let do investičního spánku)..
 
Pavel P. | 2023-03-28 22:16:16 | Reagovat
Reklama
07.06.2023 AktualityNa začátku prázdnin se uzavře vjezd do centra krajského města

Masarykovo náměstí v Jihlavě má dva vjezdy. Jeden z Křížové ulice a druhý z ulice Znojemská. A právě druhý z těchto jmenovaných vjezdů bude v červenci na několik dnů uzavřený. Vedení ...

Komentáře (1)
07.06.2023 AktualityZa špatné parkování hrozí pokuty

Od začátku května Jihlava ve svém centru postupně spouští nový systém parkování. Město uvádí, že řidiče špatně parkujících vozů městská policie zatím nepokutuje. Strážníci ...

Komentáře (1)
07.06.2023 AktualityVícekola poprvé nestartovala z Mysliboře. K jubileu si dali návštěvu Rokštejna

Po tatínkovi převzal rodinnou štafetu. Zatímco ostatní jeho sourozenci lásku k výletům na vícekolech příliš nepodědili, Ladislav Havlík mladší k nim tíhnul od útlého věku, takže když ...

Komentáře (0)
07.06.2023 AktualityVýchovný ústav ve „Velmezu“ zachvátily plameny, škoda je 1,5 milionu korun

Požár se škodou za 1,5 milionu korun šetří vyšetřovatelé hasičů ve Velkém Meziříčí na Žďársku. Oheň vzplál ve Výchovném ústavu v ulici K Rakůvkám v pátek před polednem. Na ...

Komentáře (0)
06.06.2023 AktualityVysočině chybí přes 120 policistů z plánovaných 1483

Policie na Vysočině chce přijmout přes 120 policistů, kteří chybějí do plánovaného stavu 1483. Uchazeči musejí být plnoletí, bezúhonní a projít fyzickými i psychickými testy. Musejí ...

Komentáře (0)
06.06.2023 AktualityProblémy s úpravami softwaru oddálily zavedení eshopu MHD

Obsluhovat Jihlavskou kartu, nabíjet elektronickou peněženku, kontrolovat útraty za jízdy, platit předplatitelské kupóny – to všechno má umět internetový obchod Dopravního podniku města ...

Komentáře (0)
06.06.2023 AktualityDesátý ročník Mezinárodní hokejové školy bude v Pelhřimově

Už po desáté uspořádá Hokejový svaz na Vysočině Česko-finskou hokejovou školu. Hokejový kemp se bude konat 25. - 31. července 2023 v Pelhřimově. Je určený třináctiletým hráčům. Má ...

Komentáře (0)
06.06.2023 AktualityNa adrenalinové dráze u Pekla nelétali vzduchem čerti, ale bikeři

Už je to víc než měsíc, co v areálu rybníka Peklo v Polné dokončili nové sportoviště – pumtrackovou dráhu za zhruba 4,5 milionu korun. Jenže pro veřejnost ji slavnostně otevřeli až ...

Komentáře (0)
06.06.2023 AktualityNa dálnici shořela dodávka, její majitel přišel o stovky tisíc

Kvůli technické závadě hořela ve čtvrtek v podvečer na dálnici D1 dodávka. Kvůli požáru musel být na zhruba hodinu úplně zastavený provoz na 153. kilometru dálnice ve směru na Brno. Na ...

Komentáře (0)
05.06.2023 AktualityPrůměrná mzda na Vysočině v prvním čtvrtletí vzrostla

Průměrná hrubá mzda za 1. čtvrtletí letošního roku se na Vysočině meziročně zvýšila o 3104 korun na 37.670 korun. V meziročním porovnání to bylo víc o devět procent. Reálně ale mzdy ...

Komentáře (0)
05.06.2023 AktualityVysočina připravila dlouhodobý plán investic do škol odhadem za víc než miliardu

Vysočina má připravené nejnutnější investice do školních budov na příštích 15 let. Chce zefektivnit fungování škol, jejichž výuka je často roztříštěná do více míst, někdy i mimo ...

Komentáře (0)
05.06.2023 AktualityDukovany podle plánu odstavily první blok, v červenci budou stát dva bloky

V Jaderné elektrárně Dukovany dnes energetici podle plánu odstavili první blok kvůli výměně části paliva, kontrolám a modernizaci zařízení. Výkon bloku začali snižovat v 8:30, dodávky ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net