Reklama
Dnes je úterý 26.09.2023     svátek má Andrea

Bojoval za svobodu,skončil u výkopu

PŘED rodným domem plukovníka in memoriam Jana Bartejse se shromáždily desítky lidí, aby uctili památku hrdiny z druhé světové války. Věnce položili zástupci veteránů, ale i ministerstva obrany a další.  Foto: Antonín Zvěřina
PŘED rodným domem plukovníka in memoriam Jana Bartejse se shromáždily desítky lidí, aby uctili památku hrdiny z druhé světové války. Věnce položili zástupci veteránů, ale i ministerstva obrany a další.  Foto: Antonín Zvěřina

15.3.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
 Antonín Zvěřina

 

I přes nepříznivé počasí se v Hálkově ulici v Třebíči shromáždil značný počet lidí všech generací, aby uctili památku plukovníka in memoriam Jana Bartejse. 
Třebíčského rodáka, československého vojáka, parašutistu a velitele výsadku Potash za druhé světové války, na jeho rodném domě připomíná od soboty 11. března pamětní deska. 
Odhalení se stalo součástí celodenní vzpomínkové akce, projektu s názvem Muži plukovníka Moravce. Ten se věnuje československým vojákům – parašutistům pocházejícím z Třebíčska a okolí, kteří byli v období druhé světové války vysíláni československou exilovou vládou ve Velké Británii do okupovaného Československa. 


Projekt, jež letos slaví již šestý ročník, dále připomíná paraskupiny, které byly vysazeny nebo působily v oblasti Vysočiny. 
Projekt Muži plukovníka Moravce pořádá spolek VETERANS – Váleční veteráni České republiky a sdružuje bývalé vojáky, účastníky zahraničních humanitárních, monitorovacích a vojenských misí. Úvodního slova se ujal předseda spolku Tomáš Sláma.

 

Přihlásil se sám 
„Jan Bartejs se nesmířil s okupací a věrný své vojenské přísaze odešel do zahraničí s rozhodnutím bojovat proti nacistickému Německu. Jako mnoho dalších odešel do Polska a odsud do Francie a Velké Británie,“ popsal Sláma. 
Ve Velké Británii se dobrovolně přihlásil do parašutistického, zpravodajského a sabotážního kurzu. Po absolvování všech těchto kurzů byl ustanoven velitelem paraskupiny Potash, která byla v noci ze 4. na 5. května 1944 vysazena na Zlínsku nedaleko obce Ostrata. 


Skupinu po seskoku provázela smůla. Přítomnost skupiny neušla pozornosti tamních občanů a několik hodin po seskoku byli parašutisti obklíčeni německými vojáky. Při útěku se skupina rozdělila a přišla o velkou část operačního materiálu. 
Během několika následujících týdnů členové skupiny navázali kontakt s dalšími tamními odbojovými skupinami a také paraskupinou Carbon. A díky tomu mohli alespoň částečně splnit svěřené úkoly. 
Po válce Jan Bartejs jako mnoho dalších vojáků hledal uplatnění. Nakonec zůstal v československé armádě až do roku 1946. V roce 1948 byl zatčen, obviněn, a za protistátní činnost následně 15. 12. 1950 odsouzen k třem letům vězení a peněžité pokutě, ztrátě hodnosti a vojenských práv. 


V roce 1952 byl Jan Bartejs zbaven obvinění a bez podání vysvětlení propuštěn. Jako politicky nespolehlivá osoba mohl vykonávat jen nekvalifikovanou těžkou a špatně placenou práci.
V Třebíči byl zařazen k výkopům pro kanalizaci. Tato práce se mu stala osudnou. Dne 11. března 1963, dnes je to 60 let, Jana Bartejse postihla srdeční příhoda a v nedožitém věku 51 let umírá.
„Jan Bartejs pro svobodu a demokracii Československa vykonal víc než většina jiných. Ale i tak se o jeho činech v čítankách dosud neučí. Bohužel. V roce 1968 byl Jan Bartejs rehabilitován, v roce 1991 povýšen do hodnosti plukovník in memoriam. Dnes jsme se tu sešli, abychom splatili veřejný dluh, který máme vůči plukovníku in memoriam Janu Bartejsovi,“ doplnil Sláma. 

 

Skotské dudy 
Následně jediný příbuzný, který se organizátorům přihlásil, Pavel Severa, desku odhalil. Následoval komorní pietní akt spojený s pokládkou věnců. Během slavnostního aktu zazněly i pravé skotské dudy v podání krojovaného dudáka. 
Slovo dostal starosta Pavel Pacal. Připomněl, že Třebíč má mnoho osobností, kteří bojovali za osvobození a demokracii. „A je důležité, na nikoho nezapomenout a všechny si připomínat. Proto děkuji spolku veteránů za jejich činnost a za připomínku osobnosti Jana Bartejse,“ poukázal. 


Několik slov řekl i nadporučík Petr Haška, vojenský kaplan. Naznačil, že druhá světová válka byla zkouškou lidských charakterů. „Úcta patří všem, kteří utekli za hranice a dobrovolně se přihlásili ke spojeneckým vojskům či Rudé armádě,“ sdělil. 
Zdůraznil, že nyní si jejich hrdinství můžeme více uvědomit v souvislosti s tím, co se děje na Ukrajině. „Skláním se před všemi, kteří se nevzdávají a bojují za svoji svobodu a vlastně i za nás,“ pokračoval. 
Doplnil, že právě komunistická totalita se neblaze podepsala na osudech mnoha západních vojáků, kteří se provinili jen tím, že bojovali na druhé straně.    


Následovala minuta ticha a zpěv české hymny pěveckým sborem Differo. Celý akt završil průlet vrtulníku Vzdušných sil Armády České republiky z nedaleké 22. základny vrtulníkového letectva z Náměště nad Oslavou.
Komornější pietní akt se uskutečnil i na městském Starém hřbitově u rodinného hrobu Jana Bartejse. Program odpoledne pokračoval v Komunitním centru Moravia. Byla tam připravena výstava věnovaná plk. in memoriam Janu Bartejsovi a paraskupinám Potash a Outdistance. 

 

Dobová výstroj
Zájemci si mohli prohlédnout dobovou výstroj a výzbroj používanou československými vojáky ve Velké Británii, ukázku dobových četnických a policejních uniforem, a výstroje a výzbroje prezentované Klubem policejní historie v Brně. 
Na své si přišli i milovníci vojenské techniky, kteří mohli obdivovat několik dobových kousků umístěných ve venkovních prostorách před Komunitním centrem Moravia.
Program ukončila přednáška třebíčského rodáka, historika a spisovatele Vlastislava Janíka na téma plk. in memoriam Jan Bartejs. Ten se podrobně věnoval jeho životopisu a paraskupině Potash. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
23.09.2023 AktualityHromada odpadu nastavila zrcadlo

Staré elektropřístroje, rozbitý nábytek, proleželá matrace, vyhozená obuv, věci z plastů a skla. Hlavně však spousta obalové techniky, na některých kartónových krabicích by se ještě ...

Komentáře (0)
22.09.2023 AktualityVíkend bude patřit historickým trolejbusům

Historické trolejbusy a autobusy o nadcházejícím víkendu oživí ulice Jihlavy. Dopravní podnik (DP) totiž slaví dvě kulatá výročí. A to 80 let provozu autobusů v Jihlavě a 75 let, co v ...

Komentáře (0)
22.09.2023 AktualityŠéfem praktiků nikdo být nechce

Už tři čtvrtě roku praktičtí lékaři po celé Vysočině mezi sebou oficiálně hledají pro Sdružení praktických lékařů (SPL) svého krajského zástupce. Do uprázdněné funkce po praktikovi ...

Komentáře (0)
22.09.2023 AktualityBambulovi prodloužili na Jednorožnění vítěznou šňůru

V pořadí už dvanáctý ročník Jednorožnění v Třešti se uskutečnil v sobotu 16.září. Akci, během níž se prakticky na celý den uzavírá hlavní silniční průtah městem, aby si na frekventované ...

Komentáře (0)
22.09.2023 AktualityOd ledna teplo pro paneláky zlevní

Od příštího roku očekávají Jihlavské kotelny snížení cen za ústřední vytápění o 20 %. Zahájení letošní topné sezóny předpokládají začátkem října. Více v tištěném ...

Komentáře (0)
22.09.2023 AktualityZnak Ukrajiny vysekaný na brtnické louce mizí, pomalu zarůstá travou

Obyvatelé Brtnice a jejího okolí už skoro měsíc přes svou skupinu na sociální síti řeší záhadu. Na jedné z luk nad městem, v kopci zvaném Strážka, který najdete při výjezdu z města ...

Komentáře (1)
22.09.2023 AktualityŘidička srazila školačku. Dítě do nemocnice transportoval vrtulník

K vážné dopravní nehodě došlo ve čtvrtek krátce po půl osmé ráno v Havlíčkově ulici. Na přechodu pro chodce se tam střetlo osobní auto Škoda Fabia s dítětem. Uvedla to policejní komisařka ...

Komentáře (0)
21.09.2023 AktualityOperaci obou ramen provedli ortopedi v Jihlavě ženě, která odmítá krevní transfúzi

Operaci, která se nevidí možná i celý život, zažili lékaři v jihlavské nemocnici. Na operačním sále skončila pacientka, které museli po pádu udělat totální endoprotézu obou ramen zároveň. ...

Komentáře (0)
21.09.2023 AktualityJihlava bude žádat o dotace na výstavbu Centrálního dopravního terminálu

Zastupitelé odsouhlasili předložení žádosti o podporu z Integrovaného operačního programu (IROP) prostřednictvím integrované strategie Integrované teritoriální investice Jihlavské aglomerace ...

Komentáře (0)
21.09.2023 AktualityDo třetice na Vysočinu. Začalo natáčení třetí řady oblíbené kriminálky Odznak Vysočina

Potřetí se přestěhoval štáb tvůrců a herců na Vysočinu, aby zde natočil novou sérii oblíbeného detektivního seriálu Odznak Vysočina. Diváci se mohou těšit na kompletní pěticí vyšetřovatelů ...

Komentáře (0)
20.09.2023 AktualityArénu v Jihlavě bude po dostavbě provozovat městská obchodní společnost

Horáckou multifunkční arénu (HMA) v Jihlavě bude po dostavění v roce 2025 provozovat obchodní společnost se stoprocentní účastí města. Záměr na její založení včera schválilo jihlavské ...

Komentáře (1)
20.09.2023 AktualityV Jihlavě stoupne od příštího roku daň z nemovitostí, po 14 letech

V Jihlavě stoupne po 14 letech daň z nemovitostí. Jihlavští zastupitelé včera schválili zvýšení některých koeficientů, čímž se roční příjem města z této daně zvýší o 47 milionů ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net