Reklama
Dnes je neděle 26.03.2023     svátek má Emanuel

Bojoval za svobodu,skončil u výkopu

PŘED rodným domem plukovníka in memoriam Jana Bartejse se shromáždily desítky lidí, aby uctili památku hrdiny z druhé světové války. Věnce položili zástupci veteránů, ale i ministerstva obrany a další.  Foto: Antonín Zvěřina
PŘED rodným domem plukovníka in memoriam Jana Bartejse se shromáždily desítky lidí, aby uctili památku hrdiny z druhé světové války. Věnce položili zástupci veteránů, ale i ministerstva obrany a další.  Foto: Antonín Zvěřina

15.3.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
 Antonín Zvěřina

 

I přes nepříznivé počasí se v Hálkově ulici v Třebíči shromáždil značný počet lidí všech generací, aby uctili památku plukovníka in memoriam Jana Bartejse. 
Třebíčského rodáka, československého vojáka, parašutistu a velitele výsadku Potash za druhé světové války, na jeho rodném domě připomíná od soboty 11. března pamětní deska. 
Odhalení se stalo součástí celodenní vzpomínkové akce, projektu s názvem Muži plukovníka Moravce. Ten se věnuje československým vojákům – parašutistům pocházejícím z Třebíčska a okolí, kteří byli v období druhé světové války vysíláni československou exilovou vládou ve Velké Británii do okupovaného Československa. 


Projekt, jež letos slaví již šestý ročník, dále připomíná paraskupiny, které byly vysazeny nebo působily v oblasti Vysočiny. 
Projekt Muži plukovníka Moravce pořádá spolek VETERANS – Váleční veteráni České republiky a sdružuje bývalé vojáky, účastníky zahraničních humanitárních, monitorovacích a vojenských misí. Úvodního slova se ujal předseda spolku Tomáš Sláma.

 

Přihlásil se sám 
„Jan Bartejs se nesmířil s okupací a věrný své vojenské přísaze odešel do zahraničí s rozhodnutím bojovat proti nacistickému Německu. Jako mnoho dalších odešel do Polska a odsud do Francie a Velké Británie,“ popsal Sláma. 
Ve Velké Británii se dobrovolně přihlásil do parašutistického, zpravodajského a sabotážního kurzu. Po absolvování všech těchto kurzů byl ustanoven velitelem paraskupiny Potash, která byla v noci ze 4. na 5. května 1944 vysazena na Zlínsku nedaleko obce Ostrata. 


Skupinu po seskoku provázela smůla. Přítomnost skupiny neušla pozornosti tamních občanů a několik hodin po seskoku byli parašutisti obklíčeni německými vojáky. Při útěku se skupina rozdělila a přišla o velkou část operačního materiálu. 
Během několika následujících týdnů členové skupiny navázali kontakt s dalšími tamními odbojovými skupinami a také paraskupinou Carbon. A díky tomu mohli alespoň částečně splnit svěřené úkoly. 
Po válce Jan Bartejs jako mnoho dalších vojáků hledal uplatnění. Nakonec zůstal v československé armádě až do roku 1946. V roce 1948 byl zatčen, obviněn, a za protistátní činnost následně 15. 12. 1950 odsouzen k třem letům vězení a peněžité pokutě, ztrátě hodnosti a vojenských práv. 


V roce 1952 byl Jan Bartejs zbaven obvinění a bez podání vysvětlení propuštěn. Jako politicky nespolehlivá osoba mohl vykonávat jen nekvalifikovanou těžkou a špatně placenou práci.
V Třebíči byl zařazen k výkopům pro kanalizaci. Tato práce se mu stala osudnou. Dne 11. března 1963, dnes je to 60 let, Jana Bartejse postihla srdeční příhoda a v nedožitém věku 51 let umírá.
„Jan Bartejs pro svobodu a demokracii Československa vykonal víc než většina jiných. Ale i tak se o jeho činech v čítankách dosud neučí. Bohužel. V roce 1968 byl Jan Bartejs rehabilitován, v roce 1991 povýšen do hodnosti plukovník in memoriam. Dnes jsme se tu sešli, abychom splatili veřejný dluh, který máme vůči plukovníku in memoriam Janu Bartejsovi,“ doplnil Sláma. 

 

Skotské dudy 
Následně jediný příbuzný, který se organizátorům přihlásil, Pavel Severa, desku odhalil. Následoval komorní pietní akt spojený s pokládkou věnců. Během slavnostního aktu zazněly i pravé skotské dudy v podání krojovaného dudáka. 
Slovo dostal starosta Pavel Pacal. Připomněl, že Třebíč má mnoho osobností, kteří bojovali za osvobození a demokracii. „A je důležité, na nikoho nezapomenout a všechny si připomínat. Proto děkuji spolku veteránů za jejich činnost a za připomínku osobnosti Jana Bartejse,“ poukázal. 


Několik slov řekl i nadporučík Petr Haška, vojenský kaplan. Naznačil, že druhá světová válka byla zkouškou lidských charakterů. „Úcta patří všem, kteří utekli za hranice a dobrovolně se přihlásili ke spojeneckým vojskům či Rudé armádě,“ sdělil. 
Zdůraznil, že nyní si jejich hrdinství můžeme více uvědomit v souvislosti s tím, co se děje na Ukrajině. „Skláním se před všemi, kteří se nevzdávají a bojují za svoji svobodu a vlastně i za nás,“ pokračoval. 
Doplnil, že právě komunistická totalita se neblaze podepsala na osudech mnoha západních vojáků, kteří se provinili jen tím, že bojovali na druhé straně.    


Následovala minuta ticha a zpěv české hymny pěveckým sborem Differo. Celý akt završil průlet vrtulníku Vzdušných sil Armády České republiky z nedaleké 22. základny vrtulníkového letectva z Náměště nad Oslavou.
Komornější pietní akt se uskutečnil i na městském Starém hřbitově u rodinného hrobu Jana Bartejse. Program odpoledne pokračoval v Komunitním centru Moravia. Byla tam připravena výstava věnovaná plk. in memoriam Janu Bartejsovi a paraskupinám Potash a Outdistance. 

 

Dobová výstroj
Zájemci si mohli prohlédnout dobovou výstroj a výzbroj používanou československými vojáky ve Velké Británii, ukázku dobových četnických a policejních uniforem, a výstroje a výzbroje prezentované Klubem policejní historie v Brně. 
Na své si přišli i milovníci vojenské techniky, kteří mohli obdivovat několik dobových kousků umístěných ve venkovních prostorách před Komunitním centrem Moravia.
Program ukončila přednáška třebíčského rodáka, historika a spisovatele Vlastislava Janíka na téma plk. in memoriam Jan Bartejs. Ten se podrobně věnoval jeho životopisu a paraskupině Potash. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
22.03.2023 AktualityJihlava zahájila dopravní změny v centru města

Tento týden se začne úpravou značek zakazujících průjezd náměstím. V rámci změn dopravního značení při zavádění nového systému parkování začne později na dalších křižovatkách ...

Komentáře (1)
22.03.2023 AktualityCyklostezku u zoo opraví do června

Na začátku tohoto týdne měla být uzavřena cyklostezka vedoucí podél zoo v lesoparku Malý Heulos v Jihlavě. Město o tom informovalo v tiskové zprávě. Podle informací města má být cyklostezka ...

Komentáře (0)
22.03.2023 AktualityNámořníci z ciziny slibují lásku a balík peněz, ženy sedají na lep

Pozor na podvodníky, kteří se snaží vydávat za vojáky či námořníky. Takový vzkaz vysílají kriminalisté Vysočiny napříč celým krajem. „Nevěřte neznámým lidem, kteří slibují ...

Komentáře (0)
22.03.2023 AktualityO Štít města Jihlavy: svátek plastikových modelářů nabídl v novém na 450 modelů

Svátkem modelářů žil v sobotu společenský sál DKO Jihlava. Jihlavští plastikoví modeláři tu uspořádali 48. ročník soutěžní výstavy O Štít města Jihlavy a 14. ročník Kit Show. ...

Komentáře (0)
21.03.2023 AktualityPočet obyvatel Vysočiny loni klesl o 278, zemřelých bylo víc než narozených dětí

Počet obyvatel Vysočiny se loni snížil o 278, protože zemřelých bylo víc než narozených dětí. Tento pokles zmírnila migrace, do kraje se přistěhovalo víc lidí, než jich odešlo žít ...

Komentáře (0)
21.03.2023 AktualityNa Vysočině ještě mohou lyžaři na Šacberk a Čeřínek, vleky ale jezdí kratší dobu

Na Vysočině si ještě lyžaři mohou užít poslední sníh na sjezdovkách Šacberk a Čeřínek u Jihlavy. V jihlavském Českém mlýně je stále uměle zasněžený okruh pro běžkaře. Hodiny ...

Komentáře (0)
21.03.2023 AktualityStavba nové arény může být ohrožena. Radnice čelí dvěma námitkám

Výstavba Horácké multifunkční arény (HMA) v Jihlavě se asi opozdí. Ačkoliv město vybralo jako zhotovitele olomouckou společnost GEMO, ve stanovené 15denní lhůtě se odvolal jeden z neúspěšných ...

Komentáře (1)
21.03.2023 AktualityUž za 11 let by mohly z hlavního města Vysočiny jezdit rychlovlaky

Již za šest let by mohla být zahájena výstavba vysokorychlostní trati (VRT) na Vysočině. Tento úsek bude součástí trati VRT z Prahy do Brna a Břeclavi se zastávkou v Jihlavě. Stavbu bude ...

Komentáře (0)
21.03.2023 AktualitySídliště Julia Fučíka na Bedřichově se spalovnou nakonec nebylo postaveno

Březinky neměly být největším sídlištěm v Jihlavě. Na papíře doposud existuje návrh sídliště ještě většího. Bylo navrženo až pro 15 tisíc obyvatel. „Soudruzi tomu říkali sídliště ...

Komentáře (1)
20.03.2023 AktualityZUŠ na Vysočině od příštího školního roku zdraží školné, kvůli vyšším nákladům

Základní umělecké školy (ZUŠ) na Vysočině zvýší od příštího školního roku poplatek za vzdělávání, někde i za půjčení hudebních nástrojů. Nutí je k tomu zvýšené provozní ...

Komentáře (0)
20.03.2023 AktualityNa Vysočině mění veřejné osvětlení i menší obce, aby snížily spotřebu proudu

Na Vysočině mění svítidla veřejného osvětlení za úspornější i menší obce, podle ČTK kvůli zdražení elektřiny obměnu často urychlily. Městys Nové Veselí na Žďársku už má z ...

Komentáře (0)
20.03.2023 AktualityPočet nemocných s respiračním onemocněním na Vysočině klesá

Počet nemocných, kteří se léči s akutním respiračním onemocněním, na Vysočině klesá. Na 100.000 obyvatel asi půlmilionového kraje připadá 1424 nemocných, před týdnem jich bylo 1517. ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net