Reklama
Dnes je pátek 09.06.2023     svátek má Stanislava

Bojoval za svobodu,skončil u výkopu

PŘED rodným domem plukovníka in memoriam Jana Bartejse se shromáždily desítky lidí, aby uctili památku hrdiny z druhé světové války. Věnce položili zástupci veteránů, ale i ministerstva obrany a další.  Foto: Antonín Zvěřina
PŘED rodným domem plukovníka in memoriam Jana Bartejse se shromáždily desítky lidí, aby uctili památku hrdiny z druhé světové války. Věnce položili zástupci veteránů, ale i ministerstva obrany a další.  Foto: Antonín Zvěřina

15.3.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
 Antonín Zvěřina

 

I přes nepříznivé počasí se v Hálkově ulici v Třebíči shromáždil značný počet lidí všech generací, aby uctili památku plukovníka in memoriam Jana Bartejse. 
Třebíčského rodáka, československého vojáka, parašutistu a velitele výsadku Potash za druhé světové války, na jeho rodném domě připomíná od soboty 11. března pamětní deska. 
Odhalení se stalo součástí celodenní vzpomínkové akce, projektu s názvem Muži plukovníka Moravce. Ten se věnuje československým vojákům – parašutistům pocházejícím z Třebíčska a okolí, kteří byli v období druhé světové války vysíláni československou exilovou vládou ve Velké Británii do okupovaného Československa. 


Projekt, jež letos slaví již šestý ročník, dále připomíná paraskupiny, které byly vysazeny nebo působily v oblasti Vysočiny. 
Projekt Muži plukovníka Moravce pořádá spolek VETERANS – Váleční veteráni České republiky a sdružuje bývalé vojáky, účastníky zahraničních humanitárních, monitorovacích a vojenských misí. Úvodního slova se ujal předseda spolku Tomáš Sláma.

 

Přihlásil se sám 
„Jan Bartejs se nesmířil s okupací a věrný své vojenské přísaze odešel do zahraničí s rozhodnutím bojovat proti nacistickému Německu. Jako mnoho dalších odešel do Polska a odsud do Francie a Velké Británie,“ popsal Sláma. 
Ve Velké Británii se dobrovolně přihlásil do parašutistického, zpravodajského a sabotážního kurzu. Po absolvování všech těchto kurzů byl ustanoven velitelem paraskupiny Potash, která byla v noci ze 4. na 5. května 1944 vysazena na Zlínsku nedaleko obce Ostrata. 


Skupinu po seskoku provázela smůla. Přítomnost skupiny neušla pozornosti tamních občanů a několik hodin po seskoku byli parašutisti obklíčeni německými vojáky. Při útěku se skupina rozdělila a přišla o velkou část operačního materiálu. 
Během několika následujících týdnů členové skupiny navázali kontakt s dalšími tamními odbojovými skupinami a také paraskupinou Carbon. A díky tomu mohli alespoň částečně splnit svěřené úkoly. 
Po válce Jan Bartejs jako mnoho dalších vojáků hledal uplatnění. Nakonec zůstal v československé armádě až do roku 1946. V roce 1948 byl zatčen, obviněn, a za protistátní činnost následně 15. 12. 1950 odsouzen k třem letům vězení a peněžité pokutě, ztrátě hodnosti a vojenských práv. 


V roce 1952 byl Jan Bartejs zbaven obvinění a bez podání vysvětlení propuštěn. Jako politicky nespolehlivá osoba mohl vykonávat jen nekvalifikovanou těžkou a špatně placenou práci.
V Třebíči byl zařazen k výkopům pro kanalizaci. Tato práce se mu stala osudnou. Dne 11. března 1963, dnes je to 60 let, Jana Bartejse postihla srdeční příhoda a v nedožitém věku 51 let umírá.
„Jan Bartejs pro svobodu a demokracii Československa vykonal víc než většina jiných. Ale i tak se o jeho činech v čítankách dosud neučí. Bohužel. V roce 1968 byl Jan Bartejs rehabilitován, v roce 1991 povýšen do hodnosti plukovník in memoriam. Dnes jsme se tu sešli, abychom splatili veřejný dluh, který máme vůči plukovníku in memoriam Janu Bartejsovi,“ doplnil Sláma. 

 

Skotské dudy 
Následně jediný příbuzný, který se organizátorům přihlásil, Pavel Severa, desku odhalil. Následoval komorní pietní akt spojený s pokládkou věnců. Během slavnostního aktu zazněly i pravé skotské dudy v podání krojovaného dudáka. 
Slovo dostal starosta Pavel Pacal. Připomněl, že Třebíč má mnoho osobností, kteří bojovali za osvobození a demokracii. „A je důležité, na nikoho nezapomenout a všechny si připomínat. Proto děkuji spolku veteránů za jejich činnost a za připomínku osobnosti Jana Bartejse,“ poukázal. 


Několik slov řekl i nadporučík Petr Haška, vojenský kaplan. Naznačil, že druhá světová válka byla zkouškou lidských charakterů. „Úcta patří všem, kteří utekli za hranice a dobrovolně se přihlásili ke spojeneckým vojskům či Rudé armádě,“ sdělil. 
Zdůraznil, že nyní si jejich hrdinství můžeme více uvědomit v souvislosti s tím, co se děje na Ukrajině. „Skláním se před všemi, kteří se nevzdávají a bojují za svoji svobodu a vlastně i za nás,“ pokračoval. 
Doplnil, že právě komunistická totalita se neblaze podepsala na osudech mnoha západních vojáků, kteří se provinili jen tím, že bojovali na druhé straně.    


Následovala minuta ticha a zpěv české hymny pěveckým sborem Differo. Celý akt završil průlet vrtulníku Vzdušných sil Armády České republiky z nedaleké 22. základny vrtulníkového letectva z Náměště nad Oslavou.
Komornější pietní akt se uskutečnil i na městském Starém hřbitově u rodinného hrobu Jana Bartejse. Program odpoledne pokračoval v Komunitním centru Moravia. Byla tam připravena výstava věnovaná plk. in memoriam Janu Bartejsovi a paraskupinám Potash a Outdistance. 

 

Dobová výstroj
Zájemci si mohli prohlédnout dobovou výstroj a výzbroj používanou československými vojáky ve Velké Británii, ukázku dobových četnických a policejních uniforem, a výstroje a výzbroje prezentované Klubem policejní historie v Brně. 
Na své si přišli i milovníci vojenské techniky, kteří mohli obdivovat několik dobových kousků umístěných ve venkovních prostorách před Komunitním centrem Moravia.
Program ukončila přednáška třebíčského rodáka, historika a spisovatele Vlastislava Janíka na téma plk. in memoriam Jan Bartejs. Ten se podrobně věnoval jeho životopisu a paraskupině Potash. 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
06.06.2023 AktualityProblémy s úpravami softwaru oddálily zavedení eshopu MHD

Obsluhovat Jihlavskou kartu, nabíjet elektronickou peněženku, kontrolovat útraty za jízdy, platit předplatitelské kupóny – to všechno má umět internetový obchod Dopravního podniku města ...

Komentáře (0)
06.06.2023 AktualityDesátý ročník Mezinárodní hokejové školy bude v Pelhřimově

Už po desáté uspořádá Hokejový svaz na Vysočině Česko-finskou hokejovou školu. Hokejový kemp se bude konat 25. - 31. července 2023 v Pelhřimově. Je určený třináctiletým hráčům. Má ...

Komentáře (0)
06.06.2023 AktualityNa adrenalinové dráze u Pekla nelétali vzduchem čerti, ale bikeři

Už je to víc než měsíc, co v areálu rybníka Peklo v Polné dokončili nové sportoviště – pumtrackovou dráhu za zhruba 4,5 milionu korun. Jenže pro veřejnost ji slavnostně otevřeli až ...

Komentáře (0)
06.06.2023 AktualityNa dálnici shořela dodávka, její majitel přišel o stovky tisíc

Kvůli technické závadě hořela ve čtvrtek v podvečer na dálnici D1 dodávka. Kvůli požáru musel být na zhruba hodinu úplně zastavený provoz na 153. kilometru dálnice ve směru na Brno. Na ...

Komentáře (0)
05.06.2023 AktualityPrůměrná mzda na Vysočině v prvním čtvrtletí vzrostla

Průměrná hrubá mzda za 1. čtvrtletí letošního roku se na Vysočině meziročně zvýšila o 3104 korun na 37.670 korun. V meziročním porovnání to bylo víc o devět procent. Reálně ale mzdy ...

Komentáře (0)
05.06.2023 AktualityVysočina připravila dlouhodobý plán investic do škol odhadem za víc než miliardu

Vysočina má připravené nejnutnější investice do školních budov na příštích 15 let. Chce zefektivnit fungování škol, jejichž výuka je často roztříštěná do více míst, někdy i mimo ...

Komentáře (0)
05.06.2023 AktualityDukovany podle plánu odstavily první blok, v červenci budou stát dva bloky

V Jaderné elektrárně Dukovany dnes energetici podle plánu odstavili první blok kvůli výměně části paliva, kontrolám a modernizaci zařízení. Výkon bloku začali snižovat v 8:30, dodávky ...

Komentáře (0)
05.06.2023 AktualityTuristé vyrazí na Čeřínek

Klub českých turistů (KČT), odbor Čeřínek Jihlava, připravuje 15. Hvězdicový výstup na Čeřínek - Memoriál Františka Srdínka na sobotu 10. června. Start na trasy je libovolný, cíl ...

Komentáře (0)
05.06.2023 AktualityDálnice u Jihlavy jako závodní dráha. Pirát svištěl po dálnici 222 km/h

Policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově v sobotu 20. května monitorovali provoz na dálnici D1. Zhruba patnáct minut po dvanácté hodině zaznamenala hlídka ve Škodě Superb řidiče ...

Komentáře (1)
05.06.2023 AktualityS regulovčíkem na světelné křižovatce motoristé, ale i chodci zmatkovali

Když jednu z nefrekventovanějších křižovatek v Jihlavě začnou místo semaforů řídit policisté, šoféři i chodci začnou zmatkovat. Naplno to ukázal letošní ročník soutěže Regulovčík ...

Komentáře (0)
04.06.2023 AktualityŽe zazpívá i prezidentovi, se dozvěděla až tři dny předem

Zuzana Brabencová s nepřehlédnutelně kudrnatými lokýnkami pochází z Třeště a nyní studuje ve třetím ročníku jihlavského gymnázia. Jak se dostala ke zpěvu? „Starší brácha má ...

Komentáře (0)
04.06.2023 AktualityStále je na co vzpomínat,tak proč se nesetkávat

Ve středu 17. května se uskutečnilo společné setkání tříd 9.A a 9.B Základní devítileté školy Dřevěné Mlýny, Havlíčkova ulice, Jihlava, rok ukončení 1973, tedy 50 let od absolutoria. ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net