Reklama
Dnes je sobota 01.04.2023     svátek má Hugo

Můj kamarád, spolužák, velitel

FOTBALOVÝ tým na vojenské vysoké škole ve Vyškově, z října 1982. Petr Pavel stojící třetí zleva. Foto barva
FOTBALOVÝ tým na vojenské vysoké škole ve Vyškově, z října 1982. Petr Pavel stojící třetí zleva. Foto barva

2.2.2023 Čtenáři píší/Komentáře (15), autor:
Jan Ňachaj,  plukovník ve výslužbě

Tak Petr se stal prezidentem České republiky, v demokratických volbách, v demokratické zemi. Petr můj kamarád, spolužák, velitel. Nikdy bych nepomyslel, že bude jednou kandidovat na prezidenta České republiky. 
Poprvé jsme se potkali zcela náhodou koncem srpna 1975 při zahájení studia vojenského gymnázia v Opavě, ještě nám nebylo ani 14 let, prostě vojenské děti. 


Prožili jsme tvrdý vojenský režim, který nás velmi „zocelil“, a připravil na studium ve Vyškově, kam jsme nastoupili 1. srpna 1979, já na obor velitelský motostřelecký, Petr na obor zpravodajský. 
Další čtyři roky tvrdého vojenského života, což potvrdí každý voják, který Vyškovem prošel. V roce 1983 jsme nastoupili k bojovým útvarům tehdejší ČSLA jako mladí poručíci, já do Benešova a Petr do Prostějova. 


Roky utíkaly, služba naší republice nás zavazovala, zkušenosti jsme získávali na různých místech naší armády. V roce 2003 po summitu NATO jsme se znovu potkali při službě na operačním velitelství specializovaných sil ve Staré Boleslavi. 
Petr prošel významnými pozicemi v národních a mezinárodních organizacích, kde získával velmi cenné zkušenosti v diplomacii. Již dlouho varoval před ambicemi současného Ruska. Službu profesionálního vojáka jsme opět ukončili ve stejný den, 30. listopadu 2018. 


Petr je zkušený mezinárodní diplomat, válečný veterán a je velmi uznávanou osobnosti v západní Evropě i v Americe. Pro mě je to pořád stejný, charakterově skvělý voják a diplomat, který vás nikdy nezradí. Věřte mu co říká, věřte jeho prohlášením, já jeho osobní charakterové vlastnosti znám velmi dobře. 


Ti, kteří ho neznají a zbytečně kritizují - pokuste si jej poslechnout a možná na našeho nového prezidenta změníte (pokud budete chtít) svůj osobní názor. 
Pane prezidente, Petře, děkuji ti, co jsi pro naši republiku obětoval a co jsi pro ni udělal. Těším se na tvoji inauguraci dne 9. března 2023. 
 

Diskuze k článku

Nový komentář

PODĚKOVÁNÍ
"Pane prezidente, Petře, děkuji ti, co jsi pro naši republiku obětoval a co jsi pro ni udělal. Těším se na tvoji inauguraci dne 9. března 2023. "
S pozdravem:
Ing.arch. Zdeněk Gryc,
Zdeněk | 2023-02-02 22:37:26 | Reagovat
Pro mě je to pořád stejný, charakterově skvělý voják


........mám pocit, že hlavně se ohne na strnu, která mu lépe zaplatí............jedno, zda komunistická hydra nebo kapitalistický imperialista..........ostuda pro naši vlast..........
km | 2023-02-03 07:53:55 | Reagovat
MŮJ VELITEL
ČR bude mít poprvé v čele vojáka
Ilustrační foto: archiv JL
31.1.2023 Aktuality/Komentáře (10), autor: Pavel Bajer
Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel bude na příštích pět let novým prezidentem ČR. Rozhodli o tom voliči, kteří bývalému vysokému představiteli NATO odevzdali téměř o milion hlasů více, než jeho protikandidátovi Andreji Babišovi (ANO). 
---
První komentář:
co místo volání na Tchajwan navštívit a podpořit stávkující ???
km | 2023-01-31 16:31:32 | Reagovat
---
Je hezké, že dříve „čtenář“, později „pozorovatel“ nyní „km“ má pocit. ZG:
 
„........mám pocit, že je to PUTINŮV TROLL.
„........mám pocit, že je to darebák,
který se pod své poťouchlosti nemůže podepsat.
Je otázka proč, nějaké známé svinstvo,
související s jeho křestním jménem a příjmením?
 
……..ne-mám pocit,  ale vím z jeho četných komentářů,
že nenávidí který odkaz presidenta Václava Havla.
 
---
........mám pocit,
..........ostuda pro naši vlast..........
km | 2023-02-03 07:53:55 | Reagovat
 
TAKŽE PŘÍŠTĚ JMÉNO - „VLASTENCE“
--------
Můj kamarád, spolužák, velitel
 autor: 
Jan Ňachaj,  plukovník ve výslužbě,
---
Můj velitel, plukovník Semelka sice nežije,
Jeho podpis mám na POSLEDNÍM místě v indexu
Stud.rok: 1955/1956
Vojenská příprava týdně hodin v semestru
zim. let.
př. 5 cv.2
Na PRVNÍM místě v indexu
Základy marx-leninysmus
zim. let.
př. 2 cv.2
---
Přednášky byly v Mendlově klášteře na Starém Brně.
Cvičení v CK dragounských kasárnách, Štefánikova 32.
Kde měl můj děda koně
My baterii trofejních děl.
Můj  velitel plukovník Robert Semelka byl nejenom gentleman,
ale měl i legrační a sympatickou přezdívku „krásný Robert“
Při výstupu po modré značce od kempu nad Doupím, vidíme vpravo dole,ve vymláceném prostoru lesa,
jeho zelenou chatičku.
---
„km“ ….mám pocit,
---
Když čtu článek: Můj kamarád, spolužák, velitel
Tak mám pocit,
že by mohlo někoho zajímat,  co to byla za vojnu na Vojenské katedře,
kde byli naši velitelé, původně učitelé na Akademii v  Hranicích nastrčeni za totáče, jako nespolehliví pro normální jednotku armády.
 
Vojenská akademie v Hranicích – Wikipedie
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vojenská_akademie_v_Hranicích
Vojenská akademie v Hranicích byla vojenská škola, která byla založena roku 1920 a zrušena roku 1950. Po dobu své existence vychovala řadu vojenských osobností.
Zdeněk | 2023-02-03 09:58:12 | Reagovat
..... OSTUDA.........nic jiného......... soudružka prezidentka by mohla na uvedení do funkce ocitovat moudra Klementa Gottwalda............soudruha Stalina........Kim- IR- SENA..........je potřeba začít myslet nově......,.
km | 2023-02-03 11:37:23 | Reagovat
Dotaz
Myslíte pane km, že za váš podělaný život může pan Petr Pavel? No, ostatně vy si tady stěžujete na všechny a na všechno, musí to být hodně těžké žít něco tak frustrujícího. Ale zkusím se zeptat na konkrétní věc. Ze které země máte signály o tom, že nově zvolený prezident Česka je pro naši zemi ostudou? 
LF | 2023-02-03 11:43:04 | Reagovat
..,.........tak malí lidé jsou uspokojení i s bolševickým párem na Hradě............pro vás by soudružka prezidentova mohla ocitovat výbor z díla KIm-Ir-Sena,,......
km | 2023-02-03 13:04:25 | Reagovat
VÝZVA
km  ANONYME
 VYZÝVÁM VÁS,
ABY JSTE UPUSTIL OD URÁŽEK
PRESIDENTSKÉHO PÁRU
zde i jinde
 
Ing.arch. Zdeněk Gryc
-----------------------------------------------
..... OSTUDA.........nic jiného......... soudružka prezidentka by mohla na uvedení do funkce ocitovat moudra Klementa Gottwalda............soudruha Stalina........Kim- IR- SENA..........je potřeba začít myslet nově......,.
km | 2023-02-03 11:37:23 | Reagovat
---
..,.........tak malí lidé jsou uspokojení i s bolševickým párem na Hradě............pro vás by soudružka prezidentova mohla ocitovat výbor z díla KIm-Ir-Sena,,......
km | 2023-02-03 13:04:25 | Reagovat
 
Zdeněk | 2023-02-03 14:53:24 | Reagovat
.....jaké urážky.....byli bolševici a má vystudované vědění Klementa Gottwalda???.............Vy tady neustále připomínáta oběti komunistických zločinců u nás- spolustraníků vašeho prezidenta-  a najednou jste obrátil a bývalého komunisty si nevýslovně vážíte a podlamují se Vám z něho kolena...........nejhorší je, že prý ho volila nejvíce mladá generace........ale dobře chtěl se mít dobře šel do strany...........po sametovém převratu ucítil, že se obrátil vítr , zahodil stranickou knížku a šel sloužit kapitalismu.............ryzí charakter........posloužím tomu, kdo lépe zaplatí a u koho se budu mít dobře, bez ohledu na ideologii.........STRAŠIDELNÁ POSTAVA.........
km | 2023-02-04 04:22:38 | Reagovat
doporučuji poslechnout pořad
Především v souvislosti s minulostí nově zvoleného prezidenta Petra Pavla se v posledních měsících v Čechách otevřelo téma Československé lidové armády (ČSLA). K čemu sloužila? Jaké v ní panovaly poměry? Jaké bylo její místo v komunistickém systému?


V archivu Paměť národa jsou stovky výpovědí, které se k ČSLA vztahují – do nových Příběhů jsme vybrali vzpomínky na povinnou základní vojenskou službu v období tzv. normalizace, tedy v 70. a 80. letech minulého století. V pořadu uslyšíte například novináře Jaroslava Spurného, spisovatele Jaroslava Formánka, básníka Petra Hrušku, správce hospicu Zdeňka Jiráska nebo filosofa Václava Němce.


Vojsko pro stranu, ne pro vlast
Nejpozději v únoru 1948 přestala být československá armáda apolitickou organizací, určenou k obraně státu. Nejdřív z ní komunisté odstranili západní válečné veterány a pak i všechny ostatní nekomunistické důstojníky, odhodlané hájit vlast nebo demokratické ideje, a nikoli Stalina. Primárním cílem KSČ bylo získat absolutní kontrolu nad ozbrojenými složkami, které pak podřídila (tak jako všechno podstatné v zemi) zájmům Moskvy.

V rámci Varšavské smlouvy měla Československá lidová armáda vytvořit vlastní prvosledový československý front. Podle plánu z roku 1964 měl československý front, složený ze 14 divizí, posílených jednou rychle přepravenou divizí sovětskou, operovat na ose Varšava-Berlín-Paříž.
Operační plán počítal s ofenzivou armád Varšavské smlouvy a následným postupem přes území Spolkové republiky Německo a Francie za použití jaderných zbraní. Po roce 1970 zůstaly základní kontury plánu zachovány, ale byly do něj převzaty divize Střední skupiny sovětských vojsk v Československu.

Zdeněk Jirásek|foto:Post Bellum
Součinnost armád, schopnost přesunů a politickou jednotu vojsk Varšavské smlouvy ověřovala velká spojenecká cvičení, řada z nich se uskutečňovala i na území Československa. Výše popsaná příprava na válku, plánovanou od Baltu po Balkán, 


První půlrok až rok provázela „mazácká“ šikana: starší vojáci trýznili nováčky („bažanty“), což se tehdy považovalo za normální

sloužila jedině sovětským zájmům, obraně a rozšiřování sovětského totalitního impéria – a kdyby k ní náhodou došlo, měla by pro ČSSR nejhorší myslitelné důsledky.“

 Šikana jistě nebyla všude stejná, ale mnozí pamětníci popisují její otřesnou podobu – například Zdeněk Jirásek, který sloužil v Chebu, vzpomíná, jak „mazáci“ budili „bažanty“ pozdě v noci, nutili je vytírat chodby, čistit záchody a dlaždice ve sprchách kartáčkem na zuby, bili je a okrádali.

Za tu službu jsem zažil několik pokusů o sebevraždu a zažil jsem i sebevraždu dokonanou, kdy se voják zastřelil na stráži, protože nebyl schopen míru potupy a ponížení dál zvládat.“


Zdroj:
https://plus.rozhlas.cz/cim-byla-ceskoslovenska-lidova-armada-pribehy-tech-kdo-museli-pretrpet-povinnou-8919552Díky za takové pořady. Kdo mohl jít dobrovolně profesionálně sloužit do ČSLA?  Slušný člověk, pevného charakteru???  Kdo bude stát v čele našeho národa???  Kam spěje tato zem???
km | 2023-02-04 05:20:58 | Reagovat
INVEKTIVY A SPROSTOTY NA PRESIDENTY
Putinův troll a jeho tanečky
Jak vysvětlit:

1. invektivy na presidenta Petra Pavla:
co místo volání na Tchajwan navštívit a podpořit stávkující ???
.......těmto lidem bude lampasák prezident vysvětlovat nutnost zvýšení daní..........    :-)))
 
 
2. sprostoty na presidenta Václava Havla:
 
„Ale, no tak babičko, pan prezident Havel je také jenom člověk a má lidské potřeby !“ Babička: „Ne a ne a ne! Dozví se to Fero Fenič, nazve tu moji kadibudku Pamětní síní Václava Havla a já budu chodit s..t do kopřiv !“
čtenář | 2016-10-04 19:18:18 | Reagovat
--------------------------------------------------------------------
Než domyslel, seděla mu na klíně sexy dvacítka. „Tak to si dám líbit, teď už potřebuju jen jedno: pořádného …“ (určitě víš co, Zdendo, začíná to na Č). Než domyslel, byl tam Havel.
čtenář | 2016-10-04 09:25:51 | Reagovat
Zdeněk | 2023-02-04 10:25:43 | Reagovat
.......dodnes si občas vzpomenu na citliveho kluka z přijímače .........byl odvelen na rotu a zanedlouho přišla zpráva, že se zastřelil...............gumy šikanu neřešili.............to byla ČSLA...........
km | 2023-02-04 22:48:23 | Reagovat
ANONYM zdroj INVEKTIV a DEZINFORMACÍ
 
„KAPITALISTICKÝ IMPERIALISTA“
„čtenář“, „pozorovatel“, nyní „km“
Rekapitulace anonymních invektiv:
---------------------------------------------------
co místo volání na Tchajwan navštívit a podpořit stávkující ???
km | 2023-01-31 16:31:32 | Reagovat
---
 
Pro mě je to pořád stejný, charakterově skvělý voják

........mám pocit, že hlavně se ohne na strnu, která mu lépe zaplatí............jedno, zda komunistická hydra nebo kapitalistický imperialista..........ostuda pro naši vlast..........
km | 2023-02-03 07:53:55 | Reagovat
---
.....jaké urážky.....byli bolševici a má vystudované vědění Klementa Gottwalda???.............Vy tady neustále připomínáta oběti komunistických zločinců u nás- spolustraníků vašeho prezidenta-  a najednou jste obrátil a bývalého komunisty si nevýslovně vážíte a podlamují se Vám z něho kolena...........nejhorší je, že prý ho volila nejvíce mladá generace........ale dobře chtěl se mít dobře šel do strany...........po sametovém převratu ucítil, že se obrátil vítr , zahodil stranickou knížku a šel sloužit kapitalismu.............ryzí charakter........posloužím tomu, kdo lépe zaplatí a u koho se budu mít dobře, bez ohledu na ideologii.........STRAŠIDELNÁ POSTAVA.........
km | 2023-02-04 04:22:38 | Reagovat
---
Svatopluk Beran říká:
Úterý, 31. 1. 2023 v 11:00
NEVYTRHUJI VĚCI Z KONTEXTU.
TO VY PODPORUJETE AMERICKOU, ČESKOU A CELÉHO NATa GENERÁLSKOU KLIKU, NYNÍ INSTALOVANOU A PRORŮSTAJÍCÍ NA PŘEDNÍ ČESKÉ MÍSTO PRESIDENTA, VEDLE JIŽ INSTALOVANÉ PROVÁLEČNÉ NADŠENKYNĚ ČERNOCHOVÉ A LIPAVSKÝHO, ČI KLIDNÉHO A VYROVNANÉHO POLOVIČNÍHO ČÍŇANA A ROZDÁVAČE KLÍČŮ OD ČESKÉHO SENÁTU, VYSTRČILA, KTEŘÍ PŘIPRAVUJÍ ,,ČESKÉ OVČANY,, NA VÁLKU A JEJÍ OBĚTI, NAMÍSTO OBCHODNÍ SOUTĚŽE. TYTO VÁLKY ALE OVČANŮM NIC NEPŘINESOU, JE TO POUZE PODPORA VÝMEČNOSTI AMERICKÉHO BYZNISU, KTERÝ UŽ NEMÁ TAKOVÉ MOŽNOSTI JAKO PŘI ZNIČENÉ EVROPĚ A CELÉHO SVĚTA PO 2SV.
TEČE Z TOHO KREV A Z BŘIŠNÍCH DUTINY DĚTÍ, ŽEN, STARCŮ A MUŽŮ, JEŽ JE CHRÁNÍ TEČOU STŘEVA A UMÍRAJÍ V BOLESTECH A PO.RANÍ A POCH.ANÍ HRŮZOU, STEJNĚ JAKO MNOHÝM OBĚŠENCŮM PŘI POPRAVÁCH, KTERÝM NEBYLA PODÁNA ŽÁDNÁ ZKLIDŇOVACÍ LÁTKA.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Závěr „km“:
kapitalistický imperialista..........ostuda pro naši vlast..........
---
Zdeněk Gryc říká:
Pondělí, 6. 2. 2023 v 9:57
11:52
Vládní zmocněnec pro média a dezinformace Michal Klíma v rozhovoru pro Seznam Zpráv popisuje, kam mají putovat stovky milionů, nebo
proč chce zavést nový trestný čin šíření dezinformací.

ZG říká, už včera bylo pozdě.
Zdeněk | 2023-02-06 12:48:06 | Reagovat
........zvolili jste si GUMU.........ohne se na kteroukoliv stranu............všecko se od ní odrazi..............
km | 2023-02-06 15:19:23 | Reagovat
PUTINŮV ZASLOUŽILÝ TROLL HIS MASTER VOICE :
Inspirace „km“ = ANONYMITA + sprostota, jako politika.
NEPŘEKVAPIL, ALE ANI NEZKLAMAL
Ve zprávách…
Nevyloučil ani setkání s Dalajlámou.
----------------------
V dalekém Tibetu, škrábal se dalajtlama na hřbetu.
A když mu prstíčky ujely, škrábal se dalajtlama v ....... (na zádech). A kopírovat pořádně !!!!
čtenář | 2017-02-02 09:27:47 | Reagovat
Zdeněk | 2023-02-06 22:38:05 | Reagovat
..........jen na vysvětlenou, asi to stejně víte, GUMA byl výraz zakladaku pro vojáky z povolání.........ti byli opravdu mravní a intelektuální elita národa, i když výjimka našla............ještě se chci zeptat, zda člověku vašich kvalit je důstojné se tady handrkovat s malým anonymem???............nebo provokaci sbíráte materiál na oznámení???...............
km | 2023-02-07 05:37:17 | Reagovat
Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
01.03.2023 Čtenáři píšíNáš první zahraniční projekt byl velmi povedený

Osm katalánských žáků a dva učitelé z Institut Thos i Codina přijeli 4. 2. 2023 v rámci projektu Erasmus+ na Gymnázium Jihlava a společně pracovali se skupinou žáků ze sekundy. Připravený ...

Komentáře (0)
28.02.2023 Čtenáři píšíTradiční únorové veselí v Domově pro seniory

Den, který nese jméno Valentýn a zároveň ukončuje první polovinu února, patří lásce. A co nás všechny nejvíce spojuje? Přece láska k jídlu a dobrý pocit z odvedené práce. A právě ...

Komentáře (0)
27.02.2023 Čtenáři píšíMoje otázky k multifunkční hale

Dovoluji si napsat otevřený dopis prostřednictvím Jihlavských listů a budu rád za konkrétní odpovědi ke článku otištěnému v JL 17.2. na titulní straně, pod názvem Jihlava může začít ...

Komentáře (3)
26.02.2023 Čtenáři píšíTemný rodák z Jihlavy – Antonín Prchal, nebo Ivan Gariš?!

V Jihlavě se v roce 1923 narodil Antonín Prchal, vystudoval zde dvouletou obchodní školu a hned v květnu 1945 se stal příslušníkem obávaných Revolučních gard a také vstoupil do KSČ. A pak ...

Komentáře (1)
25.02.2023 Čtenáři píšíSté narozeniny válečného veterána a výjimečného člověka generála Emila Bočka

Každý stát má své výjimečné občany, na které je právem hrdý. Jedním s takových je i armádní generál ve výslužbě Emil Boček, nositel Řádu Bílého lva. Je posledním žijícím stíhacím ...

Komentáře (4)
23.02.2023 Čtenáři píšíMoje NE větrníkům…

Zpočátku jsem byl (jako neinformovaný) příznivcem větrné energie. Zdálo se mi výhodné vyrábět elektřinu tak, že postavíme větru do cesty vrtule. Když jsem potom problém zkoumal do ...

Komentáře (2)
22.02.2023 Čtenáři píšíKdyž nám vládli Přemyslovci

V měsíci lednu nás provází otázka: Jak se žilo za vlády Přemyslovců? Co lidé jedli, jak se bavili, jak pracovali, co musel umět opravdový rytíř, jaké jsou příběhy prvních knížat ...

Komentáře (0)
21.02.2023 Čtenáři píšíOpravdu vydařený den s miminky

Tematický výukový program s Alenou Tkadlečkovou bylo skvělým dnem, na který se nezapomíná. Protože jsme prvňáčci, nedokázali jsme si představit, co nás všechno čeká. Den s miminky? ...

Komentáře (0)
17.02.2023 Čtenáři píšíNáš první zahraniční projekt

Osm katalánských žáků a dva učitelé z Institut Thos i Codina přijeli 4. 2. 2023 v rámci projektu Erasmus+ na Gymnázium Jihlava a společně pracovali se skupinou žáků ze sekundy. Připravený ...

Komentáře (0)
17.02.2023 Čtenáři píšíZima je krásná

Pomalu si vykračuji po neudržovaném chodníku. Není jiné cesty, aspoň zatím. Silnice jsou rozsolené, auta jezdí a vesele rozstřikují špinavou kaši až za sněhovou bariéru, která dělí ...

Komentáře (0)
16.02.2023 Čtenáři píšíJaký je vlastně ruský člověk

V únoru letošního roku tomu bude už rok od doby, kdy Rusové rozpoutali nejhorší válku v Evropě od konce velké, 2. světové války. Už takřka rok umírají zcela zbytečně lidé na obou stranách ...

Komentáře (0)
15.02.2023 Čtenáři píšíAd Ve Stonařově řeší budoucnost větrníků (JL 10. 2.)

Ve čtvrtek 16. února budou obyvatelé obce Stonařov hlasovat, zda jsou, či nejsou pro výstavbu parku větrných elektráren. Je chvályhodné, že vedení radnice nebude otázku výstavby řešit ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net