Reklama
Dnes je středa 29.05.2024     svátek má Maxim

Můj kamarád, spolužák, velitel

FOTBALOVÝ tým na vojenské vysoké škole ve Vyškově, z října 1982. Petr Pavel stojící třetí zleva. Foto barva
FOTBALOVÝ tým na vojenské vysoké škole ve Vyškově, z října 1982. Petr Pavel stojící třetí zleva. Foto barva

2.2.2023 Čtenáři píší/Komentáře (15), autor:
Jan Ňachaj,  plukovník ve výslužbě

Tak Petr se stal prezidentem České republiky, v demokratických volbách, v demokratické zemi. Petr můj kamarád, spolužák, velitel. Nikdy bych nepomyslel, že bude jednou kandidovat na prezidenta České republiky. 
Poprvé jsme se potkali zcela náhodou koncem srpna 1975 při zahájení studia vojenského gymnázia v Opavě, ještě nám nebylo ani 14 let, prostě vojenské děti. 


Prožili jsme tvrdý vojenský režim, který nás velmi „zocelil“, a připravil na studium ve Vyškově, kam jsme nastoupili 1. srpna 1979, já na obor velitelský motostřelecký, Petr na obor zpravodajský. 
Další čtyři roky tvrdého vojenského života, což potvrdí každý voják, který Vyškovem prošel. V roce 1983 jsme nastoupili k bojovým útvarům tehdejší ČSLA jako mladí poručíci, já do Benešova a Petr do Prostějova. 


Roky utíkaly, služba naší republice nás zavazovala, zkušenosti jsme získávali na různých místech naší armády. V roce 2003 po summitu NATO jsme se znovu potkali při službě na operačním velitelství specializovaných sil ve Staré Boleslavi. 
Petr prošel významnými pozicemi v národních a mezinárodních organizacích, kde získával velmi cenné zkušenosti v diplomacii. Již dlouho varoval před ambicemi současného Ruska. Službu profesionálního vojáka jsme opět ukončili ve stejný den, 30. listopadu 2018. 


Petr je zkušený mezinárodní diplomat, válečný veterán a je velmi uznávanou osobnosti v západní Evropě i v Americe. Pro mě je to pořád stejný, charakterově skvělý voják a diplomat, který vás nikdy nezradí. Věřte mu co říká, věřte jeho prohlášením, já jeho osobní charakterové vlastnosti znám velmi dobře. 


Ti, kteří ho neznají a zbytečně kritizují - pokuste si jej poslechnout a možná na našeho nového prezidenta změníte (pokud budete chtít) svůj osobní názor. 
Pane prezidente, Petře, děkuji ti, co jsi pro naši republiku obětoval a co jsi pro ni udělal. Těším se na tvoji inauguraci dne 9. března 2023. 
 

Diskuze k článku

Nový komentář

PODĚKOVÁNÍ
"Pane prezidente, Petře, děkuji ti, co jsi pro naši republiku obětoval a co jsi pro ni udělal. Těším se na tvoji inauguraci dne 9. března 2023. "
S pozdravem:
Ing.arch. Zdeněk Gryc,
Zdeněk | 2023-02-02 22:37:26 | Reagovat
Pro mě je to pořád stejný, charakterově skvělý voják


........mám pocit, že hlavně se ohne na strnu, která mu lépe zaplatí............jedno, zda komunistická hydra nebo kapitalistický imperialista..........ostuda pro naši vlast..........
km | 2023-02-03 07:53:55 | Reagovat
MŮJ VELITEL
ČR bude mít poprvé v čele vojáka
Ilustrační foto: archiv JL
31.1.2023 Aktuality/Komentáře (10), autor: Pavel Bajer
Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel bude na příštích pět let novým prezidentem ČR. Rozhodli o tom voliči, kteří bývalému vysokému představiteli NATO odevzdali téměř o milion hlasů více, než jeho protikandidátovi Andreji Babišovi (ANO). 
---
První komentář:
co místo volání na Tchajwan navštívit a podpořit stávkující ???
km | 2023-01-31 16:31:32 | Reagovat
---
Je hezké, že dříve „čtenář“, později „pozorovatel“ nyní „km“ má pocit. ZG:
 
„........mám pocit, že je to PUTINŮV TROLL.
„........mám pocit, že je to darebák,
který se pod své poťouchlosti nemůže podepsat.
Je otázka proč, nějaké známé svinstvo,
související s jeho křestním jménem a příjmením?
 
……..ne-mám pocit,  ale vím z jeho četných komentářů,
že nenávidí který odkaz presidenta Václava Havla.
 
---
........mám pocit,
..........ostuda pro naši vlast..........
km | 2023-02-03 07:53:55 | Reagovat
 
TAKŽE PŘÍŠTĚ JMÉNO - „VLASTENCE“
--------
Můj kamarád, spolužák, velitel
 autor: 
Jan Ňachaj,  plukovník ve výslužbě,
---
Můj velitel, plukovník Semelka sice nežije,
Jeho podpis mám na POSLEDNÍM místě v indexu
Stud.rok: 1955/1956
Vojenská příprava týdně hodin v semestru
zim. let.
př. 5 cv.2
Na PRVNÍM místě v indexu
Základy marx-leninysmus
zim. let.
př. 2 cv.2
---
Přednášky byly v Mendlově klášteře na Starém Brně.
Cvičení v CK dragounských kasárnách, Štefánikova 32.
Kde měl můj děda koně
My baterii trofejních děl.
Můj  velitel plukovník Robert Semelka byl nejenom gentleman,
ale měl i legrační a sympatickou přezdívku „krásný Robert“
Při výstupu po modré značce od kempu nad Doupím, vidíme vpravo dole,ve vymláceném prostoru lesa,
jeho zelenou chatičku.
---
„km“ ….mám pocit,
---
Když čtu článek: Můj kamarád, spolužák, velitel
Tak mám pocit,
že by mohlo někoho zajímat,  co to byla za vojnu na Vojenské katedře,
kde byli naši velitelé, původně učitelé na Akademii v  Hranicích nastrčeni za totáče, jako nespolehliví pro normální jednotku armády.
 
Vojenská akademie v Hranicích – Wikipedie
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vojenská_akademie_v_Hranicích
Vojenská akademie v Hranicích byla vojenská škola, která byla založena roku 1920 a zrušena roku 1950. Po dobu své existence vychovala řadu vojenských osobností.
Zdeněk | 2023-02-03 09:58:12 | Reagovat
..... OSTUDA.........nic jiného......... soudružka prezidentka by mohla na uvedení do funkce ocitovat moudra Klementa Gottwalda............soudruha Stalina........Kim- IR- SENA..........je potřeba začít myslet nově......,.
km | 2023-02-03 11:37:23 | Reagovat
Dotaz
Myslíte pane km, že za váš podělaný život může pan Petr Pavel? No, ostatně vy si tady stěžujete na všechny a na všechno, musí to být hodně těžké žít něco tak frustrujícího. Ale zkusím se zeptat na konkrétní věc. Ze které země máte signály o tom, že nově zvolený prezident Česka je pro naši zemi ostudou? 
LF | 2023-02-03 11:43:04 | Reagovat
..,.........tak malí lidé jsou uspokojení i s bolševickým párem na Hradě............pro vás by soudružka prezidentova mohla ocitovat výbor z díla KIm-Ir-Sena,,......
km | 2023-02-03 13:04:25 | Reagovat
VÝZVA
km  ANONYME
 VYZÝVÁM VÁS,
ABY JSTE UPUSTIL OD URÁŽEK
PRESIDENTSKÉHO PÁRU
zde i jinde
 
Ing.arch. Zdeněk Gryc
-----------------------------------------------
..... OSTUDA.........nic jiného......... soudružka prezidentka by mohla na uvedení do funkce ocitovat moudra Klementa Gottwalda............soudruha Stalina........Kim- IR- SENA..........je potřeba začít myslet nově......,.
km | 2023-02-03 11:37:23 | Reagovat
---
..,.........tak malí lidé jsou uspokojení i s bolševickým párem na Hradě............pro vás by soudružka prezidentova mohla ocitovat výbor z díla KIm-Ir-Sena,,......
km | 2023-02-03 13:04:25 | Reagovat
 
Zdeněk | 2023-02-03 14:53:24 | Reagovat
.....jaké urážky.....byli bolševici a má vystudované vědění Klementa Gottwalda???.............Vy tady neustále připomínáta oběti komunistických zločinců u nás- spolustraníků vašeho prezidenta-  a najednou jste obrátil a bývalého komunisty si nevýslovně vážíte a podlamují se Vám z něho kolena...........nejhorší je, že prý ho volila nejvíce mladá generace........ale dobře chtěl se mít dobře šel do strany...........po sametovém převratu ucítil, že se obrátil vítr , zahodil stranickou knížku a šel sloužit kapitalismu.............ryzí charakter........posloužím tomu, kdo lépe zaplatí a u koho se budu mít dobře, bez ohledu na ideologii.........STRAŠIDELNÁ POSTAVA.........
km | 2023-02-04 04:22:38 | Reagovat
doporučuji poslechnout pořad
Především v souvislosti s minulostí nově zvoleného prezidenta Petra Pavla se v posledních měsících v Čechách otevřelo téma Československé lidové armády (ČSLA). K čemu sloužila? Jaké v ní panovaly poměry? Jaké bylo její místo v komunistickém systému?


V archivu Paměť národa jsou stovky výpovědí, které se k ČSLA vztahují – do nových Příběhů jsme vybrali vzpomínky na povinnou základní vojenskou službu v období tzv. normalizace, tedy v 70. a 80. letech minulého století. V pořadu uslyšíte například novináře Jaroslava Spurného, spisovatele Jaroslava Formánka, básníka Petra Hrušku, správce hospicu Zdeňka Jiráska nebo filosofa Václava Němce.


Vojsko pro stranu, ne pro vlast
Nejpozději v únoru 1948 přestala být československá armáda apolitickou organizací, určenou k obraně státu. Nejdřív z ní komunisté odstranili západní válečné veterány a pak i všechny ostatní nekomunistické důstojníky, odhodlané hájit vlast nebo demokratické ideje, a nikoli Stalina. Primárním cílem KSČ bylo získat absolutní kontrolu nad ozbrojenými složkami, které pak podřídila (tak jako všechno podstatné v zemi) zájmům Moskvy.

V rámci Varšavské smlouvy měla Československá lidová armáda vytvořit vlastní prvosledový československý front. Podle plánu z roku 1964 měl československý front, složený ze 14 divizí, posílených jednou rychle přepravenou divizí sovětskou, operovat na ose Varšava-Berlín-Paříž.
Operační plán počítal s ofenzivou armád Varšavské smlouvy a následným postupem přes území Spolkové republiky Německo a Francie za použití jaderných zbraní. Po roce 1970 zůstaly základní kontury plánu zachovány, ale byly do něj převzaty divize Střední skupiny sovětských vojsk v Československu.

Zdeněk Jirásek|foto:Post Bellum
Součinnost armád, schopnost přesunů a politickou jednotu vojsk Varšavské smlouvy ověřovala velká spojenecká cvičení, řada z nich se uskutečňovala i na území Československa. Výše popsaná příprava na válku, plánovanou od Baltu po Balkán, 


První půlrok až rok provázela „mazácká“ šikana: starší vojáci trýznili nováčky („bažanty“), což se tehdy považovalo za normální

sloužila jedině sovětským zájmům, obraně a rozšiřování sovětského totalitního impéria – a kdyby k ní náhodou došlo, měla by pro ČSSR nejhorší myslitelné důsledky.“

 Šikana jistě nebyla všude stejná, ale mnozí pamětníci popisují její otřesnou podobu – například Zdeněk Jirásek, který sloužil v Chebu, vzpomíná, jak „mazáci“ budili „bažanty“ pozdě v noci, nutili je vytírat chodby, čistit záchody a dlaždice ve sprchách kartáčkem na zuby, bili je a okrádali.

Za tu službu jsem zažil několik pokusů o sebevraždu a zažil jsem i sebevraždu dokonanou, kdy se voják zastřelil na stráži, protože nebyl schopen míru potupy a ponížení dál zvládat.“


Zdroj:
https://plus.rozhlas.cz/cim-byla-ceskoslovenska-lidova-armada-pribehy-tech-kdo-museli-pretrpet-povinnou-8919552Díky za takové pořady. Kdo mohl jít dobrovolně profesionálně sloužit do ČSLA?  Slušný člověk, pevného charakteru???  Kdo bude stát v čele našeho národa???  Kam spěje tato zem???
km | 2023-02-04 05:20:58 | Reagovat
INVEKTIVY A SPROSTOTY NA PRESIDENTY
Putinův troll a jeho tanečky
Jak vysvětlit:

1. invektivy na presidenta Petra Pavla:
co místo volání na Tchajwan navštívit a podpořit stávkující ???
.......těmto lidem bude lampasák prezident vysvětlovat nutnost zvýšení daní..........    :-)))
 
 
2. sprostoty na presidenta Václava Havla:
 
„Ale, no tak babičko, pan prezident Havel je také jenom člověk a má lidské potřeby !“ Babička: „Ne a ne a ne! Dozví se to Fero Fenič, nazve tu moji kadibudku Pamětní síní Václava Havla a já budu chodit s..t do kopřiv !“
čtenář | 2016-10-04 19:18:18 | Reagovat
--------------------------------------------------------------------
Než domyslel, seděla mu na klíně sexy dvacítka. „Tak to si dám líbit, teď už potřebuju jen jedno: pořádného …“ (určitě víš co, Zdendo, začíná to na Č). Než domyslel, byl tam Havel.
čtenář | 2016-10-04 09:25:51 | Reagovat
Zdeněk | 2023-02-04 10:25:43 | Reagovat
.......dodnes si občas vzpomenu na citliveho kluka z přijímače .........byl odvelen na rotu a zanedlouho přišla zpráva, že se zastřelil...............gumy šikanu neřešili.............to byla ČSLA...........
km | 2023-02-04 22:48:23 | Reagovat
ANONYM zdroj INVEKTIV a DEZINFORMACÍ
 
„KAPITALISTICKÝ IMPERIALISTA“
„čtenář“, „pozorovatel“, nyní „km“
Rekapitulace anonymních invektiv:
---------------------------------------------------
co místo volání na Tchajwan navštívit a podpořit stávkující ???
km | 2023-01-31 16:31:32 | Reagovat
---
 
Pro mě je to pořád stejný, charakterově skvělý voják

........mám pocit, že hlavně se ohne na strnu, která mu lépe zaplatí............jedno, zda komunistická hydra nebo kapitalistický imperialista..........ostuda pro naši vlast..........
km | 2023-02-03 07:53:55 | Reagovat
---
.....jaké urážky.....byli bolševici a má vystudované vědění Klementa Gottwalda???.............Vy tady neustále připomínáta oběti komunistických zločinců u nás- spolustraníků vašeho prezidenta-  a najednou jste obrátil a bývalého komunisty si nevýslovně vážíte a podlamují se Vám z něho kolena...........nejhorší je, že prý ho volila nejvíce mladá generace........ale dobře chtěl se mít dobře šel do strany...........po sametovém převratu ucítil, že se obrátil vítr , zahodil stranickou knížku a šel sloužit kapitalismu.............ryzí charakter........posloužím tomu, kdo lépe zaplatí a u koho se budu mít dobře, bez ohledu na ideologii.........STRAŠIDELNÁ POSTAVA.........
km | 2023-02-04 04:22:38 | Reagovat
---
Svatopluk Beran říká:
Úterý, 31. 1. 2023 v 11:00
NEVYTRHUJI VĚCI Z KONTEXTU.
TO VY PODPORUJETE AMERICKOU, ČESKOU A CELÉHO NATa GENERÁLSKOU KLIKU, NYNÍ INSTALOVANOU A PRORŮSTAJÍCÍ NA PŘEDNÍ ČESKÉ MÍSTO PRESIDENTA, VEDLE JIŽ INSTALOVANÉ PROVÁLEČNÉ NADŠENKYNĚ ČERNOCHOVÉ A LIPAVSKÝHO, ČI KLIDNÉHO A VYROVNANÉHO POLOVIČNÍHO ČÍŇANA A ROZDÁVAČE KLÍČŮ OD ČESKÉHO SENÁTU, VYSTRČILA, KTEŘÍ PŘIPRAVUJÍ ,,ČESKÉ OVČANY,, NA VÁLKU A JEJÍ OBĚTI, NAMÍSTO OBCHODNÍ SOUTĚŽE. TYTO VÁLKY ALE OVČANŮM NIC NEPŘINESOU, JE TO POUZE PODPORA VÝMEČNOSTI AMERICKÉHO BYZNISU, KTERÝ UŽ NEMÁ TAKOVÉ MOŽNOSTI JAKO PŘI ZNIČENÉ EVROPĚ A CELÉHO SVĚTA PO 2SV.
TEČE Z TOHO KREV A Z BŘIŠNÍCH DUTINY DĚTÍ, ŽEN, STARCŮ A MUŽŮ, JEŽ JE CHRÁNÍ TEČOU STŘEVA A UMÍRAJÍ V BOLESTECH A PO.RANÍ A POCH.ANÍ HRŮZOU, STEJNĚ JAKO MNOHÝM OBĚŠENCŮM PŘI POPRAVÁCH, KTERÝM NEBYLA PODÁNA ŽÁDNÁ ZKLIDŇOVACÍ LÁTKA.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Závěr „km“:
kapitalistický imperialista..........ostuda pro naši vlast..........
---
Zdeněk Gryc říká:
Pondělí, 6. 2. 2023 v 9:57
11:52
Vládní zmocněnec pro média a dezinformace Michal Klíma v rozhovoru pro Seznam Zpráv popisuje, kam mají putovat stovky milionů, nebo
proč chce zavést nový trestný čin šíření dezinformací.

ZG říká, už včera bylo pozdě.
Zdeněk | 2023-02-06 12:48:06 | Reagovat
........zvolili jste si GUMU.........ohne se na kteroukoliv stranu............všecko se od ní odrazi..............
km | 2023-02-06 15:19:23 | Reagovat
PUTINŮV ZASLOUŽILÝ TROLL HIS MASTER VOICE :
Inspirace „km“ = ANONYMITA + sprostota, jako politika.
NEPŘEKVAPIL, ALE ANI NEZKLAMAL
Ve zprávách…
Nevyloučil ani setkání s Dalajlámou.
----------------------
V dalekém Tibetu, škrábal se dalajtlama na hřbetu.
A když mu prstíčky ujely, škrábal se dalajtlama v ....... (na zádech). A kopírovat pořádně !!!!
čtenář | 2017-02-02 09:27:47 | Reagovat
Zdeněk | 2023-02-06 22:38:05 | Reagovat
..........jen na vysvětlenou, asi to stejně víte, GUMA byl výraz zakladaku pro vojáky z povolání.........ti byli opravdu mravní a intelektuální elita národa, i když výjimka našla............ještě se chci zeptat, zda člověku vašich kvalit je důstojné se tady handrkovat s malým anonymem???............nebo provokaci sbíráte materiál na oznámení???...............
km | 2023-02-07 05:37:17 | Reagovat
Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
25.04.2024 Čtenáři píšíŽádná práce není těžká, jestliže nás baví

Polytechnická výchova (vzdělávání) je proces, který vede k osvojení si technických poznatků a dovedností a ke kladnému vztahu k technice. Jsme děti ze třídy Medvídků a Berušek. Už ...

Komentáře (0)
24.04.2024 Čtenáři píšíSeniorské setkání spojené s volbou předsedkyně

V Humpolci se 5. dubna setkali senioři na své výroční členské schůzi, aby zde zhodnotili uplynulý rok 2023 a též si zvolili novou předsedkyni spolku. Schůzi zahájila předsedkyně Jaroslava ...

Komentáře (0)
18.04.2024 Čtenáři píšíMoje jarní výprava za mandloňkami

„Krucinál! Proč si vždycky musím vymyslet nějakou „bejkárnu“ a také o víkendu v neděli si nastavím budík na 3.57 hod.,“ nadávám si pokaždé, když si takovéto brzké vstávání ...

Komentáře (0)
16.04.2024 Čtenáři píšíDen učitelů: Na prvním stupni učili osmáci

V úterý 26. března proběhl na prvním stupni naší školy tradiční projekt výchovného programu etické výchovy Den učitelů. Žáci osmého ročníku převzali roli učitelů nejen na ...

Komentáře (0)
14.04.2024 Čtenáři píšíDcera začínala u učitele Vacka

V roce 1973 absolvovala naše dcera Alena Lidovou školu umění v Jihlavě v oboru akordeon. Učil ji po celou dobu pan učitel Emerich Vacek. Hrála i ve velkém akordeonovém orchestru, který vedl ...

Komentáře (0)
10.04.2024 Čtenáři píšíOsmdesát let od úmrtí Františka Hobzy

Narodil se 6. května 1912 v Puklicích č. p. 1, tedy na zámku. Jeho otec Josef pracoval jako hajný a maminka se jmenovala Marie, rozená Nesnídalová. Křestním kmotrem byl místní šafář. Vychodil ...

Komentáře (0)
04.04.2024 Čtenáři píšíJihlavané cvičením podpořili lidi s roztroušenou sklerózou

Bezmála 50 sportovních nadšenců se v sobotu 23. 3. zúčastnilo Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Jejich zapojením do společných fitness lekcí organizátoři akce upozornili na problémy ...

Komentáře (0)
04.04.2024 Čtenáři píšíLékařům a sestřičkám vděčím za to, že žiji

Už od narození jsem měl štěstí na skvělé lékaře. Narodil jsem se sice doma, ale předčasně a vážil jsem necelá dvě kila, takže záhy jsem se ocitl v nemocnici a byl jsem dán v jakousi ...

Komentáře (0)
03.04.2024 Čtenáři píšíSenioři se během března nenudili, cvičili, nachodili kilometry i tancovali…

V Humpolci v týdnu od 11. do 15. 3. se zapojilo celkem 137 občanů do celostátní akce v rámci týdne Trénování paměti a Pochodu pro mozek, kde celkem ušli 479 km. V pondělí si v sokolovně ...

Komentáře (0)
01.04.2024 Čtenáři píšíMalá baletka z fotografie

Na počátku byla černobílá fotografie z počátku sedmdesátých let jihlavského fotografa Josefa Klukana (otec šéfredaktora JL Petra). Snímek malé baletky z představení tehdejší LŠU posbíral ...

Komentáře (0)
30.03.2024 Čtenáři píšíI Rumuni? Da! (rumunsky „ano“)

Nacházíme se v kalendářním mezidobí od temné okupace zbytku Československa (15. 3. 1939) do slavných květnových dnů roku 1945. Časově se sem hodí malinká úvodní rekapitulace. Podle seriózních ...

Komentáře (0)
28.03.2024 Čtenáři píšíMasaryčka reaguje na výzvu města

Za naší školou T. G. Masaryka, vedle Štefánikova náměstí v Jihlavě, se rozkládá velký park s alejí dvaačtyřiceti dubů. Stromy tam zasázeli v roce 1871. Ještě před šedesáti lety ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net