Reklama
Dnes je neděle 14.04.2024     svátek má Vincenc

Polná zdražila odpady, stojí víc než v Jihlavě

VÝŠE poplatku za osobu a rok tak činí stejně jako loni 804 korun.  Ilustrační foto: archiv JL
VÝŠE poplatku za osobu a rok tak činí stejně jako loni 804 korun. Ilustrační foto: archiv JL

25.1.2023 Aktuality/Komentáře (2), autor:
David Kratochvíl

Vývoz popelnice vyjde ze všech měst na Jihlavsku letos nejdráž obyvatele Polné a jejích místních částí. Zastupitelé města se totiž rozhodli roční poplatek na osobu zvednout, a to už druhý rok po sobě. Z loňských 720 na současných 828 korun.

Navýšení je tak meziročně o víc než stokorunu. V roce 2021 platily domácnosti ve městě 600 korun. Radnice o tom informuje prostřednictvím lednového čísla městského zpravodaje.

Poplatek lze uhradit od ledna jednorázově převodem na bankovní účet města. Každý poplatník má podle sdělení radnice vygenerovaný vlastní variabilní symbol, který se v průběhu let nemění.

Sumu, kterou za vývoz odpadních nádob ještě před dvěma lety žádala po svých občanech Polná, teď nově bude inkasovat úřad v Telči, kde poplatek roste z 550 na 600 korun, tedy přesně o 50 korun na hlavu a rok. 

Stejně jako v Polné ani v Telči zdražení nepokryje reálné náklady, které radnice v tomto ohledu mají. A proto budou chybějící peníze v této kapitole hospodaření budou města dál dotovat ze svého rozpočtu. 

Jen pro příklad. Kdyby telčská radnice loni nechtěla vývoz odpadu vyprodukovaný místními domácnostmi dotovat ani jedinou korunou, musela by výše poplatku za popelnice na každého občana výrazně podražit.

Tím pádem by každý Telčan nezaplatil 550, ale 730 korun. To znamená o 180 korun více. Stávající výši poplatku platily domácnosti v Telči naposledy v roce 2019. Pak se ho ale zastupitelé rozhodli na další tři roky snížit a na původní úroveň ho opětovně vrací až od ledna 2023.

Zastupitelstvo navýšení jednohlasně podpořilo na své prosincové schůzi. Starosta Vladimír Brtník uvedl, že každé zvýšení poplatku je citlivá záležitost. Připomněl, že už předloni město řešilo zvýšení právě o 50 korun.

Nakonec se ale rozhodli s cenou poplatku nehýbat, ale pro letošek už to možné není.  Domnívá se, že se jedná o zvládnutelné zvýšení. Argumentoval, že poplatek není vyšší ani o inflaci.

Místostarosta Jiří Pykal v té souvislosti připomněl, že i po této úpravě představuje poplatek pouze cca polovinu nákladů na odpadové hospodářství, druhou polovinu doplácí město. Poplatek je podle něj ve srovnání s jinými městy nízký, a to je možné podle něj zejména kvůli tomu, že ve městě mají nízkonákladovou svozovou firmu, a také proto, že většina občanů velmi dobře třídí.

Po skokovém zdražení energií, úvěrů a hypoték  nechtějí lidem dál prohlubovat díru v domácím rozpočtu v Brtnici, Třešti ani Jihlavě. Ve všech třech zbývajících městech zůstává loňský poplatek na stejné úrovni i letos.

V Třešti už lidé podle starosty Vladislava Hynka poplatky hradit na letošní rok chodí a zároveň si vyzvedávají známky na popelnice. „Jako poděkování jsme těm, kdo tyto poplatky platí bezhotovostně nebo pomocí SIPO, zaslali známky do poštovních schránek,“ uvedl v aktuálním čísle radničního zpravodaje. Pokud by někdo chtěl nově platit poplatky elektronicky, má kontaktovat zaměstnance ekonomického odboru. Zároveň tím získá jedinečný kód, díky kterému zjistí např. to, kolikrát za rok nechal popelnici od své nemovitosti odvézt.

Zároveň platí, tak jako v minulosti, že novou známku s  rokem 2023 byste na popelnici měli nalepit nejpozději do  konce února. Po tomhle datu už ji podle starosty nikdo nevyveze. Nezdražení poplatku znamená vyšší náklady pro město a jeho rozpočet. Jde o zhruba 800 tisíc korun.

„Toto ale nemusí být samozřejmostí i v příštích letech. Záleží vše na každém z  nás,“ uvedl s tím, aby lidé třídili odpad, a to nejenom papíry a plasty. „Nezapomeňte na bioodpad – kompostéry na zahradách rodinných domů výrazně sníží produkci domovních odpadů. Pokud byste potřebovali domů ještě modrou či žlutou popelnici, kontaktujte, prosím, pracovníky technických služeb. Využívejte případně sběrná místa, která jsou každý týden vyvážena. A  především  – nepřistavujte poloprázdné popelnice na  směsný odpad každý týden na chodník,“ apeluje na spoluobčany.

Přistavování poloprázdných popelnic každý týden totiž systém podle starosty neskutečně prodražuje.

Ani v Brtnici podle starosty Jana Přibyla ke zdražení poplatku pro  letošek nesáhli. Město zdražilo právě loni z 576 korun na současných 600 korun. „Pro letošní rok jsme se rozhodli poplatek nechat beze změny,“ říká.

I v Brtnici poplatek zastupitelstvo pro příští rok prostřednictvím nové vyhlášky zvedá, a to z letošních 576 korun na rovných šest stovek. JL to potvrdil místostarosta Jan Přibyl. Město zdražení avizovalo.

Kdyby už loni neměla radnice poplatek sanovat ze svého rozpočtu, musel by každý občan města za popelnice uhradit skoro 900 korun. Náklady městu totiž rok od roku strmě stoupají a podle starosty je to podobně jako jinde – půl na půl. Polovinu nákladů hradí samospráva z rozpočtu a druhou obyvatelé zaplacením poplatku dle platné vyhlášky.

Jihlava letos za svoz odpadu zaplatí o zhruba 4 miliony korun více než v loňském roce. Služby města Jihlavy zvednou k 1. únoru 2023 ceny za svoz odpadu, a to o 10,2 procenta. Obyvatelé krajského města to ale nepocítí. Navýšení, které bude zhruba 4 miliony korun, zaplatí město.

Výše poplatku za osobu a rok tak činí stejně jako loni 804 korun. „V případě nároku je navíc možná úleva z poplatku ve výši 100 korun. Slevu lze uplatnit, pokud se člověk zapojí do Programu zodpovědného nakládání s odpady,“ upozornil náměstek primátora Jiří Pokorný. Jihlava navíc prosazuje heslo, podle kterého je nejlevnější ten odpad, který vůbec nevznikne.

Jihlavané mohou letos uhradit poplatek za odpad až do 30. června. Informační dopis nebo e-mail o jeho výši přijde lidem během dubna.

Zájemci budou moci platit za odpad také bezhotovostním příkazem z účtu. Kdo účet nemá, může poplatek uhradit na pokladně magistrátu, kde je možnost platby kartou, případně poštovní poukázkou.

Na poplatcích jde ušetřit. Řada měst poskytuje úlevy například studentům, důchodcům nebo držitelům průkazu ZTP. O tom, jestli právě ve vašem bydlišti je možné ušetřit, je dobré se informovat přímo na úřadě.

Diskuze k článku

Nový komentář

........město v Jihlavě nezaplatí nic, to kupí jen setmilionové dluhy..............ty 4 miliony se zaplatí z daní občanů a je to dobře, vůbec ve městě které platí "managerovi" výstavky HMA 800,- Kč na hodinu...........opět z daní občanů.........
km | 2023-01-26 05:52:50 | Reagovat
Dotaz
Vy závidíte Polné, že má nejdražší odpady?
LF | 2023-01-26 11:20:39 | Reagovat
Reklama
11.04.2024 AktualityBřezen byl mimořádně teplý

V březnu brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Hruškových Dvorech v Jihlavě naměřila průměrnou teplotu vzduchu 6,1°C. Nejteplejším dnem byla poslední ...

Komentáře (0)
10.04.2024 AktualityStarosta Brzkova: Požár hrabanky hlásili hasičům sportovní letci přímo z letadla

Profesionální a dobrovolní hasiči se o prvním dubnovém víkendu nezastavili. Napříč Vysočinou museli likvidovat několik požárů. V Brzkově na Polensku se rozhořel v sobotu odpoledne kvůli ...

Komentáře (0)
10.04.2024 AktualityJihlavská zoo má s nástupem jara čtyřčata u emu hnědých a hus kuřích

Poprvé v historii se v Zoo Jihlava vylíhla mláďata australských běžců emu hnědých. V zoo mají s nástupem jara několikery čtyřčata. Jedna z nich jsou právě u emu. „Loni jsme od našeho ...

Komentáře (0)
10.04.2024 AktualityZe synka už je táta, na pomlázku chodí stále

Ve víkendové rubrice Jak jsme žili před 30 lety jsme 28. března otiskli fotografii Vojty Emmera s otcem Štěpánem, které jsme zachytili při velikonoční pomlázce v jihlavském Horním Kosově. ...

Komentáře (0)
09.04.2024 AktualityNezaměstnanost na Vysočině v březnu klesla

Nezaměstnanost na Vysočině se v březnu snížila o dvě desetiny procentního bodu na 3,1 procenta. Na konci minulého měsíce bylo bez práce 10.912 lidí, o 676 méně než v únoru. Vyplývá ...

Komentáře (0)
09.04.2024 AktualityVysočina chystá proměnu dvou dětských center fungujících jako kojenecké ústavy

Kraj Vysočina chystá proměnu dvou dětských center v Kamenici nad Lipou a v Jihlavě, která fungují jako kojenecké ústavy. Podle novely zákona by tato zařízení pro děti do tří let měla ...

Komentáře (0)
09.04.2024 AktualityIcom na Jihlavsku nahradí ČSAD

Cestování linkovými autobusy po Jihlavsku máme dlouhé roky spojené s vozy společnosti Icom transport, která vlastní v Jihlavě autobusové nádraží. Společnost pro kraj na Jihlavsku provozuje ...

Komentáře (0)
09.04.2024 AktualityNa velikonoční pondělí vyrazily koledovat s muži v krojích i ženy

Když se rok s rokem sejde a dají dohromady rok přestupný, na Velikonoční pondělí se v některých obcích děly věci, které se mohou realizovat právě jen ve čtyřletých cyklech. V Rohozné ...

Komentáře (0)
08.04.2024 AktualityZájem o letní tábory je na Vysočině velký, někde už mají úplně plno

Zájem o letní dětské tábory je na Vysočině velký. Někteří organizátoři zvažují, že nabídku ještě rozšíří. Část termínů už zájemci zaplnili. Krajská hygienická stanice zatím ...

Komentáře (0)
08.04.2024 AktualityNa Vysočině padly teplotní rekordy staré 63 let

Na Vysočině zaznamenalo nová teplotní maxima pro neděli 7. dubna celkem 13 stanic s dlouhodobým měřením. Na šesti místech byly překonané rekordy pro dnešek z roku 1961. Mezi ně patří ...

Komentáře (0)
08.04.2024 AktualityManévry na Březinkách

Uklízení ulic na největším sídlišti v Jihlavě na první pohled vypadá jako manévry. Je středa ráno a do části Březinek za Gábinkou vtrhly tři odtahové vozy, několik kropicích a zametacích ...

Komentáře (0)
08.04.2024 AktualityBeseda: Jak se bránit podvodům

Spolek Nebojte se policie pořádá ve středu 10. dubna v rámci Policejní akademie pro seniory další potřebnou besedu na téma: Jak se bránit podvodům na mobilních telefonech a internetu. „Během ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net