Reklama
Dnes je středa 08.02.2023     svátek má Milada

Polná zdražila odpady, stojí víc než v Jihlavě

VÝŠE poplatku za osobu a rok tak činí stejně jako loni 804 korun.  Ilustrační foto: archiv JL
VÝŠE poplatku za osobu a rok tak činí stejně jako loni 804 korun. Ilustrační foto: archiv JL

25.1.2023 Aktuality/Komentáře (2), autor:
David Kratochvíl

Vývoz popelnice vyjde ze všech měst na Jihlavsku letos nejdráž obyvatele Polné a jejích místních částí. Zastupitelé města se totiž rozhodli roční poplatek na osobu zvednout, a to už druhý rok po sobě. Z loňských 720 na současných 828 korun.

Navýšení je tak meziročně o víc než stokorunu. V roce 2021 platily domácnosti ve městě 600 korun. Radnice o tom informuje prostřednictvím lednového čísla městského zpravodaje.

Poplatek lze uhradit od ledna jednorázově převodem na bankovní účet města. Každý poplatník má podle sdělení radnice vygenerovaný vlastní variabilní symbol, který se v průběhu let nemění.

Sumu, kterou za vývoz odpadních nádob ještě před dvěma lety žádala po svých občanech Polná, teď nově bude inkasovat úřad v Telči, kde poplatek roste z 550 na 600 korun, tedy přesně o 50 korun na hlavu a rok. 

Stejně jako v Polné ani v Telči zdražení nepokryje reálné náklady, které radnice v tomto ohledu mají. A proto budou chybějící peníze v této kapitole hospodaření budou města dál dotovat ze svého rozpočtu. 

Jen pro příklad. Kdyby telčská radnice loni nechtěla vývoz odpadu vyprodukovaný místními domácnostmi dotovat ani jedinou korunou, musela by výše poplatku za popelnice na každého občana výrazně podražit.

Tím pádem by každý Telčan nezaplatil 550, ale 730 korun. To znamená o 180 korun více. Stávající výši poplatku platily domácnosti v Telči naposledy v roce 2019. Pak se ho ale zastupitelé rozhodli na další tři roky snížit a na původní úroveň ho opětovně vrací až od ledna 2023.

Zastupitelstvo navýšení jednohlasně podpořilo na své prosincové schůzi. Starosta Vladimír Brtník uvedl, že každé zvýšení poplatku je citlivá záležitost. Připomněl, že už předloni město řešilo zvýšení právě o 50 korun.

Nakonec se ale rozhodli s cenou poplatku nehýbat, ale pro letošek už to možné není.  Domnívá se, že se jedná o zvládnutelné zvýšení. Argumentoval, že poplatek není vyšší ani o inflaci.

Místostarosta Jiří Pykal v té souvislosti připomněl, že i po této úpravě představuje poplatek pouze cca polovinu nákladů na odpadové hospodářství, druhou polovinu doplácí město. Poplatek je podle něj ve srovnání s jinými městy nízký, a to je možné podle něj zejména kvůli tomu, že ve městě mají nízkonákladovou svozovou firmu, a také proto, že většina občanů velmi dobře třídí.

Po skokovém zdražení energií, úvěrů a hypoték  nechtějí lidem dál prohlubovat díru v domácím rozpočtu v Brtnici, Třešti ani Jihlavě. Ve všech třech zbývajících městech zůstává loňský poplatek na stejné úrovni i letos.

V Třešti už lidé podle starosty Vladislava Hynka poplatky hradit na letošní rok chodí a zároveň si vyzvedávají známky na popelnice. „Jako poděkování jsme těm, kdo tyto poplatky platí bezhotovostně nebo pomocí SIPO, zaslali známky do poštovních schránek,“ uvedl v aktuálním čísle radničního zpravodaje. Pokud by někdo chtěl nově platit poplatky elektronicky, má kontaktovat zaměstnance ekonomického odboru. Zároveň tím získá jedinečný kód, díky kterému zjistí např. to, kolikrát za rok nechal popelnici od své nemovitosti odvézt.

Zároveň platí, tak jako v minulosti, že novou známku s  rokem 2023 byste na popelnici měli nalepit nejpozději do  konce února. Po tomhle datu už ji podle starosty nikdo nevyveze. Nezdražení poplatku znamená vyšší náklady pro město a jeho rozpočet. Jde o zhruba 800 tisíc korun.

„Toto ale nemusí být samozřejmostí i v příštích letech. Záleží vše na každém z  nás,“ uvedl s tím, aby lidé třídili odpad, a to nejenom papíry a plasty. „Nezapomeňte na bioodpad – kompostéry na zahradách rodinných domů výrazně sníží produkci domovních odpadů. Pokud byste potřebovali domů ještě modrou či žlutou popelnici, kontaktujte, prosím, pracovníky technických služeb. Využívejte případně sběrná místa, která jsou každý týden vyvážena. A  především  – nepřistavujte poloprázdné popelnice na  směsný odpad každý týden na chodník,“ apeluje na spoluobčany.

Přistavování poloprázdných popelnic každý týden totiž systém podle starosty neskutečně prodražuje.

Ani v Brtnici podle starosty Jana Přibyla ke zdražení poplatku pro  letošek nesáhli. Město zdražilo právě loni z 576 korun na současných 600 korun. „Pro letošní rok jsme se rozhodli poplatek nechat beze změny,“ říká.

I v Brtnici poplatek zastupitelstvo pro příští rok prostřednictvím nové vyhlášky zvedá, a to z letošních 576 korun na rovných šest stovek. JL to potvrdil místostarosta Jan Přibyl. Město zdražení avizovalo.

Kdyby už loni neměla radnice poplatek sanovat ze svého rozpočtu, musel by každý občan města za popelnice uhradit skoro 900 korun. Náklady městu totiž rok od roku strmě stoupají a podle starosty je to podobně jako jinde – půl na půl. Polovinu nákladů hradí samospráva z rozpočtu a druhou obyvatelé zaplacením poplatku dle platné vyhlášky.

Jihlava letos za svoz odpadu zaplatí o zhruba 4 miliony korun více než v loňském roce. Služby města Jihlavy zvednou k 1. únoru 2023 ceny za svoz odpadu, a to o 10,2 procenta. Obyvatelé krajského města to ale nepocítí. Navýšení, které bude zhruba 4 miliony korun, zaplatí město.

Výše poplatku za osobu a rok tak činí stejně jako loni 804 korun. „V případě nároku je navíc možná úleva z poplatku ve výši 100 korun. Slevu lze uplatnit, pokud se člověk zapojí do Programu zodpovědného nakládání s odpady,“ upozornil náměstek primátora Jiří Pokorný. Jihlava navíc prosazuje heslo, podle kterého je nejlevnější ten odpad, který vůbec nevznikne.

Jihlavané mohou letos uhradit poplatek za odpad až do 30. června. Informační dopis nebo e-mail o jeho výši přijde lidem během dubna.

Zájemci budou moci platit za odpad také bezhotovostním příkazem z účtu. Kdo účet nemá, může poplatek uhradit na pokladně magistrátu, kde je možnost platby kartou, případně poštovní poukázkou.

Na poplatcích jde ušetřit. Řada měst poskytuje úlevy například studentům, důchodcům nebo držitelům průkazu ZTP. O tom, jestli právě ve vašem bydlišti je možné ušetřit, je dobré se informovat přímo na úřadě.

Diskuze k článku

Nový komentář

........město v Jihlavě nezaplatí nic, to kupí jen setmilionové dluhy..............ty 4 miliony se zaplatí z daní občanů a je to dobře, vůbec ve městě které platí "managerovi" výstavky HMA 800,- Kč na hodinu...........opět z daní občanů.........
km | 2023-01-26 05:52:50 | Reagovat
Dotaz
Vy závidíte Polné, že má nejdražší odpady?
LF | 2023-01-26 11:20:39 | Reagovat
Reklama
05.02.2023 AktualityV Dolní Cerekvi závodili ušatí skokani

Sportovní halu Dolní Cerekve osídlili na dva dny králíci. Konal se tam o víkendu poslední kvalifikační závod na mistrovství České republiky. Diváci tak mohli obdivovat nejen roztomilá zvířata, ...

Komentáře (0)
04.02.2023 AktualityHotel GM: Za měsíc bude dražba

Hotel Gustav Mahler v centru Jihlavy jde do dražby. Pražská společnost OK dražby ji chystá elektronickou formou na 9. března letošního roku. Vyvolávací cena hotelu byla stanovena na téměř ...

Komentáře (1)
04.02.2023 AktualitySoboty teď patří masopustům

Masopustní průvod půjde v sobotu 4. 2. Mrákotínem. Sraz masek je v 10 v kulturním domě, průvod projde městysem od 11 hodin. Na stejný termín připravili masopust i ve Zbilidech. Sraz masek ...

Komentáře (0)
04.02.2023 AktualityDárci krve stárnou, nemocnice proto cílí na mladé prvodárce

Dárci krve v jihlavské nemocnici stárnou a bez angažování mladých a zdravých jedinců se odběrné místo v krajské metropoli neobejde. Nemocnice v té souvislosti dokonce zveřejnila graf, ...

Komentáře (0)
03.02.2023 AktualityRoky nezastavíme, říká ke své stovce paní Anežka

Rovné stovky se v neděli 29. ledna dožila v Jihlavě paní Anežka Zezulová. Rodina a přátelé uspořádali oslavu jejích narozenin v pondělí ve zdejším zařízení Alzheimer Home. Anežka ...

Komentáře (0)
03.02.2023 AktualityJedničky měl prvňáček odshora až dolů

Výsledek svého školního snažení znají od úterního dopoledne také žáci Základní školy ve Větrném Jeníkově. Žáci prvního stupně si vysvědčení z rukou třídních učitelů ve ...

Komentáře (1)
03.02.2023 AktualityMěsto spustilo provoz do Bedřichova

Od středy 1. února jezdí po Jihlavě nové trolejbusové linky G a H ve směru na Pávov. Ke slavnostnímu otevření 5,7 kilometru dlouhé trolejové trati do Bedřichova došlo již v úterý 31. ...

Komentáře (1)
03.02.2023 AktualityVládní návštěva na Jihlavsku

Premiéra Petra Fialu a ministra zemědělství Zdeňka Nekulu uvítala včera krátce po poledni předsedkyně představenstva Farmy Luka ve Vysokých Studnicích na Jihlavsku Alena Nováková. Více ...

Komentáře (1)
03.02.2023 AktualitySázkaři na Vysočině věřili v A. Babiše

Celkem 12,8 milionu korun prosázeli lidé z Vysočiny v souvislosti s prezidentskými volbami. Vyplývá to z čísel největší sázkové kanceláře v Česku. „Když shrneme sumu všech sázek, ...

Komentáře (0)
02.02.2023 AktualityPotravinová banka Vysočina loni rozdělila 380 tun zboží

Potravinová banka Vysočina vloni přerozdělila přes 380 tun potravin a dalšího zboží, bylo to asi o pět tun víc než v předchozím roce. Jídlo, které zbývalo v obchodech a v jiných provozovnách, ...

Komentáře (2)
02.02.2023 AktualityStatistici budou zjišťovat životní podmínky v domácnostech

Šetření pracovníků Českého statistického úřadu se uskuteční od 4. února do 18. června 2023. Tazatelé chtějí oslovit 11 360 domácností. Statistici chystají výběrové šetření ...

Komentáře (0)
02.02.2023 AktualityVysočina v posledních letech podpořila několik filmů, naposledy o indologovi

Kraj Vysočina v posledních letech podpořil vznik několika filmů, naposledy o indologovi Vincenci Lesném. Na dokument, který o něm vzniká, poskytl 150.000 korun. Podle hejtmana Vysočiny Vítězslava ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net