Reklama
Dnes je pondělí 30.01.2023     svátek má Robin

Polná zdražila odpady, stojí víc než v Jihlavě

VÝŠE poplatku za osobu a rok tak činí stejně jako loni 804 korun.  Ilustrační foto: archiv JL
VÝŠE poplatku za osobu a rok tak činí stejně jako loni 804 korun. Ilustrační foto: archiv JL

25.1.2023 Aktuality/Komentáře (2), autor:
David Kratochvíl

Vývoz popelnice vyjde ze všech měst na Jihlavsku letos nejdráž obyvatele Polné a jejích místních částí. Zastupitelé města se totiž rozhodli roční poplatek na osobu zvednout, a to už druhý rok po sobě. Z loňských 720 na současných 828 korun.

Navýšení je tak meziročně o víc než stokorunu. V roce 2021 platily domácnosti ve městě 600 korun. Radnice o tom informuje prostřednictvím lednového čísla městského zpravodaje.

Poplatek lze uhradit od ledna jednorázově převodem na bankovní účet města. Každý poplatník má podle sdělení radnice vygenerovaný vlastní variabilní symbol, který se v průběhu let nemění.

Sumu, kterou za vývoz odpadních nádob ještě před dvěma lety žádala po svých občanech Polná, teď nově bude inkasovat úřad v Telči, kde poplatek roste z 550 na 600 korun, tedy přesně o 50 korun na hlavu a rok. 

Stejně jako v Polné ani v Telči zdražení nepokryje reálné náklady, které radnice v tomto ohledu mají. A proto budou chybějící peníze v této kapitole hospodaření budou města dál dotovat ze svého rozpočtu. 

Jen pro příklad. Kdyby telčská radnice loni nechtěla vývoz odpadu vyprodukovaný místními domácnostmi dotovat ani jedinou korunou, musela by výše poplatku za popelnice na každého občana výrazně podražit.

Tím pádem by každý Telčan nezaplatil 550, ale 730 korun. To znamená o 180 korun více. Stávající výši poplatku platily domácnosti v Telči naposledy v roce 2019. Pak se ho ale zastupitelé rozhodli na další tři roky snížit a na původní úroveň ho opětovně vrací až od ledna 2023.

Zastupitelstvo navýšení jednohlasně podpořilo na své prosincové schůzi. Starosta Vladimír Brtník uvedl, že každé zvýšení poplatku je citlivá záležitost. Připomněl, že už předloni město řešilo zvýšení právě o 50 korun.

Nakonec se ale rozhodli s cenou poplatku nehýbat, ale pro letošek už to možné není.  Domnívá se, že se jedná o zvládnutelné zvýšení. Argumentoval, že poplatek není vyšší ani o inflaci.

Místostarosta Jiří Pykal v té souvislosti připomněl, že i po této úpravě představuje poplatek pouze cca polovinu nákladů na odpadové hospodářství, druhou polovinu doplácí město. Poplatek je podle něj ve srovnání s jinými městy nízký, a to je možné podle něj zejména kvůli tomu, že ve městě mají nízkonákladovou svozovou firmu, a také proto, že většina občanů velmi dobře třídí.

Po skokovém zdražení energií, úvěrů a hypoték  nechtějí lidem dál prohlubovat díru v domácím rozpočtu v Brtnici, Třešti ani Jihlavě. Ve všech třech zbývajících městech zůstává loňský poplatek na stejné úrovni i letos.

V Třešti už lidé podle starosty Vladislava Hynka poplatky hradit na letošní rok chodí a zároveň si vyzvedávají známky na popelnice. „Jako poděkování jsme těm, kdo tyto poplatky platí bezhotovostně nebo pomocí SIPO, zaslali známky do poštovních schránek,“ uvedl v aktuálním čísle radničního zpravodaje. Pokud by někdo chtěl nově platit poplatky elektronicky, má kontaktovat zaměstnance ekonomického odboru. Zároveň tím získá jedinečný kód, díky kterému zjistí např. to, kolikrát za rok nechal popelnici od své nemovitosti odvézt.

Zároveň platí, tak jako v minulosti, že novou známku s  rokem 2023 byste na popelnici měli nalepit nejpozději do  konce února. Po tomhle datu už ji podle starosty nikdo nevyveze. Nezdražení poplatku znamená vyšší náklady pro město a jeho rozpočet. Jde o zhruba 800 tisíc korun.

„Toto ale nemusí být samozřejmostí i v příštích letech. Záleží vše na každém z  nás,“ uvedl s tím, aby lidé třídili odpad, a to nejenom papíry a plasty. „Nezapomeňte na bioodpad – kompostéry na zahradách rodinných domů výrazně sníží produkci domovních odpadů. Pokud byste potřebovali domů ještě modrou či žlutou popelnici, kontaktujte, prosím, pracovníky technických služeb. Využívejte případně sběrná místa, která jsou každý týden vyvážena. A  především  – nepřistavujte poloprázdné popelnice na  směsný odpad každý týden na chodník,“ apeluje na spoluobčany.

Přistavování poloprázdných popelnic každý týden totiž systém podle starosty neskutečně prodražuje.

Ani v Brtnici podle starosty Jana Přibyla ke zdražení poplatku pro  letošek nesáhli. Město zdražilo právě loni z 576 korun na současných 600 korun. „Pro letošní rok jsme se rozhodli poplatek nechat beze změny,“ říká.

I v Brtnici poplatek zastupitelstvo pro příští rok prostřednictvím nové vyhlášky zvedá, a to z letošních 576 korun na rovných šest stovek. JL to potvrdil místostarosta Jan Přibyl. Město zdražení avizovalo.

Kdyby už loni neměla radnice poplatek sanovat ze svého rozpočtu, musel by každý občan města za popelnice uhradit skoro 900 korun. Náklady městu totiž rok od roku strmě stoupají a podle starosty je to podobně jako jinde – půl na půl. Polovinu nákladů hradí samospráva z rozpočtu a druhou obyvatelé zaplacením poplatku dle platné vyhlášky.

Jihlava letos za svoz odpadu zaplatí o zhruba 4 miliony korun více než v loňském roce. Služby města Jihlavy zvednou k 1. únoru 2023 ceny za svoz odpadu, a to o 10,2 procenta. Obyvatelé krajského města to ale nepocítí. Navýšení, které bude zhruba 4 miliony korun, zaplatí město.

Výše poplatku za osobu a rok tak činí stejně jako loni 804 korun. „V případě nároku je navíc možná úleva z poplatku ve výši 100 korun. Slevu lze uplatnit, pokud se člověk zapojí do Programu zodpovědného nakládání s odpady,“ upozornil náměstek primátora Jiří Pokorný. Jihlava navíc prosazuje heslo, podle kterého je nejlevnější ten odpad, který vůbec nevznikne.

Jihlavané mohou letos uhradit poplatek za odpad až do 30. června. Informační dopis nebo e-mail o jeho výši přijde lidem během dubna.

Zájemci budou moci platit za odpad také bezhotovostním příkazem z účtu. Kdo účet nemá, může poplatek uhradit na pokladně magistrátu, kde je možnost platby kartou, případně poštovní poukázkou.

Na poplatcích jde ušetřit. Řada měst poskytuje úlevy například studentům, důchodcům nebo držitelům průkazu ZTP. O tom, jestli právě ve vašem bydlišti je možné ušetřit, je dobré se informovat přímo na úřadě.

Diskuze k článku

Nový komentář

........město v Jihlavě nezaplatí nic, to kupí jen setmilionové dluhy..............ty 4 miliony se zaplatí z daní občanů a je to dobře, vůbec ve městě které platí "managerovi" výstavky HMA 800,- Kč na hodinu...........opět z daní občanů.........
km | 2023-01-26 05:52:50 | Reagovat
Dotaz
Vy závidíte Polné, že má nejdražší odpady?
LF | 2023-01-26 11:20:39 | Reagovat
Reklama
27.01.2023 AktualityRestaurační komplex jde po 43 letech k zemi

JIHLAVA (lb) - Od pondělí 23. ledna se začalo s bouráním restaurace bývalého Hotelu Jihlava na ulici Okružní. Komplex, který svého času patřil k nejvyužívanějším v krajském městě, ...

Komentáře (1)
27.01.2023 AktualityKriminalisté šetřili čtyři vraždy, na Vysočině trvá problém s recidivisty

Kriminalisté na Vysočině loni vyšetřovali 5240 trestných činů. Meziročně jde o 866 případů více. Oproti loňsku tak stoupla napříč krajem kriminalita o skoro 20 procent. Informovala o ...

Komentáře (0)
26.01.2023 AktualityV nemocnicích na Vysočině loni provedli 18.000 odběrů krve dobrovolných dárců

Krajské nemocnice na Vysočině s vlastním transfuzním oddělením loni provedly přes 18.000 odběrů krve, nejvíc v Nemocnici Jihlava. Jihlavská nemocnice má v registru 3553 dárců, jejich věk ...

Komentáře (0)
26.01.2023 AktualityZájem o volby z auta byl výrazně vyšší než v 1. kole

Zájem o hlasování v druhém kole prezidentských voleb ze strany voličů v izolaci kvůli nemoci covid-19 byl včera na většině drive-in stanovišť vyšší než při prvním kole před dvěma ...

Komentáře (0)
26.01.2023 AktualityNa Vysočině je v provozu šest sjezdovek, někde jsou i tratě pro běžkaře

Na Vysočině je v provozu šest sjezdovek. Na Žďársku se lyžuje na Harusově kopci, na Fajtově kopci a v Novém Jimramově a u Jihlavy na Šacberku a Čeřínku. Od úterý znovu jezdí vlek také ...

Komentáře (0)
25.01.2023 AktualityVysočina chce podpořit kulturní a sportovní akce v kraji částkou 13,2 milionu korun

Vysočina plánuje podpořit v letošním roce 39 kulturních a sportovních akcí částkou 13,2 milionu korun. Je to víc než loni. Rozdíl je způsobený především pětimilionovým příspěvkem ...

Komentáře (0)
25.01.2023 AktualityKraj Vysočina letos znovu nabídne veřejnosti týden sportování zdarma

Kraj Vysočina letos veřejnosti znovu nabídne týden sportování zdarma. Různá sportoviště budou přístupná předposlední dubnový týden, řekl dnes novinářům hejtman Vítězslav Schrek (ODS ...

Komentáře (0)
25.01.2023 AktualityKraj Vysočina zadal aktualizaci dokumentace kvůli vysokorychlostní trati

Kraj Vysočina by měl mít do dvou let ve své územní dokumentaci zanesený koridor pro vysokorychlostní trať (VRT) podle návrhu Správy železnic. Návrh počítá s přímým napojením nové železnice ...

Komentáře (0)
26.01.2023 AktualityVysočině ubývá obyvatel a stárne

V kraji podle údajů z Českého statistického úřadu žije přes 504 tisíc lidí. Zhruba 98 tisíc z nich jsou důchodci starší 65 let. Uvedl to na setkání vedení kraje se starosty obcí ...

Komentáře (1)
26.01.2023 AktualityKe změnám v jihlavské MHD: Spoje na sebe budou lépe navazovat

Každá změna přináší zpočátku problémy, říká ve druhé části rozhovoru ke změnám v MHD od 1. února mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk. Cestující v Jihlavě jsou dlouhé roky ...

Komentáře (0)
26.01.2023 AktualityAdmirál Bořivoj Radoň z Vysočiny velel nejmodernějšímu c. a k. křižníku

Češi jsou národem ryze suchozemským. V době Rakouska-Uherska však paradoxně hodně Čechů sloužilo u námořnictva. Snad největší kariéru z nich udělal kontradmirál Radoň, který měl úzké ...

Komentáře (0)
25.01.2023 AktualityPolná zdražila odpady, stojí víc než v Jihlavě

Vývoz popelnice vyjde ze všech měst na Jihlavsku letos nejdráž obyvatele Polné a jejích místních částí. Zastupitelé města se totiž rozhodli roční poplatek na osobu zvednout, a to už druhý ...

Komentáře (2)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net