Reklama
Dnes je středa 28.02.2024     svátek má Lumír

Mediky si kraj zaháčkuje stipendiem

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

22.1.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

Sehnat volného praktika, pediatra nebo třeba zubaře je pro obyvatele Vysočiny čím dál větší problém. Zatímco cestování za stomatologem do Prahy nebo do Brna dnes už překvapí málokoho, výlet na celý den za doktorem klidně přes půl republiky už musí nuceně absolvovat i některé maminky s dětmi za pediatrem nebo dospělí za svým praktickým lékařem. 
Napříč krajem je totiž už v současnosti prakticky nemožné sehnat praktika, pediatra nebo zubaře, který byl měl volnou kapacitu a přibíral nové pacienty, a tak obyvatelům Vysočiny nezbývá, než za svým doktorem cestovat minimálně desítky kilometrů, většinou i víc. 


K zoufalé a místy neřešitelné situaci stačí málo. Jen to, aby jejich dosavadní lékař například ukončil praxi a odešel do důchodu. 
Rázem se tak ocitnou bez svého „obvoďáka“ stovky pacientů. Mnohdy ale i násobně víc, protože pediatři starších ročníků měli databázi klientů o mnoho širší, než chtějí mít začínající praktici v nově zřizovaných ordinacích. 
Vysvětlují to tím, že chtějí mít nějaký volný čas pro sebe, potažmo pro rodinu, a ne být pořád jen v ordinaci.
Starostové měst a obcí v kraji se přitom předhánějí, co by novému praktikovi, pediatrovi nebo zubaři nabídli, jen aby si v jejich katastru otevřel ordinaci. Mnohde to nazývají motivačním programem na podporu dostupné zdravotní péče. 
Loni tuhle pobídku odsouhlasili například zastupitelé Telče. Nabízí 300 tisíc korun formou motivačního bonusu, pronájem bytu, případně nebytových prostor, s tím, že konkrétní podmínky se s lékařem doladí individuálně smluvně. 
Právě čím dál hůř dostupná zdravotní péče byla tématem číslo jedna i pondělního setkání radních kraje se starosty obcí na Vysočině, které se konalo v Třešti.
Vladimír Novotný, náměstek hejtmana, starostům na víc než dvouhodinovém jednání sdělil, že byť hejtmanství nenese za současný stav odpovědnost, obyvatelé měst a obcí se na krajský úřad obrací jako na první instanci. 
„Rodiče dětí se nás ptají, co bude, pokud jejich paní doktorka odejde. To samé dospělí, když by skončil jejich praktický lékař, u kterého jsou registrovaní, potažmo, jak zabezpečíme dostupnost lékařské péče…,“ přibližuje náměstek. 
Kraj proto se samosprávami spojil síly. Jejich výsledkem jsou vypsané grantové programy, dotační řešení včetně stipendií. „Abychom aspoň nějak dokázali ovlivňovat fungování jednotlivých ordinací v kraji. Je to komplikované, protože přímou možnost, jak to ovlivnit, nemáme,“ dodává.


Medici, kteří by se po studiu vysoké školy mohli stát zubaři, si už nyní mohou sáhnout na finanční podporu formou stipendia. Má to ale podmínku. Kraj si vymínil, že se stomatologové musí zavázat k tomu, že budou po studiu praxi provozovat na Vysočině. Jedno kde, ale nesmí to být v jiném kraji. 
„Stipendistů stomatologů v tomhle programu máme v této chvíli opravdu hodně. Žijeme v naději, že až studium dokončí, budou působit v kraji, tak jak se zavázali. Tohle je cesta, která ale neřeší aktuální situaci, ale řeší pro budoucnost,“ hlásí náměstek pro oblast zdravotnictví.  


Podobný program na kraji funguje i pro pediatry a nově je od letošního roku dostupný také pro budoucí praktiky. Získat mohou 100 tisíc korun. Jenže praktik se musí po absolvování vysoké školy dál odborně vzdělávat a působit přitom v akreditovaných praxích. U praktika to znamená další tři roky a u pediatra podle náměstka ještě dokonce o rok víc. 
Po celou tu dobu kraj dotuje nejen budoucího lékaře, ale také přímo i danou ordinaci. Částky se pohybují měsíčně v řádu tisíců korun. Navíc kraj za každou nově založenou ordinaci pro děti a dorost uvolní až 300 tisíc korun. 
I to je podle náměstka novinka platná od začátku letošního roku. Podobně už dotace funguje delší dobu také pro stomatology, kteří si na Vysočině otevřou novou praxi. 


Vyplácení pak funguje ve spolupráci kraje se samosprávou. Další peníze by pediatři a výše ohrožené skupiny lékařů mohli získat od zdravotních pojišťoven, pokud si otevřou ordinaci na takzvaném bílém místě, tedy v oblasti, kde dostupná lékařská péče zatím chybí. Podle Novotného může takto lékař získat od pojišťovny řádově stovky tisíc korun. 
„Máme nedostatek pediatrů. Byla za námi nedávno dětská lékařka, která končí, tak se přišla rozloučit. Velmi ji mrzelo, že za sebe nedokázala sehnat nástupce, který by její praxi převzal, byť pro to dělala maximum. Řekla nám také, že současná situace není nová, ale trvá desítky let. Byla už prý v době, kdy začínala s praxí ona,“ řekl na setkání Jan Kotačka, starosta Náměště nad Oslavou.
Bývalá starostka Větrného Jeníkova na Jihlavsku Martina Ochotnická, nyní poslankyně a členka zdravotního výboru, na setkání do Třeště dorazila také. „Byla jsem starostkou městyse v době, kdy během 12 let přišel o tři lékaře za čtyř. Lékařská péče tak ve Větrném Jeníkově padla do úplně smutných rovin,“ bilancovala ve svém projevu. 


Podle ní v této oblasti zaspal stát a kroky, které k nápravě činí kraj, se v tomto funkčním období ještě neprojeví, nejdříve až v tom příštím. 
„Kraj dělá kroky za stát a pojišťovny. Kraj není ten, kdo to má řešit. Vím, že vy jako starostové jste zoufalí, protože vám volají obyvatelé, a toto není informace, kterou chcete slyšet, ale kraj je v oblasti zdravotní péče ten, který ukazuje směr, jak se to má dělat, aby se to posunulo a situace už nebyla tak zoufalá,“ dodala. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
24.02.2024 AktualityZemědělec: Dotace bych zrušil

Několik desítek traktorů a zemědělské techniky se včera začalo srocovat u jihlavského sila ZZN již po osmé hodině ranní. Některé traktory byly ozdobené českými vlaječkami, jiné nesly ...

Komentáře (0)
23.02.2024 AktualityČíslo letošního roku značí lásku

Každý rok je plný magických dat. První letošní nabízí pohledem jihlavské kartářky Jany Janouškové nadcházející sobota - 24. 2. 2024. Co nám přinese? Janoušková referuje, že ...

Komentáře (0)
23.02.2024 AktualityMěsto: Břehy řeky už jsou čisté

Stromy obalené odpadky. To byl od konce prosince běžný obrázek, který se nám mohl naskytnout v Jihlavě při procházce po březích řeky. Důvodem byla masivní obleva, ke které došlo ...

Komentáře (0)
23.02.2024 AktualityZa potyčku v centru může nejspíš „zakázaná“ láska

V centru Jihlavy došlo o víkendu k hromadné bitce. V sobotu před čtvrtou hodinou ráno se na Masarykově náměstí mezi sebou pohádala a vzájemně napadla skupina čítající několik desítek ...

Komentáře (1)
23.02.2024 AktualityVazba ředitele chod nemocnice nijak neomezí

Na ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva uvalil Obvodní soud pro Prahu 9 ve středu vazbu. Eskorta ho odvedla z justičního areálu na Míčánkách v poutech jako úplně posledního obviněného ...

Komentáře (0)
23.02.2024 AktualityMuže a ženu hledají policisté kvůli vykradení automatu

Policisté se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při prověřování vloupání do automatu na kávu v Havlíčkově Brodě. Hledají muže a ženu zachycené na fotografiích. K ...

Komentáře (0)
22.02.2024 AktualityRada Kraje Vysočina odvolala ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva

Rada Kraje Vysočina odvolala ředitele Nemocnice Jihlava Lukáše Veleva, kterého soud kvůli podezření z korupce poslal ve středu do vazby. Novým ředitelem bude technický náměstek nemocnice ...

Komentáře (1)
22.02.2024 AktualityInspekce: Na šampionátu v Novém Městě se prodával alkohol nezletilým

Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila při kontrolách na mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě na Žďársku deset závad, z toho pět porušení zákazu prodeje alkoholu lidem ...

Komentáře (0)
21.02.2024 AktualityZemědělci na zítra chystají protest, obsadí tah Jihlava - Kasárna

Zemědělci zemí střední a východní Evropy včetně Česka se chystají ve čtvrtek vyjet k hranicím, kde chtějí protestovat proti agrární politice Evropské unie. Vadí jim především ...

Komentáře (4)
22.02.2024 AktualitySuchou s Prostředkovicemi propojí chodník

Přes hlavní silniční tah I/38 spojující Jihlavu se Znojmem projede denně kolem 10 tisíc vozů včetně nákladní dopravy. V průběhu letní sezony ale vlivem dovolenkářů tohle číslo o další ...

Komentáře (0)
22.02.2024 AktualityVenku to vypadá na jaro, bruslí se jen na zimácích

Na rybnících už se nějaký ten pátek bruslit nedá. Navíc, když to venku vypadá spíš na definitivní nástup jara, než na návrat třeskutých mrazů, milovníci sklouznutí po ledové ploše, ...

Komentáře (0)
21.02.2024 AktualityU své budovy E chce kraj závoru

Kraj Vysočina v nejbližší době osadí své parkoviště u budovy E závorou. Vyplynulo to z posledního únorového jednání krajského zastupitelstva. Při něm zastupitelé mimo jiné odsouhlasili ...

Komentáře (2)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net