Reklama
Dnes je pátek 12.04.2024     svátek má Julius

V Modetě se tvořilo a řešilo, jak podpořit kreativitu mladých

VELKÝ zájem měly děti o možnost vyzkoušet si práci s hlínou na hrnčířském kruhu. Foto na stránce: Jiří Varhaník
VELKÝ zájem měly děti o možnost vyzkoušet si práci s hlínou na hrnčířském kruhu. Foto na stránce: Jiří Varhaník

22.9.2022 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Vzdělávání k občanské aktivitě, kreativitě a ke zlepšení a udržení přírodního prostředí (environmentalismu) bylo hlavním tématem Kutil Festu. Festival tvoření se od úterý do neděle minulého týdne odehrával v areálu továrny Modeta v Březinových sadech.   

Při organizaci akce se za podpory kraje a města spojilo několik místních spolků a institucí, které se zabývají děním v Jihlavě. Čtvrteční tematické konferenci předcházela od úterý dvoudenní dílna Kutíme se zvukem, filmem a z materiálů. V ní školáci z pěti základních škol tvořili objekty a dotvářeli prostředí akce ve spolupráci s umělci Matějem Kolářem, Danem Mazuchem a organizacemi Aeroškola a Designéři dětem.

Festival pak vrcholil za velkého zájmu veřejnosti víkendovým veřejným „kutěním“ zaměřeným na děti a mladé lidi od 3 do 18 let. Industriální prostor zaplnily desítky dílen, ve kterých si děti na vlastní kůži zkusily řadu oborů. 

Usedaly za hrnčířský kruh a pracovaly s hlínou, vyráběly dřevěné píšťalky, učily se šít, zažehlovat, pracovat s vitráží, sklem, korkem i korálky. Poznávaly knihařské techniky, s hořákem v ruce tvořily vinuté skleněné perly.

V barevné herně se stavělo z kostek, nejmenší děti tu měly obrovský zájem také o robotické pohyblivé nanobrouky a štíry. Gymnázium Jihlava prezentovalo 3D tiskárnu. Na dvůr areálu dorazil návěs s vestavěnou laboratoří.

Pod mottem „Každý mistr začínal jako učedník, stejná cesta čeká i tebe“ tu byly prezentovány novinky ze světa technologií.  

Jak podpořit kreativitu 

Debaty odborníků z různých profesí k tématu jak rozvíjet a podporovat aktivitu a kreativitu mladých lidí přinesla čtvrteční festivalová konference. Diskuzím u „kulatých stolů“ na ní předcházely prezentace celorepublikových příkladů dobré praxe, které mohou být inspirací také pro Jihlavu.

Z místních projektů představila např. organizátorka Kutil Festu Zuzana Demlová (spolek KVAS) výstupy z projektu Jihlava mi není fu©k, který zapojil školáky do řady občanských aktivit ve městě.

Pedagog a hudebník Matěj Kolář avizoval nové programy z projektu Mahler je hudba!, které na podporu dětské tvořivosti vznikají v rámci vzdělávacího působení Domu Gustava Mahlera. Využít mají nové elektronické technologie, které jsou dnešním dětem blízké.

Jak vysvětlil Kolář, půjde v první fázi o programy, se kterými Mahlerův dům vyjede do škol. Dále budou organizovány víkendové workshopy pro rodiny s dětmi. V Mahlerově domě se má také po novém roce otevřít hudební a VJ studio, které bude jeden až dva dny v týdnu nabízet otevřený tvůrčí prostor a technologické zázemí (mladým) tvůrcům. Procesem realizace jejich vlastních projektů je tu bude provázet několik profesionálních lektorů.

Na příští jaro avizoval Kolář uspořádání vícedenní přehlídky Mahler dětem. Jako doprovodný program hudebního festivalu Mahler Jihlava – Hudba tisíců 2023 se uskuteční v Domě GM i ve veřejném prostoru, otevřeno má být např. hudební hřiště.

Databáze architektury

Jako další konkrétní výstup ze současného kreativního tvoření v Jihlavě odprezentovala pracovnice městské příspěvkové organizace Brána Jihlavy Jana Laubová vznikající Jihlavský architektonický manuál (JAM). Ten zahrne zejména volně přístupnou, populárně-naučnou formou zpracovanou internetovou databázi o architektuře a urbanismu v Jihlavě a nejbližším okolí od poloviny 19. století.

„Budou v ní nejen stavby hezké a zajímavé, ale možná občas i stavby nehezké a nejlépe k odstranění,“ zmínila Laubová např. budovu PRIOR na náměstí.  Internetovou platformu doprovodí tištěné mapové brožury a průvodce, badatelna, procházky po městě a další program.

JAM se inspiruje architektonickými manuály, které jsou už zavedeny v Brně, Plzni, Hradci Králové, Litomyšli, ve Zlíně, Jičíně a Užhorodu.

Jak uvedla Laubová, v Jihlavě nyní v první fázi vzniká databáze JAM. Jednotlivá hesla nabídnou mapy, autorské texty, údaje o době vzniku objektu, jeho stylovém zařazení a autorech, GPS souřadnice, nejbližší zastávky MHD, ale i audionahrávky, archivní fotografie a plány či aktuální snímky.

JAM bude řešen v češtině, angličtině a němčině. „Texty skládají odborníci z řad historiků, historiků architektury a architektů. Snaží se i příběhově poskytnout informace a nezapomenout přitom i na zdroje, rešerše literatury atd.,“ při-blížila Laubová.

Část sesbíraných informací má být už vbrzku zpřístupněna. Dílčí hesla budou napojena na tematické stezky - procházky městem. Ty budou mít např. téma židovské nebo téma bydlení 1. poloviny 20. století apod.

JAM se zaměří na architekturu od poloviny 19. století po současnost, ale tvůrci se podle Laubové chtějí dotknout i architektury starší. Jak koordinátorka JAM naznačila, měla by vzniknout např. stezka po raritních jihlavských vysokých síních v měšťanských domech. 

Na rozdíl od již fungujících architektonických manuálů, které jsou výhradně internetovými projekty, bude mít ten jihlavský i vlastní fyzický prostor v historickém měšťanském domě Masarykovo náměstí 21, který má být po rekonstrukci s novou přístavbou ve dvoře přístupný veřejnosti od podzimu 2023.

Vedle badatelny JAM zahrne dům ve svých pěti patrech též čajovnu s knihkupectvím, návštěvnické centrum, sály, sídlo Brány Jihlavy, dvoupokojový apartmán a ateliér Centra dokumentárního filmu.

Abychom jen nemluvili

Konference Kutil Festu v jihlavské Modetě otevřela i řadu dalších témat, jak vtáhnout Jihlavany i návštěvníky do dění ve městě a podporovat jejich kreativitu.  

Jak ve svém příspěvku uvedla primátorka města Karolína Koubová, jsou to témata, která podle ní budou velmi aktuální v nadcházejícím období, kdy budeme muset šetřit a řešit klimatickou krizi.

„Když to vztáhnu na Jihlavu, tak možná i období, kdy budeme řešit i co s touto budovou a možná i to, jakým způsobem mezigeneračně pracujeme s dětmi, jak pracují prarodiče s předáváním různých znalostí a dovedností dětem,“ zmínila primátorka s tím, že doufá, že budeme schopni v Jihlavě tyto informace také zužitkovat a pracovat s nimi a na nich, tak, abychom o tom jen nemluvili.

„Protože si vzpomínám na rok tuším 2016, kdy jsme si tu povídali právě o tom, co má v Modetě být, o tom, jak by mohly vypadat aktivity, dílny, kreativní vzdělávání tady v Modetě,“ uvažovala Koubová.

Od té doby jsme se podle ní sice posunuli ve studiích a číslech, ale stále nepanuje široká politická shoda na tom, že je to něco, co opravdu potřebujeme, co je nejen přínosem pro planetu, ale co má i ekonomický dopad, dopad na vztah k městu a na jeho rozvoj. 

S konkrétními náměty a příklady činností vystoupili také zástupci ekocentra Chaloupky, Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, ministerstva životního prostředí a ministerstva kultury a dalších spolků či institucí.

Jen velmi sporadicky byl zastoupen učitelský segment. Zástupce České školní inspekce Karel Tomek přitom na konferenci varoval, že v našem školském systému jsme rezignovali na důslednější podporu talentů. Studenti – představitelé České středoškolské unie, zase upozornili, že některé studentské instituce typu školních parlamentů dnes fungují na školách pouze formálně.

 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
09.04.2024 AktualityIcom na Jihlavsku nahradí ČSAD

Cestování linkovými autobusy po Jihlavsku máme dlouhé roky spojené s vozy společnosti Icom transport, která vlastní v Jihlavě autobusové nádraží. Společnost pro kraj na Jihlavsku provozuje ...

Komentáře (0)
09.04.2024 AktualityNa velikonoční pondělí vyrazily koledovat s muži v krojích i ženy

Když se rok s rokem sejde a dají dohromady rok přestupný, na Velikonoční pondělí se v některých obcích děly věci, které se mohou realizovat právě jen ve čtyřletých cyklech. V Rohozné ...

Komentáře (0)
08.04.2024 AktualityZájem o letní tábory je na Vysočině velký, někde už mají úplně plno

Zájem o letní dětské tábory je na Vysočině velký. Někteří organizátoři zvažují, že nabídku ještě rozšíří. Část termínů už zájemci zaplnili. Krajská hygienická stanice zatím ...

Komentáře (0)
08.04.2024 AktualityNa Vysočině padly teplotní rekordy staré 63 let

Na Vysočině zaznamenalo nová teplotní maxima pro neděli 7. dubna celkem 13 stanic s dlouhodobým měřením. Na šesti místech byly překonané rekordy pro dnešek z roku 1961. Mezi ně patří ...

Komentáře (0)
08.04.2024 AktualityManévry na Březinkách

Uklízení ulic na největším sídlišti v Jihlavě na první pohled vypadá jako manévry. Je středa ráno a do části Březinek za Gábinkou vtrhly tři odtahové vozy, několik kropicích a zametacích ...

Komentáře (0)
08.04.2024 AktualityBeseda: Jak se bránit podvodům

Spolek Nebojte se policie pořádá ve středu 10. dubna v rámci Policejní akademie pro seniory další potřebnou besedu na téma: Jak se bránit podvodům na mobilních telefonech a internetu. „Během ...

Komentáře (0)
07.04.2024 AktualityLetos v létě asi „padne k zemi“ městské vlakové nádraží

Na místě notně omšelého městského nádraží vznikne Centrální dopravní terminál (CDT). Nové budou i příjezdové komunikace. V okolí však zůstane zachována dominanta starého obilního ...

Komentáře (0)
07.04.2024 AktualitySenioři se stali studenty Policejní akademie

V polovině března slavnostním zahájením odstartoval další ročník takzvané Policejní akademie určené převážně seniorům, kterou tradičně pořádá spolek Nebojte se policie. „Je ...

Komentáře (0)
06.04.2024 AktualityParkování u jihlavské nemocnice je tak trochu jako boj s větrnými mlýny

Je úterý 26. března kolem deváté hodiny ráno. Ačkoliv je slunečný den, ranní chlad stále ještě zalézá do kostí. Do areálu jihlavské nemocnice se dostávám vjezdem u židovského hřbitova. ...

Komentáře (1)
06.04.2024 AktualityOpraví most v Třeštici nebo silnici z Mrákotína

Celkem 23 kilometrů povrchů krajských silnic II. a III. třídy a čtyři mosty, opraví na Jihlavsku letos Krajská správa a údržba silnic Vysočiny (KSÚSV). U dalších pěti mostů provede rozsáhlejší ...

Komentáře (0)
05.04.2024 AktualityNávrh nového dopravního terminálu hejtmanovi připomněl Tchaj-wan

Až do středy 17. dubna můžete vidět v Domě kultury v Tolstého ulici v Jihlavě vystavené soutěžní návrhy na terminál pro vysokorychlostní trať (VRT), který má vzniknout v Pávově. Mezi ...

Komentáře (5)
05.04.2024 AktualityPřed 55 lety se v Jihlavě upálil Evžen Plocek

Ve čtvrtek 4. dubna uplynulo 55 let od chvíle, kdy se na Masarykově náměstí v Jihlavě zapálil Evžen Plocek. O pět dní později na následky těžkých popálenin zemřel. E. Plocek se ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net