Reklama
Dnes je čtvrtek 21.10.2021     svátek má Brigita

Záložníci absolvovali velké cvičení

JIHLAVSKÁ aktivní záloha při nástupu při zahájení vojenského cvičení Hradba 2021. První zleva nadrotmistr Vlastimil Božek z Velké Bíteše. Foto: Petr Klukan
JIHLAVSKÁ aktivní záloha při nástupu při zahájení vojenského cvičení Hradba 2021. První zleva nadrotmistr Vlastimil Božek z Velké Bíteše. Foto: Petr Klukan

25.9.2021 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Více než tisícovka příslušníků aktivních záloh a 300 profesionálních vojáků se zúčastnilo celorepublikového cvičení Hradba 2021. Cvičení začalo minulý čtvrtek a trvalo do středy 22. září.

„Cvičení Hradba 2021 prověří schopnosti všech velitelských stupňů teritoriálních jednotek při plnění úkolů v operacích k zajišťování obrany a vnitřní bezpečnosti České republiky,“ sdělil krátce před cvičením jeho řídící plukovník Jaroslav Hrabec.

Cvičení bylo zaměřené na bezpečnostní hrozby. Vojáci z Vysočiny byli nasazeni na dvou objektech v regionu.

Podle mluvčího Krajského vojenského velitelství v Jihlavě (KVV) kapitána Rudolfa Veverky se Hradby 2021 zúčastnilo okolo 90 příslušníků aktivních záloh z Vysočiny.

Jedním z nich byl nadrotmistr Vlastimil Božek z Velké Bíteše. JL řekl, že příslušníkem aktivních záloh je od roku 2006.

„Měl jsem zájem o vojenství a navíc mě celkově zajímala armáda. Jelikož jsem absolvoval základní vojenskou službu, pátral jsem na internetu a zjistil jsem, že existují aktivní zálohy, a přihlásil jsem se,“ popsal.

Od té doby absolvoval jako záložník již několik desítek vojenských cvičení. „Většinou se cvičívalo dvakrát ročně a plus do toho byla velitelská příprava. Takže shrnuto: Hradba 2021 je moje tak 25–30 cvičení,“ odhadl.

Jedním z prostor, kde aktivní zálohy z Vysočiny cvičily, byla Jaderná elektrárna Dukovany.  

„Ročně provedeme více než desítku cvičení různého rozsahu s cílem prověřit činnost členů havarijního štábu, provozního personálu a celého systému organizace havarijní odezvy,“ informoval ředitel elektrárny Roman Havlín. 

„Scénáře cvičení jsou připraveny tak, abychom si procvičili i málo pravděpodobné havárie,“ pokračoval ředitel.

Dle jejich tiskové zprávy nejrozsáhlejší letošní havarijní cvičení v jaderné elektrárně začalo v pondělí 20. září a trvalo dva dny.

„Současně bude na Přečerpávací vodní elektrárně Dalešice probíhat i vojenské cvičení pěší roty aktivních záloh při Krajském vojenském velitelství Jihlava,“ podotkl ve zprávě mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Cvičení Hradba se uskutečnilo v ČR již potřetí. Poprvé v roce 2016, kdy šlo o nejdelší výcvik aktivních záloh v jejich historii.

„Před dvěma lety se jednalo početně o největší cvičení, protože bylo povoláno na 1400 záložníků ze 14 pěších rot krajských vojenských velitelství a strážní roty aktivní zálohy vzdušných sil,“ dodala mluvčí cvičení Hradba podplukovnice Miroslava Štenclová.

 

 

Šmerdová: Generálka? Ve střední Evropě to je ojedinělé

V rámci celostátního vojenského cvičení Hradba zavítala na Vysočinu poradkyně náčelníka generálního štábu Armády ČR a předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity brigádní generálka Lenka Šmerdová.

 Pavel Bajer

 

Zastřešujete Vojenský fond solidarity. O co se vlastně jedná?

Fond vznikl v roce 2015, kdy došlo k tragické události při zahraniční misi v Afghánistánu. Zahynuli na místě čtyři čeští vojáci a jeden zemřel po převozu v ČR. Tato tragická událost zvedla neuvěřitelnou solidaritu nejen vojáků, ale i občanské veřejnosti. Lidé chtěli rodiny zemřelých vojáků podpořit. Tak se zrodila myšlenka založit fond, který by soustřeďoval finanční prostředky a pomáhal vojákům a jejich rodinám v tíživých situacích.

 

Co si fond dále klade za cíl?

Podporu nezaopatřených děti vojáků, kteří zahynuli při plnění služebních povinností, ať už v zahraničí nebo doma.

 

Může do fondu kromě vojáků a jejich rodin přispět také veřejnost?

Samozřejmě a také to dělají. Nesmírně si toho vážím, protože to je takové poselství civilních obyvatel směrem k vojákům. Je vidět, že si naší práce váží a stojí za námi. Ne každý může vykonávat profesi vojáka, a tak alespoň touto symbolickou podporou ukazuje, že za námi stojí. 

 

Nepřímo jste již řekla, že myšlenka Vojenského fondu solidarity se u veřejnosti setkala s velkým ohlasem…

Ano, je tomu tak. Předsedkyní fondu jsem se stala v roce 2017 a bylo v něm zhruba pět milionů korun. K 31. 8. 2021 jsme překročili hranici 22 milionů korun. Za loňský rok jsme dostali 11 žádostí a z nich jsme pomocí fondu podpořili devět rodin, které se dostaly do opravdu svízelné situace, ať už to byla nečekaná zdravotní komplikace nebo úmrtí v rodině.

 

Zmínila jste také, že přispíváte na nezaopatřené děti vojáků. Kolik jich je?

V současné době jich podporujeme 25. Fond navýšil roční příspěvek z deseti na 14 tisíc korun. Dále jsme uspořádali charitativní běh na podporu veteránů. Díky této aktivitě jsme mohli každému dítěti podporu navýšit na 19 tisíc korun.

 

Během nástupu aktivních záloh jsem si všiml, že vám předávali také dar do fondu. Můžete prozradit, kolik vojáci v Jihlavě vybrali?

Příslušníci aktivní zálohy a KVV Jihlava vybrali krásnou částku – 15.120 korun. Jednalo se o peníze z kasičky, která byla umístěna na Krajském vojenském velitelství v Jihlavě (KVV). K předání peněz do fondu v Jihlavě mělo dojít již v loňském roce. Bohužel epidemie covidu-19 a opatření s ní spojená to neumožnily.

 

Takže v Jihlavě přispívali nejen záložníci, ale také zaměstnanci KVV?

Ano. Někteří z nich přispívají do fondu pravidelně každý měsíc, jiní třeba jednou ročně.

 

V Armádě ČR jste držitelkou dvou prvenství. Byla jste historicky první plukovnicí a nyní první generálkou. Jaký to je pocit?

Pocit to je krásný. Povýšení do hodnosti brigádní generálky bylo pro mě nečekaným oceněním. Je to pro mě však také zavazující. Člověk nepřebírá jen generálské hvězdy a šavli, která k tomu patří, ale přebírá také zodpovědnost za plnění úkolů a všech těch povinností, jež z toho plynou.

Jsem ráda, že už nejsem jediná generálka. Mám kolegyni rektorku Univerzity obrany, která byla do hodnosti povýšena v letošním roce. Navíc v ČR máme ještě jednu generálku. A to brigádní generálku vězeňské služby Moniku Myšičkovou, která je ředitelkou ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Takže jsme v ČR celkem tři.

 

Jsou generálky běžné také v jiných aliančních armádách?

Nevím přesně, kolik je generálek v jednotkách NATO. Vím, že na Slovensku ani v Maďarsku žádnou nemají. Takže ve střední Evropě to je ojedinělé. Samozřejmě v USA a v početně větších aliančních armádách jsou i vícehvězdičkové generálky. Jsou v nich i admirálky apod. Myslím si, že ženy při splnění daných kritérií, která jsou stejná pro muže i ženy, se dokážou prosadit i v pro ně netradiční profesi vojáka z povolání.

 

Mají ženy o službu v armádě zájem?

Je skvělé, že v našem resortu máme přes 13 % žen. Tato tendence je vzestupná. Řekla bych, že ženy mají zastoupení ve všech odbornostech. První dvě ženy dokonce zvládly výběrové řízení k výsadkovému pluku, což je skvělé. Ženy mají zájem vstupovat do armády. V početním zastoupení vojákyň jsme na desátém místě v rámci NATO.

 

V jakých profesích se ženy v armádě uplatňují nejčastěji?

Armáda má techniku a technologie, které jsou stále víceméně doménou mužů. Odráží se to také na složení žáků technických škol. Jednotlivkyně jsou téměř všude, ale takové to největší zastoupení žen je u zdravotní služby, u tiskové služby nebo v logistice. Máme však také palubní střelkyně na vrtulnících, pilotky, psovodky, vojenské policistky, mechaničky, techničky, sloužíme i u Hradní stráže či u Čestné jednotky. V aktivních zálohách máme přes 300 žen. A jsou úspěšné. 

 

Jak na vás jako na generálku pohlížejí muži?

Někdy to je zvědavost, jindy rozpačitost, jak mě oslovit. Někteří vojáci si netroufají předstoupit a na něco se zeptat. Rozhodně naši kolegové muži-vojáci s tím žádný problém nemají.

 

Zažila jste v této souvislosti nějakou humornou příhodu?

Ano, myslím, že jsem tehdy byla v hodnosti kapitánky. Byla jsem na jednání u velitele brigády a zapomněla čepici na toaletě. Tak jsem tam druhý den volala, jestli by mi ji nemohli vrátit. Řekli mi, že jsem jim zavařila, protože přišla paní uklízečka a vynadala veliteli za to, že chlapi chodí na dámský záchod. Setkávám se i s jinými takovými kuriozitami, ale vesměs se jedná o milé záležitosti.

 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
19.10.2021 AktualityNejvíce nelegálních zaměstnanců pracovalo na Vysočině

V rámci celorepublikové kontrolní akce s názvem ČMELÁK, zaměřené na dodržování zákona o zaměstnanosti a platnost pracovních povolení pro výkon práce cizinců, odhalili celníci nejvíce ...

Komentáře (0)
19.10.2021 AktualityPřeočkování po šesti měsících

Od října se na Vysočině začalo s podáváním třetí dávky očkování proti covidu-19. Týká se všech, kterým uběhlo šest měsíců od dokončeného očkování. Původní časový odstup ...

Komentáře (1)
19.10.2021 AktualityNěkdy dětem cestu i vyšlapáváme, říká ředitelka ZŠ Jungmannova Ivana Málková

Inovativní model výuky vnesla do nového školního roku jihlavská ZŠ Jungmannova. Někdejší „zvláštní škola“ se dnes svým statutem i výukou postupně vyvíjí do modelu běžné „základky“. ...

Komentáře (0)
19.10.2021 AktualityOpravují chodníky. Nejvíce práce mají na Brtnické

V uplynulém týdnu byla zahájena oprava povrchů či dostavba pěti chodníků v Jihlavě. Informovalo o tom město ve své tiskové zprávě. „Na konci Brtnické ulice bude místo neupravené ...

Komentáře (0)
18.10.2021 AktualityVlekaři na Vysočině chystají novou sezonu, kvůli minulým ztrátám bez novinek

Provozovatelé uměle zasněžovaných lyžařských sjezdovek na Vysočině se už většinou začali chystat na nový provoz. Dělají údržbu, opravy a revize zařízení. Vesměs řekli, že investice ...

Komentáře (0)
18.10.2021 AktualityNa Vysočině se osvědčují nová centra, kde si lze vzít věci, které jiní vyhodili

Nová sběrná centra, kde si lidé mohou vzít věci, které jiní vyhodili, se na Vysočině osvědčují. Velkou návštěvnost mají takzvaná re-use centra v Jihlavě i Třebíči. Místa, kde ...

Komentáře (0)
18.10.2021 AktualityO peníze z ministerstva kultury usiluje na Vysočině 13 movitých památek

O peníze z ministerského programu na záchranu movitých kulturních památek se jich bude na Vysočině ucházet 13, doporučil je Národní památkový ústav v Telči. Informaci sdělila za NPÚ v ...

Komentáře (0)
18.10.2021 AktualityO aréně budou mít jasno v listopadu

S velkým napětím bude vedení města vyhlížet letošní listopad. V uvedeném měsíci se totiž s největší pravděpodobností rozhodne, jestli Jihlava dostane od státu 300 milionů korun na výstavbu ...

Komentáře (2)
17.10.2021 AktualityArnika: Dva z velkých znečišťovatelů jsou z Vysočiny - Kronospan a ACO

Žádné překvapení. Tak se dají nazvat výsledky měření znečišťovatelů, které zveřejnila ekologická neziskovka Arnika. V produkci rakovinotvorných či potenciálně rakovinotvorných látek ...

Komentáře (0)
17.10.2021 AktualityNezavrhovala bych detektivky, bystří důvtip, říká jubilující L. Klukanová

Spisovatelka Ludmila Klukanová slaví 85. narozeniny. Jihlavské listy jí při té příležitosti položily několik otázek. S naší bývalou redaktorkou si tykáme. Jak se vůbec pozná dobrá ...

Komentáře (0)
16.10.2021 AktualityNa fanoušky Bonda si měli v kině posvítit hygienici

Jedna z projekcí nového filmu o Jamesi Bondovi měla mít v uplynulých dnech v jihlavském multikině akční nádech. Podle anonymních zpráv našich čtenářů i diskusních skupin na sociálních ...

Komentáře (1)
16.10.2021 AktualityJedním uchem jsem teď nyní stále na telefonu,říká kominík

Už je to jako roky obehraná písnička. Na Vysočině naplno vypukla letošní topná sezona a kominíci mají v těchto týdnech rázem opět napilno. Ne snad proto, že by si v průběhu roku neuměli ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net