Reklama
Dnes je pondělí 25.10.2021     svátek má Beáta

Bil nepřítele, dokud vlast nebyla svobodná

AUTOR Pavel J. Slavík s dcerami Karla Kuttelwaschera Mari Rowe a Vee Darlington.
AUTOR Pavel J. Slavík s dcerami Karla Kuttelwaschera Mari Rowe a Vee Darlington.

23.9.2021 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel J.Slavík

Českomoravská vysočina je tvrdý, ale krásný kraj téměř uprostřed naší vlasti. Jakoby se toto odráželo i v povahách a srdcích lidí, kteří se zde rodí a nebo se tu usazují a zapouštějí tu kořeny. Lidí, kteří dokážou mnohé obětovat a mnoho vytrpět pro svou vlast. Dne 23. září roku 1916 před 105 lety se ve Svatém Kříži u Německého Brodu (dnes součást Havlíčkova Brodu) manželům Josefu a Kristýně Kuttelwascherovým narodil syn Karel Miloslav.

Otec Josef Kuttelwascher byl v té době drážním inspektorem. Mladý Karel zde prožil dětství a v roce 1933 dokončil tříletou obchodní školu a krátce pracoval jako příručí ve firmě Duda na Kladně.

Avšak zakrátko Karlu Kuttelwascherovi učarovala letadla a zatoužil se stát pilotem. V roce 1934 nastoupil na vojnu a tam se dobrovolně přihlásil k letectvu a byl přijat.

V letech 1935-1937 absolvoval ve Vojenském leteckém učilišti v Prostějově Školu odborného leteckého dorostu, která vychovávala budoucí poddůstojníky.

Odtud Kuttelwascher odešel do Prahy-Kbel, k Leteckému pluku 4, kde úspěšně absolvoval stíhací výcvik. Po ukončení výcviku v květnu 1938 byl Karel přeložen jako letec polní pilot k 32. stíhací letce Leteckého pluku 1 do Hradce Králové.

S touto letkou se zúčastnil krizových událostí léta a podzimu roku 1938 až do hořkého konce onoho sychravého rána 15. března 1939. Fašistické Německo obsadilo zmrzačený zbytek Československé republiky a vytvořilo Protektorát Čechy a Morava.

Karel Kuttelwascher, mladý letec, odhodlaný bránit svou vlast, se s tímto nechtěl smířit. Když nás naši proradní spojenci zradili, tak on a mnozí jiní, jemu podobní, se rozhodl odejít do zahraničí.

Odsud bude bít, bít a bít nenáviděného nepřítele dokud vlast nebude svobodná.

Dne 19. června 1939 spolu s několika kamarády od letky přejel v nákladním vlaku do Polska. V létě toho roku odjíždějí společně s dalšími letci na lodi Costelholm do Francie.

Ve Francii ho ale čekal nucený vstup co cizinecké legie, stejně jako všechny Čechoslováky, kteří tam přijeli.

Francie totiž neměla zájem v té době budovat na svém území cizí vojenské jednotky. Přesto se mu podařilo dostat se v zimě 1939-40 do Francie do výcvikového střediska stíhačů v Chartres, kde prošel přeškolením na francouzská letadla MS-406C.1.

Kuttelwascher byl 10. května 1940 přidělen ke stíhací eskadře Groupe de Chasse III/3, kde létal na stíhačkách MS-406C1. a později na Dewoitine D-520C.1. Za dobu působení v bitvě o Francii Kuttelwascher sestřelil dvě německá letadla jistě a jedno pravděpodobně.

Francie však svůj boj beznadějně prohrávala, a tak byly Čechoslováci od 1. června uvolňováni, aby se mohli přesouvat do severní Afriky. Odtud lodí Royal Scotsman odpluli 9. června přes Gibraltar do Velké Británie, kde 5. srpna přistáli v přístavu Cardiff.

Dne 14. srpna 1940 byl Karel Kuttelwascher přijat do RAF jako pilot v hodnosti sergeant. V září téhož roku byl převelen na přeškolení na stíhačky Hurricane k 5. OTU v Aston Downu.

Dne 3. října 1940 Kuttelwaschera převeleli k britské 1. stíhací peruti, u které bude působit další dva roky.

Tuto peruť tvořili nejen Britové, ale také Kanaďané, Novozélanďané, Francouzi a Češi. A taky jeden Litevec. U této perutě Kuttelwascher již jako podporučík létal na letounech Hurricane Mk.IIA,MkB a čtyřkanonových IIC.

1. peruť byla noční stíhací a na přelomu let 1941-42 u ní vykrystalizoval způsob boje zvaný „Night Intruder“. To je něco jako noční střelec nebo záškodník.

Tehdy Kuttelwascher dosáhl největších úspěchů. V noci ze 4. na 5. května 1942 během jediného letu nad obsazenou Francií sestřelil tři německé bombardéry Heinkel He 111.

Dne 8. července 1942 byl na vlastní žádost převelen k 23. noční stíhací peruti, aby dále mohl pokračovat v nočních akcích. 1. peruť byla totiž pověřena jinými úkoly.

Kuttelwascher se přeškolil na dvoumotorová Mosquita NF.Mk II. Zde už žádného vzdušného vítězství nedosáhl a v říjnu 1942 byl stažen z bojové služby.

Poručík Karel Kuttelwascher dosáhl celkem 20 sestřelů jistých, dvou pravděpodobných a pět letadel poškodil. Po stažení z bojové služby byl přidělen k inspektorátu československého letectva v Londýně, kdy byl pověřen propagační činností a náborem do československého vojenského letectva.

Od července do září cestoval po Spojených státech, kde přednášel v leteckých školách a předával své bojové zkušenosti. Od října do prosince absolvoval podobné turné po Kanadě, kde také létal na různých typech letadel.

Během tohoto půlroku vystupoval i v rozhlase. Od 24. ledna 1944 působil Karel Kuttelwascher jako zkušební a testovací pilot u 32. MU v St. Athanu v jižním Walesu.

Zde až do konce války zkoušel a zalétával nová, opravená a modifikovaná letadla. V roce 1942 se Kuttelwascher v Británii oženil.

Do Československa se Kuttelwascher vrátil 18. srpna 1945 a byl zde přivítán jako národní hrdina. Byl povýšen na štábního kapitána a začal působit na letišti Praha-Ruzyně na vojenské sekci.

Vzápětí ale nastoupil do letecké akademie do Hradce Králové jako instruktor. Zde ovšem dlouho nepobyl neboť 21. května 1946 ukončil službu ve vojenském letectvu. Dne 26. května odletěl do Velké Británie za svou rodinou, která do Československa nechtěla.

Po návratu do Velké Británie Karel Kuttelwascher nastoupil v listopadu 1946 k civilním aerolinkám British European Airwais jako první důstojník a později jako kapitán.

Se svými bohatými zkušenostmi měl k těmto funkcím dveře otevřené. Počítáme-li i dopravní letadla aerolinek, tak Kutelwascher létal za dobu své letecké kariéry na šedesáti typech letadel.

Opotřebování organizmu, fy-zické i psychické, si bohužel vybralo svou daň. Dne 18.srpna 1959 Karel Kuttelwascher zemřel na infarkt. Stalo se to v jihoanglickém Cornwallu na dovolené.

Válečnému hrdinovi, leteckému esu první velikosti Karlu Kuttelwascherovi, rodákovi z Českomoravské vysočiny, bylo 43 let. V roce 2000 jej prezident republiky Václav Havel jmenoval do hodnosti brigádního generála in memoriam.

V roce 2011 byl z iniciativy Czech Spitfire Clubu Jihlava v jeho rodné obci vybudován památník. Čest jeho památce.

Jihlavský spolek Czech Spitfire Club, který pečuje o odkaz československých letců, organizuje 23. září 2021 v 15 hodin vzpomínkový akt ve Svatém Kříži ke 105. výročí narození  generála Karla Kuttelwaschera.

              (Autor je členem Svazu letectví ČR)

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
22.10.2021 AktualityŽádná z pošt nezanikne

Problematika poboček České pošty v Jihlavě se dostala i na jednání zářijového městského zastupitelstva. Ačkoliv město oznámilo, že se s vedením pošty dohodlo na nerušení poboček, ...

Komentáře (0)
21.10.2021 AktualityNěkteré školy na Vysočině kvůli epidemii prodlouží podzimní prázdniny o dva dny

Některé školy na Vysočině prodlouží kvůli sílící koronavirové epidemii žákům příští týden podzimní prázdniny o dva dny. V Jihlavě podle předpokladu radnice vyhlásí na pondělí ...

Komentáře (0)
21.10.2021 AktualityJihlava založila informační portál pro okolní obce

Pod adresou jihlava.cz/informacni-portal jsou v přehledné formě zveřejněny důležité informace pro komunikaci s magistrátem a zařizování agendy veřejné správy. Využít jich mohou zejména ...

Komentáře (0)
21.10.2021 AktualityKapr na letošní Vánoce podraží

Podle nejrůznějších anket na internetu to vypadá, že na letošní štědrovečerní tabuli bude opět ve více jak dvou třetinách jako hlavní chod kapr s bramborovým salátem. Kuřecí, vepřový ...

Komentáře (0)
21.10.2021 AktualityRajče z obchodu a polystyren chutná stejně

Nadcházející pátek až neděli oslaví v rámci tradiční podzimní výstavy základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Telči 100 let svého fungování. O programu v Hasičském ...

Komentáře (0)
21.10.2021 AktualitySpolek POLIN naplnil cíl připomenout osudy obětí

Osm tzv. Kamenů zmizelých položili v neděli 10. října členové spolku POLIN v Polné. Od roku 2018 tak spolek postupně uctil památku všech občanů židovského původu, kteří před vypuknutím ...

Komentáře (0)
21.10.2021 AktualityPolitiky průchod nezajímá

Již osm let se snažím vyřešit otázku průchodu v Komenského ulici naproti Horáckému divadlu. Politiky to však vůbec nezajímá. Tento průchod je veřejný, ale město se o něj nestará. Jsou ...

Komentáře (1)
20.10.2021 AktualityJihlava najala na drobné opravy chodníků a silnic dva údržbáře

Méně vyviklaných dlaždic na chodnících nebo propadlých kanálových vpustí na silnicích. To si slibuje město Jihlava od práce dvojice údržbářů, které najalo na drobné opravy povrchů. ...

Komentáře (0)
20.10.2021 AktualityJihlavská nemocnice mění kotelnu. Opravy budou stát desítky milionů.

Kotelna v jihlavské nemocnici projde v následujících měsících kompletní rekonstrukcí. Budova, která zajišťuje teplo pro celý areál, se bude opravovat ve dvou etapách téměř rok. Práce ...

Komentáře (0)
20.10.2021 AktualityTřetí posilující dávku očkování podá na Vysočině také mobilní očkovací tým

Přeočkování třetí posilující dávkou je nově možné absolvovat už po uplynutí šesti měsíců od dokončeného předchozího očkování. Osoby, kterým už přišla informativní SMS se zprávou ...

Komentáře (1)
20.10.2021 AktualityTři odbojáře si váleční veteráni připomenou v říjnu a listopadu

Zatímco v loňském roce tomu pandemická situace nepřála, letos tomu bude snad jinak. JL již psaly o záměru vysočinského Sdružení válečných veteránů (SVV) na odhalení dvou pamětních ...

Komentáře (0)
20.10.2021 AktualityDůchodce po krachu Bohemia Energy: Nejdůležitější je, že proud teď jde

Skoro deset let byl zákazníkem zkrachovalé Bohemia Energy Václav Palán ze Zbilid u Větrného Jeníkova, ale dlouholetého partnerství s dodavatelem elektrické energie prý v žádném případě ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net