Reklama
Dnes je středa 28.07.2021     svátek má Viktor

Kraj: Na halu dáme 500 milionů a dost!

 Foto: Facebook Horácká aréna
Foto: Facebook Horácká aréna

18.6.2021 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

 

Půl miliardy a ani o korunu více. Tak zněl závěr zastupitelů Kraje Vysočina, kteří na svém posledním jednání odhlasovali Jihlavě podporu ve výši 500 milionů korun na výstavbu nové Horácké multifunkční arény.

Ta má vzniknout na místě stávajícího zimního stadionu. Schválení bodu předcházela více než hodinová diskuze. Zastupitelé se shodli na tom, že projekt nové haly si podporu kraje zasluhuje. Považují ji za stavbu celokrajského významu.

Někteří však chtěli, aby se kraj zavázal, že je stejnou částkou ochoten podpořit obdobné projekty v jiných vysočinských městech. Požadovali také, aby půl miliarda korun na novou arénu ze strany kraje byla ve své výši definitivní.

Byli jimi například poslanec za Žďársko Radek Zlesák (ANO) nebo starosta Třebíče Pavel Pacal (SPV). Zlesák dokonce řekl, že projekt výstavby haly selhává kvůli prudkému navýšení původně předpokládané ceny.

„Ubezpečuji kolegy zastupitele, že částka na podporu výstavby je konečná. Město Jihlava počítá s tím, že peníze na provoz půjdou za městem. To byl náš slib a sliby se mají plnit,“ ujistila jihlavská primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

Podle hejtmana kraje Vítězslava Schreka (ODS+STO) není možné, aby schválení částky bylo podmíněné stejnou podporou sportovní infrastruktury v jiných městech.

Připomněl, že obdobné peníze jdou i do dalších měst na veřejně prospěšné projekty. „Mluvím například o výstavbě operačních sálů za 450 milionů korun pro Nemocnici Třebíč. Jde o krajskou investici, která však bude sloužit nejen občanům ze spádové oblasti Třebíče,“ přiblížil.

Zmínil také krajskou podporu ve výši 570 milionů korun na nový pavilon Nemocnice Pelhřimov. „Budeme i nadále hledat výjimečné projekty a budeme je chtít podporovat. Budeme se i nadále chovat tak, aby růst a rozvoj regionu byl spravedlivý,“ slíbil hejtman.

Pro podporu nové haly v Jihlavě se mimo jiné vyjádřili také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nebo bývalý dlouholetý vysočinský hejtman Jiří Běhounek (ČSSD).

 

Exhejtmana protinávrh naštval

Poslanec Zlesák však vznesl protinávrh. Ten spočíval v doplnění, že příspěvek do nové arény ze strany kraje je konečný a neměnný.

Dále pak, aby rada do příštího zastupitelstva připravila Plán podpory financování sportovních projektů v ostatních městech a obcích Kraje Vysočina ve výši půl miliardy Kč v období 2021-2023.

Protože protinávrh nebyl zformulován písemně, způsobil mezi některými zastupiteli zmatek. 

„Mohl by někdo přečíst, o čem vlastně budeme hlasovat?“ tázal se představitel koalice Zdeněk Tůma (SPV).

Uvedená forma protinávrhu popudila Jiřího Běhounka. „Je to tady využíváno k nějakým předvolebním tahům a mě to tedy štve,“ zlobil se.

V následném hlasování však protinávrh neprošel. Zvedlo pro něj ruku pouze 15 z celkem 40 přítomných zastupitelů z řad ANO, KSČM a SPV.

Hlasování o původním návrhu se zúčastnilo 38 zastupitelů, schválen byl 29 hlasy. 

Rozhodnutí krajských zastupitelů uvítal manažer výstavby multifunkční Horácké arény v Jihlavě radní David Beke (ODS). Postoj zastupitelů označil pro sebe a celý přípravný tým za velký závazek do další práce.

„Mohu slíbit, že i nadále budeme s krajem ve spojení a budeme vedení kraje i zastupitele informovat o průběhu dalších příprav projektu,“ sdělil.

Jak již dříve JL řekl, mají již předpřipravenou žádost pro Národní sportovní agenturu (NSA) o 300milionovou dotaci na výstavbu nové haly. Zbytek peněz na arénu si zajistí město ze svých zdrojů.

„Jakmile krajští zastupitelé schválí výši spoluúčasti a termín se potká s vypsáním výzvy, tak ji budeme odesílat,“ uvedl již dříve.

V současné době jsou náklady na výstavbu po úpravě původního projektu odhadované na 1,45 miliardy korun. Jihlavští zastupitelé již dříve odsouhlasili na stavbu haly částku 600 milionů korun.

 

Uzavřou na měsíce zimáček

Kvůli výstavbě nové multifunkční arény projde úpravami také zimáček v Tyršově ulici.

Podle informací města již během letošního léta a podzimu přizpůsobí suterén zimáčku tak, aby mohl fungovat v době výstavby nové arény. Ten je nyní koncipován převážně jako parkovací plocha.

„Vznikne zde zázemí pro dočasné užívání zimáčku při výstavbě, tedy šatny, sociální zázemí, technické místnosti a sklady,“ přiblížil Beke.

Město avizuje, že kvůli úpravám bude uzavřen od léta do půlky letošního října. Stavební práce vyjdou na necelých 24 milionů korun bez DPH. 

„Některé šatny zde však zůstanou jako trvalé i po dokončení výstavby tak, aby bylo možné v budoucnu oddělit provozně malý zimáček a třeba velkou arénu s probíhajícím koncertem,“ pokračoval jihlavský radní.

Dodal, že drobné přípravné práce provedou i na střeše zimáčku.  

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
23.07.2021 AktualityProblémem ve vlacích je hlavně čistota

Vozový park autobusových dopravců je velmi uspokojivý, drážní dopravci však mají na čem zapracovat. Vyplynulo to z diskuzního příspěvku předsedy sdružení Regio 2020 Aleše Kratiny na ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityKaždoroční jarmark na náměstí je pro Podjavořičan stěžejní

Sobota 24. července bude letos opět jediným dnem, kdy bude vstup do centra města možný jen za poplatek. Po celý den bude totiž na náměstí probíhat jarmark s doprovodným programem. „Přihlášených ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityZa bonbóny dostal řidič MHD plácačku

Cestující v Jihlavě, kteří v pondělí jeli odpoledne nebo v podvečer linkou A z hlavního nádraží na Slunce, čekalo ve voze MHD překvapení. Našli po celém vozidle rozvěšené bonbóny ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityOčkovací centrum v Hruškových Dvorech nabídne příští týden termíny

Prozatím týden zkušebního režimu očkování bez registrace nově nabídne na Vysočině velké očkovací centrum Jihlava – Hruškové Dvory. „První odpolední termíny mezi 13. a 18. hodinou ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityZvou na Arménský den

Hudební vystoupení, šašliky, koňak a další arménské speciality. To vše budou moci poznat ti, kdo navštíví Arménský den v Jihlavě. Uskuteční se v sobotu 24. července od 19.00 hodin ...

Komentáře (0)
23.07.2021 AktualityOlympiáda duchů. Krpálkovi chybějí lidé

Dnes startující – o rok posunuté – 32. letní olympijské hry v Tokiu měly být oslavou sportovních výkonů i konce covidových útrap. Jenomže pandemie má pořád náskok. „Proto není důležité ...

Komentáře (5)
23.07.2021 AktualityNa dárcích ke 101. narozeninám paní Anny Kotáskové nesměly chybět kočky

Sto a jeden rok od svého narození oslavila 18. července nejstarší obyvatelka Domova Ždírec Anna Kotásková. Oslava 101. narozenin paní Kotáskové připadla ve Ždírci už na pátek 16. července. ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityKvůli opravám bude uzavřena spojnice lesoparkem Heulos

Od pondělí 26. července začnou stavební práce v lesoparku Malý Heulos podél řeky Jihlávky vedle zoologické zahrady. Opravovat se bude především opěrná zeď a také instalovat odvodnění. ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityNa Vysočině budou v sobotu požehnané nové kapličky v Řídelově a ve Včelničce

Na Vysočině budou v sobotu požehnané nové svatoanenské kapličky v Řídelově na Jihlavsku a ve Včelničce na Pelhřimovsku. Stavbu obou iniciovaly obce, v nichž zatím kaple chyběly. O den ...

Komentáře (1)
26.07.2021 AktualitySrovnání života předků s našimi dnešními starostmi dává nadhled k nezaplacení

Na pult jihlavského knihkupectví Otava dorazila v omezeném nákladu prvotina jihlavského autora Libora Kučery Obrazy svázané pavučinou. Kniha je jeho ohlédnutím za léty pátrání po osudech ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityDomov covidovou výuku zvládl i díky pomoci

Koronavirová doba se pochopitelně nevyhnula ani Dětskému domovu v Telči. „V době covidové byla situace v našem Dětském domově složitá jak organizačně, tak materiálně,“ potvrzuje Milan ...

Komentáře (0)
22.07.2021 AktualityNa podlahu žďárského chrámu se vrací původní mozaika

Žďárská památka UNESCO prochází od roku 2017 rozsáhlou obnovou, přesto o ni návštěvnický zájem neutuchá. V poutním kostele sv. Jana Nepomuckého se provází i během stavby. Dění na ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net