Reklama
Dnes je neděle 20.09.2020     svátek má Oleg

Inscenaci o Martinů doprovodí kvarteto

LUKÁŠ Matěj a další herci souboru HDJ v celkovém záběru na scénu nové inscenace Martinů – Česká rapsodie Bohuslavova. Foto: Igor Stančík
LUKÁŠ Matěj a další herci souboru HDJ v celkovém záběru na scénu nové inscenace Martinů – Česká rapsodie Bohuslavova. Foto: Igor Stančík

5.9.2020 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

První premiérou 81. sezóny na velké scéně Horáckého divadla bude v sobotu 5. září inscenace Martinů – Česká rapsodie Bohuslavova. 
Společně s titulem Heda Gablerová (bude mít premiéru 19. září) je hra o skladateli a houslistovi Bohuslavu Martinů jednou ze dvou inscenací, jejichž uvedení muselo Horácké divadlo (HDJ) kvůli koronavirovým opatřením před prázdninami zrušit a odložit. 
K vytvoření a nastudování hry o Martinů oslovilo divadlo slovenského dramatika a režiséra Dodo Gombára, mimo jiné bývalého uměleckého šéfa Švandova divadla v Praze (2010–2019). 


Gombár např. v roce 2009 režíroval lyrikál Michala Horáčka Kudykam ve Státní opeře Praha. Jako dramatik získal cenu Alfréda Radoka za text hry Hugo Karas. Do finále této soutěže se dostal též se svým textem Třetí věk. 

 

Linie osobností
Hra o Martinů je podle tvůrců obecně oslavou tvůrčího života. HDJ jejím prostřednictvím pokračuje v dramaturgické linii, v níž se věnuje kulturním osobnostem širšího prostoru Vysočiny. 
V minulosti se tak už jihlavští divadelníci pod vedením uměleckého šéfa Michala Skočovského věnovali osudům kněze, básníka a spisovatele Jakuba Demla (1878 Tasov–1961 Třebíč) a básníka, novináře, překladatele a spisovatele Jana Zahradníčka (1905 Mastník–1960 Vlčatín). Závěr letošní sezóny má patřit osobnosti staroříšského literáta, vydavatele a překladatele Josefa Floriana (1873-1941).


Bohuslav Martinů (1890 Polička-1959 Liestal, Švýcarsko) se řadí k nejvýznamnějších českým skladatelům. Společně s Antonínem Dvořákem patří ve světě k nejhranějším. 
Pocházel z rodiny obuvníka a pověžného Ferdinanda Martinů, narodil se ve věžní místnosti kostela svatého Jakuba v Poličce. „Je to sice asi deset kilometrů za hranicemi Vysočiny, ale když jsme se ptali lidí v Poličce, cítí se být na Vysočině,“ usmívá se dramaturg inscenace Jaroslav Čermák.  


Po studiích působil Martinů začátkem dvacátých let jako houslista v České filharmonii a jako úspěšný skladatel. V letech 1922–1923 se stal žákem Josefa Suka na mistrovské škole pražské konzervatoře. 
Od roku 1923 žil dlouhodobě mimo vlast. Pobýval v Paříži, po  Mnichovu (1939) a během druhé světové války se ocitl v nedobrovolné emigraci. Pro vysoký věk nebyl přijat do zahraniční československé armády.
Ve Francii se Martinů v roce 1931 oženil  a po obsazení Francie s manželkou emigrovali v roce 1941 do USA, kde s krátkými návraty zůstali až do roku 1953.
Poté žil převážně ve Francii, Itálii a Švýcarsku. Zemřel 28. srpna 1959 v nemocnici ve švýcarském Liestalu,  pohřben byl na Sacherově pozemku na Schönenbergu. V roce 1979 byly jeho pozůstatky převezeny do rodné Poličky, kde byl pohřben vedle své ženy Charlotty, zemřelé v předcházejícím roce. V rodné Poličce je zbudován jeho památník, jeho odkazu se věnuje Městské muzeum a galerie Polička.

 

Hra přímo pro HDJ
Původní divadelní hru o Martinů napsal Dodo Gombár přímo na zakázku Horáckého divadla. Text rozčlenil do pomyslných pěti vět. 
S využitím divadelní licence a obrazotvornosti podle tvůrců inscenace sleduje návaznost mezi dynamickým životem skladatele a jeho dílem. Od dětství a mládí v Poličce se dostává přes pražská léta až k jeho evropskému věhlasu a odplutí z Evropy v roce 1941.  
„Následujících 18 let jeho života je natolik intenzivních, že by vydaly na další inscenaci,“ vysvětluje J. Čermák, že s touto kapitolou života Martinů (pátou větou) se divák bude moci textově seznámit v programu inscenace.  


Ta pracuje s reprodukovanou i živou hudbou Martinů, kterou modifikoval David Rotter pro komorní kvarteto vytvořené speciálně pro tuto inscenaci (housle Pavlína Pulicarová, Julie Grabowska, violoncello Anna Čermáková nebo Šárka Kaňkovská, bicí Jan Fuchs, trubka Přemysl Hrubý).


„Hudebníci dělají tu inscenaci vysoce citlivou a rezonující,“ komentuje efekt živé hudby dramaturg Čermák.  
Scénografické pojetí hostujícího Toma Cillera volně akcentuje tvorbu malíře Jana Zrzavého, rodáka Vysočiny a blízkého přítele Martinů. Postavu Martinů ztvární Jakub Škrdla, Zrzavého si zahraje Josef Kundera.
Kostýmy navrhla hostující Lenka Odvárková, která sama pochází z Poličky. Na pohybové složce inscenace spolupracovala choreografka HDJ Denisa Musilová. 


Vedle kmenových herců souboru se v jedné z rolí představí hostující čerstvá absolventka JAMU Tamara Dikyová. S ohledem na termín její promoce se koná dnešní veřejná generálka inscenace   netradičně večer v 18 hodin. 
V rámci přípravy inscenace divadlo také úzce spolupracovalo s Městským muzeem a galerií v Poličce - Centrem Bohuslava Martinů. Večerní premiéře (19) bude zítra od 9 do 13 hodin předcházet možnost volně si prohlédnout zákulisí divadelní budovy. Na večerní představení je pak třeba přijít do hlediště Velké scény HDJ v rouškách. 

 

Výstava Martinů obrázky kreslící
Inscenaci o Martinů doprovodí v divadelní galerii V suterénu výstava kreseb Bohuslava Martinů, které zapůjčilo Centrum Bohuslava Martinů v Poličce.
Jak vysvětluje dramaturg HDJ J. Čermák, nachází se v uměleckém odkazu skladatele obrovská kolekce kreseb z let 1908-1923. Kreslil v etapě od studií na pražské konzervatoři do odjezdu do Paříže. 
„Jde na první pohled sice o naivní a neumělé obrázky – ty však hýří vtipem a dokládají Martinů výborný pozorovací talent a schopnost zachytit a s humorem zhmotnit to, co by slovy nevyjádřil,“ uvádí kurátorka výstavy, muzikoložka Monika Holá. V roce 2018 vydala publikaci nazvanou Martinů obrázky kreslící, která  doprovodí i stejnojmennou výstavu v divadle. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
04.09.2020 KulturaDnes a zítra Trampský širák 

Folkové, country a trampské kapely se představí dnes a zítra na 17. ročníku festivalu Trampský širák v areálu Hanesova mlýna u Štok. Dnes se areál otevře v 10 hodin ráno, hraje se ...

Komentáře (0)
04.09.2020 KulturaMagnesia litera Aleši Palánovi

Původem jihlavský spisovatel, publicista a novinář Aleš Palán (* 1963) získal v pondělí cenu Magnesia litera v kategorii publicistika za svoji knihu Jako v nebi, jenže jinak (Prostor 2019). Kniha ...

Komentáře (0)
03.09.2020 KulturaZahajovací koncert sborového festivalu je zrušen pro nemoc

Zahajovacím koncertem Českého filharmonického sboru Brno měl začít v pátek 4. září 63. Festival sborového umění Jihlava. Koncert je zrušen pro onemocnění ve sboru. Tématem koncertu, ...

Komentáře (0)
03.09.2020 KulturaKoronavirová etapa přinesla Horáckému divadlu nejen ekonomické škody

Před sobotním zahájením své 81. sezóny sčítá Horácké divadlo v Jihlavě (HDJ) také škody způsobené přerušením provozu v závěru té minulé. V ní muselo mimo jiné vynuceně odložit ...

Komentáře (0)
02.09.2020 KulturaSlavné operní sbory otevřou 63. Festival sborového umění

Zahajovacím koncertem Českého filharmonického sboru Brno začne v pátek 4. září 63. Festival sborového umění Jihlava. Tématem koncertu, který začne v 19 hodin v Gotické síni jihlavské ...

Komentáře (0)
01.09.2020 KulturaFolk a country posedmnácté zazní na Trampském širáku

Folkové, country a trampské kapely se představí 4. a 5. září na 17. ročníku festivalu Trampský širák v areálu Hanesova mlýna u Štok. V pátek od 18 hodin zahrají Samson a jeho parta, ...

Komentáře (0)
27.08.2020 KulturaHorácké divadlo zahájí novou sezonu 5. září hrou o Martinů

Horácké divadlo Jihlava začne svoji 81. divadelní sezonu 5. září premiérou hry Martinů - Česká rapsodie Bohuslavova, autorský projekt režiséra Dodo Gombára vznikl přímo pro jihlavskou ...

Komentáře (0)
27.08.2020 KulturaPrázdniny skončí v zoo s netopýry a v námořnickém

Zoo Jihlava připravila na nadcházející víkend program k zakončení prázdnin. V pátek 28. srpna začne v 18 hodin ve vzdělávacím centru PodPOVRCH Mezinárodní noc pro netopýry s programem ...

Komentáře (0)
23.08.2020 KulturaHrad Roštejn po koronaviru zažívá během léta rekordní zájem návštěvníků

Hrad Roštejn je po znovuotevření po dvouleté rekonstrukci jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů Jihlavska. Prožívá dokonce rekordní sezónu za poslední dekádu. Jak uvádí ...

Komentáře (0)
22.08.2020 KulturaNa evangelické shromáždění pod vrchol Javořice pojedou autobusy

Festival divadla a slova Parrésia, který organizuje během léta Českobratrský evangelický sbor v Horních Dubenkách, pokračuje v neděli 23. srpna od půl třetí odpoledne tradičním shromážděním ...

Komentáře (1)
21.08.2020 KulturaSoučástí Kvílení bude také odhalení Lavičky Václava Havla

Dnešní odpoledne a večer patří v jihlavském kulturním programu dalšímu ročníku literárně-hudebního festivalu Kvílení. Akci organizuje jihlavský performer, básník a hudebník Aleš ...

Komentáře (2)
20.08.2020 KulturaDendrochronologie: určení stáří dřeva je v archeologii pro datování klíčové

Archeologické výzkumy podporuje v posledních letech řada moderních vědeckých metod. Jednou z nejvýznamnějších je i na Jihlavsku metoda datování stáří dřeva – dendrochronologie. „Náš ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net