Reklama
Dnes je středa 21.10.2020     svátek má Brigita

Inscenaci o Martinů doprovodí kvarteto

LUKÁŠ Matěj a další herci souboru HDJ v celkovém záběru na scénu nové inscenace Martinů – Česká rapsodie Bohuslavova. Foto: Igor Stančík
LUKÁŠ Matěj a další herci souboru HDJ v celkovém záběru na scénu nové inscenace Martinů – Česká rapsodie Bohuslavova. Foto: Igor Stančík

5.9.2020 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

První premiérou 81. sezóny na velké scéně Horáckého divadla bude v sobotu 5. září inscenace Martinů – Česká rapsodie Bohuslavova. 
Společně s titulem Heda Gablerová (bude mít premiéru 19. září) je hra o skladateli a houslistovi Bohuslavu Martinů jednou ze dvou inscenací, jejichž uvedení muselo Horácké divadlo (HDJ) kvůli koronavirovým opatřením před prázdninami zrušit a odložit. 
K vytvoření a nastudování hry o Martinů oslovilo divadlo slovenského dramatika a režiséra Dodo Gombára, mimo jiné bývalého uměleckého šéfa Švandova divadla v Praze (2010–2019). 


Gombár např. v roce 2009 režíroval lyrikál Michala Horáčka Kudykam ve Státní opeře Praha. Jako dramatik získal cenu Alfréda Radoka za text hry Hugo Karas. Do finále této soutěže se dostal též se svým textem Třetí věk. 

 

Linie osobností
Hra o Martinů je podle tvůrců obecně oslavou tvůrčího života. HDJ jejím prostřednictvím pokračuje v dramaturgické linii, v níž se věnuje kulturním osobnostem širšího prostoru Vysočiny. 
V minulosti se tak už jihlavští divadelníci pod vedením uměleckého šéfa Michala Skočovského věnovali osudům kněze, básníka a spisovatele Jakuba Demla (1878 Tasov–1961 Třebíč) a básníka, novináře, překladatele a spisovatele Jana Zahradníčka (1905 Mastník–1960 Vlčatín). Závěr letošní sezóny má patřit osobnosti staroříšského literáta, vydavatele a překladatele Josefa Floriana (1873-1941).


Bohuslav Martinů (1890 Polička-1959 Liestal, Švýcarsko) se řadí k nejvýznamnějších českým skladatelům. Společně s Antonínem Dvořákem patří ve světě k nejhranějším. 
Pocházel z rodiny obuvníka a pověžného Ferdinanda Martinů, narodil se ve věžní místnosti kostela svatého Jakuba v Poličce. „Je to sice asi deset kilometrů za hranicemi Vysočiny, ale když jsme se ptali lidí v Poličce, cítí se být na Vysočině,“ usmívá se dramaturg inscenace Jaroslav Čermák.  


Po studiích působil Martinů začátkem dvacátých let jako houslista v České filharmonii a jako úspěšný skladatel. V letech 1922–1923 se stal žákem Josefa Suka na mistrovské škole pražské konzervatoře. 
Od roku 1923 žil dlouhodobě mimo vlast. Pobýval v Paříži, po  Mnichovu (1939) a během druhé světové války se ocitl v nedobrovolné emigraci. Pro vysoký věk nebyl přijat do zahraniční československé armády.
Ve Francii se Martinů v roce 1931 oženil  a po obsazení Francie s manželkou emigrovali v roce 1941 do USA, kde s krátkými návraty zůstali až do roku 1953.
Poté žil převážně ve Francii, Itálii a Švýcarsku. Zemřel 28. srpna 1959 v nemocnici ve švýcarském Liestalu,  pohřben byl na Sacherově pozemku na Schönenbergu. V roce 1979 byly jeho pozůstatky převezeny do rodné Poličky, kde byl pohřben vedle své ženy Charlotty, zemřelé v předcházejícím roce. V rodné Poličce je zbudován jeho památník, jeho odkazu se věnuje Městské muzeum a galerie Polička.

 

Hra přímo pro HDJ
Původní divadelní hru o Martinů napsal Dodo Gombár přímo na zakázku Horáckého divadla. Text rozčlenil do pomyslných pěti vět. 
S využitím divadelní licence a obrazotvornosti podle tvůrců inscenace sleduje návaznost mezi dynamickým životem skladatele a jeho dílem. Od dětství a mládí v Poličce se dostává přes pražská léta až k jeho evropskému věhlasu a odplutí z Evropy v roce 1941.  
„Následujících 18 let jeho života je natolik intenzivních, že by vydaly na další inscenaci,“ vysvětluje J. Čermák, že s touto kapitolou života Martinů (pátou větou) se divák bude moci textově seznámit v programu inscenace.  


Ta pracuje s reprodukovanou i živou hudbou Martinů, kterou modifikoval David Rotter pro komorní kvarteto vytvořené speciálně pro tuto inscenaci (housle Pavlína Pulicarová, Julie Grabowska, violoncello Anna Čermáková nebo Šárka Kaňkovská, bicí Jan Fuchs, trubka Přemysl Hrubý).


„Hudebníci dělají tu inscenaci vysoce citlivou a rezonující,“ komentuje efekt živé hudby dramaturg Čermák.  
Scénografické pojetí hostujícího Toma Cillera volně akcentuje tvorbu malíře Jana Zrzavého, rodáka Vysočiny a blízkého přítele Martinů. Postavu Martinů ztvární Jakub Škrdla, Zrzavého si zahraje Josef Kundera.
Kostýmy navrhla hostující Lenka Odvárková, která sama pochází z Poličky. Na pohybové složce inscenace spolupracovala choreografka HDJ Denisa Musilová. 


Vedle kmenových herců souboru se v jedné z rolí představí hostující čerstvá absolventka JAMU Tamara Dikyová. S ohledem na termín její promoce se koná dnešní veřejná generálka inscenace   netradičně večer v 18 hodin. 
V rámci přípravy inscenace divadlo také úzce spolupracovalo s Městským muzeem a galerií v Poličce - Centrem Bohuslava Martinů. Večerní premiéře (19) bude zítra od 9 do 13 hodin předcházet možnost volně si prohlédnout zákulisí divadelní budovy. Na večerní představení je pak třeba přijít do hlediště Velké scény HDJ v rouškách. 

 

Výstava Martinů obrázky kreslící
Inscenaci o Martinů doprovodí v divadelní galerii V suterénu výstava kreseb Bohuslava Martinů, které zapůjčilo Centrum Bohuslava Martinů v Poličce.
Jak vysvětluje dramaturg HDJ J. Čermák, nachází se v uměleckém odkazu skladatele obrovská kolekce kreseb z let 1908-1923. Kreslil v etapě od studií na pražské konzervatoři do odjezdu do Paříže. 
„Jde na první pohled sice o naivní a neumělé obrázky – ty však hýří vtipem a dokládají Martinů výborný pozorovací talent a schopnost zachytit a s humorem zhmotnit to, co by slovy nevyjádřil,“ uvádí kurátorka výstavy, muzikoložka Monika Holá. V roce 2018 vydala publikaci nazvanou Martinů obrázky kreslící, která  doprovodí i stejnojmennou výstavu v divadle. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
02.10.2020 KulturaMolièrův Scapin míří na scénu HDJ v kolotočářském karavanu

Molièrova slavná komedie Scapinova šibalství v překladu Jiřího Žáka bude v sobotu 3. října třetí premiérou 81. sezóny Horáckého divadla na Velké scéně. V titulní roli sluhy Scapina ...

Komentáře (0)
02.10.2020 KulturaBábovky vyprodaly polenské kino

Obrovský zájem diváků provázel v neděli premiéru filmu Bábovky v městském kině Polná. Diváky v předsálí osobně vítal provozovatel kina Dukla Jihlava a kina Polná Jiří Šamonil (D-cinema). ...

Komentáře (0)
01.10.2020 KulturaDalší výstava spolku Ji.nA.K

Na pátek 2. října připravuje neformální spolek výtvarníků z Vysočiny Ji.na.k zahájení své už 14. společné výstavy. Výstava s názvem Jinak nic! bude zahájena od od 18 hodin při ...

Komentáře (0)
30.09.2020 KulturaMartinů na scéně: divadlo rozbalilo plátno

Titul MARTINŮ – Česká rapsodie Bohuslavova nastudovalo Horácké divadlo jako pokračování svého cyklu o osobnostech Vysočiny, v němž se už věnovalo Jakubu Demlovi a Janu Zahradníčkovi. ...

Komentáře (0)
29.09.2020 KulturaJihlavská muzejní výstava o hrách středověku získala Zlatého mamuta

Výstava Svět středověkých her, kterou loni na jaře připravilo Muzeum Vysočiny Jihlava, zvítězila v kategorii Muzejní cena v soutěži o Cenu Karla Absolona za popularizaci archeologie Zlatý ...

Komentáře (0)
27.09.2020 KulturaPelikánová, Poupě, Sýkora: mladí umělci v Alternativě

Do 18. října vystavuje v Galerii Alternativa při Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě trojice Šárka Pelikánová, Jan Poupě a Jakub Sýkora. Výstava v přízemí domu Komenského 10 nese titul ...

Komentáře (0)
26.09.2020 KulturaAbsolventi dramaťáku se po letech vrátili ke své divadelní Magdě L., 27

Po deseti letech se sešli někdejší žáci dramatického oboru ZUŠ Jihlava, aby pro jeden večer „oprášili“ svoji někdejší úspěšnou inscenaci Magda L., 27, svobodná. Čtyřicetiminutovou ...

Komentáře (0)
24.09.2020 KulturaFilharmonici a pěvci poděkovali lidem v první linii hudbou, ale i humorem

Na sedm měsíců vypočítalo vedení jihlavské filharmonie dobu, po kterou se těleso muselo obejít bez publika a bez živého hraní. Náročnou etapu ukončil v neděli 13. září Galakoncert Děkujeme. Hudebníci ...

Komentáře (0)
23.09.2020 KulturaPo covidové pauze jde divadlo DIOD do desáté sezóny se změnami ve vedení

Přes dvě tisícovky realizovaných akcí eviduje divadlo DIOD za dekádu své existence. Jeho jubilejní sezóna má vrcholit dubnovými oslavami desátého výročí. Jihlavští sokolové divadelní ...

Komentáře (0)
22.09.2020 KulturaNás by zavřeli už na straně čtyři a půl, komentoval Karel Brynda sklepácké Mlýny

Mimořádná atmosféra provázela středeční večer v sále Divadla Na Kopečku. Za osobní účasti spoluautora, někdejšího kmenového režiséra Horáckého divadla Karla Bryndy, se tu bezmála ...

Komentáře (0)
19.09.2020 KulturaGalerie pořádá dílny k výstavám

Na podzimní a zimní víkendy připravuje Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě dílny pro děti. Tvořivé dílničky pro děti od cca tří let věku vede v galerii edukátorka Pavlína Pitrová. ...

Komentáře (0)
18.09.2020 KulturaFestival Nultá generace zavede virtuálně publikum do Musea Kampa

Ode dneška do neděle patří Jihlava pátému Festivalu současného výtvarného umění Nultá generace. Tradiční zůstává obsahový princip festivalu, který představuje nadějné umělce ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net