Reklama
Dnes je neděle 25.02.2024     svátek má Liliana

Vystrčil o cestě na Tchaj-wan i o populismu


23.7.2020 Bez kategorie/Komentáře (35), autor:
Petr Klukan

O vysočinském senátorovi Miloši Vystrčilovi nebylo nikdy tolik slyšet jako v posledních měsících. Je to pochopitelné. Coby „druhý ústavní muž republiky“ se vyjadřuje k mnoha věcem a média s ním dělají rozhovory o sto šest.
Je zde ještě jeden důvod. Jako nástupce po Jaroslavu Kuberovi převzal i jeho úmysl navštívit Tchaj-wan, což se nelíbí Číně. Vystrčil vše pečlivě zvážil a rozhodl se jet. Navzdory Číně i českým politikům, kteří se bojí čínského ekonomického vlivu.
V červencovém rozhovoru pro časopis Euro Vystrčil vysvětluje: „Čína se více snaží dosáhnout toho, aby bylo po jejím, a to ve svobodných demokratických zemích vzbuzuje nějaký typ reakce.“ Vidí za tím i strach Číny z konkurence Tchaj-wanu, protože v Česku je nám na rozdíl od Číny Tchaj-wan skutečným obchodním partnerem. A připomíná čínský nákup Žďárských strojíren nebo hotelů. Nákup fungujících podniků nepřinesl nová místa ani know-how.

Prezidentovi nerozumí
„Nakonec nešlo o to, zda jet, či nejet na Tchaj-wan, ale o to, zda si zachováme rovnou páteř a nejvyšší hodnoty jako svoboda, demokracie, vláda práva, suverenita…“ řekl v rozhovoru.
Předseda Senátu Vystrčil zmínil i dalšího muže z Vysočiny, prezidenta Miloše Zemana, který dle Vystrčila byl dříve vždy spíše na pozici někoho, kdo říká, ať nás to stojí, co to stojí, budeme bojovat. A dnes?
„Nerozumím tomu, když mi najednou říká: ´Miloši, oni jsou velcí.´ Co na tom, že vyhrožovali druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli (Jaroslavu Kuberovi). Řekl jsem mu: „Víš přece lépe než já, že když ustoupíme, že to příště bude ještě dvakrát horší, že nás úplně sežerou a budeš poslouchat a chodit pořadovým krokem,“ popisuje v rozhovoru Vystrčil.

Pracovitý, ale populistický
Senátor se vyjádřil i k panu premiérovi Andreji Babišovi, který aby byl populární, udělá vše, co mu může získat body. A tak s velikonoční pomlázkou vyběhne v neděli, na největší křesťanský svátek, kdy je v televizi větší sledovanost, a ne až v pondělí.
„Co k tomu mám říct? Buď něco o hodnotách a zemi víte, nebo vyběhnete s pomlázkou, kdykoliv vám řeknou. Kde je pan premiér zakotvený? V čem?“ ptá se Vystrčil a dodává, že nezpochybňuje pracovitost premiéra, ale jeho způsob politiky, kdy si nejprve zjistí, co se bude líbit lidu, a pak to udělá.
Co je špatného na tom, když se plní přání lidí? oponoval redaktor časopisu Euro.
„Když budete žít tak, že budete dělat jen to, co je vám příjemné a prospěšné, velmi rychle skončíte. Skončil byste v morální i věcné bídě,“ vysvětlil Vystrčil s tím, že spousta věcí v životě, které musíme udělat, je nepříjemných.
A srovnává to s výchovou dětí: „Nutíte je do věcí, které samy nechtějí, ale jen proto, aby v životě obstály. Musíme jako politici najít sílu a říkat, přestože se vám tahle politika líbí a dělá vám dobře, dlouhodobě na to doplatíme. Odvaha postavit se populistickým opatřením bohužel klesá, protože kdo si to dovolí, bývá smeten.“
Dle Vystrčila může vůči takové politice odolávat právě Senát, kam senátoři nastupují na šest let. „Jste tu opravdu svobodný a nezávislý a můžete schvalovat i zákony, které jsou potřebné a nejsou populární,“ říká v rozhovoru předseda Senátu Vystrčil.

 

Diskuze k článku

Nový komentář

<-O-X->
Po švestkách po něm ani pes neštěkne.
blade | 2020-07-23 08:56:25 | Reagovat
Včera bylo pozdě. Pořád mele tu svou písníčku jako porouchaný gramofon. Pane senátore, odejděte. 
Strejček Nimra | 2020-09-13 09:20:20 | Reagovat
https://www.mzv.cz/taipei/cz/kultura_a_turistika/podminky_vstupu_na_tchaj_wan_aktualizace.html
blade | 2020-07-24 07:22:35 | Reagovat
.miliarda Číňanů..........slušná armáda...miliardový a bilionový každoroční kšefty, který s Čínou dělá nadnárodní kapitál ve snaze maximalizace zisku...........v honbě za ziskem jde nějaká morálka stranou ........kapitalistovii je úplně jedno, že pomáhá zrůdnýmu režimu......chce jen jeho zisk, zámeček, jachtičku.......i leckterý soudruh z ODS dělá-l v Číně kšefty, případně s čínským zbožím.......a proti tomu chce bojovat náš Miloš Vystrčil z Telče............
km | 2020-07-24 07:39:29 | Reagovat
Je až neuvěřitelný,že pár tisíc hlasů z vás může udělat druhého nejvyššího ústavního činitele. Však taky proto teď Pekarová a spolprasátka kvičí,aby jim na podzim neubyly hlasy,protože v parlamentních volbách nemají šanci. Pan předseda by se měl zamyslet,komu se zalíbil tím svým výletem a pro koho toto populistické gesto bylo. A taky pro koho dělala ODS svoji politiku,že padla až na dno hnojníku.
Dvořák | 2020-07-27 12:40:31 | Reagovat
Toto mne také štve. Nějaká tisícovka voličů (většina z domovů důchodců a spolustraníků) zněj udělala druhého nejvyššího činitele. To je pěkný borčus. A nyní si hraje na "velkého šéfa" (tady by měla platit také jiná pravidla pro zvolení). Ještě jsem neviděl  na nějakém zboží z Číny, že by tam bylo jméno výrobce z Tchaj-wanu (když nám pořád říkají, že obchod s Čínou je menší).
Strejček Nimra | 2020-07-31 09:17:13 | Reagovat
NEUVĚŘITELNÝ
Je až neuvěřitelný,že pár tisíc hlasů z vás může udělat druhého nejvyššího ústavního činitele.
Je až neuvěřitelný,že pár tisíc hlasů +
 / masivní nasazení Putinových agentur
a šíření hnusu, včetně vynálezu termínu: "homopedofilním sklonům"
----------------------------------
převzato:
Zamyšlení nad prezidentskými volbami.
Oldřich Lukáš:
"Zamyšlení nad prezidentskými volbami - veškerá legrace končí !!!
Ne, ne, milí přátelé!
Tyto prezidentské volby nejsou jen dalšími v předlouhé řadě bezvýznamných. Tentokrát jde o událost natolik významnou, že ovlivní zcela zásadně existenci každého z nás, našich rodin i naší země na dobu náramně dlouhou a možná nevratně. Pokud vám není osud vás, vašich blízkých i nás všech lhostejný, je naprosto nejvyšší čas dát stranou vše nepodstatné, vzít rozum a zkušenosti do hrsti a vyrazit k volebním urnám. To proto, že nadnárodní síly temna už nezakrytě vytáhly do boje za zničení bílé rasy, české země, našeho kulturního dědictví, hodnot, rodin, domovů, zkrátka všeho čím jsme. Pokusme se proto odložit uměle vytvořené předsudky, pomluvy a nenávistné projevy "expertů" ČT a ČR, jakož i Bakalových plátků a nahlédněme do politické kuchyně obou kandidátů!
Jiří Drahoš:
Přeskočme informace z netu o tom, že Drahošovu spolupráci (agent Bas)
Vynutila díky jeho homopedofilním sklonům, že odcizoval kolegům jejich nápady a patenty, že sepsal "vědeckou vítačskou chartu" pražské kavárny, která odstartovala polarizaci společnosti.
--------------------------------------------
. . . z vás může udělat presidenta.
 
Zdeněk | 2020-08-03 17:07:40 | Reagovat
SENÁT POSLEDNÍ POSJISTKA DEMOKRACIE
„Nakonec nešlo o to, zda jet, či nejet na Tchaj-wan, ale o to, zda si zachováme rovnou páteř a nejvyšší hodnoty jako svoboda, demokracie, vláda práva, suverenita…“

Senátoři Kubera a Vystrčil už nyní vešli do dějin "demokracie bez přívlastků".
Neříkám to anonymně, ani stydlivě, ale jako občan Ing. Arch. Zdeněk Gryc
 
Zdeněk | 2020-08-03 17:10:34 | Reagovat
oprava: pojistka
Zdeněk | 2020-08-03 17:11:43 | Reagovat
Ze všeho nejvíc by mne zajímalo, čí nápad je cesta na Tchaj-wan a kdo ji tak intenzivně protlačuje, že ani celkem slušný člověk jako pan Kubera neodolal...  Z,,
Zdenek,, | 2020-08-06 21:46:49 | Reagovat
Zdeňku, nevím co budou za nějakou dobu říkat obyvatelé Teplic a okolí o slušném panu Kuberovi. Aby se z toho lázeňského města kvapem nestěhovali. Doufám, že víš, o čem mluvím....
A ta cesta na Tchaj-wan je čistě gesto, které nic neřeší, akorát se Vystrčil chtěl zviditelnit. A do té cesty ho nejvíce "tlačili jeho partajní soukmenovci".
Strejček Nimra | 2020-08-09 10:06:16 | Reagovat
Ach jo ...
Hlavně >>> Čína = bu, bu, bu, bu a Rusko = bu, bu, bu, bu 

 
blade | 2020-08-12 10:32:40 | Reagovat
Tohle není politik, ale pouhý paklíč.
blade | 2020-08-12 15:32:30 | Reagovat
A co říkáte na ten kabaret s Amíkem v Senátu. Někteří borci by asi potřebovali volejbalové nákoleníky na kolena...ten Fischer měl snad orgasmy když mluvil Amík. Ti naši senátoři snad jdou proti PS a vlastním občanům při tomto složení. Nikde jsem neslyšel jak dopadl Amík na Slovinsku a v Rakousku, nic podrobného. Jó o Polsku hlavně , že tam přibude tisícovka amerických vojáků na jejich základnu
Strejček Nimra | 2020-08-18 09:02:27 | Reagovat
Myslím, si, že čínské vedení má jeho cestu maximálně na háku. Událost roku z toho dělají jen naše média. Zkuste si porovnat velikost a ekonomický význam nás a Číny. Opravdu přestaňme si hrát na svědomí světa, jen na to doplácíme a ostatní se nám smějí.

Snad všechny státy světa, včetně USA, respektují zásadu celistvosti Číny a s Tchaj-wanem jednají na úrovni náměstků ministrů.

Jen naši mopslíci tu zásadu porušili. Mnozí si svobodu vysvětlují tak, že mohou svobodně škodit.

Těch údajně 36 podnikatelů nejsou žádná ekonomická "esa" našeho průmyslu a obchodu. Důležití a kvalitní "hráči" už jsou dávno diky prezidentu Zemanovi "zaháčkováni" v Číně a nepotřebují si do ní zavírat dveře. Tahle Vystrčilova hra na potřebu vymezit se proti vládě a prezidentovi nepřinese ČR nic nového, ani dobrého.

Prostě malý politik s malým rozhledem, který k testu na covid by měl absolvovat ještě test logického myšlení.
blade | 2020-08-30 10:25:48 | Reagovat
Jsme jediný stát v Evropě, který nechce obchodovat s Čínou. Vystrčil rozhodl za všechny občany ČR, že nepotřebujeme stovky miliard až jednotky biliónů od Číny v rámci hedvábné stezky, ale postačí nám, když my naopak něco vložíme do provincie, která patří a vždy bude patřit Číně. O tom nemůže rozhodovat nějaký Vystrčil, ale občané Číny.
blade | 2020-08-31 09:49:37 | Reagovat
Ještě jeden snídaňový
Jak je možný že je čínský ministr zahraničních věci v Německu? Co tam dělá zástupce říše zla ? Proč tam není Tchaj-wanský ? To je nějaký divný. Ti Němci jsou asi bez základních hodnot a myslí jen na groše, jak to říká ten náš Vystrčil ze senátu. Chtělo by to senátore pokárat Merklovou až se vrátí z té rodinné dovolené:
blade | 2020-08-31 09:56:41 | Reagovat
Na poradě k zahraniční politice i k zahraničním cestám se sejdou čtyři ústavní činitelé, tři ze čtyř nesouhlasí a jeden si i přes nesouhlas udělá co chce. To je stejné jako když ve čtyřčlenné rodině tři nebudou souhlasit aby jste utratil všechny peníze a vy je přesto utratíte. Budou se pak s vámi radit? Budou vás zvát na další porady? 
blade | 2020-09-06 12:38:46 | Reagovat
ANONYM VSJEGDA GATOV
EU nápor dezinformací nezvládá. Střední Evropa papouškuje Rusko
Evropa Dezinformace, fake news, propaganda. Pojmy, které jsou v našem prostředí už pár let zabydlené. A jejich důsledky mohou být zásadní. Třeba při ovlivňování velkých politických událostí, jako jsou volby.
Ačkoliv americký prezident Donald Trump pojem fake news poněkud vyprázdnil, ve veřejném prostoru jsou lživé zprávy a manipulace neustále přítomny. Kdo má zájem na tom, pomocí dezinformací destabilizovat západní země a EU? Například o dezinformační kampani ze strany Ruské federace se mluví od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krymský poloostrov – tento krok vlastně informační agresi vůči EU ze strany Kremlu odstartoval. V posledních letech se do dezinformačního útoku ale pustila i Čína.
„Před koronavirovou krizí byl velký rozdíl mezi ruskou a čínskou propagandou. Rusko využívalo dezinformací hlavně od roku 2014, částečně už i předtím, ale od anexe Krymu se začalo intenzivně snažit. Rusko už má tedy šestiletou zkušenost. Čína naopak začala až během loňských protestů v Hongkongu a masivně začala šířit dezinformace až během koronavirové pandemie,“ popisuje v Checkpointu odborník na dezinformace Roland Freudenstein z bruselského Centra Wilfrieda Martense.
jako Dezinformace, fake news, propaganda. Pojmy, které jsou v našem prostředí už pár let zabydlené. A jejich důsledky mohou být zásadní. Třeba při ovlivňování velkých politických událostí, jako jsou volby.
Ačkoliv americký prezident Donald Trump pojem fake news poněkud vyprázdnil, ve veřejném prostoru jsou lživé zprávy a manipulace neustále přítomny. Kdo má zájem na tom, pomocí dezinformací destabilizovat západní země a EU? Například o dezinformační kampani ze strany Ruské federace se mluví od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krymský poloostrov – tento krok vlastně informační agresi vůči EU ze strany Kremlu odstartoval. V posledních letech se do dezinformačního útoku ale pustila i Čína.
„Před koronavirovou krizí byl velký rozdíl mezi ruskou a čínskou propagandou. Rusko využívalo dezinformací hlavně od roku 2014, částečně už i předtím, ale od anexe Krymu se začalo intenzivně snažit. Rusko už má tedy šestiletou zkušenost. Čína naopak začala až během loňských protestů v Hongkongu a masivně začala šířit dezinformace až během koronavirové pandemie,“ popisuje v Checkpointu odborník na dezinformace Roland Freudenstein z bruselského Centra Wilfrieda Martense.
Dezinformace, fake news, propaganda. Pojmy, které jsou v našem prostředí už pár let zabydlené. A jejich důsledky mohou být zásadní. Třeba při ovlivňování velkých politických událostí, jako jsou volby.
dAčkoliv americký prezident Donald Trump pojem fake news poněkud vyprázdnil, ve veřejném prostoru jsou lživé zprávy a manipulace neustále přítomny. Kdo má zájem na tom, pomocí dezinformací destabilizovat západní země a EU? Například o dezinformační kampani ze strany Ruské federace se mluví od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krymský poloostrov – tento krok vlastně informační agresi vůči EU ze strany Kremlu odstartoval. V posledních letech se do dezinformačního útoku ale pustila i Čína.
 r„Před koronavirovou krizí byl velký rozdíl mezi ruskou a čínskou propagandou. Rusko využívalo dezinformací hlavně od roku 2014, částečně už i předtím, ale od anexe Krymu se začalo intenzivně snažit. Rusko už má tedy šestiletou zkušenost. Čína naopak začala až během loňských protestů v Hongkongu a masivně začala šířit dezinformace až během koronavirové pandemie,“ popisuje v Checkpointu odborník na dezinformace Roland Freudenstein z bruselského Centra Wilfrieda Martense.
-------------------------------------------------------------------------
V Jihlavských listech jsou také specialisté - ANONYMOVÉ že ?
Koukejme na tu "úrodu"...
 
Zdeněk | 2020-09-06 16:59:04 | Reagovat
"Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale dávej si velký pozor na ty, co ji našli."


Voltair
blade | 2020-09-06 22:10:39 | Reagovat
Voltair se podepisoval PRAVDA NENÍ ANONYMNÍ
Zdeněk | 2020-09-07 09:56:51 | Reagovat
+ + +
+ + +
blade | 2020-09-07 14:21:16 | Reagovat
....včera byl pan Tchajwanec v TV na čt..........mluvil moc hezky.......o svobodě...........že nebudeme Číně podlézat..........v malém mi to připomínalo nadšení kolem 89............ale pak jsem si vzpomněl, jaké partaje je členem na ty stamiliardy ztracené v nekonečnu.......a už jsem mu nevěřil ani slovo........škoda..........
km | 2020-09-09 08:08:55 | Reagovat
.......a už jsem mu nevěřil ani slovo........škoda..........
K reklamnímu sdělení se nedokázalo vložit:
PAVEL FRANĚK: CHCI, ABY SE RODINÁM A SENIORŮM NA VYSOČINĚ ŽILO DOBŘE
Také by to uvítal Zdeněk Gryc, který nejenom dneska jel rád na kole
 
Zdeněk | 2020-09-09 22:38:21 | Reagovat
... jel rád na kole ... zřejmě má rám Made in Tchaiwan ... ale jo, proč ne  :-)

Ale Čína zakáže vstup na své území všem členům delegace předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchajwan. Firmám, které měly v této misi své zástupce, nepovolí vstup na svůj trh, uvedl web China Daily.

Čína se staví proti veškerým oficiálním stykům a výměnám mezi jinými státy a Tchaj-wanem, který považuje za neoddělitelnou součást čínského území, připomněl China Daily.

Čína je svrchovaná země a zcela demokraticky se vyjádřila, když řekla koho na svém území chce a koho ne. To samé dělá i USA, které jsou našim rádobydemokratickým vzorem, tak to není nic závadného.

Problém je u nás, když si nejsme schopni pohlídat pár takových Vystrčilů a Novotných, kteří jednají natruc v rozporu s naší oficiální zahraniční politikou a škodí tak naší zemi. Nejhorší na tom je, že oni (Vystrčil a Novotný) to své škodící jednání presentují jako "demokratické svobodné gesto", ve skutečnosti je to směs blbosti, hlouposti s cílem se zviditelnit.

Ono to, že máme demokracii, neznamená automaticky, že si každý může dělat co chce, máme nějaké limity a pakliže je poruší, pak to není o demokracii ale již o anarchii.
blade | 2020-09-10 17:30:30 | Reagovat
... jel rád na kole ... zřejmě má rám Made in Tchaiwan ... ale jo, proč ne  :-)

Ale Čína zakáže vstup na své území všem členům delegace předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchajwan. Firmám, které měly v této misi své zástupce, nepovolí vstup na svůj trh, uvedl web China Daily.

Čína se staví proti veškerým oficiálním stykům a výměnám mezi jinými státy a Tchaj-wanem, který považuje za neoddělitelnou součást čínského území, připomněl China Daily.

Čína je svrchovaná země a zcela demokraticky se vyjádřila, když řekla koho na svém území chce a koho ne. To samé dělá i USA, které jsou našim rádobydemokratickým vzorem, tak to není nic závadného.

Problém je u nás, když si nejsme schopni pohlídat pár takových Vystrčilů a Novotných, kteří jednají natruc v rozporu s naší oficiální zahraniční politikou a škodí tak naší zemi. Nejhorší na tom je, že oni (Vystrčil a Novotný) to své škodící jednání presentují jako "demokratické svobodné gesto", ve skutečnosti je to směs blbosti, hlouposti s cílem se zviditelnit.

Ono to, že máme demokracii, neznamená automaticky, že si každý může dělat co chce, máme nějaké limity a pakliže je poruší, pak to není o demokracii ale již o anarchii.
blade | 2020-09-10 17:30:40 | Reagovat
V Interview ČT24 řekl Rudolf Jindrák, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, něco ve smyslu, že mu před Vystrčilovou cestou volali z Německa, jestli jsme se nezbláznili a proč tak provokujeme, když víme, jak to dopadne. Jenže náš Senát nepracuje v zájmu ČR a jejích obyvatel.
blade | 2020-09-10 17:35:14 | Reagovat
 1. Jak se politika „jedné Číny“ vrátila do washingtonského portfolia, aneb Jedna dvě Čína jde, nese pytel mouky.


  Rituál je pokaždé v podstatě stejný. Sejdou se ministři, potřesou si pravicí a podepíší krátké prohlášení, že „vedení v Pekingu je jediným zákonným zástupcem celé Číny a Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí čínského území“. A je vymalováno.
  Států, které uznávají Tchaj-wan jako samostatný stát, bylo vždy ukrutně málo a v posledních letech jich jenom ubývá. Naposledy Tchajwance takto „obětovala“ Panama. Ale proč vlastně ne, vždyť od začátku šlo jenom o peníze a ty dává kontinentální Čína v posledních letech jednoduše větší.
  „Šekovou diplomacií“ si Tchaj-wan za desítky let koupil a udržoval loajalitu asi dvacítky zemí v Latinské Americe a Africe (mimo ně jej oficiálně uznává jen Vatikán). Kdyby je tchajwanský prezident každých pár let neobjel a nezeptal se, co je trápí a čím může být nápomocen, něco jako „tchajwanská ambasáda“ by už dávno neexistovalo. S rostoucí ekonomickou silou „rudé“ Číny je ale čím dál těžší (a dražší) hrát tuhle hru.
  Ztráta Panamy musí Tchaj-pej obzvlášť bolet – byla mezi jejími spojenci třetí největší ekonomikou. Podle expertů je to ale jen počátek řetězové reakce. „Teď přijde kaskáda,“řekl Financial Times bývalý mexický velvyslanec v Pekingu Jorge Guajardo, „Dominikánská republika, Honduras, Nikaragua a Paraguay se brzy pokusí o totéž, největší návnadou ovšem pro Peking zůstává Vatikán.“ Tchajwanský profesor mezinárodní diplomacie Huang Kwei-bo soudí, že z ústupem Spojených států z mezinárodní scény poroste čínský tlak na tyto země. Fakticky to znamená asi tolik, že iniciativa na poli „šekové diplomacie“ se přesouvá od Davida směrem ke Goliášovi. „Peking chce zmáčknout prezidentku Cchaj Jing-wenovou a v šekové knížce má k tomuto účelu k dispozici miliardy dolarů,“ soudí Robert Manning z washingtonského think tanku Atlantická rada.
  Shodujeme se, že se neshodujeme
  Cchaj Jing-wenová vládne na Tchaj-wanu, který se od roku 1949 považuje za legálního nástupce vlády Čínské republiky (již Mao Cetung v roce 1949 vyhnal z Pekingu), teprve rok. Čínská lidová republika (ČLR) nějakou Čínskou republiku pochopitelně neuznává a oficiálně hlásá „princip jedné Číny“, podle něhož je Tchaj-wan nedílnou součástí ČLR. Spojené státy naopak až do 70. let za legálního zástupce celé Číny uznávaly Tchaj-pej, během sbližování s Pekingem v 70. letech však zaujaly postoj chytré horákyně a pod patronátem Henryho Kissingera přišly se zdánlivě nesmyslným konceptem, který se kupodivu ujal. Říká se mu „politika jedné Číny“ a neznamená nic kontroverznějšího než prosté uznání faktu, že na obou stranách Tchajwanské úžiny sídlí nějaká vláda, která si dělá nárok na celou Čínu. USA se nikoho nesnaží rozsoudit, diplomatické styky od ledna 1979 ovšem pro změnu udržují už jen s Pekingem.
  Neznamená to, že by Washington hodil Tchaj-wan úplně přes palubu: závazek bránit ostrov je obsažen v dohodách, které schválil Kongres a zrušit je smí zase jen Kongres, takže prezident nemůže Tchaj-wan jen tak darovat Pekingu výměnou za ústupky v obchodní politice, jak se někteří Tchajwanci dnes obávají. Zároveň však koncept obsahuje implicitní očekávání, že si pevninská Čína ostrov (podobně jako Hongkong) nakonec stejně vezme, což připouští i spoluautor Kissinger. Pro tuto chvíli ovšem platí „konsenzus z roku 1992“ (přezdívaný též „pojďme se dohodnout, že se nedohodneme“), kdy americkou politiku jedné Číny vzaly za svou i Peking s Tchaj-pejí a v posledním čtvrtstoletí s její pomocí budovaly velmi těsný hospodářský vztah – Čína dnes odebírá rovných 40 procent tchajwanského exportu.
  Po většinu této doby brázdily úžinu čínské křižníky a dávaly vládě Kuomintangu (vládnoucí od 40. let) na vědomí, čí výklad „jedné Číny“ tady má na kahánku. První výrazná změna přišla až loni na jaře. Nejprve na Tchaj-wanu zvítězila Cchaj Jing-wenová, která sice o žádnou výraznou změnu neusiluje, ale její Demokratická pokroková strana (DPP) má silné fundamentalistické křídlo, jehož zástupci (s přídomkem „tmavě zelení“) hlásají, že Tchaj-wan je již fakticky nezávislý, a měl by tedy i formálně vyhlásit samostatnost. A do toho vtrhl na scénu nevypočitatelný Donald Trump.
  Přepůlíme Nikaraguu
  Když Trump v předvolební kampani zpochybnil – dnes se skoro zdá, že z dlouhé chvíle – politiku jedné Číny, vyvolalo to zděšení skoro u všech, kromě zastánců nezávislosti. Ti začali argumentovat, že s Trumpem v Bílém domě má Tchaj-wan historickou příležitost vykročit k nezávislosti, kterou nesmí promarnit. Začali dokonce spřádat plány na vyhlášení aliance s dalajlamou a ujgurskými separatisty. Všem ostatním bylo jasné, že hned potom by čínské křižníky už nepluly úžinou jen na hlídkové plavbě. Někdo to musel vysvětlit i Trumpovi, protože ten náhle prozřel a „jedna Čína“ se vrátila do washingtonského portfolia. Oddechli si všichni, v Pekingu i v tchajpejském prezidentském paláci, kde si o dějinných příležitostech myslí své. Pro Cchaj Jing-wenovou je prioritou číslo jedna „ostrovní Silicon Valley“, které sice také sotvakdy spatří světlo světa, ale aspoň při jeho budování nezmizí polovina odbytiště tchajwanského zboží.
  Ovšem mezistátní (vlastně „mezičínská“) krize mezitím ožila vlastním životem a nejprve se projevila rapidním úbytkem čínských turistů, které pekingské cestovky na příkaz shora začaly najednou vozit do jiných asijských destinací. Zároveň padla první kostička v dominovém efektu „šekové diplomacie“, kdy Peking přebral Tchaj-peji prvního a taky největšího člena klubu jeho přátel – Nigérii. Oficiální zastoupení potupně změnilo status na obchodní komisi, která se stěhovala z hlavního města Abuje do Lagosu. Brzy nato se Trump velmi sblížil se Si Ťin-pchingem a Tchaj-wan nadobro zmizel z jeho radaru.
  Cchaj se ve stejné době vydala na (možná poslední) spanilou jízdu po Nikaragui, Hondurasu, Salvadoru a Guatemale, aby všude rozdávala modré z nebe, v poslední jmenované zemi například transatlantickou dálnici za 100 milionů amerických dolarů. Přitom už začínalo být jasné, že strategické partnerství vydrží přesně tak dlouho, dokud se na místě neobjeví s šekovými knížkami zástupci pekingského ministerstva zahraničí. Největším kouskem v pekingském portfoliu má být plánovaná monstrózní investice do – teď se podržte – dalšího plavebního kanálu ve Střední Americe. Má vést skrz Nikaraguu a stát neuvěřitelných 50 miliard dolarů.
  Situace se v polovině roku ustálila na tom, že bez ohledu na ztrátu spojenců bude Tchaj-pej pokračovat v dlouhodobém kurzu, dokud to půjde. Většina Tchajwanců a voliči DPP zvlášť sice doufá ve formální nezávislost, nikde to už ale nehodlají vykřikovat. Finanční elita, z níž se rekrutují i hlavní sponzoři strany, si ze všeho nejvíc přeje co nejtěsnější vztahy s Pekingem, protože na tom závisí i podstatná část jejích zisků. Iniciativa v přetahované mezi malou a velkou Čínou se mezitím pomalu, ale jistě přesouvá na stranu té velké, která právě objevila kouzlo „soft power“.
  Jedná se samozřejmě zase o jiný eufemismus pro „šekovou diplomacii“, kterou Peking od Tchaj-peje jednoduše opsal, neboť může rozházet podstatně větší balík peněz. Do čítanek v Africe a Latinské Americe tak pomalu proniká nová dětská říkanka: Jedna, dvě, Čína jde, nese pytel mouky…
  Zdroj: euro 2017 2.  
blade | 2020-09-10 18:14:17 | Reagovat
VÝZVA PŘEDSEDY SENÁTU ...PRÁVĚ DNES
TLAMPAČ
 OLDŘICHA LUKÁŠE,
OSVĚDČENÉHO LHÁŘE V KAMPANI PRESIDENTA.
NYNÍ V JIHLAVSKÝCH LISTECH
NALEPENÉHO NA VÝZVU PŘEDSEDY SENÁTU,
KTERÁ ZROVNA DNES UKAZUJE NA TO JAK  VLÁDA,
NA ROZDÍL OD PŘEDSEDY SENÁTU "NA RŮŽÍCH ZASPALA"
-------------------------------------------------------------------------------
Miloš Vystrčil, předseda Senátu, na svém webu publikoval příspěvek, v němž se obrací na občany ČR. V celém znění jej přetiskujeme:
Vážení spoluobčané, milé děti,
vzhledem k tomu, že nám hrozí nákaza koronavirem a rozšíření epidemie mám k Vám 4 prosby:
První je - prosím, noste, používejte roušku. Snížte tím riziko vlastní nákazy a zejména potom snížíte riziko toho, že nakazíte ostatní.
Druhá prosba, pokud můžete, prosím, nenavštěvujte zdravotnická zařízení. Umožníte tím zdravotnímu personálu zabývat se vážnějšími případy a také se vyhnete místům, kde je nejvíce nemocí.
Třetí mojí prosbou je, zůstávejte doma. Zbytečně se nikde neshromažďujte, a pokud někde jste, tak se dívejte, jestli všichni okolo Vás také mají roušku.
A ta poslední prosba, prosím, žijte zdravě, buďte na čerstvém vzduchu, jezte ovoce a zeleninu a zejména dodržujte hygienická pravidla. Pokud toto uděláte, uděláte nejvíce pro sebe i pro ostatní a snížíte pravděpodobnost nákazy na minimum.
Děkuju Vám.
Držme se.
----------------------------------------------------------
 
Diskuze k článku
-------------
Pevzato od O. Lukáš
Coronavirus odkrývá pravdu o kavárně.
„Andreji, nás nekoupíš! Demisi!“
Podobná hesla vyřvával pražský kavárenský dav v posledním roce, kde se jen dalo. V jeho čele kráčeli
ziskuchtiví neziskovčíci, agenti landsmanšaftu, šiřitelé Sörosových ideí, vítači, zkrachovalí (porno)herci,
umělci všech ubohostí, devianti a další paraziti přisátí k rozpočtu státu, krajů či obcí.
A náhle – kde vzal, tu se vzal, na výlet se vydal pan Coronavirus. S potěšením zavítal i do České republiky, kde zprvu nenarážel na žádný odpor. Pak však došlo k vyhlášení nouzového stavu a začaly se zavírat penězovody.
A copak se nestalo! Nezávislí divadelníci, kteří tak zuřivě vedli svůj boj proti
Babišovi, najednou žebrají, aby jim Babiš kompenzoval dopady z řádění
coronaviru. Jelikož si neplatili sociální pojištění, prý teď nemůžou ani na pracák.
Söros jim nejspíš přiškrtil kohoutky, když se teď nedá nikde vyřvávat, urážet vlast,
šířit nenávist a rozbíjet společnost. Jenomže dnes, kdy státní rozpočet dostává
jednu ekonomickou ránu za druhou, nejde jen tak poskytovat mimořádné dotace
někomu, kdo do státního rozpočtu nic nepřinesl, jen z něj vydatně chlemtal.
Nutně by to bylo na úkor někoho potřebnějšího, kdo pro tuto zemi už něco
vykonal a kdo je v nouzi mnohem větší.
Kdyby ovšem kavárna vyrazila do ulic, nemocnic, vlaků, MHD a dalších veřejných
prostor za účelem jejich soustavného dezinfikování, to by byla jiná. Nebo kdyby se
neziskovčíci z Lékařů bez hranic hlásili na výpomoc do zdravotnických zařízení,
třeba jen jako pomocné síly v kuchyních. A pročpak agitátoři Člověka v tísni
nepobíhají po ulicích a místo žebrání o příspěvky nepomáhají nemohoucím lidem
v tísni? A copak dělají další politické neziskovky? Pročpak Minář, Bára Štěpánová
a jejich smečka nejdou příkladem a netráví milion chvilek na venkově rozdáváním
roušek s poučením, jak proti viru bojovat? Chtěli přeci jít včele a strhnout davy,
tak proč to nedělají?
 A kampak zalezli moralisté z Amnesty International,
Evropských hodnot s porno Jandou,
-------------------------------------
 nebo havlisti s Halíkem včele?
-------------------------------------
Že by jejich nezištnost byla jen proklamací a morálka fejkem?
Skutek jim nějak utek! Hned, jak se objevily první symptomy krize, zdrhli a vykašlali se na
lidi, na jejichž blahu jim prý tak moc záleží. Pražská kavárna mohla být konečně
jednou užitečná. Jenže komedianti s ostatními chamtivými neziskovčíky zmizeli
jak hraboši před poštolkami. Propásli tak jedinečnou příležitost, aby ukázali
národu, jak upřímně to s ním myslí a komu doopravdy slouží. I když – vždyť
nám to vlastně ukázali! A dokonale. Nikdy nezapomeneme!
blade | 2020-03-20 09:19:18 | Reagovat
------------------------------------------------------------------------------
blade říká:
Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle. Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
Toliko k Rudým buňkám architekte!
 
Zdeněk | 2020-09-17 17:14:52 | Reagovat
Jen doplním ...
Když jsem kdysi náhodou zabrouzdal sem na blog JL, tak se tu zrovna aktivně projevoval jistý pan Ctrl+c/v (zde nick Zdeněk). Po pár jeho příspěvcích jsem zjistil že ze sebe dělá antikomunistu, který má ty "správné" pravicové názory...

Pak tu máme tzv. lidovou slovesnost (určitě někdo máte z vyprávění lidí informace o době kterou jste neprožil či byl zrovna v kočáru). No a tou jsem ho nakrmil (viz. blade říká: Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14 Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum …) a čekal co se bude dít.
Ještě dodávám, že dobu Husáka jsem zažil v kočáru.

Dál to již znáte >>> pokud budete číst blogy i příspěvky nick Zdeněk >>> prezrentujíce se jako důchodce architek slouha komoušů jen, co jim na prkně stavokrálíkárny pokorně budoval sídla OV KSČ  :o)  Navíc ve své horlivosti napravit kolaboraci s komouši nyní dělá svými domotanými skazkami ostudu jeho modle VH.i nyni jeho nové modle Tchajvanci.  

Kdopak může za to, že komouše nepostavili po 89. mimo zákon ví snad každý, jen ten zdejší Ctrl+c/v (zde nick Zdeněk) to stále neví. A ještě zde šíří převzaté články nějakého Lukáše, o které nikdo nestojí. 
blade | 2020-09-18 09:36:28 | Reagovat
blade | 2020-03-20 09:19:18 | Reagovat
A ještě zde šíří převzaté články nějakého Lukáše, o které nikdo nestojí.
blade | 2020-09-18 09:36:28 | Reagovat
-----------------------------------------------------------------------------
PARDON,  TLAMPAČEM
O. LUKÁŠE JE KDO ?
----------------------------------------------------------------------------
Pevzato od O. Lukáš
Coronavirus odkrývá pravdu o kavárně.
„Andreji, nás nekoupíš! Demisi!“
Podobná hesla vyřvával pražský kavárenský dav v posledním roce, kde se jen dalo. V jeho čele kráčeli
ziskuchtiví neziskovčíci, agenti landsmanšaftu, šiřitelé Sörosových ideí, vítači, zkrachovalí (porno)herci,
umělci všech ubohostí, devianti a další paraziti přisátí k rozpočtu státu, krajů či obcí.
A náhle – kde vzal, tu se vzal, na výlet se vydal pan Coronavirus. S potěšením zavítal i do České republiky, kde zprvu nenarážel na žádný odpor. Pak však došlo k vyhlášení nouzového stavu a začaly se zavírat penězovody.
A copak se nestalo! Nezávislí divadelníci, kteří tak zuřivě vedli svůj boj proti
Babišovi, najednou žebrají, aby jim Babiš kompenzoval dopady z řádění
coronaviru. Jelikož si neplatili sociální pojištění, prý teď nemůžou ani na pracák.
Söros jim nejspíš přiškrtil kohoutky, když se teď nedá nikde vyřvávat, urážet vlast,
šířit nenávist a rozbíjet společnost. Jenomže dnes, kdy státní rozpočet dostává
jednu ekonomickou ránu za druhou, nejde jen tak poskytovat mimořádné dotace
někomu, kdo do státního rozpočtu nic nepřinesl, jen z něj vydatně chlemtal.
Nutně by to bylo na úkor někoho potřebnějšího, kdo pro tuto zemi už něco
vykonal a kdo je v nouzi mnohem větší.
Kdyby ovšem kavárna vyrazila do ulic, nemocnic, vlaků, MHD a dalších veřejných
prostor za účelem jejich soustavného dezinfikování, to by byla jiná. Nebo kdyby se
neziskovčíci z Lékařů bez hranic hlásili na výpomoc do zdravotnických zařízení,
třeba jen jako pomocné síly v kuchyních. A pročpak agitátoři Člověka v tísni
nepobíhají po ulicích a místo žebrání o příspěvky nepomáhají nemohoucím lidem
v tísni? A copak dělají další politické neziskovky? Pročpak Minář, Bára Štěpánová
a jejich smečka nejdou příkladem a netráví milion chvilek na venkově rozdáváním
roušek s poučením, jak proti viru bojovat? Chtěli přeci jít včele a strhnout davy,
tak proč to nedělají? A kampak zalezli moralisté z Amnesty International,
Evropských hodnot s porno Jandou, nebo havlisti s Halíkem včele?
Že by jejich nezištnost byla jen proklamací a morálka fejkem?
Skutek jim nějak utek! Hned, jak se objevily první symptomy krize, zdrhli a vykašlali se na
lidi, na jejichž blahu jim prý tak moc záleží. Pražská kavárna mohla být konečně
jednou užitečná. Jenže komedianti s ostatními chamtivými neziskovčíky zmizeli
jak hraboši před poštolkami. Propásli tak jedinečnou příležitost, aby ukázali
národu, jak upřímně to s ním myslí a komu doopravdy slouží. I když – vždyť
nám to vlastně ukázali! A dokonale. Nikdy nezapomeneme!
blade | 2020-03-20 09:19:18 | Reagovat
 
Zdeněk | 2020-09-18 11:27:45 | Reagovat
Kdopak může za to, že komouše nepostavili po 89. mimo zákon ví snad každý, jen ten zdejší Ctrl+c/v (zde nick Zdeněk) to stále neví. A ještě zde šíří převzaté články nějakého Lukáše, o které nikdo nestojí. 
blade | 2020-09-20 14:47:32 | Reagovat
....v Číně komunistická totalita.......... americká demokracie hnije a upadá...............taky blbě.........nejhorší je, že sluníčkářští idioti ještě ze setrvačnosti propagují multikulti.......přitom to nefunguje ani v jejich vzoru..........teď byla v TV nějaká bába od lékařů bez hrabic a začala vykládat, že  vyhořelý tábor v Řecku a bída migrantů je naše odpovědnost......NAŠE!!???.........od té doby špatně spím.........


https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-milice-domobrana-protesty-volby-obcanska-valka-blm-boogaloo-bois-nfac.A200909_135557_zahranicni_aha
km | 2020-09-14 07:23:52 | Reagovat
POZVÁNKA NA LAVIČKU VH + šest stovek
Hlavně Zdendo nezapomeň,
že ta lavička musí být pořádně vypolstrovaná.
Aby společensky unavený bezďák měl pohodlné spočinutí. A Havlova lahvička při ruce na památku tohoto alkoholika takového bezďáka také potěší. Bude vyřvávat spokojeně tuřím hlasem: Sláva Havlovi. Tak nezapomeň !
čtenář | 2016-04-13 13:14:57 | Reagovat

Jé Zdendo, ty tolik bažíš po nějaké pozvánce?
Tak já tě zvu do Prahy na nejbližší demonstraci proti islamizaci Evropy, termíny budou předem včas oznámeny. Sleduj to na příslušných webových stránkách. Tak se budu těšit, jsi přece vlastenec a jestli jsi věren ideálům Masarykovým, neplatí pro tebe žádné výmluvy (ani věk!)! 
čtenář | 2016-04-13 13:23:08 | Reagovat
----------------------------------
Málem bych si nevšiml, že dědoušek zase zakvičel.
 Dědo, není vám ani trochu stydno, srovnávat Prezidenta Osvoboditele TGM s takovou špínou, jakou byl Venca Lahev? Jen stáří vás omlouvá. Tak se uklidněte, váš milovaný Bělobrádek
vám dá v prosinci šest stovek,
 to se budete mít. Tak ať vám slouží !
čtenář | 2015-06-10 17:15:47 | Reagovat
 
Zdeněk | 2020-09-17 16:43:30 | Reagovat
Už je to uděláno, už je to hotovo - jako v té opeře. Náš senátorek bude opět přesedou. Opravdu ten náš Senát je něco.
Já jsem si vždy bláhově myslel, že ten Senát bude odstraňovat chyby z PS, ale on dělá vše, aby to nešlo v tomto státě ku prospěchu, ale naopak. Madam ze Žďáru n.S. má na 6 let vystaráno a bude škodit jako to dělala dříve, ale zde nyní bude více  na očích a bude plácat ty svoje nesmysly
Strejček Nimra | 2020-10-15 09:09:38 | Reagovat
Reklama
23.02.2024 Bez kategorieNagyová (ANO) k Čapímu hnízdu: Nikdy se to nemělo dostat před soud

Jihlavská zastupitelka Jana Nagyová (ANO) byla podruhé nepravomocně osvobozena Městským soudem v Praze v kauze možného podvodu při čerpání dotace na Farmu Čapí hnízdo. Kromě Nagyové byl ...

Komentáře (2)
16.02.2024 Bez kategoriePoslanec Koten (SPD) považoval bundy biatlonistů za ukrajinské

Je Nové Město ještě na Moravě nebo na Ukrajině? Tuto otázku na svém facebookovém profilu položil poslanec Radek Koten (SPD). Obul se do organizátorů Mistrovství světa v biatlonu kvůli bundám ...

Komentáře (3)
07.02.2024 Bez kategorieExprimátorka K. Koubová: S výběrem pana Lindovského jsem spokojená

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (0)
02.02.2024 Bez kategorieP. Paul: S nominací M. Lindovského souhlasím

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (1)
02.02.2024 Bez kategorieRadek Hošek: Město neumí a nemá podnikat

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (0)
19.01.2024 Bez kategorieKrajský radní P. Hájek (STAN) už není starostou Těchobuze

Radní Kraje Vysočina Pavel Hájek (STAN) po dlouhých letech skončil ve funkci starosty obce Těchobuz na Pelhřimovsku. Důvody proč rezignoval, vysvětlil na svém Facebooku: „Do funkce starosty ...

Komentáře (0)
16.01.2024 Bez kategoriePrioritou pro mě je obecný prospěch, říká Šoula, nový jihlavský zastupitel za STAN

Vojtěch Šoula se stal novým jihlavským zastupitelem za STAN. V listopadu 2023 nahradil zastupitelku Miroslavu Zápotočnou, která rezignovala. JL mu položily několik otázek. Na jaká témata ...

Komentáře (2)
11.01.2024 Bez kategorieKafková: Příčí se mi upírat dědicům právo na vrácení majetku

JL položily jednu otázku opoziční jihlavské zastupitelce Tereze Kafkové (PiFo): Na posledním prosincovém jednání městského zastupitelstva jste se zdržela hlasování v bodě 45: Návrh ...

Komentáře (1)
11.01.2024 Bez kategoriePaul: Liberální myšlení je v problémech, ale ve svých vlastních

JL položily dvě otázky jihlavskému zastupiteli Petru Paulovi (SPD). Na posledním prosincovém jednání městského zastupitelstva jste se zdržel hlasování v bodě 45: Návrh na projednání ...

Komentáře (0)
05.01.2024 Bez kategorieSkořepová: Věřím v důležitost zastávat zodpovědné postoje

Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili odměny pro čtyři koaliční zastupitele za práci vykonanou mimo pracovní poměr pro rok 2024. Z koalice se jako jediná zdržela hlasování ...

Komentáře (0)
30.12.2023 Bez kategorieKoubová: Workoholismus je závislost jako každá jiná

Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili odměny pro čtyři koaliční zastupitele (David Beke – ODS, Marie Palánová – KDU-ČSL, Jiří Kotlík a Magdaléna Skořepová ...

Komentáře (0)
26.12.2023 Bez kategorieKuchyňa: Jsem zastánce modelu jaký je na Praze 7

Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili odměny pro čtyři koaliční zastupitele (David Beke – ODS, Marie Palánová – KDU-ČSL, Jiří Kotlík a Magdaléna Skořepová ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net