Dnes je středa 08.05.2024     svátek má Statní svátek

Společně sdíleli naděje v demokratizaci života, a pak i zklamání z jejich zmaření

PARTNEŘI - výtvarníci Jiří John a Adriena Šimotová na společném portrétu z mládí. Foto: archiv OGV Jihlava
PARTNEŘI - výtvarníci Jiří John a Adriena Šimotová na společném portrétu z mládí. Foto: archiv OGV Jihlava

18.7.2020 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Měla trvat do 24. května, byla však prodloužena do 2. srpna. Ještě do poloviny letních prázdnin tedy mohou příznivci výtvarného umění navštívit v jihlavském galerijním domě v Komenského ulici výstavu nazvanou Dvojí obrazotvornost, Návrat v návratu.

Podle slov kurátora Pavla Brunclíka se výstava pokouší přispět k rozšíření povědomí o významu uměleckého odkazu partnerské tvůrčí dvojice výtvarníků Adrieny Šimotové († 2014) a Jiřího Johna († 1972).

John přibyl na studia výtvarného umění do Prahy z rodné Třeště, kde do té doby žil s výjimkou totálního nasazení za okupace. Pocházel z chudé rodiny, za 2. světové války se učil zámečníkem a instalatérem a pracoval ve venkovské továrně.

Naproti tomu Šimotová, rodačka z Prahy, pocházela z česko-francouzské rodiny spjaté s masarykovskými tradicemi první republiky.

Oba umělci studovali na Státní grafické škole u prof. Balaše, spolu pak na VŠ uměleckoprůmyslové u prof.  Kaplického. Společně byli i členy výtvarné skupiny UB 12.

„V uzavírající se (či uzavírané) československé společnosti padesátých let s ním i mnoha jinými sdílela naděje v demokratizaci společenského života, které rostly v letech šedesátých, i zklamání z jejich zmaření,“ komentuje kurátor výstavy vztah Šimotové a Johna v tehdejší složité době.

 

Na Vysočinu patří

Aktuální výstavu v Jihlavě uspořádala OGV ve spolupráci s Nadačním fondem Adrieny Šimotové a Jiřího Johna. Obě tyto osobnosti na Vysočinu logicky patří.
John v Třešti nabíral od dětství podněty pro svoji pozdější tvorbu z venkovského života a pozorování přírody.

„Do Třeště pak za ním a s ním jezdívala jeho žena Adriena, která ve svých pravidelných návštěvách pokračovala i po jeho předčasné smrti v roce 1972, při návštěvách jeho rodičů, zejména Johnovy matky, k níž měla hluboký, přátelský vztah…,“ popisuje Bruclík.

Světový záběr Šimotové a Johna ilustruje mimořádný výčet jejich výstavních aktivit i získaných prestižních ocenění. Stejně tak stálá aktuálnost jejich tvorby, která dodnes oslovuje milovníky umění i kurátory výstav.

V regionu Vysočiny byla např. Johnova práce v posledních letech zařazena do výstavy Hory, skály, kameny v jihlavské OGV (2007), anebo v loňském roce do silné výstavní přehlídky Vrchovina, krabatina, mrchovina, kterou připravila Galerie Zóna pro umění 8smička v Humpolci.

 

Každý sám i společně

Podle kurátora Brunclíka se současná jihlavská výstava přiřazuje k nemnoha společným prezentacím jejich tvorby, je z nich nejucelenější, a je první poté, co ze světa odešli oba.

Johnovu reflexi krajiny dětství v Třešti dokládá řada maleb z raného období - Zima (1947), Zimní plán (1951), První sníh (50. léta), Pole (1952). Během šedesátých a na počátku sedmdesátých let se pak stal jednou z profilujících osobností českého výtvarného umění.

V Praze podle kurátora Brunclíka přibylo do Johnova námětového okruhu město, městské prostředí, i v určité souvislosti s dobovou tendencí tzv. civilismu: „Johnův talent se rovnoměrně rozvíjel v malbě, grafice, a vedle toho se přesvědčivě uplatnil také v ilustraci i dílech pro architekturu.“

Jak připomíná Brunclík, byl Johnovi z českého prostředí vedle jeho ženy zvláště blízký Václav Boštík: „Počátkem padesátých let přenechal Boštík Johnovi a Adrieně svůj ateliér. Od poloviny padesátých let pak (na Johnovo pozvání) spolu pracovali na Památníku židovských obětí v Pinkasově synagoze v Praze,“ popisuje kurátor etapu, kdy po dobu pěti let John s Boštíkem na stěny synagogy společně zaznamenávali bezmála osmdesát tisíc jmen obětí nacistické zvůle.

Zastoupení Johnovy tvorby na výstavě v OGV lze podle kurátora chápat jako do značné míry reprezentativní i z hlediska struktury oborů, v nichž pracoval. Naproti tomu mnohotvárnost díla Šimotové vedla tvůrce výstavy k odlišné koncepci prezentace.

Výtvarnice postupně opustila klasické grafické a malířské techniky a různými způsoby pracovala s kresbou, frotáží (prokresbou), papírem či textilem, s perforací, transparencí, vrstvením kreseb, prolínáním rubových a lícových stran, se šablonami, fotografickým obrazem atd.

Na výstavě jsou větší měrou zastoupena díla, v nichž navazovala na vztahy s blízkými (např. dlouho nevystavovaná textilní koláž Rodiče Jiřího Johna – 1974 nebo obraz Mrtvá hlava z roku 1973, v němž jsou rozpoznatelné rysy Johnovy tváře).

Jsou zde díla, v nichž se autorka vztahovala ke své matce (Maminka z r. 1985, Maminka z r. 1986) a spolu s nimi také objekt Co zbylo z anděla (1979 – 80).
„V něm navazovala na siluetu matčiny postavy v jejím pozdním věku, ta je také zobrazena na grafice Velká překážka (Anděl) (1976),“ vysvětluje kurátor. Do těchto souvislostí podle něho patří také Čekání (1974), v němž reflektovala svoje vzpomínky na babičku Mathyldu a tetu Adrienu.

Připomenuta je i Šimotové literární tvorba shrnutá v knihách Uvnitř-vně (malá sdělení) a Hlava k listování. Výstavu doplňuje formou zvukového záznamu četby.
Během únorové vernisáže byl také představen soubor studií Adriena Šimotová 2016 I/II, vydaný Nadačním fondem Adrieny Šimotové a Jiřího Johna, a ediční projekty tohoto nadačního fondu a nakladatelství Arbor vitae, v nichž má být v brzku prezentována tvorba Jiřího Johna.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
21.04.2024 KulturaRegion Press Foto nyní v Jaroměřicích

Po krajském městě se výstava Region Press Foto 2023 přestěhovala do prostor jaroměřické radnice. Bude zde k vidění až do 27. června. Jedná se o jedenáctý ročník výstavy, která má ...

Komentáře (0)
20.04.2024 KulturaZhořské rojení završila premiéra Včelince

ZHOŘ (jv) – U rozehřátých kamen a před zaplněným hledištěm sálu místního hostince U Vítků odehrál v sobotu ochotnický soubor Včelinec ve Zhoři premiéru své nové inscenace, komedie ...

Komentáře (0)
19.04.2024 KulturaPo ochotnících z Rantířova podporují hospic Bárka také ti z Luk nad Jihlavou

Své nastudování Krkonošské pohádky Jak si Krakonoš s Trautenberkem vyměnili hospodářství uvedli v březnu úspěšně ochotníci z divadelního souboru v Lukách nad Jihlavou. V dubnu ho pak ...

Komentáře (0)
18.04.2024 KulturaOd konce udržitelnosti projektu a po covidu se využití univerzitního centra proměnilo

V úterý 19. března uplynulo 20 let od momentu, kdy tehdejší rektor Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška a tehdejší starosta Telče Roman Fabeš podepsali smlouvu mezi městem Telčí a ...

Komentáře (0)
17.04.2024 KulturaProjekce: příběh ženy, která se vyrovnala s následky útoku

Producentka Maja Hamplová bude protagonistkou projekce a besedy pořádané 17. dubna od 20 hodin Centrem dokumentárního filmu v Kině Dukla Jihlava. Na pořadu bude dokumentární film Moje nová tvář, ...

Komentáře (1)
16.04.2024 KulturaVýstupem z projektu na hradě Štamberku je také kniha

Aktuálně vydaná kniha kolektivu autorů Hrad Štamberk u Telče mapuje nedávné výzkumy a práce provedené na zřícenině hradu Štamberka, který leží na návrší nad obcí Řásná. Ústav ...

Komentáře (0)
12.04.2024 KulturaVýtěžek knihy s happyendem půjde na charitativní účely

„Knížce se daří,“ říká autorka v zimě vydané knihy No, co je Renáta Tomsová z Jihlavy, která svůj profesní život věnuje zpracování účetnictví a daní. Současně jako odborný ...

Komentáře (0)
14.04.2024 KulturaPříběh se jí rozvíjí při procházkách s buldokem

„Cílem bylo napsat lehké odpočinkové a možná i úsměvné čtení především pro dámy. Vím ale, že knížku čtou se zaujetím i pánové,“ říká ke své knize Sólo pro motýly Petra ...

Komentáře (0)
12.04.2024 KulturaČtyři nástrojové koncerty zazní během jediného večera

Hned čtyři stěžejní nástrojové koncerty zazní během jednoho večera v podání mladých sólistů, členů Filharmonie G. Mahlera Jihlava. Stane se tak 14. dubna při Jarním koncertu nazvaném ...

Komentáře (0)
12.04.2024 KulturaDělat věc na kšeft, to je začátek konce, podtrhuje umělecký šéf Horáckého divadla

Klasické drama Johna Steinbecka, dokumentární komedii o okolnostech založení a dalším směřování jihlavské hokejové Dukly, původní komedii o úřednici, která kvůli ezoterice „odkláněla“ ...

Komentáře (0)
11.04.2024 KulturaOrel mořský se vrátil zpět do přírody

V polovině loňského července našli v lokalitě hornocerekvického lomu tři chlapci vyhladovělé mládě orla mořského. I přes profesionální péči se zdravotní stav orla komplikoval, nakonec ...

Komentáře (0)
11.04.2024 KulturaPříznivci zachování staré tělocvičny nabídli městysi bobrovky na střechu

Jak JL už dříve informovaly, byl dřevěný objekt bývalé tělocvičny nad školním areálem ve Stonařově v srpnu 2023 Ministerstvem kultury ČR nepravomocně prohlášen za památkově chráněný. ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net