Reklama
Dnes je neděle 03.03.2024     svátek má Kamil

Primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava): S ANO? To není cesta

PRIMÁTORKA Jihlavy Karolína Koubová před tabulí s vyznačenými spory o vodohospodářské tématice. Takto přehledně to zpracovala spolu s magistrátem právě brněnská advokátní kancelář Bánský, která však městu dala výpověď. Ve vodohospodářském sporu nás velmi posunuli, říká i přesto primátorka. Foto: Petr Klukan
PRIMÁTORKA Jihlavy Karolína Koubová před tabulí s vyznačenými spory o vodohospodářské tématice. Takto přehledně to zpracovala spolu s magistrátem právě brněnská advokátní kancelář Bánský, která však městu dala výpověď. Ve vodohospodářském sporu nás velmi posunuli, říká i přesto primátorka. Foto: Petr Klukan

27.4.2020 Bez kategorie/Komentáře (9), autor:
Petr Klukan

Za ten rok a půl se udělalo víc než za minulé volební období, říká v rozhovoru JL primátorka Jihlavy Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

Vysočina má dosud stále nejmenší počet nakažených koronavirem. Počet nemocných se ale bude zvyšovat. Jak je město připraveno na epidemii?
Dvakrát týdně se schází krizový štáb města, schází se krizový štáb kraje, myslím, že jsme připraveni jak po stránce hygienické, tak po stránce zdravotní.
Podařilo se stabilizovat to prvotní napětí, kdy nebyl zdravotnický materiál, nebyly roušky. Nyní už máme víc informací, které jsme schopni sdílet mezi sebou. Víme, co nás čeká, do čeho jdeme.

Jak z vašeho pohledu pracuje kraj?
Kraj zareagoval velmi dobře, připravil nemocnice. Pro mě byl asi největší problém přetíženost zdravotnického personálu, který musel komunikovat s velkým počtem pacientů, kteří si nebyli jistí, co mají dělat. To už je rozptýleno, neboť jsou zřízeny krizové linky, kde se to lidé dozvědí, informace, které potřebují.
Ten velký šok a velký tlak se v předminulém týdnu podařil opatřeními rozptýlit.

Považujete vládní opatření za dostatečná, nebo naopak za přehnaná?
Přehnaná si nemyslím, možná nesystematická, ale vidíme, jak se potýká s epidemií například Velká Británie. Jsem ráda, že jako národ jsme se semkli. Velmi precizně dodržujeme nařízení a klobouk dolů za vlnou solidarity, že se během tří dnů svépomocí zarouškovalo celé Česko. To je něco, před čím smekám.
Je to o odpovědnosti každého z nás. Opatření mají své díry, ale situace se vyvíjí. Každým dnem máme nové informace, některé jsou protichůdné, ale myslím, že těžko soudit, uvidíme zpětně. Důležité je se z toho poučit.

Přijde ekonomický propad. Máte již pro město vypracovaný nějaký krizový scénář?
Pracujeme na něm. Stopli jsme přípravu nových investic, ale budeme pokračovat na tom, co je rozpracované. Předpokládáme, že příjmy ze sdílených daní budou asi o 8 % nižší. Takže provádíme raději desetiprocentní škrty.
Pracujeme na plánu, jaké budeme dělat intervence. V tuto chvíli máme na stole peníze EU, které mohou mířit jednak na pomoc s koronavirem, jednak na boj proti nezaměstnanosti - podpora malého a středního podnikání. Teď zjišťujeme, jaké jsou možnosti, abychom mohli trochu napumpovat ekonomiku z peněz, které jsou na to určené.

Například opoziční zastupitel R. Šedivý z ANO již napsal, že by se dalo ušetřit na multifunkční hale.
Multifunkční halu zatím ponecháváme, protože je to budoucí investice. Počítáme, že v jednu chvíli bude potřeba zaměstnat profese, které v tuhle chvíli stojí. Není dobrá cesta stopnout úplně všechno, měli bychom být schopni tu pobídku odstartovat i my. Ty profese potřebují práci.

Nabízí se stopnout třeba příspěvkovou organizaci kulturní agenturu, kterou chcete zřizovat.
Do agentury nedáváme žádné peníze, to je naplánováno až na příští rok. Teď hledáme ředitele. Nechceme to stopnout jen kvůli tomu, že je stav krize. Potřebujeme tento půlrok sehnat ředitele, aby další půlrok mohl připravovat, aby příští rok mohla organizace začít fungovat.
V rámci přípravy je rozumné to podržet. Až bude potřebovat rozhýbávat ekonomiku, abychom měli čím.

K zásadním rozhodnutím, a k těm se v propadu ekonomiky jistě město dostane, budete potřebovat dostatek hlasů – tedy silnou koalici, kterou nemáte. Nepřehodnotíte situace a nechuť k určitým stranám, třeba ANO, a nebudete s nimi vyjednávat?
Jedna věc jsou nechutě, druhá věc je přístup kolegů z opozice, kdy není úplně konstruktivní, abych to řekla kulantně. Koalice se domluvila, že budeme jednat s ČSSD, uvidíme, jak to dopadne.
Koalice je menšinová, to nás nutí s opozicí komunikovat, což si nemyslím, že je špatně. Zavedli jsme kromě koordinační skupiny na vodu pravidelné semináře před zastupitelstvem, aby se mohli doptat, zjistit si informace. Myslím, že je to cesta. Názorově se nemusíme shodnout, ale když máme prostor se bavit o smyslu věcí, i v opozici nalézáme hlasy, které jsou potřeba k prohlasování.

S ČSSD už ale jednáte velmi dlouho.
Námluvy s ČSSD budou trvat do června, teď se to bohužel zastavilo. Z mého pohledu je funkční i to, že budeme jako menšinová vláda představovat projekty, které budeme komunikovat s opozicí, a oni se buď přidají, nebo nepřidají.
Poslední zastupitelstvo ukázalo jednu zajímavou věc. Nekonstruktivní opozici ANO – je v ní pár zastupitelů, kteří vyhrožují trestním oznámením, kteří zastrašují, kteří musejí do všeho za každou cenu i neodborně zasahovat.
Když ze zastupitelstva na protest zástupci za ANO odešli, veškeré materiály se projednaly z 90 % pro. Připomínky zbylé opozice byly věcné a konstruktivní a najednou to fungovalo v jiné atmosféře. Ten vliv zastrašování dvou tří členů ANO je i na ně evidentně velký.
To je odpověď na otázku, jestli s nimi uvažujeme o koalici: Nebyli bychom se schopni domluvit. To není cesta.

Před časem jsme psali, že se kvůli opozici vyhodilo 100 tisíc korun za nesmyslně svolané zasedání zastupitelstva. Nyní jste vy, jako koalice, vyhodili přes 3,5 milionu korun za práci Advokátní kanceláře Bánský, Helmová (AKBH), kterou teď budete měnit, a nic se vlastně nepohnulo.
Záleží na úhlu pohledu. Vůbec si nemyslím, že by se to nikam nepohnulo. Za osm měsíců jsme dospěli k tomu, že jsme zahájili vyjednávání s protistranou a připravujeme velkou dohodu, což není málo. Příprava trvala celý minulý rok. Nebyla jednoduchá, AKBH nám pomohla utřídit si myšlenky, způsob práce tak, abychom mohli pokračovat.
Tu dohodu můžeme zvládnout. To je zásadní. Buď se budeme soudit dalších mnoho let, anebo budeme schopni nároky zmenšit - na polovině se dohodnout a druhou polovinu nechat doběhnout soudy, když se nedomluvíme.

Suma 3,5 milionu korun je to ale velká.
To nezpochybňuju. Kdyby nebylo AKBH, byl by tu AK Ondruš, a nejsme tam, kde jsme. Nestálo by to 3,5 milionu, ale 1,5 milionu za práce, které bychom mu zaplatili, ale stálo by nás to rozdělaných moc kauz, které by byly takzvaně slepé, které nikam nevedou a nevedou k úspěchu.
Také bychom platili, ale o všem by věděl jeden náměstek a byli bychom prakticky na začátku. Že jsme se dostali sem, je díky AKBH.
Můžeme se handrkovat, zda to stálo hodně peněz, nebo ne, ale bez nich bychom se dál neposunuli: Memorandum, tam, kde jsme, jak kauzu známe, AKBH vytvořila i tuto mapu (primátorka ukazuje na velkou tabuli s rozkreslenými spory o vodohospodářský majetek). Doteď jsme byli informováni jen kuse. Je tam spousta věcí, na kterých jsme se neshodli, ale posunuly nás.
Do budoucna není možné táhnout spor o vodu, nemůžeme opravit silnice, protože děláme nové povrchy nad kanály, které jsou 70 let staré.

Z výpovědi advokátní kanceláře Bánský lze mezi řádky číst, že město jedná až nekompetentně. Působilo to velmi tvrdě.
Z mého pohledu je to tak, že tato advokátní kancelář měla velký zájem případ dodělat, ale nepodařilo se nám narovnat pravidla fungování podle nás, tak odcházejí.

Nemůže to tak dopadnout i s další kanceláří?
Nemyslím si to. Úřad s nimi spolupracuje už dlouho, máme s nimi velmi dobrou zkušenost, takže víme, do čeho jdeme.

Takže si myslíte, že další výměnu advokátní kanceláře i ty peníze obhájíte?
Rozhodně. Já v tom mám klid.

Máte za sebou rok a půl vládnutí. Jak byste se sama oznámkovala?
Vzhledem k tomu, že jsem za minulé volební období viděla, jaké penzum práce se udělalo - byla jsem u toho jako radní i jako opoziční zastupitelka tak musím říct, že za ten rok a půl se udělalo víc než za minulé volební období. A jsem na to hrozně pyšná.

Na co konkrétně?
Ta křehká koalice dokázala udělat rozhodnutí, na která se dlouho čekalo. Ať je to zimní stadion, změny územního plánu, v každém odboru magistrátu jsou obrovské změny, na které se čekalo a které se začaly dít, šlápli jsme do Kronospanu, předělali Vánoce. Do toho přišel kůrovec, krachovalo PSJ, teď koronavir, přitom vše se muselo nastartovat, ustát… Fakt jsem pyšná. Takové výzvy město nemělo a s takto křehkou koalicí - kdo by řekl, že to dáme?

A ta známka?
Myslím, že naše koalice udělala dost práce. Ohodnotila bych se na dvojku, ale opravdu jsem spokojená.

Dá se říci, že události, které jste pojmenovala, se podepsaly i na vašem soukromém životě?
Určitě. Nežiji v bublině.

 

 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
23.02.2024 Bez kategorieNagyová (ANO) k Čapímu hnízdu: Nikdy se to nemělo dostat před soud

Jihlavská zastupitelka Jana Nagyová (ANO) byla podruhé nepravomocně osvobozena Městským soudem v Praze v kauze možného podvodu při čerpání dotace na Farmu Čapí hnízdo. Kromě Nagyové byl ...

Komentáře (2)
16.02.2024 Bez kategoriePoslanec Koten (SPD) považoval bundy biatlonistů za ukrajinské

Je Nové Město ještě na Moravě nebo na Ukrajině? Tuto otázku na svém facebookovém profilu položil poslanec Radek Koten (SPD). Obul se do organizátorů Mistrovství světa v biatlonu kvůli bundám ...

Komentáře (3)
07.02.2024 Bez kategorieExprimátorka K. Koubová: S výběrem pana Lindovského jsem spokojená

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (0)
02.02.2024 Bez kategorieP. Paul: S nominací M. Lindovského souhlasím

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (1)
02.02.2024 Bez kategorieRadek Hošek: Město neumí a nemá podnikat

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (0)
19.01.2024 Bez kategorieKrajský radní P. Hájek (STAN) už není starostou Těchobuze

Radní Kraje Vysočina Pavel Hájek (STAN) po dlouhých letech skončil ve funkci starosty obce Těchobuz na Pelhřimovsku. Důvody proč rezignoval, vysvětlil na svém Facebooku: „Do funkce starosty ...

Komentáře (0)
16.01.2024 Bez kategoriePrioritou pro mě je obecný prospěch, říká Šoula, nový jihlavský zastupitel za STAN

Vojtěch Šoula se stal novým jihlavským zastupitelem za STAN. V listopadu 2023 nahradil zastupitelku Miroslavu Zápotočnou, která rezignovala. JL mu položily několik otázek. Na jaká témata ...

Komentáře (2)
11.01.2024 Bez kategorieKafková: Příčí se mi upírat dědicům právo na vrácení majetku

JL položily jednu otázku opoziční jihlavské zastupitelce Tereze Kafkové (PiFo): Na posledním prosincovém jednání městského zastupitelstva jste se zdržela hlasování v bodě 45: Návrh ...

Komentáře (1)
11.01.2024 Bez kategoriePaul: Liberální myšlení je v problémech, ale ve svých vlastních

JL položily dvě otázky jihlavskému zastupiteli Petru Paulovi (SPD). Na posledním prosincovém jednání městského zastupitelstva jste se zdržel hlasování v bodě 45: Návrh na projednání ...

Komentáře (0)
05.01.2024 Bez kategorieSkořepová: Věřím v důležitost zastávat zodpovědné postoje

Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili odměny pro čtyři koaliční zastupitele za práci vykonanou mimo pracovní poměr pro rok 2024. Z koalice se jako jediná zdržela hlasování ...

Komentáře (0)
30.12.2023 Bez kategorieKoubová: Workoholismus je závislost jako každá jiná

Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili odměny pro čtyři koaliční zastupitele (David Beke – ODS, Marie Palánová – KDU-ČSL, Jiří Kotlík a Magdaléna Skořepová ...

Komentáře (0)
26.12.2023 Bez kategorieKuchyňa: Jsem zastánce modelu jaký je na Praze 7

Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili odměny pro čtyři koaliční zastupitele (David Beke – ODS, Marie Palánová – KDU-ČSL, Jiří Kotlík a Magdaléna Skořepová ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net