Reklama
Dnes je neděle 25.02.2024     svátek má Liliana

Šéfem Senátu byl podle očekávání zvolen Vystrčil z ODS

Novým předsedou Senátu se stal Miloš Vystrčil. Foto: Senát
Novým předsedou Senátu se stal Miloš Vystrčil. Foto: Senát

20.2.2020 Bez kategorie/Komentáře (11), autor:
admin

Novým předsedou Senátu se stal podle očekávání Miloš Vystrčil, dosavadní předseda senátorů ODS a místopředseda strany. V tajných volbách porazil prvního místopředsedu Senátu Jiřího Růžičku (za TOP 09 a STAN).
Vystrčilovi předem vyjádřili podporu zástupci KDU-ČSL a ANO. Nástupce zesnulého Jaroslava Kubery (ODS) povede horní komoru do ustavení jejího nového vedení po podzimních volbách.
Vystrčil získal v tajné volbě 52 hlasů, Růžička 21 hlasů. Volby se zúčastnilo 76 senátorů, tři z nich podle výsledků nedali hlas žádnému kandidátovi. Zbývající čtyři členové horní komory v současném složení - Václav Hampl, Renata Chmelová a Jitka Seitlová z klubu KDU-ČSL a Radek Sušil (ČSSD) - se z jednání omluvili.
S ohledem na rozložení sil v horní komoře získal Vystrčil hlasy i z klubu ČSSD a zřejmě i z Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21. Obdržel totiž o 15 hlasů více, než kolika jich dnes disponovaly kluby ODS, KDU-ČSL a ANO. Růžička dostal o dva hlasy více, než kolik jich má senátorský klub Starostů.
Zvolení Vystrčila do čela Senátu znamená, že se zbývající vedení horní komory nezmění. Místopředsedy zůstávají Růžička a Jan Horník z klubu Starostů, Miluše Horská z klubu KDU-ČSL, Milan Štěch (ČSSD) a Jiří Oberfalzer (ODS). Pouze občanští demokraté si nejspíš vyberou nového šéfa senátorského klubu.
"Je to pro mne situace, do které jsem si myslel, že se nikdy nedostanu. Ale člověk je tady od toho, aby ty věci, které přicházejí, přijímal a snažil se obstát," uvedl po zvolení Vystrčil. "Jsem jeden z jednaosmdesáti, a kdybych na to náhodou zapomněl, tak mi to prosím připomeňte," řekl senátorům. Růžička Vystrčilovi poté pogratuloval. Vystrčil podle něj nepochybně bude důstojným a zodpovědným reprezentantem Senátu.
Nový šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) chce, aby horní komora byla ústavní pojistkou, hlídačem exekutivy a kotvou, která zajistí pevné postavení Česka. Zlepšit plánuje spolupráci s Poslaneckou sněmovnou.
Novinářům to řekl po vyhlášení výsledků hlasování o nástupci zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS), ve kterém získal 52 hlasů. Jeho protikandidáta Jiřího Růžičku (za STAN a TOP 09) volilo 21 senátorů. Počet hlasů považuje Vystrčil za symbolický vzhledem k tomu, že pochází z volebního obvodu Jihlava se stejným číslem (52).
Vystrčil chce do konce mandátu předsedy Senátu, který ohraničují podzimní volby, pracovat na zviditelňování práce horní komory a vysvětlování její role. Plánuje o roli Senátu hovořit mimo jiné na výjezdech do jednotlivých volebních obvodů.
"Za velmi důležité považuji zlepšení komunikace s Poslaneckou sněmovnou," uvedl. Chtěl by například, aby návrhy zákonů ze Sněmovny poslanci senátorům posílali s podrobnějšími zprávami. Plánuje také pořádat v horní komoře víc veřejných slyšení.
Růžička Vystrčilovi pogratuloval, uvedl, že je rád, že volba proběhla slušně a v gentlemanském duchu. "Senát si nepochybně zaslouží předsedu, který bude navenek reprezentovat zodpovědně jeho postoje a názory. Někoho, kdo bude usilovat i nadále o dobré jméno horní komory mezi veřejností. Miloš Vystrčil určitě takovým předsedou bude," uvedl Růžička. Ve volbě podle něj zvítězila myšlenka, že půl roku před volbami není třeba měnit strukturu horní komory.
O tom, zda bude Růžička prvním místopředsedou Senátu jako dosud, zatím s Vystrčilem nemluvil. Svého statutárního zástupce si předseda Senátu vybírá sám.
Vystrčilovi pogratuloval na tiskové konferenci místopředseda ODS Martin Kupka. "V Miloši Vystrčilovi má celá Česká republika jasnou pojistku, pevnou hráz proti nesmyslům, které přicházejí ze současné koalice," uvedl. Podle vyjádření předsedy občanských demokratů Petra Fialy na twitteru bude Vystrčil důstojným a skvělým předsedou Senátu.
Na sociálních sítích gratulovala i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Připustila, že se netajila podporou Jiřího Růžičky, volba podle ní ale nemohla dopadnout špatně. Vystrčilovi přál i předseda STAN Vít Rakušan. "Tak jak jsem měl možnost jej poznat, věřím, že bude důstojným reprezentantem a zárukou demokratického fungování horní komory," uvedl. Ke zvolení gratulovali i politici KDU-ČSL.

-čtk-

 

Diskuze k článku

Nový komentář

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐
... ale pouze do švestek  ¯(©¿©)/¯
blade | 2020-02-20 17:11:55 | Reagovat
NA HRAD S CYKLISTICKOU PŘILBOU
"Růžička Vystrčilovi pogratuloval,
uvedl, že je rád, že volba proběhla slušně a v gentlemanském duchu."

Pohraničníky a jejich vlčáky je nutno pochopit v kontextu doby. Za všechno může Havel,
přestřihl jim ostnaté dráty a společenskou nadřazenost
"elity" nad "nějakými bigoši" o Černých baronech nemluvě.

1/„Blade je fiktivní postava komiksových příběhů vydávaných nakladatelstvím Marvel Comics. Poprvé se objevil v komiksovém sešitu The Tomb of Dracula #10 v červenci 1973. Je výtvorem tvůrčího dua, které tvořili Marv Wolfman a Gene Colan.
Star Wars (Hvězdné války) – Kdysi dávno v předaleké galaxii… Touto legendární větou odstartovaly v roce 1977 //Star Wars//, jeden velký fenomén, který přetrvává doteď. Star Wars je příběh ve vzdálené Galaxii."
--------------------------
2/ blade říká:
Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle.
Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
Toliko k Rudým buňkám architekte!
-----------------------------
blade říká:
2/Sobota, 24. 8. 2019 v 20:59
„Architekte myšleno elita z pohledu zázemí, zásobování, výstroje, vybavení a pomůcek při službě,
zkrátka tehdy bylo jednoznačně lepší prožít léta vojny u PS.“
----------------------------
Miroslav Macek vzpomněl na Kuberu
21.01.2020 14:35
Přidává také ironicky míněnou poznámku, zda za Kuberovo zdravotní selhání nenese odpovědnost prezident Zeman. „Minulý týden byl Jaroslav Kubera spolu s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) na novoročním obědě u prezidenta, kde se těšil dobrému zdraví a žertoval o tom, jak jej hlava státu vzala hůlkou po hlavě.
 Takže krvácení do mozku…“
dodává Macek, který se v politice proslavil mimo jiné zpohlavkováním tehdejšího ministra zdravotnictví
 Davida Ratha.
Komentátor Miroslav Macek vzpomíná na zesnulého Jaroslava Kuberu jako na
„nikotinem prostoupeného, lidového a přemýšlivého politika, který bude ODS zatraceně chybět“.
A ironicky dodává, zda za Kuberovy náhlé zdravotní komplikace nemohla rána holí,
kterou mu na novoročním obědě uštědřil prezident Miloš Zeman, jak o tom Kubera žertoval.

SICHR je SICHR,  na hrad vždy s cyklistickou přilbou!!!
 
Zdeněk | 2020-02-20 19:15:14 | Reagovat
Jelito, kopyto platí to, že Sicher se to píše moulo  :):):)
Výslovnost je se Z !
Ani německy neumí tento slouha KSČ jen  (⋋▂⋌)
blade | 2020-02-20 20:39:29 | Reagovat
Kolik těchto podpisů Zdeněk nasbíral  ๏̯͡๏
Kdo ví :):):)
Detail:
https://f.aukro.cz/images/sk6947966250/730×548/be5f4f78-5fec-4e7e-95cd-bf4a51042edb
blade | 2020-02-21 10:46:33 | Reagovat
Tuto pozvánku má Zdenek určitě ještě doma:
https://www.impuls.cz/regiony/vysocina/budova-reality-nemovitost-sidlo-ksc-palac-architektura-historie-komunismus-jihlava-trebic-zdar-nad-s.A191020_093806_imp-vysocina_kov/foto/MV7ec082_05.jpg

Kolik podpisů tajemníků OV KSČ Jihlava zdeněk nasbíral..
Kdo ví :):):)
blade | 2020-02-21 11:01:11 | Reagovat
Bohužel jen nedosažitelná představa:
https://www.pokec24.cz/wp-content/uploads/2019/06/VIDEO-2019-04-15-12-23-33.mp4?_=3
blade | 2020-02-21 14:58:40 | Reagovat
Co třeba ...
 přejmenovat Pelléovu ulici (adresa velvyslanectví Číny) na Tchajwanskou  :o)
blade | 2020-02-25 17:28:56 | Reagovat
Novotný ......
Tak  ODS má politika, který ne že je "pouze" trestně stíhaný, ale dokonce je pravomocně odsouzený za trestný čin. Blahopřeji. 
https://vod.idnes.cz/a/2002/27/VF200227_114537_flv_middle_iri.mp4
 
blade | 2020-02-27 20:50:37 | Reagovat
Kolik % získal nový šéf Senátu ve svém volebním okrsku, určitě to byla bída. Senát je neoblíbená instituce, která to má ale dobře posichrované s jeho zrušením. Jak se ukazuje, tak šéf pojede v zajetých kolejích - vše proti PS, vládě a vůbec proti prezidentovi. Takže žádná pojstka, ale pravý opak, jenom řeči.  Inu, v Senátu se sešla ta správná parta - neúspěšných... Jó kdyby tady platilo Zemanovo, že všechny volby by měly být povinné, tak by to složení vrcholných institucích bylo určitě jiné. Proto i k tomu referendu je taková averze, neřku-li strach...vsadím boty.
Strejček Nimra | 2020-03-11 17:07:20 | Reagovat
Tak jsem zvědav, zda pojede na Tchaj-wan, dnes to má z něj vypadnout.
Strejček Nimra | 2020-03-12 09:18:02 | Reagovat
A vůbec se nezmiňovat o Číně, která nám dodává v těchto dnech tolik potřebný desinfekční materíál.
Totéž by si měla uvědomit radnice Magistrátu  s tím kašparováním s tibetskou vlajkou. Přečtěte si dějiny Tibetu a sklapne vám!!!
Strejček Nimra | 2020-03-17 10:00:30 | Reagovat
Reklama
23.02.2024 Bez kategorieNagyová (ANO) k Čapímu hnízdu: Nikdy se to nemělo dostat před soud

Jihlavská zastupitelka Jana Nagyová (ANO) byla podruhé nepravomocně osvobozena Městským soudem v Praze v kauze možného podvodu při čerpání dotace na Farmu Čapí hnízdo. Kromě Nagyové byl ...

Komentáře (2)
16.02.2024 Bez kategoriePoslanec Koten (SPD) považoval bundy biatlonistů za ukrajinské

Je Nové Město ještě na Moravě nebo na Ukrajině? Tuto otázku na svém facebookovém profilu položil poslanec Radek Koten (SPD). Obul se do organizátorů Mistrovství světa v biatlonu kvůli bundám ...

Komentáře (3)
07.02.2024 Bez kategorieExprimátorka K. Koubová: S výběrem pana Lindovského jsem spokojená

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (0)
02.02.2024 Bez kategorieP. Paul: S nominací M. Lindovského souhlasím

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (1)
02.02.2024 Bez kategorieRadek Hošek: Město neumí a nemá podnikat

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (0)
19.01.2024 Bez kategorieKrajský radní P. Hájek (STAN) už není starostou Těchobuze

Radní Kraje Vysočina Pavel Hájek (STAN) po dlouhých letech skončil ve funkci starosty obce Těchobuz na Pelhřimovsku. Důvody proč rezignoval, vysvětlil na svém Facebooku: „Do funkce starosty ...

Komentáře (0)
16.01.2024 Bez kategoriePrioritou pro mě je obecný prospěch, říká Šoula, nový jihlavský zastupitel za STAN

Vojtěch Šoula se stal novým jihlavským zastupitelem za STAN. V listopadu 2023 nahradil zastupitelku Miroslavu Zápotočnou, která rezignovala. JL mu položily několik otázek. Na jaká témata ...

Komentáře (2)
11.01.2024 Bez kategorieKafková: Příčí se mi upírat dědicům právo na vrácení majetku

JL položily jednu otázku opoziční jihlavské zastupitelce Tereze Kafkové (PiFo): Na posledním prosincovém jednání městského zastupitelstva jste se zdržela hlasování v bodě 45: Návrh ...

Komentáře (1)
11.01.2024 Bez kategoriePaul: Liberální myšlení je v problémech, ale ve svých vlastních

JL položily dvě otázky jihlavskému zastupiteli Petru Paulovi (SPD). Na posledním prosincovém jednání městského zastupitelstva jste se zdržel hlasování v bodě 45: Návrh na projednání ...

Komentáře (0)
05.01.2024 Bez kategorieSkořepová: Věřím v důležitost zastávat zodpovědné postoje

Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili odměny pro čtyři koaliční zastupitele za práci vykonanou mimo pracovní poměr pro rok 2024. Z koalice se jako jediná zdržela hlasování ...

Komentáře (0)
30.12.2023 Bez kategorieKoubová: Workoholismus je závislost jako každá jiná

Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili odměny pro čtyři koaliční zastupitele (David Beke – ODS, Marie Palánová – KDU-ČSL, Jiří Kotlík a Magdaléna Skořepová ...

Komentáře (0)
26.12.2023 Bez kategorieKuchyňa: Jsem zastánce modelu jaký je na Praze 7

Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili odměny pro čtyři koaliční zastupitele (David Beke – ODS, Marie Palánová – KDU-ČSL, Jiří Kotlík a Magdaléna Skořepová ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net