Reklama
Dnes je čtvrtek 24.06.2021     svátek má Jan

Šéfem Senátu byl podle očekávání zvolen Vystrčil z ODS

Novým předsedou Senátu se stal Miloš Vystrčil. Foto: Senát
Novým předsedou Senátu se stal Miloš Vystrčil. Foto: Senát

20.2.2020 Bez kategorie/Komentáře (11), autor:
admin

Novým předsedou Senátu se stal podle očekávání Miloš Vystrčil, dosavadní předseda senátorů ODS a místopředseda strany. V tajných volbách porazil prvního místopředsedu Senátu Jiřího Růžičku (za TOP 09 a STAN).
Vystrčilovi předem vyjádřili podporu zástupci KDU-ČSL a ANO. Nástupce zesnulého Jaroslava Kubery (ODS) povede horní komoru do ustavení jejího nového vedení po podzimních volbách.
Vystrčil získal v tajné volbě 52 hlasů, Růžička 21 hlasů. Volby se zúčastnilo 76 senátorů, tři z nich podle výsledků nedali hlas žádnému kandidátovi. Zbývající čtyři členové horní komory v současném složení - Václav Hampl, Renata Chmelová a Jitka Seitlová z klubu KDU-ČSL a Radek Sušil (ČSSD) - se z jednání omluvili.
S ohledem na rozložení sil v horní komoře získal Vystrčil hlasy i z klubu ČSSD a zřejmě i z Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21. Obdržel totiž o 15 hlasů více, než kolika jich dnes disponovaly kluby ODS, KDU-ČSL a ANO. Růžička dostal o dva hlasy více, než kolik jich má senátorský klub Starostů.
Zvolení Vystrčila do čela Senátu znamená, že se zbývající vedení horní komory nezmění. Místopředsedy zůstávají Růžička a Jan Horník z klubu Starostů, Miluše Horská z klubu KDU-ČSL, Milan Štěch (ČSSD) a Jiří Oberfalzer (ODS). Pouze občanští demokraté si nejspíš vyberou nového šéfa senátorského klubu.
"Je to pro mne situace, do které jsem si myslel, že se nikdy nedostanu. Ale člověk je tady od toho, aby ty věci, které přicházejí, přijímal a snažil se obstát," uvedl po zvolení Vystrčil. "Jsem jeden z jednaosmdesáti, a kdybych na to náhodou zapomněl, tak mi to prosím připomeňte," řekl senátorům. Růžička Vystrčilovi poté pogratuloval. Vystrčil podle něj nepochybně bude důstojným a zodpovědným reprezentantem Senátu.
Nový šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) chce, aby horní komora byla ústavní pojistkou, hlídačem exekutivy a kotvou, která zajistí pevné postavení Česka. Zlepšit plánuje spolupráci s Poslaneckou sněmovnou.
Novinářům to řekl po vyhlášení výsledků hlasování o nástupci zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS), ve kterém získal 52 hlasů. Jeho protikandidáta Jiřího Růžičku (za STAN a TOP 09) volilo 21 senátorů. Počet hlasů považuje Vystrčil za symbolický vzhledem k tomu, že pochází z volebního obvodu Jihlava se stejným číslem (52).
Vystrčil chce do konce mandátu předsedy Senátu, který ohraničují podzimní volby, pracovat na zviditelňování práce horní komory a vysvětlování její role. Plánuje o roli Senátu hovořit mimo jiné na výjezdech do jednotlivých volebních obvodů.
"Za velmi důležité považuji zlepšení komunikace s Poslaneckou sněmovnou," uvedl. Chtěl by například, aby návrhy zákonů ze Sněmovny poslanci senátorům posílali s podrobnějšími zprávami. Plánuje také pořádat v horní komoře víc veřejných slyšení.
Růžička Vystrčilovi pogratuloval, uvedl, že je rád, že volba proběhla slušně a v gentlemanském duchu. "Senát si nepochybně zaslouží předsedu, který bude navenek reprezentovat zodpovědně jeho postoje a názory. Někoho, kdo bude usilovat i nadále o dobré jméno horní komory mezi veřejností. Miloš Vystrčil určitě takovým předsedou bude," uvedl Růžička. Ve volbě podle něj zvítězila myšlenka, že půl roku před volbami není třeba měnit strukturu horní komory.
O tom, zda bude Růžička prvním místopředsedou Senátu jako dosud, zatím s Vystrčilem nemluvil. Svého statutárního zástupce si předseda Senátu vybírá sám.
Vystrčilovi pogratuloval na tiskové konferenci místopředseda ODS Martin Kupka. "V Miloši Vystrčilovi má celá Česká republika jasnou pojistku, pevnou hráz proti nesmyslům, které přicházejí ze současné koalice," uvedl. Podle vyjádření předsedy občanských demokratů Petra Fialy na twitteru bude Vystrčil důstojným a skvělým předsedou Senátu.
Na sociálních sítích gratulovala i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Připustila, že se netajila podporou Jiřího Růžičky, volba podle ní ale nemohla dopadnout špatně. Vystrčilovi přál i předseda STAN Vít Rakušan. "Tak jak jsem měl možnost jej poznat, věřím, že bude důstojným reprezentantem a zárukou demokratického fungování horní komory," uvedl. Ke zvolení gratulovali i politici KDU-ČSL.

-čtk-

 

Diskuze k článku

Nový komentář

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐
... ale pouze do švestek  ¯(©¿©)/¯
blade | 2020-02-20 17:11:55 | Reagovat
NA HRAD S CYKLISTICKOU PŘILBOU
"Růžička Vystrčilovi pogratuloval,
uvedl, že je rád, že volba proběhla slušně a v gentlemanském duchu."

Pohraničníky a jejich vlčáky je nutno pochopit v kontextu doby. Za všechno může Havel,
přestřihl jim ostnaté dráty a společenskou nadřazenost
"elity" nad "nějakými bigoši" o Černých baronech nemluvě.

1/„Blade je fiktivní postava komiksových příběhů vydávaných nakladatelstvím Marvel Comics. Poprvé se objevil v komiksovém sešitu The Tomb of Dracula #10 v červenci 1973. Je výtvorem tvůrčího dua, které tvořili Marv Wolfman a Gene Colan.
Star Wars (Hvězdné války) – Kdysi dávno v předaleké galaxii… Touto legendární větou odstartovaly v roce 1977 //Star Wars//, jeden velký fenomén, který přetrvává doteď. Star Wars je příběh ve vzdálené Galaxii."
--------------------------
2/ blade říká:
Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle.
Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
Toliko k Rudým buňkám architekte!
-----------------------------
blade říká:
2/Sobota, 24. 8. 2019 v 20:59
„Architekte myšleno elita z pohledu zázemí, zásobování, výstroje, vybavení a pomůcek při službě,
zkrátka tehdy bylo jednoznačně lepší prožít léta vojny u PS.“
----------------------------
Miroslav Macek vzpomněl na Kuberu
21.01.2020 14:35
Přidává také ironicky míněnou poznámku, zda za Kuberovo zdravotní selhání nenese odpovědnost prezident Zeman. „Minulý týden byl Jaroslav Kubera spolu s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) na novoročním obědě u prezidenta, kde se těšil dobrému zdraví a žertoval o tom, jak jej hlava státu vzala hůlkou po hlavě.
 Takže krvácení do mozku…“
dodává Macek, který se v politice proslavil mimo jiné zpohlavkováním tehdejšího ministra zdravotnictví
 Davida Ratha.
Komentátor Miroslav Macek vzpomíná na zesnulého Jaroslava Kuberu jako na
„nikotinem prostoupeného, lidového a přemýšlivého politika, který bude ODS zatraceně chybět“.
A ironicky dodává, zda za Kuberovy náhlé zdravotní komplikace nemohla rána holí,
kterou mu na novoročním obědě uštědřil prezident Miloš Zeman, jak o tom Kubera žertoval.

SICHR je SICHR,  na hrad vždy s cyklistickou přilbou!!!
 
Zdeněk | 2020-02-20 19:15:14 | Reagovat
Jelito, kopyto platí to, že Sicher se to píše moulo  :):):)
Výslovnost je se Z !
Ani německy neumí tento slouha KSČ jen  (⋋▂⋌)
blade | 2020-02-20 20:39:29 | Reagovat
Kolik těchto podpisů Zdeněk nasbíral  ๏̯͡๏
Kdo ví :):):)
Detail:
https://f.aukro.cz/images/sk6947966250/730×548/be5f4f78-5fec-4e7e-95cd-bf4a51042edb
blade | 2020-02-21 10:46:33 | Reagovat
Tuto pozvánku má Zdenek určitě ještě doma:
https://www.impuls.cz/regiony/vysocina/budova-reality-nemovitost-sidlo-ksc-palac-architektura-historie-komunismus-jihlava-trebic-zdar-nad-s.A191020_093806_imp-vysocina_kov/foto/MV7ec082_05.jpg

Kolik podpisů tajemníků OV KSČ Jihlava zdeněk nasbíral..
Kdo ví :):):)
blade | 2020-02-21 11:01:11 | Reagovat
Bohužel jen nedosažitelná představa:
https://www.pokec24.cz/wp-content/uploads/2019/06/VIDEO-2019-04-15-12-23-33.mp4?_=3
blade | 2020-02-21 14:58:40 | Reagovat
Co třeba ...
 přejmenovat Pelléovu ulici (adresa velvyslanectví Číny) na Tchajwanskou  :o)
blade | 2020-02-25 17:28:56 | Reagovat
Novotný ......
Tak  ODS má politika, který ne že je "pouze" trestně stíhaný, ale dokonce je pravomocně odsouzený za trestný čin. Blahopřeji. 
https://vod.idnes.cz/a/2002/27/VF200227_114537_flv_middle_iri.mp4
 
blade | 2020-02-27 20:50:37 | Reagovat
Kolik % získal nový šéf Senátu ve svém volebním okrsku, určitě to byla bída. Senát je neoblíbená instituce, která to má ale dobře posichrované s jeho zrušením. Jak se ukazuje, tak šéf pojede v zajetých kolejích - vše proti PS, vládě a vůbec proti prezidentovi. Takže žádná pojstka, ale pravý opak, jenom řeči.  Inu, v Senátu se sešla ta správná parta - neúspěšných... Jó kdyby tady platilo Zemanovo, že všechny volby by měly být povinné, tak by to složení vrcholných institucích bylo určitě jiné. Proto i k tomu referendu je taková averze, neřku-li strach...vsadím boty.
Strejček Nimra | 2020-03-11 17:07:20 | Reagovat
Tak jsem zvědav, zda pojede na Tchaj-wan, dnes to má z něj vypadnout.
Strejček Nimra | 2020-03-12 09:18:02 | Reagovat
A vůbec se nezmiňovat o Číně, která nám dodává v těchto dnech tolik potřebný desinfekční materíál.
Totéž by si měla uvědomit radnice Magistrátu  s tím kašparováním s tibetskou vlajkou. Přečtěte si dějiny Tibetu a sklapne vám!!!
Strejček Nimra | 2020-03-17 10:00:30 | Reagovat
Reklama
18.06.2021 Bez kategoriePrimátorka Koubová: Pro mě bylo důležité, aby se nerušila pobočka pošty na náměstí

Primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava) potvrdila, že jednala s manažery České pošty o plánovaných změnách v Jihlavě. Paní primátorko, konzultovali nebo probírali s vámi zástupci ...

Komentáře (7)
18.06.2021 Bez kategorieFaltýnka na Vysočině nechtějí

Při letošních volbách se ANO na Vysočině kromě Faltýnka bude muset obejít i bez Oborné, Kotta a Zlesáka. Přihrávání veřejných zakázek známým v Olomouckém kraji a další poznámky ...

Komentáře (0)
07.06.2021 Bez kategoriePavel Janoušek odpovídá na dotaz čtenáře k hlubinnému úložišti

Dotaz pana Tomana: V květnovém vydání měsíčníku Kraje Vysočina mě zaujalo Vaše vyjádření k hlubinnému úložišti. Píšete, že byly použity "NEZÁKONNÉ" výsledky při průzkumech ...

Komentáře (1)
21.05.2021 Bez kategorieEva Decroix (ODS) ke svému vzdělání

Jan Blažek zaslal redakci dotaz na vzdělání Evy Decroix. Mimo jiné žádá zveřejnění kopií vysokoškolských diplomů z Francie i České republiky. Redakce Jihlavských listů právničku navštívila. ...

Komentáře (0)
07.05.2021 Bez kategorieHejtman: Byl bych šťastný, kdyby proti covidu očkovali jen praktičtí lékaři

Jako hejtman Kraje Vysočina je kvůli očkování proti koronaviru pod obrovským tlakem. V první části rozhovoru pro JL Vítězslav Schrek (ODS) potvrzuje, že by byl rád, kdyby se očkovalo plošně ...

Komentáře (0)
16.04.2021 Bez kategorieMístopředseda ČSSD Běhounek říká, že musí zlepšit komunikaci strany k veřejnosti

Dubnový sjezd ČSSD zvolil poslance a bývalého hejtmana Vysočiny Jiřím Běhounkovi místopředsedou ČSSD. Předsedou byl zvolen Jan Hamáček. Předseda jihlavské okresní organizace ČSSD ...

Komentáře (0)
14.04.2021 Bez kategorieKroupa o Faltýnkovi z ANO: On už není kmotrem, ale fotrem

Reportér webových Seznam Zpráv Janek Kroupa rozkrývá získaný diář předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO a vysočinského poslance Jaroslava Faltýnka. Diář je plný Faltýnkových poznámek ...

Komentáře (0)
14.04.2021 Bez kategorieM. Tomanec z Fóra: Uznávám porážku a odstupuji

Snad už skončila doba čekání na nějakého mesiáše, říká Miroslav Tomanec (Fórum Jihlava), který ohlásil svoji rezignaci na mandát zastupitele. Na zastupitelstvu jste řekl, že k ...

Komentáře (0)
13.04.2021 Bez kategoriePředseda Senátu Vystrčil kritizoval prezidenta Zemana za jeho slova

Jednání prezidenta Miloše Zemana ve vztahu k oponentům je podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) neomalené a nepřijatelné. Za neomalené a nepřijatelné Vystrčil považuje to, pokud ...

Komentáře (0)
09.04.2021 Bez kategorieDuchovní otec Fóra Jihlava Tomanec oznámil, že v zastupitelstvu končí. Všechny tím překvapil

Spoluzakladatel koaličního Fóra Jihlava Miroslav Tomanec na úterním zasedání zastupitelstva 6. dubna oznámil, že po pěti letech v zastupitelstvu končí. „Ke konci tohoto měsíce odstupuji ...

Komentáře (0)
07.04.2021 Bez kategorieFaltýnkův diář rozkrývá zákulisí politiky

Vysočinský poslanec Jaroslav Faltýnek (ANO) a bývalý první místopředseda hnutí ANO čelí řadě otázek novinářů z webu Seznam Zprávy. Ti získali Faltýnkům diář z let 2015, 2016. Faltýnek ...

Komentáře (1)
04.03.2021 Bez kategorieKrajský radní Fabeš již není starostou Telče

Počátkem března to byly dva týdny, co Roman Fabeš opustil post starosty Telče. Kancelář na radnici opustil po 19 letech kvůli tomu, že se před časem stal krajským radním a nechtěl dál kumulovat ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net