Reklama
Dnes je středa 07.12.2022     svátek má Ambrož

Šéfem Senátu byl podle očekávání zvolen Vystrčil z ODS

Novým předsedou Senátu se stal Miloš Vystrčil. Foto: Senát
Novým předsedou Senátu se stal Miloš Vystrčil. Foto: Senát

20.2.2020 Bez kategorie/Komentáře (11), autor:
admin

Novým předsedou Senátu se stal podle očekávání Miloš Vystrčil, dosavadní předseda senátorů ODS a místopředseda strany. V tajných volbách porazil prvního místopředsedu Senátu Jiřího Růžičku (za TOP 09 a STAN).
Vystrčilovi předem vyjádřili podporu zástupci KDU-ČSL a ANO. Nástupce zesnulého Jaroslava Kubery (ODS) povede horní komoru do ustavení jejího nového vedení po podzimních volbách.
Vystrčil získal v tajné volbě 52 hlasů, Růžička 21 hlasů. Volby se zúčastnilo 76 senátorů, tři z nich podle výsledků nedali hlas žádnému kandidátovi. Zbývající čtyři členové horní komory v současném složení - Václav Hampl, Renata Chmelová a Jitka Seitlová z klubu KDU-ČSL a Radek Sušil (ČSSD) - se z jednání omluvili.
S ohledem na rozložení sil v horní komoře získal Vystrčil hlasy i z klubu ČSSD a zřejmě i z Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21. Obdržel totiž o 15 hlasů více, než kolika jich dnes disponovaly kluby ODS, KDU-ČSL a ANO. Růžička dostal o dva hlasy více, než kolik jich má senátorský klub Starostů.
Zvolení Vystrčila do čela Senátu znamená, že se zbývající vedení horní komory nezmění. Místopředsedy zůstávají Růžička a Jan Horník z klubu Starostů, Miluše Horská z klubu KDU-ČSL, Milan Štěch (ČSSD) a Jiří Oberfalzer (ODS). Pouze občanští demokraté si nejspíš vyberou nového šéfa senátorského klubu.
"Je to pro mne situace, do které jsem si myslel, že se nikdy nedostanu. Ale člověk je tady od toho, aby ty věci, které přicházejí, přijímal a snažil se obstát," uvedl po zvolení Vystrčil. "Jsem jeden z jednaosmdesáti, a kdybych na to náhodou zapomněl, tak mi to prosím připomeňte," řekl senátorům. Růžička Vystrčilovi poté pogratuloval. Vystrčil podle něj nepochybně bude důstojným a zodpovědným reprezentantem Senátu.
Nový šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) chce, aby horní komora byla ústavní pojistkou, hlídačem exekutivy a kotvou, která zajistí pevné postavení Česka. Zlepšit plánuje spolupráci s Poslaneckou sněmovnou.
Novinářům to řekl po vyhlášení výsledků hlasování o nástupci zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS), ve kterém získal 52 hlasů. Jeho protikandidáta Jiřího Růžičku (za STAN a TOP 09) volilo 21 senátorů. Počet hlasů považuje Vystrčil za symbolický vzhledem k tomu, že pochází z volebního obvodu Jihlava se stejným číslem (52).
Vystrčil chce do konce mandátu předsedy Senátu, který ohraničují podzimní volby, pracovat na zviditelňování práce horní komory a vysvětlování její role. Plánuje o roli Senátu hovořit mimo jiné na výjezdech do jednotlivých volebních obvodů.
"Za velmi důležité považuji zlepšení komunikace s Poslaneckou sněmovnou," uvedl. Chtěl by například, aby návrhy zákonů ze Sněmovny poslanci senátorům posílali s podrobnějšími zprávami. Plánuje také pořádat v horní komoře víc veřejných slyšení.
Růžička Vystrčilovi pogratuloval, uvedl, že je rád, že volba proběhla slušně a v gentlemanském duchu. "Senát si nepochybně zaslouží předsedu, který bude navenek reprezentovat zodpovědně jeho postoje a názory. Někoho, kdo bude usilovat i nadále o dobré jméno horní komory mezi veřejností. Miloš Vystrčil určitě takovým předsedou bude," uvedl Růžička. Ve volbě podle něj zvítězila myšlenka, že půl roku před volbami není třeba měnit strukturu horní komory.
O tom, zda bude Růžička prvním místopředsedou Senátu jako dosud, zatím s Vystrčilem nemluvil. Svého statutárního zástupce si předseda Senátu vybírá sám.
Vystrčilovi pogratuloval na tiskové konferenci místopředseda ODS Martin Kupka. "V Miloši Vystrčilovi má celá Česká republika jasnou pojistku, pevnou hráz proti nesmyslům, které přicházejí ze současné koalice," uvedl. Podle vyjádření předsedy občanských demokratů Petra Fialy na twitteru bude Vystrčil důstojným a skvělým předsedou Senátu.
Na sociálních sítích gratulovala i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Připustila, že se netajila podporou Jiřího Růžičky, volba podle ní ale nemohla dopadnout špatně. Vystrčilovi přál i předseda STAN Vít Rakušan. "Tak jak jsem měl možnost jej poznat, věřím, že bude důstojným reprezentantem a zárukou demokratického fungování horní komory," uvedl. Ke zvolení gratulovali i politici KDU-ČSL.

-čtk-

 

Diskuze k článku

Nový komentář

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐
... ale pouze do švestek  ¯(©¿©)/¯
blade | 2020-02-20 17:11:55 | Reagovat
NA HRAD S CYKLISTICKOU PŘILBOU
"Růžička Vystrčilovi pogratuloval,
uvedl, že je rád, že volba proběhla slušně a v gentlemanském duchu."

Pohraničníky a jejich vlčáky je nutno pochopit v kontextu doby. Za všechno může Havel,
přestřihl jim ostnaté dráty a společenskou nadřazenost
"elity" nad "nějakými bigoši" o Černých baronech nemluvě.

1/„Blade je fiktivní postava komiksových příběhů vydávaných nakladatelstvím Marvel Comics. Poprvé se objevil v komiksovém sešitu The Tomb of Dracula #10 v červenci 1973. Je výtvorem tvůrčího dua, které tvořili Marv Wolfman a Gene Colan.
Star Wars (Hvězdné války) – Kdysi dávno v předaleké galaxii… Touto legendární větou odstartovaly v roce 1977 //Star Wars//, jeden velký fenomén, který přetrvává doteď. Star Wars je příběh ve vzdálené Galaxii."
--------------------------
2/ blade říká:
Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle.
Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
Toliko k Rudým buňkám architekte!
-----------------------------
blade říká:
2/Sobota, 24. 8. 2019 v 20:59
„Architekte myšleno elita z pohledu zázemí, zásobování, výstroje, vybavení a pomůcek při službě,
zkrátka tehdy bylo jednoznačně lepší prožít léta vojny u PS.“
----------------------------
Miroslav Macek vzpomněl na Kuberu
21.01.2020 14:35
Přidává také ironicky míněnou poznámku, zda za Kuberovo zdravotní selhání nenese odpovědnost prezident Zeman. „Minulý týden byl Jaroslav Kubera spolu s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) na novoročním obědě u prezidenta, kde se těšil dobrému zdraví a žertoval o tom, jak jej hlava státu vzala hůlkou po hlavě.
 Takže krvácení do mozku…“
dodává Macek, který se v politice proslavil mimo jiné zpohlavkováním tehdejšího ministra zdravotnictví
 Davida Ratha.
Komentátor Miroslav Macek vzpomíná na zesnulého Jaroslava Kuberu jako na
„nikotinem prostoupeného, lidového a přemýšlivého politika, který bude ODS zatraceně chybět“.
A ironicky dodává, zda za Kuberovy náhlé zdravotní komplikace nemohla rána holí,
kterou mu na novoročním obědě uštědřil prezident Miloš Zeman, jak o tom Kubera žertoval.

SICHR je SICHR,  na hrad vždy s cyklistickou přilbou!!!
 
Zdeněk | 2020-02-20 19:15:14 | Reagovat
Jelito, kopyto platí to, že Sicher se to píše moulo  :):):)
Výslovnost je se Z !
Ani německy neumí tento slouha KSČ jen  (⋋▂⋌)
blade | 2020-02-20 20:39:29 | Reagovat
Kolik těchto podpisů Zdeněk nasbíral  ๏̯͡๏
Kdo ví :):):)
Detail:
https://f.aukro.cz/images/sk6947966250/730×548/be5f4f78-5fec-4e7e-95cd-bf4a51042edb
blade | 2020-02-21 10:46:33 | Reagovat
Tuto pozvánku má Zdenek určitě ještě doma:
https://www.impuls.cz/regiony/vysocina/budova-reality-nemovitost-sidlo-ksc-palac-architektura-historie-komunismus-jihlava-trebic-zdar-nad-s.A191020_093806_imp-vysocina_kov/foto/MV7ec082_05.jpg

Kolik podpisů tajemníků OV KSČ Jihlava zdeněk nasbíral..
Kdo ví :):):)
blade | 2020-02-21 11:01:11 | Reagovat
Bohužel jen nedosažitelná představa:
https://www.pokec24.cz/wp-content/uploads/2019/06/VIDEO-2019-04-15-12-23-33.mp4?_=3
blade | 2020-02-21 14:58:40 | Reagovat
Co třeba ...
 přejmenovat Pelléovu ulici (adresa velvyslanectví Číny) na Tchajwanskou  :o)
blade | 2020-02-25 17:28:56 | Reagovat
Novotný ......
Tak  ODS má politika, který ne že je "pouze" trestně stíhaný, ale dokonce je pravomocně odsouzený za trestný čin. Blahopřeji. 
https://vod.idnes.cz/a/2002/27/VF200227_114537_flv_middle_iri.mp4
 
blade | 2020-02-27 20:50:37 | Reagovat
Kolik % získal nový šéf Senátu ve svém volebním okrsku, určitě to byla bída. Senát je neoblíbená instituce, která to má ale dobře posichrované s jeho zrušením. Jak se ukazuje, tak šéf pojede v zajetých kolejích - vše proti PS, vládě a vůbec proti prezidentovi. Takže žádná pojstka, ale pravý opak, jenom řeči.  Inu, v Senátu se sešla ta správná parta - neúspěšných... Jó kdyby tady platilo Zemanovo, že všechny volby by měly být povinné, tak by to složení vrcholných institucích bylo určitě jiné. Proto i k tomu referendu je taková averze, neřku-li strach...vsadím boty.
Strejček Nimra | 2020-03-11 17:07:20 | Reagovat
Tak jsem zvědav, zda pojede na Tchaj-wan, dnes to má z něj vypadnout.
Strejček Nimra | 2020-03-12 09:18:02 | Reagovat
A vůbec se nezmiňovat o Číně, která nám dodává v těchto dnech tolik potřebný desinfekční materíál.
Totéž by si měla uvědomit radnice Magistrátu  s tím kašparováním s tibetskou vlajkou. Přečtěte si dějiny Tibetu a sklapne vám!!!
Strejček Nimra | 2020-03-17 10:00:30 | Reagovat
Reklama
22.11.2022 Bez kategorieANO v jihlavských volbách vyhrálo, jejich lídr přesto není primátorem

Otázka JL pro Radka Popelku, lídra ANO: Vaše hnutí ANO ve volbách v Jihlavě zvítězilo, primátorem se však stal lídr ODS a ne vy. Proč? Stalo se to, co jsem již řekl dříve - my jsme oblékli ...

Komentáře (1)
22.11.2022 Bez kategorieKrajský politik Hyský byl hledaný a v nemocnici

Krajský radní a lídr sociálních demokratů Martin Hyský se během pracovní cesty ve Francii ocitl v nemocnici. Kvůli čemu byl hospitalizován, se přesně neví. Politikovo jméno se navíc objevilo ...

Komentáře (0)
03.11.2022 Bez kategorieMiloš Vystrčil suverénně obhájil post předsedy Senátu

Senátoři si ve středu zvolili nové vedení. Předsedou horní parlamentní komory se s podporou 73 hlasů stal Miloš Vystrčil (ODS a TOP 09). Senátorů je celkem 81, přítomno jich bylo 80. Vystrčil ...

Komentáře (4)
03.11.2022 Bez kategorieExprimátorka Karolína Koubová (PiFo): Těm čtyřem rokům se v historii Jihlavy nic nevyrovná

Ani ze setiny jsem si neuměla představit, do čeho jdu, říká dnes již bývalá primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava, dnes PiFo). Rozhovor byl veden těsně po ustanovujícím zastupitelstvu, ...

Komentáře (4)
01.11.2022 Bez kategoriePro seniory není snadný přechod z domácího prostředí do sociálního, říká hejtman Schrek

Dva nejnovější domovy pro seniory na Vysočině - v Humpolci a v Jihlavě se správnému bydlení seniorů v domovech velmi přibližují, míní hejtman kraje Vítězslav Schrek, který získal Cenu ...

Komentáře (0)
31.10.2022 Bez kategorieÚřednická práce nové zastupitelky Kafkové ve střetu zájmů asi není

Architektka Tereza Kafková se v Jihlavě podílí na přípravě revitalizace Masarykova náměstí. Nyní byla zvolena městskou zastupitelkou. Funkce zastupitele a práce úředníka na městském ...

Komentáře (0)
17.10.2022 Bez kategorieJaromír Kalina odešel od lidovců

Bývalý náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina opustil řady KDU-ČSL. „K 5. 10. jsem ukončil členství v městské organizaci KDU-ČSL Jihlava,“ potvrdil informaci na dotaz JL. Důvod ...

Komentáře (0)
17.10.2022 Bez kategorieKoubová : Volby byly vedeny velmi ostře

Koalice Fóra Jihlava s Piráty (PiFo) skončila v komunálních volbách na pátém místě. V zastupitelstvu bude disponovat čtyřmi křesly. Na dotazy odpovídá Karolína Koubová, lídr PiFo. Získali ...

Komentáře (0)
14.10.2022 Bez kategorieZeman: Pokud tým nemá úspěch, musí jeho kouč odejít

Uskupení Žijeme Jihlavou! složené z TOP09 a Zelených neobhájilo v Jihlavě čtyři mandáty a je mimo hru. Na dotazy odpovídá lídr Vít Zeman. Umístili jste se v letošních komunálních ...

Komentáře (2)
14.10.2022 Bez kategorieHyský Problém je, že nejsme ve sněmovně

ČSSD neobhájila v Jihlavě dva mandáty. Strana se poprvé ve své novodobé historii nedostane do městského zastupitelstva. Na dotazy odpovídá lídr Martin Hyský. Koalice ČSSD s Levicí dostala ...

Komentáře (0)
12.10.2022 Bez kategorieKomunista L. Vejmělek: Karambol, katastrofa, průšvih…

KSČM se poprvé od Listopadu 1989 nedostala do jihlavského městského zastupitelstva. Komunisté obdrželi v komunálních volbách v Jihlavě 3,62 % hlasů a nedostali se do městského zastupitelstva. Jak ...

Komentáře (2)
12.10.2022 Bez kategorie Paul z SPD: S ANO jsme mohli mít většinu

Největším skokanem letošních komunálních voleb je SPD, které počet svých zastupitelů v Jihlavě zdvojnásobilo. V letošních komunálních volbách jste obdrželi necelých 10 % hlasů. ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net