Reklama
Dnes je neděle 25.02.2024     svátek má Liliana

Jihlava postrádá životodárnou složku – studenty z vysokých škol

Radní Silvie Čermáková. Foto: Archiv MMJ
Radní Silvie Čermáková. Foto: Archiv MMJ

20.9.2019 Bez kategorie/Komentáře (6), autor:
Aneta Hrdličková

Noviny jihlavské radnice – září 2019

Jihlavská radní Silvie Čermáková (Žijeme Jihlavou!) je iniciátorkou nové podoby jihlavských Vánoc i letošního výročí sametové revoluce, projektu Svobodná třicítka.

Od Jihlavanů lze často slyšet výrok, že to v městě nežije. Souhlasíte s tím?
V Jihlavě jsem od roku 1990 a tento výrok slýchám nepřetržitě. Mrzí mě, že je tato mantra neustále opakována. Jako člověk, který žije kulturou, mohu říct, že jihlavská kulturní nabídka se po stránce obsahové, estetické i kvalitativní stále zlepšuje. Jsem přesvědčena o tom, že pokud byste chtěla stihnout všechny kulturní akce, které si zaškrtáte v kalendáři, tak nebudete mít dostatek volného času. Doufám, že se podaří tento pocit změnit a Jihlavě vtisknout atmosféru vžité kultury, která do veřejného prostoru také patří.

Jak toho dosáhnout?
Jihlava je městem, které postrádá zásadní životodárnou složku – studenty z vysokých škol. Protože aktivity kolem studentského života vytvářejí zpravidla takové kulturní podhoubí. Vznikají spontánně a často nemají podobu velikých, hlučných, několikadenních akcí. Jsou to komorní záležitosti, které kulturní vnímání vtisknou mladým lidem, a město začne kulturou opravdu žít. Tomu by mohl jít naproti třeba projekt Jihlava vzdělává kulturou a vůbec celý záměr Jihlavu více tímto směrem otevřít.

Můžete projekt blíže představit?
Jihlava vzdělává kulturou je podle mne to neprogresivnější, co lze potkat nejen v Jihlavě, ale i v rámci celé České republiky. Je to krok za hranici běžného vyučování a zajímavý způsob jak do procesu vzdělání dostat skutečné zaujetí a skutečnou touhu po tom, dozvědět se víc. Spojení kulturních organizací a škol má obrovský potenciál i dobrou vzájemnou vazbu. Pro studenty to není jen strohá návštěva galerie bez smysluplné náplně, která v člověku nic nezanechá. Setkání s autentickými osobnostmi a jejich prací, s využitím předmětů v opravdovém místě dění je intenzivní zkušenost, která přetrvá. A kulturní svět se stane součástí jejich života.

Což jistě koresponduje s novou strategií Jihlavy jako města přátelského k dětem…
To je ten nejzásadnější důvod, proč mi dává smysl to, co dělám. Pokud utvoříme prostředí plné zážitků, které si mladí zapamatují do dalšího života, tak si utvoří k rodnému městu těsný vztah a budou se sem rádi v dospělosti vracet. Nikdy není pozdě na to, udělat si čas získat vztah k okolí. Prostředí města působí na všechny, a když si třeba představíte, jak se Jihlava změní jediným dnem, kdy město udělá BUSking, kdy ulice ožijí dobrou muzikou, dáte mi za pravdu, že procházka městem je skutečně zážitek. Jde o to naučit se ve městě nejen pracovat, chodit na nákupy nebo do školy, ale naučit se v něm skutečně žít.

Tomu by měla pomoci i místa s kulturní připraveností?
Místa připravená pro kulturu, to je něco, co nosím v hlavě už hodně dlouho. Před třemi lety jsem spolupracovala na vzniku kulturní strategie a při participativních setkáních vznikla mapa, která zachycovala prostory, ve kterých lidé rádi tráví čas a kde by rádi kulturu viděli nebo sami dělali. Na základě toho jsme vygenerovali několik konkrétních míst, kde jsme se rozhodli snížit práh tak nízko, jak je to jen možné. Cílem je, aby kdokoli s dobrým nápadem mohl na těchto místech uspořádat svoji akci bez zbytečného papírování a do několika dnů. Slibujeme si, že díky tomuto projektu najdeme dosud neobjevená místa i lidi. Tam, kde dosud bylo čtyři až pět vstupních dokumentů, bude teď jeden jednoduchý formulář, sdílený pro všechny dotčené odbory na úřadě.

Nebojíte se stížností na hluk?
Užití těchto míst je vázáno všemi platnými vyhláškami a předpisy. Není zde překročitelná hranice nočního klidu, ani prostor pro porušení vyhlášky o konzumaci alkoholu na veřejnosti. Pokud by někdo organizoval událost, která by vyžadovala udělení výjimky, bude si to muset vyřešit standardním způsobem. Ale předpokládáme, že se na těchto místech budou konat spíše malé akce.

Připojí se k těmto místům i Modeta nebo Stříbrné údolí?
Modeta i Stříbrné údolí jsou pro nás velkou výzvou a příležitostí k tomu, aby se právě do těch neobjevených míst přivedl život města. Málokteré centrum má tak krásný klidový prostor a je potřeba odkrýt jeho příběh. Právě teď neplánuji jeho připojení k místům s kulturní připraveností, ale otevírá se možnost například využít Stříbrné údolí pro virtuální rodinnou hru Skryté příběhy.

Jakým je vlastně úřad pořadatelem akcí?
Myslím si, že město akce, které má takzvaně na triku, pořádá s maximálním nasazením a využitím celé kapacity svých úředníků. To ale není šťastná situace, protože úředníci, kteří se věnují často organizaci velkých akcí, jsou nadměrně zatíženi a mají ještě mnoho dalších povinností. Nejenom, že je to vysilující, ale brzdí to i samotný úřad. Pokud bude mít město vlastní organizaci pro kulturu a cestovní ruch, navíc s odborníky, kteří dokáží být dobrými organizátory i propagátory, tak se jistě jeho značka i kulturní zázemí posílí.

Co by tedy mohla nová organizace pro kulturu a cestovní ruch městu přinést?
Pokud bude mít odborníky, kteří dokáží dobře předat informace o městském kulturním dění i jeho zajímavostech, mohou mimo jiné zaujmout pro spolupráci také ostatní aktéry ve městě, jako jsou podnikatelé, velké firmy a další externí organizace. Je to i způsob jak zkvalitnit systém dotací, který leží v současné chvíli především na veřejných financích. Lze transparentním způsobem, a to například prostřednictvím kulturního fondu, pomoci sponzorům vstoupit do veřejného prostoru a nabídnout možnost vlastní prezentace s tím, že jsou spojeni právě s prestiží jihlavské kulturní značky. Tento systém by dokázal navázat i na regionální vazby a mohl být pro Jihlavu i přínosem ekonomickým.

Jihlavou se nese informace, že letošní Vánoce budou výjimečné, můžete prozradit víc?
Chtěli bychom, aby tato nová podoba Vánoc představila Jihlavu jako město setkávání. Vytvořit přívětivý prostor, ve kterém máte čas se zastavit a popovídat si. Náměstí bude během zimních měsíců otevřené hlavně dětem. Součástí nových Vánoc totiž bude možnost si vzít na náměstí brusle a možná úplně poprvé v životě se projet po ledě kolem Mariánského sloupu.

A jak bude Jihlava letos slavit třicáté výročí Sametové revoluce?
Jihlava se původně vůbec nerozhodla něco takového slavit. Z období před volbami nevzešlo nic, co by třicet let svobody připomínalo. Takže jsme se jako nově nastoupené vedení ocitli v ne zcela příznivé situaci. Jakákoli větší akce vyžaduje dobrou přípravu a nezanedbatelné finanční prostředky. Nebylo ani jedno a nám připadalo připomenutí těchto třiceti let jako velmi důležitá věc. Já osobně to vnímám jako velmi naléhavé. V době, kdy se prosazují mnohé nedemokratické postupy, se musí připomínat, že svoboda není samozřejmost a nelze očekávat, že ji místo nás někdo zařídí.

Tak vznikla Svobodná třicítka…
Ano, z této potřeby jsme postavili myšlenku Svobodné třicítky na dvou základních pilířích. Jeden má oslovit všechny, kteří stejně jako my vnímají důležitost toho si připomenout, že za svobodu musí být člověk stále ve střehu. Dát možnost těm, kteří se chtějí k výročí Sametové revoluce přihlásit vlastním projektem a vytvořit tak pro Jihlavany společný kulturní program s mnoha druhy vyjádření. Proto jsme vymysleli takový virtuální kalendář akcí, který jsme nazvali Svobodná třicítka.
Do tohoto živého kalendáře může vstoupit kdokoli a až do konce roku přidat jakoukoli akci s tím, že ji bude město skrz své mediální výstupy propagovat a prostřednictvím loga se připojí ke Svobodné třicítce. Jsem velmi ráda, že je už nyní v programu pestrá společnost, která zahrnuje koncerty, filharmonie, výstavy, autorská čtení, přednášky i divadelní formáty či happeningy.

A ten druhý zmíněný pilíř?
Druhým pilířem je Zeď svobody, tedy další z akcí, která se ke Svobodné třicítce přiřadí, a jejímž organizátorem je město. Ke Zdi svobody ale nechceme zatím moc prozradit, protože její podstatou jsou právě překvapující setkání. Vznikne ve spolupráci s Petrem Píšou a bude to takové  skromné pokračování loňského Proletí 100letí. Měl by se změnit prostor na horním Masarykově náměstí tak, aby dal pocítit lidem, jaké to je, když o svobodu z ničeho nic přijdou. Bude to intervence do veřejného prostoru, ale také do vlastních pocitů a postojů. Je pro nás důležité zasáhnout všechny generace – ty, které vzpomínají, ty, které zapomněly, a hlavně ty, které by měly být v budoucnu ochránci i patrony svobody a demokracie. Bude to trochu taková hra na vážno, ale určitě to bude stát za to!

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Keci v kleci
Jihlava = místní komunikace a chodníky stále tankodrom, novější zámkové chodníky se po čase zvlní i propadají= šlendrián. Revitalizace náměstí = vítězný projekt = rozpáůený buzerplac, málo zeleně a odpočinkových zón na úkor parkovišť pro auta. Parkovacích míst je dostatek v City a okolo náměstí. Lidé jsou líní udělat pár kroků pěšky. Na kole jezdí i v Londýně. Parkoviště P+R u hřibitova bude asi jen pro návštěvníky hřbitova. Jak donutí Radnice automobilisty tam parkovat a využívat k pohybu po městě MHD? :-)   Kronospan na Radnici tzv. kálí. Teniscentrum pro pár vyvolených ve ztrátě. Nesmyslné povolování staveb typu skladových krabic v okolí města. Místo stávající hokejové má být park. Místo zbytečného obchodcentra Aventin měla být ta nová hokej hala. Fabriky v okolí města povolit jen tehdy pokud vyřeší svoz pracovníků a ne že se tu budou městem atd. flákat zbytečně auta s jedním pasažerem. To je tak, když se do všeho pletou političtí neumětelové !!!
.
blade | 2019-09-20 20:47:27 | Reagovat
Vážená paní Čermáková + ne-anonymní čtenáři JL
Nesnáším kecy anonymů - totalitních strážců PS.
Mám rád hory a přírodu,
Roháče jsem prošel za totáče mockrát.
Na rozdíl od mých rodičů jsem se dožil toho,
že nám Václav Havel po 5 letém žaláři
vytrucoval, v rámci lidských a občanských práv  cestu do blízkých Alp.
Kdo jste tam  prosím letos jeli, i projeli k Jadranu ?
 
Zdeněk | 2019-09-20 22:16:10 | Reagovat
Ing.arch.Zdeněk Gryc
Zdeněk | 2019-09-20 22:17:43 | Reagovat
"blade" pohraniník za totáče a Havlova demokracie
Jihlava je městem, které postrádá zásadní životodárnou složku – studenty z vysokých škol. Protože aktivity kolem studentského života vytvářejí zpravidla takové kulturní podhoubí. Vznikají spontánně a často nemají podobu velikých, hlučných, několikadenních akcí. Jsou to komorní záležitosti, které kulturní vnímání vtisknou mladým lidem, a město začne kulturou opravdu žít.
Tak vznikla Svobodná třicítka…
Ano, z této potřeby jsme postavili myšlenku Svobodné třicítky na dvou základních pilířích. Jeden má oslovit všechny, kteří stejně jako my vnímají důležitost toho si připomenout, že za svobodu musí být člověk stále ve střehu
Tedy na rozdíl od Lidových milicích, že ?
Bude to intervence do veřejného prostoru, ale také do vlastních pocitů a postojů. Je pro nás důležité zasáhnout všechny generace – ty, které vzpomínají, ty, které zapomněly, a hlavně ty, které by měly být v budoucnu ochránci i patrony svobody a demokracie.
Vážím si TGM a svých učitelů:
Reflexe stoletého jubilea republiky:
TGM + Plečnik +  V. Makovský
Fuchs + Rozehnal
Havel + Šípek + Z. Makovský 
Ruller + Štěrba
Alfa pozvala k architektonické reflexi stoletého jubilea tři osobnosti fakultního
akademického světa (v abecedním pořadí) s ohledem na jejich národnost:
Slováka prof. Matúše Dullu,
Čecha prof. Ladislava Lábuse a
Moravana prof. Vladimíra Šlapetu.
Pohled PS z doby totality:
 blade říká:
Sobota, 24. 8. 2019 v 11:14
Tady je nějaký G-bloger opravdu tu du dum dum
Při odvodu na vojnu jsem na dotaz kam chci jít, jsem řekl k Pohraniční stráži, protože k nějakým bigošům se mi nechtělo. Koukli do nějakých papírů, řekli maturitu má a po základním výcviku ve Volarech a Zadním Chodově jsem se jako veldr. objevil v tzv. prvním sledu na pohraniční rotě Černé jezero, prapor byl v Železné Rudě a brigáda v Sušicích.
Tak, že v kostce za komunistů pro mne hovno zle.
Nyní taktéž a nemám potřebu se nikde stranicky či jinak politicky angažovat
Toliko k Rudým buňkám architekte!


 
Zdeněk | 2019-09-20 21:58:30 | Reagovat
Nelži !
G-blogere nelži tu, projektoval jsi hnízda komoušů a VH jsi měl v té době tzv. v paži,  kopíráku zmatený  °;°
Obě komoušské obludy.
https://pamatkovykatalog.cz/urad-verejne-spravy-18767291
https://pamatkovykatalog.cz/budova-ov-ksc-14127141
blade | 2019-09-20 22:39:08 | Reagovat
Četař PS-ák měl samopal a psa vycvičeného trhat.
POŘÁD SE NEDĚLAJÍ JENOM PRASÁRNY, že ?
-------------------------------------------------------------------
UKÁZKA ZDAŘILÉHO VTIPU POKROKOVÉHO ANONYMA
XXXXX říká:
 Neděle, 15. 9. 2019 v 9:44
 A můj skromný názor je že Gryc je čurák.
XXXXX říká:
 Neděle, 22. 7. 2018 v 12:42
„Zhanobil ses sám oslavováním ochlasty a kurevníka a kdybys o něm držel hubu a psal o stavbách, nikdo by tě nehanobil“
Specialista NA HANOBENÍ
tak trochu strejcovsky je
"čtenář" "pozorovatel" nyní "km"
Ovšem velitel čety PS-ák rytíř z USA "blade"
kterému strana a vláda svěřila na hranicích samopal to je jiná třída. Používá techniku:
zloděj volá nejhlasitěji
"chyťte zloděje!"
skoro jako autor komentáře
"Hrdina, který kádruje Oldřicha Háje jako:
 "šedou kolaborantskou svini, kvůli kterým to tady tak dlouho mohlo fungovat."
Berka říká:
Úterý, 26. 2. 2019 v 0:34
Spoluzbabělci Olda Háj a Ervín Fririch ?
Fridrich Ervín, narozen 4.01.1934, od roku 1971 evidován jako důvěrník, svazek č. 15566, správa StB Brno
Háj Oldřich, narozen 12.01.1932, evidován nejprve jako tajný spolupracovník (spisová značka 806006), následně jako agent – svazek č. 18060, správa StB Brno
Proč spoluzbabělci ? Prostě chtěli jet do Steyru, tak jeli. Účel světí prostředky. Gryc chtěl do Švédska, tak jel. Stačilo jen po návratu zajít na kafíčko, že…
Berka chtěl do Španělska, ale přece jenom zas až tak moc ne. To z něj rozhodně nedělá žádného hrdinu – hrdinství totiž k tomu potřeba nebylo.
 Ale taky to – aspoň doufám – z něho nedělá šedou kolaborantskou svini, kvůli kterým to tady tak dlouho mohlo fungovat.
--------------------------
JE FAKT, že hrdina  nedělá ze sebe šedou kolaborantskou svini.
kvůli kterým to tady tak dlouho mohlo fungovat.
HÁJ
FRIDRICH
---------------------------------
GRYC
OSLZLÝ
MAKOVSKÝ a
FAKULTA ARCHITEKTURY
si vysoce cení být nikoli ve svazu přátel SSSR,
ale ve společnosti přátel VH.
Být přítomni  na vernisáži:
Výstava ve vile Stiassni představí Václava Havla jako inspirátora a objednavatele současné architektury
Václav Havel, 1996 | © foto Karel Cudlín/Knihovna Václava Havla
Od pátku 11. října 2019 bude ve výstavním sále vily Stiassni k vidění výstava připomínající architektonické počiny Evy Jiřičné, Josefa Pleskota, Bořka Šípka a dalších umělců, kteří pracovali na zakázkách iniciovaných Václavem Havlem. Věnovat se ale bude i stavebním počinům Havlových předků. Připomene tak výročí 30 let svobody, 83 let od narození Václava Havla či 90 let od otevření Barrandovských teras.
Výstava představí na 15 panelech jednotlivé stavby, okolnosti jejich vzniku i autentická svědectví jejich autorů. Texty připravila kurátorka Vlasta Loutocká ve spolupráci s vydavatelstvím Foibos Books, Knihovnou Václava Havla a Nadací Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Brněnský sochař, architekt a pedagog Zdeněk Makovský pak pro výstavu vytvořil kresebné portréty Václava Havla a také několik plastik, které budou dominantními vizuálními prvky výstavy.
Pozornost výstavy je soustředěna především na úpravy Pražského hradu. Rehabilitace tohoto symbolu české statnosti stála bývalého prezidenta značné úsilí, jak ostatně řekl sám: „… Záhy jsme pochopili, že nemá-li to navždy zůstat nějakým kafkovským začarovaným zámkem, musí tam být důmyslně propleteny různé funkce: reprezentace a státnost, ezoterická propojení hlavních bodů, ubytování včetně studentského, vysokoškolská fakulta, zábava, galerie, pohostinství, obchůdky, prostě všechno, co patří k sobě, má-li nějaký architektonický či urbanistický prostor skutečně žít…“.(1) Ne všechny záměry byly realizovány, přesto se hrad otevřel veřejnosti v takové míře, jako nikdy předtím a ani potom.
Kromě současných staveb výstava přibližuje také stavitelské počiny Havlových předků – od paláce Lucerna přes Barrandovské ateliéry až po Barrandovské terasy. Nechybí ani rodokmen s unikátními rodinnými snímky z archivu Ivana M. Havla.
Výstava bude ve vile Stiassni přístupná až do 15. prosince. Návštěvníci ji mohou vidět vždy v pondělky, pátky a o víkendech v době od 10 do 17 hodin. Jednotné vstupné činí 30 Kč a zahrnuje vstup do jedné z největších vilových zahrad založených v meziválečném Československu.
(1) HAVEL, Václav a Karel HVÍŽĎALA. Prosím stručně: rozhovor s Karlem Hvížďalou, poznámky, dokumenty. Praha: Gallery, 2006.
S pozdravem: autor původní administrativní budovy OV KSČ Ing. arch. Zdeněk Gryc
 
Zdeněk | 2019-12-17 19:44:31 | Reagovat
Reklama
23.02.2024 Bez kategorieNagyová (ANO) k Čapímu hnízdu: Nikdy se to nemělo dostat před soud

Jihlavská zastupitelka Jana Nagyová (ANO) byla podruhé nepravomocně osvobozena Městským soudem v Praze v kauze možného podvodu při čerpání dotace na Farmu Čapí hnízdo. Kromě Nagyové byl ...

Komentáře (2)
16.02.2024 Bez kategoriePoslanec Koten (SPD) považoval bundy biatlonistů za ukrajinské

Je Nové Město ještě na Moravě nebo na Ukrajině? Tuto otázku na svém facebookovém profilu položil poslanec Radek Koten (SPD). Obul se do organizátorů Mistrovství světa v biatlonu kvůli bundám ...

Komentáře (3)
07.02.2024 Bez kategorieExprimátorka K. Koubová: S výběrem pana Lindovského jsem spokojená

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (0)
02.02.2024 Bez kategorieP. Paul: S nominací M. Lindovského souhlasím

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (1)
02.02.2024 Bez kategorieRadek Hošek: Město neumí a nemá podnikat

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (0)
19.01.2024 Bez kategorieKrajský radní P. Hájek (STAN) už není starostou Těchobuze

Radní Kraje Vysočina Pavel Hájek (STAN) po dlouhých letech skončil ve funkci starosty obce Těchobuz na Pelhřimovsku. Důvody proč rezignoval, vysvětlil na svém Facebooku: „Do funkce starosty ...

Komentáře (0)
16.01.2024 Bez kategoriePrioritou pro mě je obecný prospěch, říká Šoula, nový jihlavský zastupitel za STAN

Vojtěch Šoula se stal novým jihlavským zastupitelem za STAN. V listopadu 2023 nahradil zastupitelku Miroslavu Zápotočnou, která rezignovala. JL mu položily několik otázek. Na jaká témata ...

Komentáře (2)
11.01.2024 Bez kategorieKafková: Příčí se mi upírat dědicům právo na vrácení majetku

JL položily jednu otázku opoziční jihlavské zastupitelce Tereze Kafkové (PiFo): Na posledním prosincovém jednání městského zastupitelstva jste se zdržela hlasování v bodě 45: Návrh ...

Komentáře (1)
11.01.2024 Bez kategoriePaul: Liberální myšlení je v problémech, ale ve svých vlastních

JL položily dvě otázky jihlavskému zastupiteli Petru Paulovi (SPD). Na posledním prosincovém jednání městského zastupitelstva jste se zdržel hlasování v bodě 45: Návrh na projednání ...

Komentáře (0)
05.01.2024 Bez kategorieSkořepová: Věřím v důležitost zastávat zodpovědné postoje

Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili odměny pro čtyři koaliční zastupitele za práci vykonanou mimo pracovní poměr pro rok 2024. Z koalice se jako jediná zdržela hlasování ...

Komentáře (0)
30.12.2023 Bez kategorieKoubová: Workoholismus je závislost jako každá jiná

Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili odměny pro čtyři koaliční zastupitele (David Beke – ODS, Marie Palánová – KDU-ČSL, Jiří Kotlík a Magdaléna Skořepová ...

Komentáře (0)
26.12.2023 Bez kategorieKuchyňa: Jsem zastánce modelu jaký je na Praze 7

Jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání schválili odměny pro čtyři koaliční zastupitele (David Beke – ODS, Marie Palánová – KDU-ČSL, Jiří Kotlík a Magdaléna Skořepová ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net