
Poslanec Pavel Kováčik řeční na jihlavském Masarykově náměstí na 1. máje. Foto: Pavel Bajer
Z projevu poslance Pavla Kováčika (KSČM) na 1. máje na Masarykově nám. v Jihlavě:
Končící konjunkturu si můžeme přeložit jako těsně předkrizové období. Je to znát na snižování počtu objednávek a zakázek zejména z Německa, na kterých je ekonomika ČR závislá, na postupném nenápadném, pozvolném, leč důrazném zdražování energií, vody, nikoliv nevýznamné jsou potraviny.
Vezměte si, že brambory jsou dnes na cenové úrovni jako banány. Přitom nám tady na Vysočině rostou pod oknem, zatímco z té Kostariky musíme banány převést přes oceán letadlem nebo lodí, na které zrají. Musíme je pak naložit na kamion a rozvést po obchodech. A to všecko za pakatel. Kolik platí za práci pěstitelům banánů v Kostarice? Takže i v tom je souvislost dnešní doby, těsně předkrizové situace.
Važme si každý, kdo máme jakoukoliv práci. Snažme se teď dosáhnout, co je možné, z hlediska odměňování, z hlediska řekněme benefitů. Jestli teď ještě pořád zaměstnavatelé žehrají na nedostatek použitelné pracovní síly, tak za půl roku to může být úplně obráceně. Takže to je taková těsná doba, kdy se na horní palubě přece jenom ještě tančí a zpívá, ale v podpalubí už je cítit, že voda už docela dost prosakuje…
Dvojí kvalita výrobků
Přineseme novelu zákona o potravinářství s ministerstvem zemědělství, které tuto praktiku bude kvalifikovat jako praktiku nepřípustnou, nekalou a její nositele bude postihovat až 50milionovými pokutami, protože prostě a jednoduše, jestli je něco šunkou, tak to má být šunkou a nikoliv jen výrobkem jako šunka se tvářící jen proto, že to jde na český trh. To jsou věci, které v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu nabývají na důležitosti… Nejde jenom o tu šunku, která pro český žaludek může být pod totožným obalem méně kvalitní než pro německý žaludek. Ale jsou rozdíly v kosmetice, pracích prášcích, další a další věci, které ve svém úhrnu znamenají, že díky této praktice za horší kvalitu platíme stejné nebo ještě větší peníze, ač máme ve srovnání třeba s Němci podstatně menší důchody, podstatně menší platy a ostatní příjmy včetně oněch příjmů sociálních. Takže doplácíme, nejsme občané stejné kategorie… Nejlepší obranou proti těmto praktikám je kupovat české potraviny od českých, moravských a slezských výrobců…
Puč ve Venezuele
Co se týká situace širší, jak na „světovém bojišti“, tak v ČR musím říci, že určitě spolu s námi napjatě sledujete vývoj situace probíhajícího puče ve Venezuele. Spojené státy si myslely, že mají vyřešeno, tak už včera prohlásil ministr zahraničí Mike Pompeo, že prezident Maduro prchá ze země. A prezident Maduro odpověděl, že svolává na dnešek mohutnou demonstraci na podporu legálně zvoleného a legitimně fungujícího prezidenta. A já dodávám, podporu levicového režimu, který vlastnictví venezuelského lidu se snaží vést ku prospěchu tohoto vlastního venezuelského lidu. To je ostatně jeho největší vina, že neposlouchá nadnárodní společnosti, že ropu a zemní plyn za hubičku nedává někam pryč mimo svoje hranice jako ostatní poslušní.
Vzpomeňme jen, co bylo hlavní rozbuškou konfliktu v Libyi i v dalších zemích. Tam, kde není ropa nebo plyn, tak tam to světového četníka (USA) de facto nezajímá.
Tam, kde některá z těchto surovin nebo některé jiné suroviny jsou, tam je to pro Spojené státy velmi a velmi zajímavé a oni si najdou záminku, jak tam zasáhnout. Teď čekají, jak silně zasáhne policie, případně armáda v případě probíhajícího puče ve Venezuele. Přejeme venezuelskému lidu, aby se situace vyřešila v jeho prospěch, aby z toho netěžil někdo úplně jiný…
Demonstrace proti nastupující ministryni spravedlnosti
V ČR se situace nemění i na základě toho, že je předkrizová doba končící konjunktury. Pozornost občanů tak jde každopádně jiným směrem. Všimněte si, jak silnou pozornost věnují některá česká média oné demonstraci proti nové ministryni spravedlnosti, která probíhala předevčírem v Praze, a kde určitě nebyly desetitisíce ani statisíce lidí. Ale i demonstrace, která v podobném duchu čas od času probíhá na Malostranském náměstí… tak tam bývá 20-30 lidí, ale média to označují jako velmi silný prostředek v boji proti čemukoliv, na co si vzpomenete. Ono to pozornost odvede velmi dobře.
KSČM podporuje tuto vládu, na rozdíl od vlády, v níž byl účasten pan Kalousek. Vláda i za našeho přispění anebo právě proto, že my ji držíme, přidává více, než oněch 38 korun, které jsme my důchodci dostali ještě za Kalouskovy vlády. Je to přece jenom minimálně 700 a maximálně 900 korun pro letošní rok, ale netěšme se, že my důchodci budeme o to bohatší. Protože jak jsem mluvil na začátku, nenápadně, ale účinně rostou ceny, životní náklady na bydlení, náklady na energie. Ale to už si můžeme opakovat, to všechno, co každý z nás dnes a denně, když chodíme nakupovat, pociťujeme na svých peněženkách.
Takže buďme přesvědčeni o tom, že alespoň zmíněným přidáním na důchodech dojde ke kompenzaci růstu životních nákladů. To je také to, co provází humbuk, který se občas ozve proti této vládě, proti kterémukoliv ministrovi nebo proti nám jako komunistům, že tuto vládu, jak se říká, držíme nad vodou. Nebýt toho, tak to zase skončí maximálně u těch 38 korun, a to ještě možná… Celá léta se snažíme, a já jsem u toho více než 20 let, aby byli přiměřeně vedle důchodců a ostatních pracujících oceněni také učitelé, policisté, hasiči… Lidé, kteří slouží nám všem a jsou státními zaměstnanci. Musím říci, že teprve za této vlády alespoň slib učitelům do roku 2021 40 tisíc korun průměrný plat se daří rok od roku… přece jenom napravovat.
Kalousek tehdy sebral 10 % policistům, hasičům, záchranářům, a až za této vlády se podařilo to, co se sebralo, alespoň dorovnat… Proplácení prvních tří dnů nemocenské je významné pro ty, co mají výše do žlabu. Já vím, jsou to tři dny. Ono se řekne, je to jenom pár stokorun, ale těch pár stokorun většině lidí citelně chybí zvláště, když ty první tři dny marodění máte největší výdaje… Ostatně bylo to protikrizové opatření, krize dávno pominula, ale toto opatření se drželo. A to jsou další a další z těch věcí, kvůli kterým KSČM zatím stojí za to držet vládu nad vodou.
Diskuze k článku