Reklama
Dnes je pátek 25.06.2021     svátek má Ivan

Vystrčil k 25 letům ODS: Vědět, co je důležité a správné


29.5.2017 Bez kategorie/Komentáře (0), autor:
Petr Klukan

Jihlavské listy, 29.04.2016

Subjektivního hodnocení předsedů strany se možná dopustím v nějaké knize, říká v rozhovoru vysočinský předseda ODS Miloš Vystrčil.

V jaké kondici je podle vás ODS v roce 2016?

Kondici ODS bych trochu v nadsázce přirovnal ke kondici člověka – úspěšného sportovce, který překonal poměrně vážné onemocnění a nyní se s chutí pustil opět do intenzivního tréninku a má velkou chuť získat zpět ztracenou sebedůvěru, přízeň diváků a něco dokázat. Občas se mi zdá, že se první výsledky již začínají dostavovat, snadné to ale rozhodně není.

Myslíte, že má ODS ještě někdy šanci stát se silnou stranou, která by mohla vládnout nebo spoluvládnout? Nebo je pravice a pravicové smýšlení na úbytě?

Myslím – jsem přesvědčen, že ODS má šanci se opět stát silnou stranou. Již dnes je opět na pravici nejsilnější. Bude k tomu potřeba ale ještě hodně pokory, práce a trpělivosti.

Čím to je, že zakladatelé nebo spoluzakladatelé stran z nich nakonec odcházejí – mám na mysli Václava Klause, nebo i Miloše Zemana z ČSSD?

To je spíše otázka na ně než na mne. Ty důvody mohou být různé.

V Jihlavě dokonce odešel z ODS její spoluzakladatel, exstarosta Vratislav Výborný – a přešel až do ČSSD. Z ODS odešel i bývalý náměstek primátora Radek Vovsík. Nedělá ODS něco špatně?

Lze na to reagovat třeba jmenováním lidí, kteří do ODS v poslední době naopak přišli nebo se do ní třeba nazpět vrátili. Příklady mohou být třeba současný předseda ODS Petr Fiala nebo současný lídr krajské kandidátky Zdeněk Geist. Tím nechci tvrdit, že je ODS bez chyb. Při většině rozchodů to zpravidla bývá tak, že nebývá zcela bez viny ani jedna strana.

Mohl byste krátce charakterizovat působení vašich předsedů v čele strany? Václava Klause, Mirka Topolánka, Petra Nečase a Petra Fialu?

Chcete po mě subjektivní hodnocení, kterého se možná jednou v podrobnější podobě dopustím v nějaké knize, pokud někdy nějakou asi až v důchodu napíši. Proto si dovolím pouze velmi stručně napsat, že není pravdou, že by Václava Klause nezajímaly názory ostatních. V Mirkovi Topolánkovi jsem se nikdy moc nevyznal a Petra Nečase potkal osud, který se mi nechce komentovat. S Petrem Fialou se mi spolupracuje velmi dobře a rozhodně nesouhlasím s názory, že je nevýrazný nebo málo zajímavý. Naopak. Bohužel slušnost a kultivovanost se dnes příliš nenosí.

A známkou ohodnotit jejich působení ve funkci?

Jednou známkou se jejich působení ohodnotit nedá, a jestli dám dohromady někdy svůj nějaký komplexnější názor, dnes nevím.

Lidé byli znechuceni politikou, a také proto dali v posledních volbách hlas hnutí ANO, které se tváří, že není politické. Uvědomuje si ODS a poučila se z toho, že je to i její „zásluhou“, že lidé přestali stranám věřit?

Uvědomuje a poučit se snaží. Čas ukáže, do jaké míry se nám to podaří.

Kdy se podle vás lidem vrátí důvěra v politické strany, potažmo v ODS?

To bych také rád věděl. ☺ Rozhodně nemůžeme čekat, že se tak stane rychle a bez práce. Důvěra se rychle ztrácí a pomalu získává zpět. Nutnou podmínkou návratu důvěry je, abychom fungovali bez průšvihů a měli jasný program a slušné a zároveň výrazné představitele. Záležet bude ale i na našich politických soupeřích a jejich chování a schopnostech.

Jak přesvědčit lidi, že jen politické strany s ideologií mají budoucnost?

Dlouhodobě je nejlepším důkazem historie demokraticky vyspělých zemí. V krátkodobém horizontu se o tom přesvědčuje obtížně. Myslím, že důležité jsou také osobnosti a jejich postoje.

Co bylo podle vás největší chybou, kterou ODS za dobu svého působení udělala?

Jak jsem již napsal, nikdo není bez chyby. Osobně si myslím, že naší největší chybou bylo, že někteří naši členové zapomněli, že politika je především služba, a ne nástroj pro uspokojení vlastních potřeb.

A naopak největším kladem?

ODS vždy hájila osobní svobodu a věřila ve schopnosti člověka, rodiny, obce se o sebe, o svoji rodinu, o své území postarat bez zbytečných berliček a škodlivého paternalismu.

Umíte si představit, kde bude ODS za deset let, nebo dokonce za dalších 25 let?

Představit si umím ledacos. Osobně bych si přál, aby za dalších 25 let jsme měli kolem sebe alespoň tolik svobody a tolik možností, jako máme dnes.

Zejména pro naše mladší následovníky bude nesmírně těžké v tom čím dál více bláznivém světě se ctí obstát.

Množství dostupných informací roste geometrickou řadou. A tak je pořád obtížnější poznat, co je a co není důležité a správné. Přál bych si proto, aby ODS zůstala - byla takovou stranou, která bude vědět, co je důležité a správné, a bude to umět lidem sdělit takovým způsobem, že jí to budou věřit.

ODS byla založena před 25 lety, v dubnu 1991

Jak velký význam ODS přisuzujete v rámci politického spektra v ČR?

Josef Kott vysočinský předseda ANO:Význam ODS stejně jako ostatních politických subjektů je dán volebními preferencemi. Agenturní výzkumy ukazují dlouhodobě stabilní rozložení politického spektra v ČR.

Jaromír Kalina vysočinský předseda KDU-ČSL: Pokud má mít ODS budoucnost, pak musí vygenerovat lídry, kteří dají zapomenout na profesora Klause. Ten je nejen pro mne zosobněním všeho, co se nepovedlo a zasáhlo společnost po roce 1989. Divoká privatizace připravených kádrů z řad veksláků, komunistického establishmentu a všeho schopných kmotrů se dlouhodobě podepsala na funkčnosti, atmosféře a vztazích ve společnosti. ODS mne nepřesvědčuje, že je schopna reprezentovat pravici a mít v sobě seberefl exi a pokoru.

Petr Krčál předseda KVV ČSSD Vysočina: Občanskou demokratickou stranu jsem vždy považoval za seriózního soupeře prezentujícího pravicové myšlenky. V současné by měla ODS udělat vše proto, aby se opět stala lídrem pravicového spektra.

Pavel Kalabus předseda KV KSČM: Důvěra občanů ve strany jako je ODS trvale klesá a může si za to sama. Něco jiného kázala, než v praxi činila. Od časů svých pověstných sponzorů vedených Pepou z Hongkongu už jen sleduje trpký osud svých někdejších politických souputníků ODA nebo US. Je vyčerpaná a nedůvěryhodná. Už jen kope kolem sebe.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
18.06.2021 Bez kategoriePrimátorka Koubová: Pro mě bylo důležité, aby se nerušila pobočka pošty na náměstí

Primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava) potvrdila, že jednala s manažery České pošty o plánovaných změnách v Jihlavě. Paní primátorko, konzultovali nebo probírali s vámi zástupci ...

Komentáře (7)
18.06.2021 Bez kategorieFaltýnka na Vysočině nechtějí

Při letošních volbách se ANO na Vysočině kromě Faltýnka bude muset obejít i bez Oborné, Kotta a Zlesáka. Přihrávání veřejných zakázek známým v Olomouckém kraji a další poznámky ...

Komentáře (0)
07.06.2021 Bez kategoriePavel Janoušek odpovídá na dotaz čtenáře k hlubinnému úložišti

Dotaz pana Tomana: V květnovém vydání měsíčníku Kraje Vysočina mě zaujalo Vaše vyjádření k hlubinnému úložišti. Píšete, že byly použity "NEZÁKONNÉ" výsledky při průzkumech ...

Komentáře (1)
21.05.2021 Bez kategorieEva Decroix (ODS) ke svému vzdělání

Jan Blažek zaslal redakci dotaz na vzdělání Evy Decroix. Mimo jiné žádá zveřejnění kopií vysokoškolských diplomů z Francie i České republiky. Redakce Jihlavských listů právničku navštívila. ...

Komentáře (0)
07.05.2021 Bez kategorieHejtman: Byl bych šťastný, kdyby proti covidu očkovali jen praktičtí lékaři

Jako hejtman Kraje Vysočina je kvůli očkování proti koronaviru pod obrovským tlakem. V první části rozhovoru pro JL Vítězslav Schrek (ODS) potvrzuje, že by byl rád, kdyby se očkovalo plošně ...

Komentáře (0)
16.04.2021 Bez kategorieMístopředseda ČSSD Běhounek říká, že musí zlepšit komunikaci strany k veřejnosti

Dubnový sjezd ČSSD zvolil poslance a bývalého hejtmana Vysočiny Jiřím Běhounkovi místopředsedou ČSSD. Předsedou byl zvolen Jan Hamáček. Předseda jihlavské okresní organizace ČSSD ...

Komentáře (0)
14.04.2021 Bez kategorieKroupa o Faltýnkovi z ANO: On už není kmotrem, ale fotrem

Reportér webových Seznam Zpráv Janek Kroupa rozkrývá získaný diář předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO a vysočinského poslance Jaroslava Faltýnka. Diář je plný Faltýnkových poznámek ...

Komentáře (0)
14.04.2021 Bez kategorieM. Tomanec z Fóra: Uznávám porážku a odstupuji

Snad už skončila doba čekání na nějakého mesiáše, říká Miroslav Tomanec (Fórum Jihlava), který ohlásil svoji rezignaci na mandát zastupitele. Na zastupitelstvu jste řekl, že k ...

Komentáře (0)
13.04.2021 Bez kategoriePředseda Senátu Vystrčil kritizoval prezidenta Zemana za jeho slova

Jednání prezidenta Miloše Zemana ve vztahu k oponentům je podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) neomalené a nepřijatelné. Za neomalené a nepřijatelné Vystrčil považuje to, pokud ...

Komentáře (0)
09.04.2021 Bez kategorieDuchovní otec Fóra Jihlava Tomanec oznámil, že v zastupitelstvu končí. Všechny tím překvapil

Spoluzakladatel koaličního Fóra Jihlava Miroslav Tomanec na úterním zasedání zastupitelstva 6. dubna oznámil, že po pěti letech v zastupitelstvu končí. „Ke konci tohoto měsíce odstupuji ...

Komentáře (0)
07.04.2021 Bez kategorieFaltýnkův diář rozkrývá zákulisí politiky

Vysočinský poslanec Jaroslav Faltýnek (ANO) a bývalý první místopředseda hnutí ANO čelí řadě otázek novinářů z webu Seznam Zprávy. Ti získali Faltýnkům diář z let 2015, 2016. Faltýnek ...

Komentáře (1)
04.03.2021 Bez kategorieKrajský radní Fabeš již není starostou Telče

Počátkem března to byly dva týdny, co Roman Fabeš opustil post starosty Telče. Kancelář na radnici opustil po 19 letech kvůli tomu, že se před časem stal krajským radním a nechtěl dál kumulovat ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net