Reklama
Dnes je středa 27.05.2020     svátek má Valdemar

Vystrčil k 25 letům ODS: Vědět, co je důležité a správné


29.5.2017 Bez kategorie/Komentáře (0), autor:
Petr Klukan

Jihlavské listy, 29.04.2016

Subjektivního hodnocení předsedů strany se možná dopustím v nějaké knize, říká v rozhovoru vysočinský předseda ODS Miloš Vystrčil.

V jaké kondici je podle vás ODS v roce 2016?

Kondici ODS bych trochu v nadsázce přirovnal ke kondici člověka – úspěšného sportovce, který překonal poměrně vážné onemocnění a nyní se s chutí pustil opět do intenzivního tréninku a má velkou chuť získat zpět ztracenou sebedůvěru, přízeň diváků a něco dokázat. Občas se mi zdá, že se první výsledky již začínají dostavovat, snadné to ale rozhodně není.

Myslíte, že má ODS ještě někdy šanci stát se silnou stranou, která by mohla vládnout nebo spoluvládnout? Nebo je pravice a pravicové smýšlení na úbytě?

Myslím – jsem přesvědčen, že ODS má šanci se opět stát silnou stranou. Již dnes je opět na pravici nejsilnější. Bude k tomu potřeba ale ještě hodně pokory, práce a trpělivosti.

Čím to je, že zakladatelé nebo spoluzakladatelé stran z nich nakonec odcházejí – mám na mysli Václava Klause, nebo i Miloše Zemana z ČSSD?

To je spíše otázka na ně než na mne. Ty důvody mohou být různé.

V Jihlavě dokonce odešel z ODS její spoluzakladatel, exstarosta Vratislav Výborný – a přešel až do ČSSD. Z ODS odešel i bývalý náměstek primátora Radek Vovsík. Nedělá ODS něco špatně?

Lze na to reagovat třeba jmenováním lidí, kteří do ODS v poslední době naopak přišli nebo se do ní třeba nazpět vrátili. Příklady mohou být třeba současný předseda ODS Petr Fiala nebo současný lídr krajské kandidátky Zdeněk Geist. Tím nechci tvrdit, že je ODS bez chyb. Při většině rozchodů to zpravidla bývá tak, že nebývá zcela bez viny ani jedna strana.

Mohl byste krátce charakterizovat působení vašich předsedů v čele strany? Václava Klause, Mirka Topolánka, Petra Nečase a Petra Fialu?

Chcete po mě subjektivní hodnocení, kterého se možná jednou v podrobnější podobě dopustím v nějaké knize, pokud někdy nějakou asi až v důchodu napíši. Proto si dovolím pouze velmi stručně napsat, že není pravdou, že by Václava Klause nezajímaly názory ostatních. V Mirkovi Topolánkovi jsem se nikdy moc nevyznal a Petra Nečase potkal osud, který se mi nechce komentovat. S Petrem Fialou se mi spolupracuje velmi dobře a rozhodně nesouhlasím s názory, že je nevýrazný nebo málo zajímavý. Naopak. Bohužel slušnost a kultivovanost se dnes příliš nenosí.

A známkou ohodnotit jejich působení ve funkci?

Jednou známkou se jejich působení ohodnotit nedá, a jestli dám dohromady někdy svůj nějaký komplexnější názor, dnes nevím.

Lidé byli znechuceni politikou, a také proto dali v posledních volbách hlas hnutí ANO, které se tváří, že není politické. Uvědomuje si ODS a poučila se z toho, že je to i její „zásluhou“, že lidé přestali stranám věřit?

Uvědomuje a poučit se snaží. Čas ukáže, do jaké míry se nám to podaří.

Kdy se podle vás lidem vrátí důvěra v politické strany, potažmo v ODS?

To bych také rád věděl. ☺ Rozhodně nemůžeme čekat, že se tak stane rychle a bez práce. Důvěra se rychle ztrácí a pomalu získává zpět. Nutnou podmínkou návratu důvěry je, abychom fungovali bez průšvihů a měli jasný program a slušné a zároveň výrazné představitele. Záležet bude ale i na našich politických soupeřích a jejich chování a schopnostech.

Jak přesvědčit lidi, že jen politické strany s ideologií mají budoucnost?

Dlouhodobě je nejlepším důkazem historie demokraticky vyspělých zemí. V krátkodobém horizontu se o tom přesvědčuje obtížně. Myslím, že důležité jsou také osobnosti a jejich postoje.

Co bylo podle vás největší chybou, kterou ODS za dobu svého působení udělala?

Jak jsem již napsal, nikdo není bez chyby. Osobně si myslím, že naší největší chybou bylo, že někteří naši členové zapomněli, že politika je především služba, a ne nástroj pro uspokojení vlastních potřeb.

A naopak největším kladem?

ODS vždy hájila osobní svobodu a věřila ve schopnosti člověka, rodiny, obce se o sebe, o svoji rodinu, o své území postarat bez zbytečných berliček a škodlivého paternalismu.

Umíte si představit, kde bude ODS za deset let, nebo dokonce za dalších 25 let?

Představit si umím ledacos. Osobně bych si přál, aby za dalších 25 let jsme měli kolem sebe alespoň tolik svobody a tolik možností, jako máme dnes.

Zejména pro naše mladší následovníky bude nesmírně těžké v tom čím dál více bláznivém světě se ctí obstát.

Množství dostupných informací roste geometrickou řadou. A tak je pořád obtížnější poznat, co je a co není důležité a správné. Přál bych si proto, aby ODS zůstala - byla takovou stranou, která bude vědět, co je důležité a správné, a bude to umět lidem sdělit takovým způsobem, že jí to budou věřit.

ODS byla založena před 25 lety, v dubnu 1991

Jak velký význam ODS přisuzujete v rámci politického spektra v ČR?

Josef Kott vysočinský předseda ANO:Význam ODS stejně jako ostatních politických subjektů je dán volebními preferencemi. Agenturní výzkumy ukazují dlouhodobě stabilní rozložení politického spektra v ČR.

Jaromír Kalina vysočinský předseda KDU-ČSL: Pokud má mít ODS budoucnost, pak musí vygenerovat lídry, kteří dají zapomenout na profesora Klause. Ten je nejen pro mne zosobněním všeho, co se nepovedlo a zasáhlo společnost po roce 1989. Divoká privatizace připravených kádrů z řad veksláků, komunistického establishmentu a všeho schopných kmotrů se dlouhodobě podepsala na funkčnosti, atmosféře a vztazích ve společnosti. ODS mne nepřesvědčuje, že je schopna reprezentovat pravici a mít v sobě seberefl exi a pokoru.

Petr Krčál předseda KVV ČSSD Vysočina: Občanskou demokratickou stranu jsem vždy považoval za seriózního soupeře prezentujícího pravicové myšlenky. V současné by měla ODS udělat vše proto, aby se opět stala lídrem pravicového spektra.

Pavel Kalabus předseda KV KSČM: Důvěra občanů ve strany jako je ODS trvale klesá a může si za to sama. Něco jiného kázala, než v praxi činila. Od časů svých pověstných sponzorů vedených Pepou z Hongkongu už jen sleduje trpký osud svých někdejších politických souputníků ODA nebo US. Je vyčerpaná a nedůvěryhodná. Už jen kope kolem sebe.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
20.05.2020 Bez kategorieKodet tvrdě odsoudil Kalinu, po pár dnech rezignoval na předsedu jihlavských lidovců

Mezi jihlavskými lidovci to vře. Stávající předseda jejich městské organizace Josef Kodet mladší se počátkem května na Facebooku tvrdě opřel do svého spolustraníka, bývalého náměstka ...

Komentáře (2)
27.04.2020 Bez kategorieNízká soběstačnost spolu s pandemií nasvědčují, že se zvýší ceny potravin, říká J. Veleba

Potraviny za určité situace skutečně na pultech řetězců nemusí být, varuje bývalý prezident Agrární komory ČR a krajský zastupitel Jan Veleba (SPO+SPD). Jak pociťují zemědělci ...

Komentáře (2)
27.04.2020 Bez kategoriePrimátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava): S ANO? To není cesta

Za ten rok a půl se udělalo víc než za minulé volební období, říká v rozhovoru JL primátorka Jihlavy Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Vysočina má dosud stále nejmenší počet nakažených ...

Komentáře (9)
23.04.2020 Bez kategorieKodet: Kalina se proměnil v arogantního manipulátora

Stávající předseda jejich městské organizace Josef Kodet mladší se 7. 5. 2020 na Facebooku tvrdě opřel do svého spolustraníka, bývalého náměstka jihlavské primátorky Jaromíra Kaliny. Vyjádření ...

Komentáře (0)
19.04.2020 Bez kategorieCestujeme v knihách, říká Zdeněk Geist (za ODS)

Jak ovlivnila váš soukromý a pracovní život epidemie koronaviru? Nijak výrazně. Jsem typ domácí, takže jsem na jiný režim v ústraní zvyklý. Styk s vnějším světem jsme tedy nyní v naší ...

Komentáře (1)
19.04.2020 Bez kategorieNezištná pomoc lidí funguje, říká exprimátor Chloupek (ČSSD)

Jak ovlivnila váš soukromý a pracovní život epidemie koronaviru? Podstatně jsem musel změnit styl života. Místo aktivního setkávání s lidmi, návštěvy kulturních, sportovních i společenských ...

Komentáře (1)
17.04.2020 Bez kategorieCtibor Čepička (za SPO+SPD): Hledejme i pozitiva

Jak ovlivnila váš soukromý a pracovní život epidemie koronaviru? Epidemie ovlivnila asi každého, ne-jsem výjimkou. Chybí mi, že se nevídám s blízkými osobami, rodinou, s přáteli. Nemohu ...

Komentáře (0)
17.04.2020 Bez kategorieJsou i jiné hodnoty, než honba za majetky, říká M. Plodík (KSČM)

Jak ovlivnila váš soukromý a pracovní život epidemie koronaviru? Pouze v tom směru, že jsem zrušil veškeré cestování mimo Kraj Vysočina a omezil kontakty s přáteli na minimum. V pracovní ...

Komentáře (1)
17.04.2020 Bez kategorieMarie Kružíková (ČSSD): Chybí mi nejbližší rodina

Jak ovlivnila váš soukromý a pracovní život epidemie koronaviru? Aktuálně se angažuji v celostátním projektu „Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň“, a to jako koordinátor ...

Komentáře (0)
17.04.2020 Bez kategorieBohumila Kobrlová (ANO): Chybí mi moji žáci

Jak ovlivnila váš soukromý a pracovní život epidemie koronaviru? Jelikož pracuji ve školství, můj život se změnil opravdu hodně. Zavření škol nás zastihlo v době jarních prázdnin, a ...

Komentáře (0)
16.04.2020 Bez kategorieJosef Herbrych (KDU-ČSL): Nepodléhejte panice

Jak ovlivnila váš soukromý a pracovní život epidemie koronaviru? Pokud začnu tím méně příjemným, tak asi významným omezením společenského styku. Přece jenom každý máme svoje rodiny, ...

Komentáře (0)
16.04.2020 Bez kategorieLidem bych doporučil trpělivost, tvrdí Miroslav Houška (KDU-ČSL)

Jak ovlivnila váš soukromý a pracovní život epidemie koronaviru? Jsem více doma, než tomu bylo nedávno. A to nejenom o volném čase, ale i díky tzv. „práci z domova.“ Tu mohu vykonávat ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net