Reklama
Dnes je středa 22.03.2023     svátek má Leona

Když vám snímek nevychází, tak se vraťte na místo a vyfoťte ho znova

KRAJINA Žďárska, jak ji zachytil A. Vystrčil.
KRAJINA Žďárska, jak ji zachytil A. Vystrčil.

10.4.2017 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Lenka Kopčáková

 

Sedíme u nás v redakci a každý mícháme ve svém hrnku kávu. Já tu redaktorskou, kdy fotografování je sice můj občasný chléb, ale při reportážích není času nazbyt… Na druhé straně stolu sedí nad svojí kávou nadšený pozorovatel věcí a dějů, co dokáže zachycený okamžik podat v uměleckém „balíčku“…

 

Jak se dnes 61letý Antonín Vystrčil vyznává, moc rád fotí makrosnímky v přírodě, ale zrovna tak rád zachycuje i cirkusy.

 

Samozřejmě se ptám na fotografické začátky, a můj host si vybaví klukovská léta, ještě prý v době analogové. „S kamarádem jsme prolézali místa, kde se boural starý Žďár. Různé motivy a zátiší jsme měli okoukané od legendárního fotografa Josefa Sudka. A chtěli jsme to také tak zkusit. Fotili jsme tedy střepy rozbitých oken a zajímavá zákoutí,“ ohlíží se dnešní předseda brněnského fotoklubu Freeland.

 

Za doby analogové…

Antonín Vystrčil je rodákem ze Žďáru nad Sázavou a profesí inženýr strojírenství. Ještě před vojnou docházel do fotoklubu tehdejšího s. p. Žďas. Zde se potkával s budoucími známými fotografy, jako byl Stanislav Chmelíček, Antonín Kanta,  Josef Tomek, Ladislav Vladimír Trávníček a další. „Někteří z těchto kluků už dnes nejsou mezi živými,“ lituje.

 

Fotoklub fungoval při propagaci Žďasu. „My jsme jim pořizovali fotky z akcí, a za to jsme si mohli dělat to své umění,“ vzpomíná Antonín Vystrčil.

 

„Poznal jsem kouzlo analogové fotografie, vůni vývojky a tlumené světlo laboratoří fotoklubu, ale i kouzlo činžákové koupelny, která se o víkendech měnila ve skromnou, leč potřebnou temnou komoru,“ ohlíží se fotograf. Mládí mu připomíná pár ocenění z výstav a oslavné články v tisku.

 

Pozdější doba digitální přinesla Antonínu Vystrčilovi také několik ocenění a výstav, v tuzemsku i v zahraniční…

 

Privatizací podniku skončil i žďárský fotoklub. Někteří členové se uchytili v dnešním fotoklubu Freeland Brno. Sdružuje profesionály i ryzí amatéry z celého Česka, a dokonce i pár umělců ze zahraničí. „Známým členem je např. vynikající krajinář Saša Kolovratník,“ říká můj host.

 

Výpravy za záběry

Po celé Vysočině současně pracuje do deseti fotoklubů a ve hře je i navrácení fotoklubu do Žďáru.

 

Díky pestrým specializacím členů nemá předseda problém obsadit výstavy na různá témata či obesílat fotosoutěže. „Někteří kolegové jezdí hodně do zahraničí a přiváží nádherné snímky z Cejlonu, Afriky, nebo i z Benátek, kam v únoru s oblibou vyráží fotit masky,“ říká Vystrčil.

 

Další skupina zase fotí naše české masopusty, nebo vyjíždí za rozkvetlými konikleci, bledulemi a sasankami. Někdo se také specializuje na lidovou architekturu a tradice.
„Loni jsme např. pracovali na projektu Kraje Vysočina o starých řemeslech, a nafotil se moc hezký kalendář,“ ohlíží se nadšenec.

 

Uvolněné pluginy odhalily pravdu...

Na otázku, zda jsou zkušení fotografové ochotni předávat své fígle amatérům, pokyvuje. „Profesionálové jsou sdílní a chtějí se o své zkušenosti podělit. Zato někteří zapšklí amatéři si drží věci pod pokličkou,“ říká. Přitom dnes už to prý není zapotřebí, vývoj jde velmi dopředu. 

 

„Loni Google uvolnil řadu pluginů, tedy programů k vylepšení snímků. A vyšlo najevo, že hodně fotografií, které jsme obdivovali, bylo digitálně upraveno,“ konstatuje předseda klubu.

 

Na „vylepšování“ fotografií v počítači má Antonín Vystrčil svůj názor. Byť má raději přirozenost, třeba v makrofotografii se prý digitální úprava vyloženě hodí. „Mám-li třeba zachycenou květinu a potřebuji zdůraznit její buket, či znásobit vrstvu, aby květina vynikla,“ vysvětluje. „Samozřejmě laborujeme, a uvolněné pluginy jsme si vyzkoušeli. Rádi si o tom na klubu povídáme,“ říká fotograf.

 

Nelžeme si do kapsy...

Antonín Vystrčil dojíždí i do havlíčkobrodského fotoklubu, kde je kolegům velkou oporou známý fotograf Vladimír Kunc.

 

„K pluginům nám Vláďa říká, ať si nelžeme do kapsy a vykašleme se na nějaké nastavování. Stejně se to pak pozná. Radí nám: Když vám to nevychází, raději se na místo vraťte vícekrát a nafoťte to znovu,“ tlumočí fotograf.

 

Jenže běžný divák si již díky reklamám a časopisům pomalu na upravenou kvalitu zvykl a stává se tak náročnějším. Řada výstavních snímků bývá digitálně upravena kvůli kvalitě tisku zvětšeniny.

 

„Dřív, když jsme fotili analogově, tyto možnosti nebyly. Velmi záleželo na vývojce, osvitu a papírech. Čarovat se dalo jen s citlivostí,“ ohlíží se praktik. Návrat k analogové čb fotografii jedině vítá, neboť se vždy ukáže pravda.

 

Antonín Vystrčil miluje velké kouzlo v poznávání detailů makrofotografie. Za nalezení cesty ke krajinařině prý vděčí právě  Vladímíru Kuncovi.

 

Santiniho  baroko černobíle

A. Vystrčil rád fotografuje, jak on říká „v dosahu komína“, tedy kam dojde pěšky. Podobně smýšlející fotografové vyhledávají nejen Žďárské vrchy, ale i v krajině rozseté klenoty baroka.

 

V rámci letošního Roku českého baroka se tedy přímo nabízí téma. A tak se Žďár může těšit na červencovou výstavu Antonína Vystrčila, Pavla Juráčka a Vladimíra Kunce, s názvem Santiniho baroko černobíle.

 

„Cílem společného černobílého projektu je ukázat veškerou krásu baroka ve Žďáře. Představíme nejen Zelenou horu, ale i zámek a Dolní hřbitov,“ uvádí Vystrčil.

 

Kudlanka z Egypta

Když se ptám na nejlepší snímek, který se mu kdy podařil, Antonín Vystrčil si se smíchem vzpomene na historku s kudlankami nábožnými. Jeden čas prý fotil samé kudlanky. „Fascinovaly mě svou dravostí a pozorováním kořisti,“ uvádí.

 

Fotograf jednou obdržel kudlanku až z Egypta. Zahlédl kokony a těšil se na mladé. „S čím jsem ale nepočítal, že se začnou líhnout zrovna na Vánoce. Za mrazů Zverimex nedostal cvrčky ani octomilky, a já měl doma najednou asi 300 kudlanek. A tak se stalo nevyhnutelné:  samičky začaly požírat samce,“ líčí.

 

Pokud prý však chce někdo pochopit, co je to příběh fotografie, ať se vydá fotit mraveniště. Zde lze pořídit nečekané záběry… „Rád si u toho ještě pouštím na fotoaparátu kameru a pak v klidu doma objevuji úžasné věci,“ říká.

 

Antonín Vystrčil připouští, že fotografování je dnes značně nákladným koníčkem, k němuž nesmí chybět čas, vůle a trpělivost. „Fotograf se také musí neustále vzdělávat, aby neustrnul,“ uzavírá žďárský nadšenec.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
20.03.2023 AktualityPošta chystá redukci poboček

Česká pošta od července letošního roku chystá další kolo redukce své pobočkové sítě. Po celém Česku mají podle vedení státního podniku skončit k tomuto datu celkem tři stovky klasických ...

Komentáře (1)
20.03.2023 AktualityJak se bránit? Spolek Nebojte se policie pomůže hlavně seniorům

Připravili jsme sérii besed o tom, jak se ubránit podvodům, říká Antonín Křoustek, vedoucí jihlavského spolku Nebojte se policie. První beseda se uskuteční již 27. března. Váš ...

Komentáře (0)
20.03.2023 AktualityPřed Velikonocemi už začali zkoušet pašijovou hru

Do Žďáru se po covidových letech vrací výpravná pašijová hra s názvem Co se stalo s Ježíšem?. Přes dva tisíce let starý příběh Ježíše z Nazaretu, ukřižovaného na hoře Golgotě ...

Komentáře (0)
20.03.2023 AktualityFinanční úřady prodloužily hodiny

V pondělí 3. dubna skončí podnikatelům termín pro podání daňových přiznání na finančních úřadech. Informovala o tom ve své tiskové zprávě Finanční správa. Finanční správa ...

Komentáře (0)
19.03.2023 AktualityNásilnou smrt dvou srnek u Čížova prověřuje policie

Kriminalisté z Jihlavy od posledního únorového pátku rozplétají případ týkající se dvou myslivců, kterým v případě pravomocného odsouzení u Okresního soudu v Jihlavě hrozí až několikaletý ...

Komentáře (0)
19.03.2023 AktualityNa kulinářskou soutěž odjeli s přáním, aby vše dali v pohodě

V pondělí se ve francouzské Remeši utkají s dalšími 10 týmy z celého světa celorepublikoví vítězové gastronomické soutěže žáků středních škol Trophée Mille ČR 2022 Tereza Urbánková ...

Komentáře (0)
19.03.2023 AktualityStřední škole přistaví patro

Jedno z křídel Střední umělecko-průmyslové školy (SUPŠ) v Heleníně čekají v letošním roce zásadní změny. Projde rekonstrukcí, při níž bude zvýšeno o jedno patro. Zřizovatel školy ...

Komentáře (0)
18.03.2023 AktualityDopravní komplikace: v pondělí začne omezení na přivaděči

Už za několik dní dojde k obnovení stavebních prací na téměř 5,7 kilometru dlouhém dálničním přivaděči u Pávova. Minulý rok byl na přivaděči zrekonstruován pravý pruh vozovky a nyní ...

Komentáře (0)
18.03.2023 AktualityVětrníkům dali zelenou

V katastru Stonařova může jihlavská firma LCJ bývalého automobilového závodníka Martina Prokopa vybudovat park tří až čtyř větrných elektráren. Zastupitelstvo městyse to ve středu večer ...

Komentáře (0)
17.03.2023 AktualityO testování na covid není zájem. Kraj ruší rezervační systém

V důsledku promoření populace i očkování se covid-19 prakticky stává běžným respiračním onemocněním jako například chřipka. Především z tohoto důvodu se většina lidí na covid-19 ...

Komentáře (0)
18.03.2023 AktualityProvozuje hotel, dluží miliony. Soud do úpadku firmu ale přesto neposlal

Krajský soud v Brně společnost GM do úpadku neposlal. Vyplývá to z usnesení zveřejněného v insolvenčním rejstříku. Firma provozuje Hotel Gustav Mahler v centru Jihlavy. Její jediný jednatel ...

Komentáře (1)
17.03.2023 AktualityKraj si arénu v Jihlavě pohlídá

O půlmiliardové dotaci na novou Horáckou multifunkční arénu (HMA) v Jihlavě hovořili na svém úterním jednání krajští zastupitelé. Kraj Vysočina městu Jihlavě přislíbil na HMA spolufinancování ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net