Reklama
Dnes je úterý 05.12.2023     svátek má Jitka

Když vám snímek nevychází, tak se vraťte na místo a vyfoťte ho znova

KRAJINA Žďárska, jak ji zachytil A. Vystrčil.
KRAJINA Žďárska, jak ji zachytil A. Vystrčil.

10.4.2017 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Lenka Kopčáková

 

Sedíme u nás v redakci a každý mícháme ve svém hrnku kávu. Já tu redaktorskou, kdy fotografování je sice můj občasný chléb, ale při reportážích není času nazbyt… Na druhé straně stolu sedí nad svojí kávou nadšený pozorovatel věcí a dějů, co dokáže zachycený okamžik podat v uměleckém „balíčku“…

 

Jak se dnes 61letý Antonín Vystrčil vyznává, moc rád fotí makrosnímky v přírodě, ale zrovna tak rád zachycuje i cirkusy.

 

Samozřejmě se ptám na fotografické začátky, a můj host si vybaví klukovská léta, ještě prý v době analogové. „S kamarádem jsme prolézali místa, kde se boural starý Žďár. Různé motivy a zátiší jsme měli okoukané od legendárního fotografa Josefa Sudka. A chtěli jsme to také tak zkusit. Fotili jsme tedy střepy rozbitých oken a zajímavá zákoutí,“ ohlíží se dnešní předseda brněnského fotoklubu Freeland.

 

Za doby analogové…

Antonín Vystrčil je rodákem ze Žďáru nad Sázavou a profesí inženýr strojírenství. Ještě před vojnou docházel do fotoklubu tehdejšího s. p. Žďas. Zde se potkával s budoucími známými fotografy, jako byl Stanislav Chmelíček, Antonín Kanta,  Josef Tomek, Ladislav Vladimír Trávníček a další. „Někteří z těchto kluků už dnes nejsou mezi živými,“ lituje.

 

Fotoklub fungoval při propagaci Žďasu. „My jsme jim pořizovali fotky z akcí, a za to jsme si mohli dělat to své umění,“ vzpomíná Antonín Vystrčil.

 

„Poznal jsem kouzlo analogové fotografie, vůni vývojky a tlumené světlo laboratoří fotoklubu, ale i kouzlo činžákové koupelny, která se o víkendech měnila ve skromnou, leč potřebnou temnou komoru,“ ohlíží se fotograf. Mládí mu připomíná pár ocenění z výstav a oslavné články v tisku.

 

Pozdější doba digitální přinesla Antonínu Vystrčilovi také několik ocenění a výstav, v tuzemsku i v zahraniční…

 

Privatizací podniku skončil i žďárský fotoklub. Někteří členové se uchytili v dnešním fotoklubu Freeland Brno. Sdružuje profesionály i ryzí amatéry z celého Česka, a dokonce i pár umělců ze zahraničí. „Známým členem je např. vynikající krajinář Saša Kolovratník,“ říká můj host.

 

Výpravy za záběry

Po celé Vysočině současně pracuje do deseti fotoklubů a ve hře je i navrácení fotoklubu do Žďáru.

 

Díky pestrým specializacím členů nemá předseda problém obsadit výstavy na různá témata či obesílat fotosoutěže. „Někteří kolegové jezdí hodně do zahraničí a přiváží nádherné snímky z Cejlonu, Afriky, nebo i z Benátek, kam v únoru s oblibou vyráží fotit masky,“ říká Vystrčil.

 

Další skupina zase fotí naše české masopusty, nebo vyjíždí za rozkvetlými konikleci, bledulemi a sasankami. Někdo se také specializuje na lidovou architekturu a tradice.
„Loni jsme např. pracovali na projektu Kraje Vysočina o starých řemeslech, a nafotil se moc hezký kalendář,“ ohlíží se nadšenec.

 

Uvolněné pluginy odhalily pravdu...

Na otázku, zda jsou zkušení fotografové ochotni předávat své fígle amatérům, pokyvuje. „Profesionálové jsou sdílní a chtějí se o své zkušenosti podělit. Zato někteří zapšklí amatéři si drží věci pod pokličkou,“ říká. Přitom dnes už to prý není zapotřebí, vývoj jde velmi dopředu. 

 

„Loni Google uvolnil řadu pluginů, tedy programů k vylepšení snímků. A vyšlo najevo, že hodně fotografií, které jsme obdivovali, bylo digitálně upraveno,“ konstatuje předseda klubu.

 

Na „vylepšování“ fotografií v počítači má Antonín Vystrčil svůj názor. Byť má raději přirozenost, třeba v makrofotografii se prý digitální úprava vyloženě hodí. „Mám-li třeba zachycenou květinu a potřebuji zdůraznit její buket, či znásobit vrstvu, aby květina vynikla,“ vysvětluje. „Samozřejmě laborujeme, a uvolněné pluginy jsme si vyzkoušeli. Rádi si o tom na klubu povídáme,“ říká fotograf.

 

Nelžeme si do kapsy...

Antonín Vystrčil dojíždí i do havlíčkobrodského fotoklubu, kde je kolegům velkou oporou známý fotograf Vladimír Kunc.

 

„K pluginům nám Vláďa říká, ať si nelžeme do kapsy a vykašleme se na nějaké nastavování. Stejně se to pak pozná. Radí nám: Když vám to nevychází, raději se na místo vraťte vícekrát a nafoťte to znovu,“ tlumočí fotograf.

 

Jenže běžný divák si již díky reklamám a časopisům pomalu na upravenou kvalitu zvykl a stává se tak náročnějším. Řada výstavních snímků bývá digitálně upravena kvůli kvalitě tisku zvětšeniny.

 

„Dřív, když jsme fotili analogově, tyto možnosti nebyly. Velmi záleželo na vývojce, osvitu a papírech. Čarovat se dalo jen s citlivostí,“ ohlíží se praktik. Návrat k analogové čb fotografii jedině vítá, neboť se vždy ukáže pravda.

 

Antonín Vystrčil miluje velké kouzlo v poznávání detailů makrofotografie. Za nalezení cesty ke krajinařině prý vděčí právě  Vladímíru Kuncovi.

 

Santiniho  baroko černobíle

A. Vystrčil rád fotografuje, jak on říká „v dosahu komína“, tedy kam dojde pěšky. Podobně smýšlející fotografové vyhledávají nejen Žďárské vrchy, ale i v krajině rozseté klenoty baroka.

 

V rámci letošního Roku českého baroka se tedy přímo nabízí téma. A tak se Žďár může těšit na červencovou výstavu Antonína Vystrčila, Pavla Juráčka a Vladimíra Kunce, s názvem Santiniho baroko černobíle.

 

„Cílem společného černobílého projektu je ukázat veškerou krásu baroka ve Žďáře. Představíme nejen Zelenou horu, ale i zámek a Dolní hřbitov,“ uvádí Vystrčil.

 

Kudlanka z Egypta

Když se ptám na nejlepší snímek, který se mu kdy podařil, Antonín Vystrčil si se smíchem vzpomene na historku s kudlankami nábožnými. Jeden čas prý fotil samé kudlanky. „Fascinovaly mě svou dravostí a pozorováním kořisti,“ uvádí.

 

Fotograf jednou obdržel kudlanku až z Egypta. Zahlédl kokony a těšil se na mladé. „S čím jsem ale nepočítal, že se začnou líhnout zrovna na Vánoce. Za mrazů Zverimex nedostal cvrčky ani octomilky, a já měl doma najednou asi 300 kudlanek. A tak se stalo nevyhnutelné:  samičky začaly požírat samce,“ líčí.

 

Pokud prý však chce někdo pochopit, co je to příběh fotografie, ať se vydá fotit mraveniště. Zde lze pořídit nečekané záběry… „Rád si u toho ještě pouštím na fotoaparátu kameru a pak v klidu doma objevuji úžasné věci,“ říká.

 

Antonín Vystrčil připouští, že fotografování je dnes značně nákladným koníčkem, k němuž nesmí chybět čas, vůle a trpělivost. „Fotograf se také musí neustále vzdělávat, aby neustrnul,“ uzavírá žďárský nadšenec.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
01.12.2023 AktualityMikuláše s družinou můžete potkat už o víkendu

I když Mikuláš se svou družinou oficiálně do terénu vyrazí až během úterního večera 5. prosince, potkat se Mikulášem, čertem a andělem můžete už v pátek 1.12. v Telči. Od 15 ...

Komentáře (0)
01.12.2023 AktualityZámek o dvou víkendech nabídne vánoční prohlídky 

Do vánoční nálady se naladil Státní zámek v Telči. Akce Vánoce na zámku tu proběhne o prvním a druhém adventním víkendu. Jak sdělila Lucie Norková ze správy zámku, bude veřejnosti ...

Komentáře (0)
01.12.2023 AktualitySpisovatelku Kučíkovou ocenili v Miláně za její „jednohubky“ o životě Italů

„Často říkám, že nejsem spisovatelka, ale zapisovatelka drobných událostí a příběhů,“ říká o sobě oceňovaná autorka krátkých vtipných příběhů z Itálie. Telčská rodačka ...

Komentáře (0)
01.12.2023 AktualityNadcházející víkend bude patřit zahájení vánočního času

Nadcházející víkend bude patřit rozsvícením vánočních stromů ve městech a obcích. Slavnostní rozsvícení Jihlavy a vánočního stromu na Masarykově náměstí proběhne v neděli 3.12. ...

Komentáře (1)
30.11.2023 AktualityVlekaři na Vysočině spustili sněhová děla, na Žďársku jsou stopy pro běžkaře

Provozovatelé lyžařských sjezdovek na Vysočině využili pokles teplot a od úterního podvečera vyrábějí technický sníh. Kdy začnou na kopcích jezdit první vleky, bude záviset na počasí. ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityCenu za dobrovolnictví má žena, která v Jihlavě pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny

Cenu za dobrovolnictví od ministerstva vnitra dostala letos Michaela Musilová, která pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Jihlavě. V kategorii organizací ocenění získalo Dobrovolnické centrum ...

Komentáře (1)
29.11.2023 AktualityNávrh nového rozpočtu Vysočiny počítá s růstem příjmů a výdajů o pětinu

Návrh nového rozpočtu Kraje Vysočina počítá pro příští rok s navýšením příjmů, stejně jako výdajů přibližně o pětinu v porovnání s rozpočtem schváleným pro letošek. Vedení ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityVysočina chystá pro některá města až padesátimilionové dotace na sportoviště

Obce s rozšířenou působností (ORP) na Vysočině by měly mít příští rok šanci získat od Kraje Vysočina až 50 milionů korun na stavbu či rekonstrukci sportovišť. Kraj tím chce zvýšit ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityCesta ze severu krajského města do pěší zóny se zjednoduší

Už od 1. prosince by mělo v jihlavské pěší zóně platit finální dopravní řešení. Město o tom informovalo prostřednictvím tiskové zprávy. Podle radnice bylo dopravní řešení v pěší ...

Komentáře (3)
30.11.2023 AktualityJihlavsko zahájí advent

Letošní zahájení adventního času proběhne ve všech pěti městech na Jihlavsku. Slavnostní rozsvícení Jihlavy a vánočního stromu na Masarykově náměstí proběhne v neděli 3. 12. od ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityPeklo v podzemí

Také letos se v čase zahájení adventu promění jihlavské podzemí v pekelné chodby. Provozovatel Jihlavského podzemí uspořádá akci Peklo v podzemí od 1. do 3. prosince. Naplánováno ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityV Jamném diskutovali o mimořádných událostech, větrnících a kyberkriminalitě

Za minimálního zájmu místních obyvatel uspořádalo vedení obecního úřadu v Jamném na Polensku besedu, která byla rozdělena na tři části. Víc než dvě hodiny trvající prezentace s diskuzí ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net