Dnes je neděle 19.05.2024     svátek má Ivo

Rady do zahrady | 167

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

5.5.2024 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

 Pravidelnou víkendovou rubriku připravuje šlechtitel a zahrádkář Petr Kumšta.

 Odkvétající zlatý déšť a další okrasné keře kvetoucí na loňských výhoncích po odkvětu sestřihneme, aby do konce vegetace stačily dorůst a nasadit květní pupeny pro příští rok.

V tomto měsíci také začínáme stříhat většinu listnatých a jehličnatých dřevin, které chceme tvarovat. Rododendrony vydatně zaléváme, a jakmile odkvetou, opatrně vylamujeme tvořící se semeníky. Pokud jsme nestačili vysadit jehličnany, rododendrony nebo jiné stálezelené dřeviny, které naplánovali pro vylepšení zahrady, můžeme sázet i nyní, ale pouze rostliny z kontejnerů.  Ty prostokořenné  budeme moci vysadit zas na podzim.

 Jahodiště zbavíme plevelů, přihnojíme kapalným Hoštickým hnojivem, které obsahuje přírodní guáno, pocházející z trusu mořských ptáků. Rostlinám dodává nejen potřebné živiny, ale výrazně aktivuje i půdní mikroflóru.

V tomto měsíci také jahody ošetříme proti plísni šedé biopřípravky AquaVitrin K v koncentraci 0,4% nebo HF-Mycol v koncentraci 0, 4 %, a to dvě ošetření před květem a dvě po odkvětu,  interval mezi ošetřeními 7 až 10 dnů. Přípravky dodává Biocont Laboratory.

Tato choroba napadá nezralé, ale především zrající  plody. Nezralé plody hnědnou, zrající měknou a hnijí. Při vlhkém počasí porůstají šedým porostem.

 Ošetřujeme jádroviny proti strupovitosti a padlí biopřípravkem Alginure v koncentraci 0, 5%. Před květem aplikujeme dvě ošetření a po odkvětu 3 až 4, ke zvýšení účinnosti je vhodně přidat některý z měďnatých přípravků v koncentraci  0,2 až 0,3 %.

K ošetření ovocných stromů proti savému hmyzu (mšice) použijeme biopřípravek Neem-Azal T/S v koncentraci 0, 2 %.

 Máme-li dobře uložené nenarašené zimní rouby, pak je příznivá doba na přeroubování nevhodných odrůd. Stromy mají dostatek mízy v období plného květu. V tomto čase se většinou používá některý ze způsobů roubování za kůru. Důležité je vždy mít ostré čisté nože a nedotýkat se řezných roubovacích ploch. 

 A na závěr něco pro zdraví: Habr působí příznivě v oblasti horních cest dýchacích, na podrážděné sliznice i rýmu. Stimuluje jaterní činnost, je účinný prostředek pro udržování čistých cév bez usazenin.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net